Zakład przetwarzający odpady obok dużego osiedla mieszkaniowego. Mieszkańcy mają wątpliwości

Nieopodal osiedla Kopernika w Gliwicach wybudowano zakład przeróbki tłuczki szklanej. Mieszkańcy obawiają się, że inwestycja ta – już po uruchomieniu – pogorszy ich warunki życiowe, czyniąc je mniej komfortowymi m.in. ze względu na możliwy hałas i zapylenie.

Ta kwestia była poruszana podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gliwice. Gościła na nim Agnieszka Setnik, naczelniczka wydziału Środowiska Urzędu Miasta.

Podczas spotkania podniesiono temat obaw gliwiczan mieszkających na osiedlu Kopernika. Około 650 metrów od ich domostw, przy ulicy Portowej kończy się budowa inwestycji związanej z przeróbką szkła.

Mieszkańcy martwią się, że w związku z rozpoczęciem działalności zakładu pojawią się dla nich na stałe dwa rodzaje uciążliwości. Pierwsza miałaby być związana z hałasem, jaki może powstawać podczas tłuczenia szkła w procesie technologicznym. Druga dotyczy potencjalnej emisji pyłu szklanego do atmosfery.

Ze względu na liczne obawy mieszkańców będzie dochowana wszelka staranność w kwestii podjęcia decyzji co do oddania do użytku inwestycji przeróbki szkła

– zapewniał podczas prac komisji radnych zastępca prezydenta Adam Neumann. Wydział Środowiska gliwickiego magistratu wspomina natomiast o możliwości przeprowadzenia kontroli już po uruchomieniu przedsiębiorstwa.

– Celem sprawdzenia dotrzymania warunków z zakresu korzystania ze środowiska (określonych w pozwoleniach) przez spółkę tut. organ może wystąpić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o przeprowadzenie pomiarów kontrolnych eksploatowanych instalacji po rozpoczęciu działalności zakładu – poinformowała w pierwszej połowie lutego Agnieszka Setnik. Czy urzędnicy skorzystają z takiej możliwości na razie nie wiadomo.

Na przybliżeniu widać bloki usytuowane na osiedlu Kopernika

Budowa zakładu jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla miasta Gliwice. Za inwestycją stoi firma Rhenus Recycling Polska Sp. z o.o. (aktualnie Remondis Glass Recycling Polska Sp. z o.o.).

Przedsiębiorstwo niedawno rekrutowało pracowników. W Internecie można znaleźć nieaktywne już ogłoszenie o pracę w tym miejscu na stanowisku sortowaczki (oferta dla kobiet), które opublikowano w połowie lutego. Praca ma przebiegać w systemie trzyzmianowym.

(żms)
fot. M.S., google maps

Na zdjęciach satelitarnych google widać pas zieleni oddzielający osiedle Kopernika od uprzemysłowionej ulicy Portowej. Drzewa te zostały usunięte przez PKP podczas realizacji inwestycji związanej z przebudową torowiska w rejonie portu. Mieszkańcy uważają, że po wycince poziom docierającego do ich mieszkań hałasu wzrósł

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Przestańcie histeryzować jak stare dewotki, zwłaszcza ci, którzy nie mają pojęcia o technologii takiego zakładu. Mielenie szkła nie odbywa się na zewnątrz i młotkami, a ewentualny pył szklany nie lata w powietrzu jak sadza. Linia technologiczna jest całkowicie nowa, więc proces jest poddany całkowitej hermetyzacji (innych linii się już po prostu nie robi). Robicie szum wokół zakładu o praktycznie zerowym oddziaływaniu na środowisko, ale smrodzące kopciuchy w domkach Szobiszowicach wam nie przeszkadzają. Zaraz pewnie znajdą się tacy, którym szło będzie zgrzytać między zębami i gdyby nawet NASA przyleciała robić badania, to i tak by szemrali, że dostała łapówę a prawda… Czytaj więcej »

Marx
Marx

a skąd zwykli ludzie mają wiedzieć takie rzeczy, o których piszesz? Nie każdy jest specem od śmieci tak jak ty.

