Zasady postępowania w przypadku mijania samochodu uprzywilejowanego

Pojazd uprzywilejowany to taki który w świetle przepisów ma dużo większe prawa na drodze. Jak więc się zachować podczas jego przejazdu? Czy można go wyminąć? Podpowiadamy!

 

Czym jest pojazd uprzywilejowany?

Ustawa, Prawo o ruchu drogowym[1] jasno stwierdza, że pojazd uprzywilejowany wysyła sygnał w postaci niebieskich świateł. Winien także wysyłać zmienne sygnały dźwiękowe oraz jechać z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.

Określenie odnosi się również do pojazdów poruszających się w kolumnie, gdzie znajdują się pojazdy uprzywilejowane na jej początku i końcu, które dodatkowo używają sygnałów świetlnych w postaci czerwonego światła błyskowego. W przypadku pojazdów poruszających się w kolumnie, za pojazdy uprzywilejowane uznaje się wszystkie auta, które jadą pomiędzy nimi – nawet jeśli nie wysyłają żadnych sygnałów.

Pojazdami uprzywilejowanymi, które spełniają wyżej wymienione warunki, są między innymi policja, ambulanse i karetki, pojazdy straży pożarnej, parku narodowego, służby więziennej czy BOR.

Jak zachować się widząc pojazd uprzywilejowany?

Jeśli podczas jazdy usłyszysz sygnał dźwiękowy wytwarzany przez pojazd uprzywilejowany, zachowaj spokój i ustąp mu pierwszeństwa. Ta zasada tyczy się nie tylko kierowców samochodów, ale również pieszych i rowerzystów. Kierowcy, którzy stoją w korku, winni rozjechać się na boki, zjechać na pobocze lub na najbliższy pas zieleni. Pojazdy, które znajdują się w ruchu, zwłaszcza na lewym pasie, powinni go zmieniać na prawy, aby jak najszybciej przepuścić uprzywilejowany pojazd, nie torując mu drogi.

Mijanie samochodu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym

Wielu kierowców zastanawia się, czy dozwolone jest wymijanie pojazdu uprzywilejowanego. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, a przede wszystkim usankcjonowana w polskich przepisach. W obszarze zabudowanym zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego niezależnie od okoliczności. Taki manewr grozi otrzymaniem mandatu i punktów karnych. Za wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym grozi mandat w wysokości 300 zł i 3 punktów karnych. Wykonywanie tego manewru jest także zagrożeniem w ruchu drogowym. Dlatego wspomniany przepis wraz z karą finansową ma na celu ustrzec kierowców przed takim działaniem, ponieważ ogranicza ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku.

Należy pamiętać, że w godzinach szczytu ruch w miastach była bardzo duży. Wymijanie pojazdu uprzywilejowanego przez kierowców samochodów osobowych mogłoby narazić ambulans czy policję na utknięcie w korku, a to wpłynęłoby bezpośrednio na efektywność ich pracy. Te służby ratują ludzkie życie, a ich celem jest maksymalnie szybkie dotarcie do określonego punktu, w którym potrzebna jest pomoc.

Mijanie samochodu w terenie niezabudowanym

Pojazd uprzywilejowany można wyprzedzić jedynie w terenie niezabudowanym, oczywiście z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Najpierw należy upewnić się, czy wymijanie nie utrudni pracy służbom poruszającym się tym pojazdem. Najbezpieczniej jest wyprzedzać na wielopasmowych drogach szybkiego ruchu i na autostradach.

Wspomnieliśmy, że można otrzymać mandat za wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego w niebezpiecznym miejscu. Brak ważnej polisy OC również naraża Cię na konsekwencje finansowe. Jeśli kupiłeś nowy samochód bądź niebawem kończy Ci się ważność polisy OC lub Autocasco, koniecznie sprawdź ofertę LINK4. Na stronie www.link4.pl znajdziesz darmowy kalkulator OC/AC. Z jego pomocą obliczysz wysokość składki bez wychodzenia z domu. Możesz też porozmawiać z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się i pomówić z jednym z agentów współpracujących z LINK4. Przez telefon, internet i stacjonarnie – masz wiele sposobów, aby korzystnie kupić polisę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4

 

[1] Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym