“Zawyżone koszty usunięcia i przechowywania pojazdów”. Wyrok WSA w sprawie uchwały Rady Miasta

Opłaty pobierane od właścicieli odholowywanych pojazdów w Gliwicach były zawyżane i przekraczały koszty wykonania tej usługi przez firmy realizujące zlecenia o około 20%.

Urzędnicy chcieli w ten sposób zrekompensować w budżecie kwoty, jakie pochłonęło usuwanie tych samochodów, które później nie zostały odebrane przez właścicieli. WSA zakwestionował gliwickie stawki i stwierdził nieważność uchwały podjętej przez radnych.

– Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi wniesionej przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód, wyrokiem z 18 stycznia 2019 r. stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gliwice z dnia 16 listopada 2017 r. nr XXXII/725/2017 w przedmiocie ustalenia opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg – mówi Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy gliwickiej prokuratury.

Zaskarżoną uchwałą, Rada Miasta Gliwice działając na wniosek Prezydenta Miasta, ustaliła opłaty za usunięcie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parking strzeżony.

– Zdaniem Prokuratora, uchwała naruszyła art. 130a ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym, bowiem nie uwzględniono rzeczywistych kosztów, jakie ponosiła gmina, a osoby wnoszące opłaty były zobowiązane do poniesienia kosztów wysokości znacznie zawyżonej. Jak wskazał Prokurator, umowy zawarte przez Urząd i związane z wykonywaniem uchwały opiewają na niższe kwoty, nadto nie doszło do zawarcia umowy co do pojazdów przewożących materiały niebezpieczne – dowiadujemy się od rzeczniczki prokuratury.

Prezydent Miasta Gliwice wniósł o oddalenie skargi i zasądzenie zwrotu kosztów postępowania, wskazał w uzasadnieniu, że nie wszystkie usunięte z drogi pojazdy zostaną odebrane przez właścicieli, a jedynie wówczas wysokość kosztów mogłaby być zrównoważona z nawiązką środkami z opłat.

Nieodebranie pojazdu generuje zaś koszty, praktycznie bez szans ich odzyskania.

Stwierdzając nieważność uchwały, Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Prokuratury, że zawyżone koszty usunięcia i przechowywania pojazdów, wyższe niż ustalone w umowach z firmami holującymi pojazdy (o ok. 20% niż wysokość wynagrodzenia wykonawcy umów)., oznacza bezpodstawne obciążenie takimi opłatami osób, które uiszczą należne koszty.

Mimo tego, że w wielu przypadkach koszty te nie będą mogły zostać przez urząd wyegzekwowane, choćby w przypadku pojazdów, które nie zostaną przez właścicieli odebrane, nie można pozwolić na przerzucanie takich kosztów na inne osoby.

(żms)/Prokuratura Okręgowa w Gliwicach

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Fiku Miku
Fiku Miku

To teraz czekam aż Prokuratura zajmie się nielegalnym pobieraniem opłat za parkowanie w płatnej strefie parkowania, na rzecz Gminy Gliwice przez ŚSM sp. z o.o. w miejscach nieprawidłowo oznakowanych (brak oznakowania pionowego i poziomego).

K.O.
K.O.

Po biedajękach wszystkie miejsca są prawidłowo oznakowane. Mogłeś i nadal możesz się skarżyć w sądzie z powództwa cywilnego ale jak widać brak ci jaj albo na opłatę. Tylko że przez ciebie nie przemawia dbałość o prawo, tylko znajdowanie w nim luk, żeby zaparkować za darmo, ominąć kolejkę, oszukać system. Tak samo masz z każdą inną dziedziną życia, bo jesteś ludzką hubą, która zapewne nawet za internet nie płaci. W d… masz zdrowie i środowisko, byle móc grzać się najtaniej jak się da, czyli śmieciami i odpadami węgla bo nawet na węgiel ciebie nie stać. Stać cię za to na brednie… Czytaj więcej »

Fiku Miku
Fiku Miku

@K.O. Chyba strzeliłeś sobie w kolano tym tekstem. Nie wszystkie miejsca są prawidłowo oznakowane. Przykład pierwszy z brzegu. Ulica Korfantego na całej długości, podobnie Malinowskiego i Karola Miarki. Napar z melisy dobrze Ci zrobi.