Imię
Imię

nie chcieć wiedzieć to gorzej niż zwyczajnie nie wiedzieć

Zbyś
Zbyś

To jest manipulacja autora tego artykułu !!! na Koperniku nawet nikt nie wiedział, że przy Portowej budowany jest zakład więc jakim prawem autor używa w tekście słów “liczne protesty”. Nakręca się spiralę wrogości aby artykuł był poczytniejszy. Ludzie nie dajcie się wkręcać mediom !

...
...

ja wiedziałem i podnosiłem temat

Tomasz
Tomasz

Ja też wiedziałem i się cieszę że będę miał blisko do pracy! :-)Szczerze popierałem ta długo wyczekiwaną inwestycję !!!

wydz. środowiska
wydz. środowiska

A zwiększony ruch ciężarówek z odpadami będzie miał wpływ na jakość życia w Gliwicach czy nie?.

BEKA
BEKA

Zaraz ci napiszą, że histeryzujesz, bo więcej ciężarówek na ulicach wpływa zbawiennie na komfort i zdrowie mieszkańców. Gdyby samochody szkodziły, to polskie ciule nie miałyby po 3 graty w rodzinie.

Lolek
Lolek

Raczej te ciężarówki aleją Witoszka jeździć nie będą.

Fiku Miku
Fiku Miku

Zdanie klucz “Nieopodal osiedla Kopernik …” i będzie można dopisać wszystko co tylko wyobraźnia podsunie. Jest:
– dworzec autobusowy
– dogodny dojazd do “średnicówki”
– Lidl, Biedronka
– lotnisko w Pyrzowicach
– kąpielisko leśne– otworzenie okna w bloku na Centaura ma wpływ na El Niño…

Bartek
Bartek

Historia (a raczej histeria) powtarza się. Kilka lat temu dość głośne lobby urządziło wręcz histeryczne wezwania do powstrzymania budowy bazy Lila Logistik przy ul. Zygmuntowskiej. Według ich lamentów istnienie tego centrum miało spowodować sytuację w której TiR-y rozniosą osiedle. I co się okazało. Ruch jest duży ale tylko samochodów osobowych. Czekając na TiR-a można się mocno znudzić. Teraz jest podobnie. Jeszcze zakładu nie uruchomiono a wielu jest takich którzy widzą katastrofę dla osiedla. Ludzie, opamiętajcie się. Czy każda inwestycja musi budzić waszą nienawiść. Co do usytuowania, to zakład jest w ciągu ul. Portowej, gdzie wytworzyła się strefa przemysłowa. odległość od… Czytaj więcej »

...
...

wjazd jest beznadziejny, już samochody ciężarowe z materiałami budowlanymi blokowały ulice Portową stając wzdłuż linii ciągłej, wjazd jest zbyt wąski więc aby wjechać trzeba wyjechać na pas do jazdy w przeciwnym kierunku i najechać na linię ciągłą, a nie daj boże że akurat będzie wjeżdżał samochód ciężarowy do środka a drugi wyjeżdżał w tym samym czasie, korek większy niż przy przejeździe pociągu na torowisku zaraz za zakładem ciekawe też jak z czystością, czy materiał będzie dostarczany posortowany czy ze wszystkimi śmieciami, grunt nie jest przygotowany, nie ma zabezpieczenia chemicznego, czyli jeśli coś w tym szkle będzie to przeniknie do gruntu… Czytaj więcej »

Wuit
Wuit

Wydają zgody, urzędnicy, na składowicko odpadów przy Cmentarnej, niespełna 300 m od siedlisk ludzkich, to 650 metrów od Kopernika, uznali, że dwa razy tyle z górką będzie w sam raz. Tylko ja pytam, dlaczego takich zakładów nie wywala się poza miasto? Czy dla tego zakładu lokalizacja blisko centrum ma kluczowe, strategiczne znaczenie? Dziwi mnie, jak urzędnicy z lekkością wydają zgody na śmieciowe inwestycje. Coś tu śmierdzi…

Centrum
Centrum

Sortownia odpadów w centrum miasta na Kaszubskiej. To też Remondis z udziałem Miasta Gliwice.

