Zamiast “Osiedli” będą “Dzielnice” Gliwic. “Rozumienie podziału miasta ma zostać uporządkowane”

Już wkrótce na wniosek mieszkańców i radnych w Gliwicach zmieni się oficjalne nazewnictwo 21 jednostek pomocniczych miasta. „Osiedla”, utożsamiane potocznie z jednolitą, często wielkopłytową zabudową mieszkaniową, zostaną zastąpione przez „Dzielnice”.

Takie nazewnictwo dużo lepiej oddaje zróżnicowanie poszczególnych części miasta pod względem historycznym, funkcjonalnym, społecznym i architektonicznym. W ten sposób uporządkowane zostanie rozumienie podziału Gliwic przez większość mieszkańców.

Rozmaitych osiedli mieszkaniowych, w tym tych niewielkich, wznoszonych ostatnimi laty szczególnie chętnie przez deweloperów, jest w mieście oraz więcej.

„Dzielnice” pojawiły się już w uchwalonym w grudniu nowym Statucie Miasta. Zmiana ta została zainicjowana właśnie przez samych przedstawicieli jednostek pomocniczych.

Zmianę nazw „Osiedla” na „Dzielnice” uwzględniają także inne nowe dokumenty Rady Miasta kadencji 2018–2023, m.in. grudniowa uchwała w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Procedura zmian Statutów Osiedli w zakresie zastąpienia nazwy „Osiedle” przez „Dzielnica” rozpocznie się na najbliższej sesji Rady Miasta, planowanej na początek lutego.

Okres przejściowy potrwa do momentu wejścia w życie zmian wprowadzonych do statutów.

Przypominamy, że decyzją Rady Miasta 7 kwietnia odbędą się wybory do Rad Osiedli. Po zmianie statutów wybrane gremia będą nosiły nazwę Rad Dzielnic.

(żms)/MSI
fot. Mosquidron

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Paweł
Paweł

Bardzo poważne problemy rozwiązują! Brawo!
Proponuję nazwy: Dzielnica Forum, Auchan, Arena, EC, Biedronko-Lidlów, Kauflandy, Aldilandy, Betonowie, Dzielnica Terenów Śmierdzących, w skrócie DTŚ, Bezdrzewie, Włochy i Brudno, Rajskie Zygmunty, Druty i Bezdroża..

AndrzejD
AndrzejD

…no, jak się nie potrafi skończyć rozgrzebanego remontu Jagiellońskiej, nie potrafi się skończyć kawałka obwodnicy od POCH-u do Daszyńskiego, czy też nie potrafi się zdemontować nieużywanych słupów latarni na Częstochowskiej, że nie wspomnę o walce ze smogiem – to trzeba wymyślać takie kretynizmy jak zamiana “osiedle” na “dzielnica” do których nie potrzeba żadnej wiedzy ani umiejętności.
Ale czego się spodziewać bo amatorach i nieudacznikach z gliwickiego magistratu i spółek miejskich.

AMF
AMF

Ależ na Jagielońskiej ruszyło… na miarę Gliwic:
Tłum (policzalny na ręce) robotników i masa (ok 20T – bo tyle waży koparka) sprzętu.
Tak więc na ścianie sobie zapiszcie że kolejny raz trzeba zagłosować tak samo.

PS: no co Ty, to doskonały sposób na syf!
Nie ma smogu na Gliwickich osiedlach, bo osiedli nie ma. Toć to czysty geniusz.

Bob budowniczy
Bob budowniczy

To pewnie ekipa przerzucona z wstrzymanej rozwałki Andersa

Gaweł
Gaweł

A dodaj jeszcze słynny Trójkąt Bermudzki / bł. Czesława i okolice /.

I tyle w temacie
I tyle w temacie

Nie macie sensowniejszej roboty?

AndrzejD
AndrzejD

…na robienie sensowniejszej roboty, brak im wiedzy i umiejętności.

Cookie Monster
Cookie Monster

I gdzie będą teraz mieszkać Łosie gdy nie będzie Łosiedli?

Jaga
Jaga

A może by tak wnioskować o zmianę naliczania za śmieci. Ludzie zdajecie sobie sprawę z tego, że płacimy za m2 mieszkania, a nie od ilości osób, które tworzą te śmieci. !!!