Malarz
Malarz

Do @ K.O. Nieprawda, nikt tu nie cwaniakuje, prawo tak samo musi być przestrzegane przez Obywatela jak i Urząd. WSA w Gliwicach wydaje wyroki potwierdzające, że bezprawne w SPP jest pobieranie opłat, tam gdzie brak jest oznakowania poziomego P-18. SAM ZNAK POZIOMY D-18 TO ZA MAŁO, ABY MIEJSCE POSTOJU BYŁO WŁAŚCIWIE OZNAKOWANE. Opłatę postojową można pobierać tylko w wyznaczonym miejscu oznaczonym jednocześnie znakami pionowymi i poziomymi. W Gliwicach większość miejsc postojowych nie ma oznaczeń poziomych. Jest to zawarte w treści art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach oraz nowelizacji rozporządzenia z dnia 3 lipca 2003 r. dokonanej rozporządzeniem… Czytaj więcej »

BBB
BBB

Trafiony-zatopiony. Nie chodzi wam o szacunek dla prawa tylko o możliwość omijania tegoż prawa i parkowanie za darmochę kiedy interes społeczny wymaga płacenia. Każdy normalny człowiek to rozumie i płaci a cham się poci jak po przerzuceniu tony węgla dla zaoszczędzenia jednej złotówki. Żal was czytać, jeszcze większy spotkać.

Fiku Miku
Fiku Miku

@BBB. Prawo powinno być takie samo w stosunku do każdego i każdy powinien przestrzegać prawa. Jeżeli wychodzą buble to po zgłoszeniu powinno się je poprawić a nie udawać ze nic się nie stało. To dorzucę jeszcze do pieca takimi kwiatkami: – opłata za “abonament za samochód” (dla mieszkańca centrum objętym SPP) także jest nielegalna bo narzuca na pewną grupę gliwiczan daninę jakiej nie musi płacić inny mieszkaniec. Radni mają prawo ustanawiać podatki i opłaty lokalne dla wszystkich mieszkańców a nie tylko dla pewnej jej części. Abonament powinien być wydawany bezpłatnie. Przy okazji dochodzi dyskryminacja ze względu na status ekonomiczny, bo… Czytaj więcej »

HAHAHA
HAHAHA

Oczywiście Fiku Miku nie zgłosił podejrzenia przestępstwa w prokuraturze chociaż jest już ziobrowa czyli jego idola. Obywatel Fiku Miku czeka aż prokurator sam zajmie się sprawą, bo jakby takie pismo podpisane Fiku Miku wyglądało? Fiku Miku i Malarz będą się tylko pienić w internetach ale nic nie zrobią bo to tanie leszcze.

Fiku Miku
Fiku Miku

@HAHAHA. To kto jest moim idolem możesz sobie zgadywać i zgadywać. Nie trafisz poprawnie, bo za małą wiedzę masz.
Nie pienię się i nie dorabiam teorii. Wytykam kolejne błędy. Błędy naszych radnych i prezydenta.
Oczywiście Ty jak parkujesz to płacisz stawkę obowiązującą w “cywilizowanej” Szwajcarii, by chamom pokazać jak to powinno być?

Malarz
Malarz

Nie masz racji @hahaha.

Sprawa jest w SKO, złożyłem skargę, kolejny ruch to WSA w Gliwicach.

W przeciwieństwie do Ciebie działam.

Imię
Imię

Pieniacze za 2 złote.

Fiku Miku
Fiku Miku

@Imię. Nie chodzi tutaj o te przysłowiowe 2 złote tylko o samą zasadę. Nie należy pochwalać łamania prawa, jak i dawania się strzyc jak owce na każdym kroku. Na podobnej zasadzie za śmieci płacisz od m^2 i ceny będą szły do góry bo kolejna firma prawie miejska zdobyła monopol na świadczenie usług. Patrz następny artykuł nt. nowej toalety publicznej. Jeżeli Tobie to pasuje to od razu możesz wyjechać do Korei Północnej. Tam wszystko jest z nadania i nie podlega negacji, przepraszam skrytykować możesz tylko raz w życiu.

ja234
ja234

WSA w glajwicach każe Ci płacić za parkowanie auteczka.

Gliwice rządzone strachem.
Gliwice rządzone strachem.

Podobna sprawa ze stawkami za odpady i to segregowane. Pojedyncze osoby posiadające duże powierzchnie dopłacają do wieloosobowych rodzin. Cóż to trzeba też zgłosić do prokuratury.

Bogusia
Bogusia

Jeszcze większe złodziejstwo z tymi odpadami. Kiedy wreszcie zareaguje prokuratura?

,,
,,

Kiedy wreszcie Ziobro zareaguje i zrobi reformy sam ze sobą.

Urko
Urko

Wtedy , kiedy świerki rosnące przed twoim domem obrodzą gruszkami .

Dziwne czasy nastały.
Dziwne czasy nastały.

Do prokuratury strach wchodzić bo nie wiadomo komu podlega i z kim trzyma.