,,
,,

Masz całkowitą rację, najlepiej pod nos mieszkańcom jakiejś podgliwickiej wioski, gdzieś w środku lasu.

Hej sokoły
Hej sokoły

A może na strefie?

,,
,,

Pod nos mieszkańcom Brzezinki czy Kleszczowa ?

No tak.
No tak.

Proszę Redakcji, w Gliwicach nie ma Wydziału Ochrony Środowiska, jest za to Wydział Środowiska.

OCHRONA ZOSTAŁA WYWALONA.

Wydział Środowiska UM
tel. 32-238-54-45
faks: 32-239-11-99
e-mail: sr@um.gliwice.pl

dudi21
dudi21

Podobnie jest w rządzie RP. Też nie ma już Ministerstwa Ochrony Środowiska, a jest Ministerstwo Środowiska.

Stefka
Stefka

Uczą się od Frankiewicza tylko w Gliwicach ciągle trwa mit o inteligenckim mieście PO.

,,
,,

Masz rację PiS się uczy od PO.

Janek
Janek

Ludzie, mamy 21 wiek, takie inwestycje blokuje się na samym starcie, każdy wiedział co tam będzie, walczy się w UM, blokuje, zaprasza się TVN i jest szansa. W Rybniku nie pozwolą domu weselnego zbudować wśród domów , frajerzy z bloków było walczyć.

Marx
Marx

pytanie, kto wiedział że tam to powstaje? Czy portal 24gliwice cokolwiek napisał na ten temat PRZED budową? Przecież takie budowy robi sie cichcem, żeby wybudować, zanim mieszkańcy się zorientują.

olo
olo

kazdy mógł sie zainteresować budową

Beton
Beton

Wystarczyło przeczytać tablicę informacyjną na placu budowy rok temu.

Urzędnik
Urzędnik

Pozwolenie środowiskowe, które było opiniowane szczegółowo zostało wydane bez uwag mieszkańców oraz sąsiadujących firm. Pozwolenie na budowę zakładu, również miało podobną drogę…oficjalną drogę. Informacje o zamiarze budowy zostały podane do informacji publicznej. Wystarczy się zainteresować

Imię
Imię

Po co blokować pożyteczną inwestycję?

Niektórzy lubią od tyłu
Niektórzy lubią od tyłu

najpierw budowa potem zdechłe zamieszanie w śród mieszkańców, byle w papierach urzędu się zgadzało. Pozdrowienia dla aktywnej rady dzielnicy Kopernik. Dobra robota tylko braw nie słychać.

MariannaA
MariannaA

Na Śląsku godomy tak: “PO PTOKACH”.

Em
Em

Ten zakład jednak jakkolwiek wygląda. Ciekawe jak w Sośnicy

Ps
Ps

Swoją drogą na Edisona koło oczyszczalni miejsca w brut i zero mieszkańców

Kurka wodna
Kurka wodna

W tym mieście trzeba przeprowadzić gruntowną “rewolucję” pod każdym względem. Ale kto to zrobi jak tu tyle inteligentnych inaczej?

Tomasz
Tomasz

Ale problem wymyślony !!!!

olo
olo

patrzeć na mapkę to jest daleko od osiedla. bez przesady, masa innych osób mogłaby się burzyć.

mieszkaniec
mieszkaniec

Najpierw wydali pozwolenie na budowę , później wybudowali zakład , a teraz się zastanawiają nagle nad ludźmi i wpływem zakładu na ich codzienne życie . To TYLKO w Gliwicach tak może być. Urzędnicy nie widzieli planów budowy , nie wiedzieli co będzie budowane i co będzie produkowane lub wytwarzane jak wydawano decyzje i pozwolenia ? LUDZIE i ich codzienne warunki życia i odpoczynku w Gliwicach nie jest brane pod uwagę w decyzjach urzędniczych .

