Zakład przetwarzający odpady obok dużego osiedla mieszkaniowego. Mieszkańcy mają wątpliwości

Nieopodal osiedla Kopernika w Gliwicach wybudowano zakład przeróbki tłuczki szklanej. Mieszkańcy obawiają się, że inwestycja ta – już po uruchomieniu – pogorszy ich warunki życiowe, czyniąc je mniej komfortowymi m.in. ze względu na możliwy hałas i zapylenie.

Ta kwestia była poruszana podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gliwice. Gościła na nim Agnieszka Setnik, naczelniczka wydziału Środowiska Urzędu Miasta.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Podczas spotkania podniesiono temat obaw gliwiczan mieszkających na osiedlu Kopernika. Około 650 metrów od ich domostw, przy ulicy Portowej kończy się budowa inwestycji związanej z przeróbką szkła.[/perfectpullquote]

Mieszkańcy martwią się, że w związku z rozpoczęciem działalności zakładu pojawią się dla nich na stałe dwa rodzaje uciążliwości. Pierwsza miałaby być związana z hałasem, jaki może powstawać podczas tłuczenia szkła w procesie technologicznym. Druga dotyczy potencjalnej emisji pyłu szklanego do atmosfery.


Ze względu na liczne obawy mieszkańców będzie dochowana wszelka staranność w kwestii podjęcia decyzji co do oddania do użytku inwestycji przeróbki szkła

– zapewniał podczas prac komisji radnych zastępca prezydenta Adam Neumann. Wydział Środowiska gliwickiego magistratu wspomina natomiast o możliwości przeprowadzenia kontroli już po uruchomieniu przedsiębiorstwa.

– Celem sprawdzenia dotrzymania warunków z zakresu korzystania ze środowiska (określonych w pozwoleniach) przez spółkę tut. organ może wystąpić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o przeprowadzenie pomiarów kontrolnych eksploatowanych instalacji po rozpoczęciu działalności zakładu – poinformowała w pierwszej połowie lutego Agnieszka Setnik. Czy urzędnicy skorzystają z takiej możliwości na razie nie wiadomo.

Na przybliżeniu widać bloki usytuowane na osiedlu Kopernika

Budowa zakładu jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla miasta Gliwice. Za inwestycją stoi firma Rhenus Recycling Polska Sp. z o.o. (aktualnie Remondis Glass Recycling Polska Sp. z o.o.).

Przedsiębiorstwo niedawno rekrutowało pracowników. W Internecie można znaleźć nieaktywne już ogłoszenie o pracę w tym miejscu na stanowisku sortowaczki (oferta dla kobiet), które opublikowano w połowie lutego. Praca ma przebiegać w systemie trzyzmianowym.

(żms)
fot. M.S., google maps

Na zdjęciach satelitarnych google widać pas zieleni oddzielający osiedle Kopernika od uprzemysłowionej ulicy Portowej. Drzewa te zostały usunięte przez PKP podczas realizacji inwestycji związanej z przebudową torowiska w rejonie portu. Mieszkańcy uważają, że po wycince poziom docierającego do ich mieszkań hałasu wzrósł