Utyk
Utyk

Otóż powiem Ci raz więc zapamiętaj. Najlepiej zapisz. Prokuratura w Polsce podlega rządowi polskiemu. A, że Polacy sobie taki rząd wybrali to już inna sprawa-na początek zacznij od lekcji demokracji

dziwne czasy nastały
dziwne czasy nastały

Ty też zapamiętaj, że demokracja jest zdobywaniem wolności dla siebie kosztem wolności innych, podstawianiem jednej normy przymusowej na miejsce drugiej.

Frank
Frank

Po 1,5 roku jest wyrok, który stwierdza, że gliwiccy radni wraz z zarządem miasta postanowili okradać mieszkańców, w celu zasilania budżetu miejskiego. Jak to o was świadczy każdy sobie dopowie. Szkoda, że to nic nie zmieni, a partyjni i tzw. “niepartyjni” politycy nadal będą wychwalać pod niebiosa tego prezydenta, jego partaczy i siebie.

Alleluja!
Alleluja!

To dowód na to jaką odpowiedzialność za łamanie prawa ponoszą politycy. Zerową, bo przecież nikt z podpisanych pod tą złodziejską uchwałą nie poniesie żadnej odpowiedzialności za oszustwo. Dlatego dziewczęta i chłopcy w następnych wyborach wyrzućmy ich wszystkich i wybierzmy spośród siebie. Gorzej być nie może, a na pewno zapobiegniemy wielu zwyczajnie głupim decyzjom.

krzysztof
krzysztof

prokuratorze sprawdź zawyżone koszty inwestycji przez spółki miejskie,nie może byle jakie rondo lub kawałek ulicy-remoncik kosztować po 5 milionów,pasożyty na urzędach nie mają pojęcia że coś może nie kosztować aż tyle To pachnie wielkim smrodem.

Imiu
Imiu

Gliwiccy decydenci mogą bo potrafią -“nie można pozwolić to na przerzucanie takich kosztów na inne osoby”.
Jawne złodziejstwo! Takie są Gliwice.

kanalia52
kanalia52

***** z ratusza, co wy na to?

śmierdzi wyzyskiem
śmierdzi wyzyskiem

Oni nic na to bo są strażnikami milczenia zanim wódz nie zezwoli mówić, czy działać. To takie posłuszne towarzystwo wzajemnej adoracji za nasze podatki. Czyli ssaki do ssania naszych podatków.

Perez
Perez

ale glupki, pomysl absurdalny z tym zawyzaniem bo nie wszyscy auta odbiora. Wiadomo, auto jak parasolka, zgubisz to sobie nowe kupisz hahahah. Jeszcze urzad sie do tego glosno przyznali ze zawyzyli stawki. Szczyt debilizmu :D

Tomek
Tomek

Kiedy w końcu CBA zawita do gliwickiego urzędu? Sam mam ich tam zaprosić?

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

W Gliwicach odholowuje się jakiekolwiek (poza uszkodzonymi) pojazdy???? Ciekawe, jak yeti

Wjazd do maca
Wjazd do maca

Tak. Jak już obrosną chwastami, na uszczelkach pojawią się glony i po kilkuletnich interwencjach mieszkańców

Gość
Gość

Gdzie “ałtor “pisał ten artykuł, że momentami bełkot się czyta? Przykład: Zaskarżoną uchwałą, Rada Miasta Gliwice działając na wniosek Prezydenta Miasta, ustaliła opłaty za usunięcie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parking strzeżony. I drugi: Mimo tego, że w wielu przypadkach koszty te nie będą mogły zostać przez urząd wyegzekwowane, choćby w przypadku pojazdów, które nie zostaną przez właścicieli odebrane,nie można pozwolić to na przerzucanie takich kosztów na inne osoby

ja234
ja234

No proszę jak cwaniactwo odstawiły urzędasy.Typowo po glajwicku.

ja234
ja234

Swoją drogą ciekawe jest to, że przy tym temacie jest tylko 16 komentarzy.Może to świadczyć o tym,że sporo kierujących;1.ma to gdzieś,2.są cwaniaczkami i nie przeszkadza im kiedy inni cwaniacy robią ich w konia,3.też cwaniakuje, 4 nie oburza ich cwaniactwo urzędasów bo sami są cwaniakami.

Szef
Szef

Przecież jeśli ktoś nie odbiera samochodu, to znaczy, że był to rdzewiejący, zabrudzony grat bez powietrza w oponach. Bardzo dobrze, że miasto stara się uprzątnąć takie cuda i chyba trudno oczekiwać, żeby radni opłacali te porządki ze swoich pieniędzy. Kierowco – jeśli blokowałeś drogę tak, że aż nie było wyjścia i trzeba było sholować samochód to miej trochę honoru i nie narzekaj, że dodatkowe 20% pójdzie na sprzątanie miasta ze starych gratów. Nie ma ich znowu tak dużo – po pewnym czasie opłaty będzie można obniżyć.