Zapłodnienie in vitro w pełni finansowane

Niepłodność stanowi coraz większe wyzwanie dla wielu młodych kobiet i mężczyzn na całym świecie, włączając w to Polskę. Źródła tego problemu mogą być różnorodne, obejmując zarówno aspekty medyczne, jak i środowiskowe. Dla wielu par jedyną szansą na spełnienie marzenia o potomstwie jest procedura in vitro, która jest dosyć kosztownym leczeniem. Jednakże, od 1 czerwca 2024 działa rządowy program finansowania in vitro, który oferuje wsparcie dla par borykających się z niepłodnością, dając nadzieję na spełnienie ich pragnienia rodzicielstwa. Realizatorami programu są ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji, jak Klinika Bocian w Katowicach.

Co oferuje rządowy program finansowania in vitro?

Zastosowanie in vitro przy użyciu własnych gamet stanowi jedną z opcji objętych wsparciem w ramach programu finansowania. Pary mają również możliwość skorzystania z in vitro wykorzystującego komórki jajowe dawczyń, nasienie dawców oraz zarodki dawców. Każda para będzie miała szansę na przeprowadzenie maksymalnie sześciu indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, w tym do 6 cykli z zastosowaniem zarodków dawców, do 2 cykli z komórkami jajowymi dawczyń oraz do 4 cykli z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawców.

Ponadto, pacjenci dysponujący zamrożonymi zarodkami z wcześniejszych procedur również mogą ubiegać się o finansowanie kriotransferu w ramach rządowego programu. Co więcej, nowa inicjatywa jest otwarta dla osób, które już mają dzieci, a także dla tych, którzy uczestniczyli we wcześniejszych samorządowych programach dofinansowania in vitro. Wsparcie w zakresie zachowania płodności jest dostępne również dla pacjentów onkologicznych. Osoby te mogą skorzystać z procedur kriokonserwacji komórek jajowych lub plemników, które również są finansowane z budżetu państwa.

Jakie kryteria musi spełnić para, aby mogła zakwalifikować się do programu?

Aby zakwalifikować się do programu, pary muszą spełniać określone kryteria. Konieczne jest potwierdzenie bezwzględnej przyczyny niepłodności lub nieskutecznego leczenia niepłodności przez okres 12 miesięcy poprzedzający zgłoszenie do programu. Ponadto, pary muszą być w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu oraz spełniać ustalone kryteria wiekowe. Dla kobiet maksymalny wiek to 42 lata w przypadku in vitro z użyciem własnych oocytów lub nasienia dawców, a 45 lat w przypadku korzystania z dawstwa komórek jajowych lub zarodków. Mężczyźni nie mogą przekroczyć 55 lat.

Dodatkowo, w przypadku korzystania z dawstwa, konieczne będzie uzyskanie opinii psychologa. Z kolei w przypadku par, które chciałyby zabezpieczyć swoją płodność na przyszłość ustalono kryteria wiekowe – do 40 roku życia w przypadku kobiet, do 45 roku życia w przypadku mężczyzn.

Gdzie zgłosić się do programu w Katowicach?

Za pomocą konkursu zostali wyłonieni realizatorzy rządowego programu in vitro, czyli ośrodki medyczne wspomaganego rozrodu. Do nich należy Klinika Bocian w Katowicach, zlokalizowana przy ul. Dąbrówki 13. Ośrodek zajmuje się diagnostyką niepłodności u kobiet i mężczyzn, leczeniem, także za pomocą in vitro. Realizatorami rządowego programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji o programie, a także wizytach kwalifikacyjnych par można uzyskać dzwoniąc do kliniki +48 32 701 04 60 lub odwiedzając stronę: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

materiał prasowy