Maria
Maria

Słuszna decyzja. Wreszcie Sośnicy nikt nie będzie mylił z wioską.

AMF
AMF

Lesko wzięło rozwód z Ustrzykami, to może niech Sośnica spróbuje się odłączyć od Gliwic?

Olo
Olo

Niech wypier….dala

MariannaA
MariannaA

What??? A kaj to je? Ukraina?

Jacek
Jacek

Sonica to patole, powinna być oddzielona od Gliwic

hahaha
hahaha

i obudziłeś się zlany moczem heheh

Gliwiczanin
Gliwiczanin

A nie lepiej dystrykty wprowadzić, będzie jak w USA!

ja234
ja234

Bezsens i tyle.

Ad
Ad

I za to im płacimy???

Urko
Urko

“Wieża Eiffla” jest . Dzielnice zamiast “osiedli” są . Paryż Wschodu i Południa Polski :-)

Beton
Beton

Paryż jest, teraz pora na protesty w dzielnicach imigranckich i strajk żółtych kamizelek.

Urko
Urko

Nie wiem, czy w Gliwicach są dzielnice emigranckie ale wiem , że brakuje nam jeszcze Pól Elizejskich . Bo za Łuk Triumfalny od biedy może robić brama na ul. Gruszczyńskiego :-)

MariannaA
MariannaA

Czy Trynek otrzyma wreszcie prawidłowe granice? Główna jego oś to ul. Pszczyńska, a nie jakieś zatyle koło Flugplatz!

ania
ania

I dobrze :) Bo absurdalne jest osiedle srodmiescie chociazby…

Inna sprawa, ze dzielnica sikornik za wiele nie zmieni na plus…jak obejmuje np. nowy swiat ;)

Jestem ciekawa ile osob wie gdzie jest osiedle/dzielnica wolska polskiego :)

Ika
Ika

Ja wiem, parę lat temu zdziwiłam się gdzie mieszkam :-D

ania
ania

Myske, ze uzo osob nadal nie ma tej swiadomosci :)

Tak samo jak ja w zyciu nie wpadlabym na to, ze Osiedle/dzielnica sikornik to znacznie wiecej niz sam sikornik….i obejmuje tez nowy swiat na przyklad :D

Olo
Olo

Brzydula z ciebie

AndrzejD
AndrzejD

…tak, rzeczywiście – to jest najważniejszy problem do rozwiązania w Gliwicach !
Śmierdzący, brudny, Plac Piastów wyglądający jak centrum żulerni, czy rozgrzebana Jagiellońska to nie problem, podobnie jak okolice przed dworcem PKP przy “lampce Vattenfala” – to też żaden problem.
Najważniejsza jest zmiana “osiedle” na “dzielnica”
Od tego natychmiast zniknie smog i zacznie się lepiej oddychać.
Tych impotentów intelektualnych z magistratu, na nic innego nie stać.

Ssak
Ssak

Czy przypadkiem albo z obowiązku radni nie zatwierdzają takich zmian?

ja234
ja234

@Ania, Słoneczko, jeśli ktoś nie wie gdzie jest osiedle wojska polskiego, po “zmianie” nazwy nadal nie będzie wiedział.Ja wiem gdzie jest.
Nie kombinuj :))

Ampuła
Ampuła

Dużo ważniejsze byłoby nakazać wymazanie wszystkich słodomiodnych nazw “Różany Zagajnik”, “Malwa Wypoczynku”, “Kwietne Uroczysko” czy “Dziki Bób” i sprowadzić je do miana “Terytorium Okupowane przez Działkowców”. To w społecznej świadomości musi rozpocząć się proces odzyskiwania tych ziem dla dobra ogółu mieszkańców. Świadomość okupacyjna jest koniecznym zarzewiem powstania przeciw okupantowi. Nawet, jeżeli jest nim wesolutki staruszek na hamaku z chemoutwardzonej pierzyny, grzejący kości w gnilnym cieple nad kompostem lub przemiła babcia, robiąca dla sąsiadów świetne, domowe mikstury na trucie kretów, szpaków, trzmieli, mrówek i skąposzczetów.