Pn
Pn

Remondis czyli spółka z Miastem Gliwice. Gra w durnia zawsze przegrywana przez mieszkańców, zaczynając od opłat za śmieci liczonych na podstawie metrażu, po lokalizacje sortowni w centrum i przy osiedlach.

Urzędnik
Urzędnik

Remondis Glass Recycling jest niezależna spółką grupy Rethmann. Budowa zakładu nie ma nic wspólnego z w/w spółką miasta. Wbrew opinii czytelników miasto dba o dobro mieszkańców i wielokrotnie narzucało nowe ustalenia do projektu dla firmy Remondis.

Było głosować jak należy a nie
Było głosować jak należy a nie

na chybił trafił. Za tydzień będzie spokój w tej sprawie, natomiast dowiemy się o nowych kreatywnych decyzjach decydentów w naszym imieniu i dla naszego dobra. Katarakty uspokajają szalejącą wodę.

kanalia52
kanalia52

No to mają przerąbane.

Informacja Turystyczne
Informacja Turystyczne

Drzewa zostały wycięte bo tak ustaliło PO. szyszko miał godnego poprzednika, ciekawe czemu TVN był tak cicho?

Jan
Jan

Na dobitkę wycięto szereg drzew od strony osiedla.Masakra dla mieszkańców,zakłady pogrzebowe zacierają ręce.Frankiewicz-masz ich na sumieniu.

,,
,,

A no właśnie, drzewa te wycięła PKP na swoim kolejowym terenie i jakoś dziwnie nikt nie stękał, że znowu w Gliwicach Frankiewicz wycina drzewa. Co za niedopatrzenie.

gość
gość

jakie PKP przy Perseusza drzewa wycinał miejski zakład komunalny na działce komunalnej nie w pasie kolejowym, pozwoleń na wycinkę nie potrzebowali, gdyż w planie zagospodarowania mieli wpisane zamiast “drzewa” “chwasty topole” nie musieli patrzeć czy zdrowe czy chore, poszło 2/3 topól, które odgradzały widoki i hałas z torowiska i co za nim nastawiano, kryterium wycinki było tniemy co się opłaca zawieźć na tartak, terenu potem nie uporządkowano, ani nic na to miejsce nie nasadzono

,,
,,
Imię
Imię

Chyba nie, ta. Ważność takiej decyzji raczej jest krótsza niż 11 lat

,,
,,

Przebudowa to chyba była w czasie krótszym niż 11 lat ?

Jan
Jan

Kto wydał zgodę na wycięcie drzew na parkingu przy Kąpielisku Leśnym?

,,
,,

Szyszko z kornikiem walczył ?

,,
,,

Jakub Chełstowski z PiS.

szczera prawda
szczera prawda

Frankiewicz wraz z jego ekipą są ludźmi, którzy nigdy nie słuchali mieszkańcy i zawsze wbrew ich woli decydowali co powstanie na danym terenie oraz jakie inwestycje zostaną zrealizowali i w jaki sposób. Niestety to wiadomo od dziś, a mieszkańcy dalej głosują i głosowali na Frankiewicza. Mleko się rozlało.

Mąż Haliny
Mąż Haliny

Kopernik byl ostatnim osiedlem w Gliwicach gdzie nie bylo smogu z piecy. Teraz bedzie im smierdziec caly rok. Szkoda bo taka inwestycja mogla powstać w dogodniejszych warunkach :-( Za smietnikiem na Rybnickiej jeszcze duzo pol mają.

olo
olo

i to przeszkadzałoby duzo wiekszej liczbie mieszkanców.

Imię
Imię

Nieprawda, nieraz zawiewało smożkiem od strony Toszeckiej