Aga
Aga

Racja! koniecznie w miejscu ogródków działkowych niech powstaną nowe parki czyt. sralnie dla psów i ławeczki dla patoli. Zabierzmy biednym emerytom ich namiastkę oazy spokoju. Niech siedzą całe dnie przed TV lub w kolejce do lekarza. Nie ważne, że dla niektórych praca fizyczna jest niczym eliksir młodości, a jeszcze jak mogą podzielić się owocami swojej pracy to radość ich rozpiera lub niektórzy są zmuszeni dorabiać na leki sprzedając to co wyhodują na działce. To nie jest ważne. Trzeba “odzyskać te ziemie z rąk okupantów, dla dobra ogółu mieszkańców”.

Ampuła
Ampuła

Koniecznie niech powstaną. Egalitarne, ogólnodostępne parki w miejscach kompleksów elitarnych, zamykanych mikro-azylów dla emerytów. Taki park można spójnie, twórczo wkomponować w nowy urbanistyczny ład miasta. Zaprojektować z wyobraźnią i polotem. Urządzić i zrealizować efektownie. Czyli odwrócić tę połać “do góry nogami”. Wyrwać ją z obciążenia gratem, gruzem, brudem i złomem. Siekany bezład i chaos skarlałej brzydoty obrócić w obszerne, pożyteczne piękno otwartego porządku. Teraz, właśnie teraz powinno się prowadzać szkolne wycieczki, żeby doznały niezapomnianych wrażeń estetycznych podczas błądzenia labiryntem działkowskich ścieżek. Właśnie teraz, kiedy litościwa zielenina nie kryje tych wszystkich wynaturzonych potworności za siatkami, wyłażących spod dziurawych brezentów i foliowych… Czytaj więcej »

na 6
na 6

Taaa… Już taki jeden piękny park nasi miszczowie arkitekci zrobili nad DTŚ. Z gruzu, petów i betonowych donic, w których wszystko usycha.

Alergia na p.....
Alergia na p.....

Gdzie to ja ostatnio widziałam spore połacie brezentu i foliowych płacht?? Hmm… Nie przypadkiem na Rynku?

Chwast
Chwast

Mentalność ludzi wschodu…

Joe
Joe

Mało masz w Gliwicach chaszczy i klepisk, które można byłoby przerobić na parki? Ogródki działkowe to najlepsze miejsce na spacer z dzieckiem w wózku.

Żoliborska kanalia
Żoliborska kanalia

Tak tak, zwłaszcza, że od jakiegoś czasu ich bramy są zamykane na klucz. Za bajtla pamiętam, jak chodziło się na spacer na ogródki działkowe za POCHem. I to nawet było fajne, bo można było zobaczyć wiosną, jak się wszystko budzi do życia. Teraz już tam nie wejdziesz: zbrojne oddziały emerytów strzegą zagonów pietruszki jak Radio Ma Ryja plotek o moralnym prowadzeniu się kieckowych pedofilów: wszystko szczelnie pozamykane.

Ssak
Ssak

Z Twoich wypowiedzi tryska jak gejzer negatywna nad wyobraźnia. No cóż, niektórzy tak maja. Było startować na radnego, jesteś kreatywny, spostrzegawczy potrafisz każdy problem kwieciście wyartykułować chociaż kto wie jak się sprawdzasz w działaniu. Obsmarowywanie działkowiczów nic nie da szkoda było Twojego czasu i energii, bo ludzie jacy są tacy są. Chcesz uderzyć to musisz wiedzieć gdzie, tak aby nie obrazić a osiągnąć cel a konkretnie to do zarządu ogródków działkowych, i tym powinni się zająć radni dzielnicy bo radni miejscy bzdurami nie powinni się zajmować jak do tej pory to ma miejsce. Do dzieła Ampuło nie marnuj się, liczę,… Czytaj więcej »

AMF
AMF

Jakie tam parki? Parkingi dla przyjezdnych wieśniaków!

PS: wnuków choćby i z komputerem nie idzie na działkę wyciągnąć? Już taki stopień uczulenia na ziemię, zieleninę i świeższe powietrze nastąpił?? 8-/

GOŚĆ
GOŚĆ

I na odbitym terenie zmontować blaszane stadioniki dla kibolczaków.