Zbiornik wodny w Czechowicach zostanie wypłycony. MZUK przygotowuje się do inwestycji

W planie przetargów MZUK na rok 2019 zawarto pozycję “Wypłycenie jeziora przy OW Czechowice”. Ogłoszenie zamówienia przewidziano w II kwartale. Niestety, w tym sezonie kąpielowym zbiornik nie będzie bezpieczniejszy dla użytkowników.

Realizację zadania zaplanowano najwcześniej pod koniec lata.

W ubiegłym roku, zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem okresu oficjalnego wartowania ratowników na jeziorze czechowickim, w zbiorniku tym stracił życie 17-latek. Chłopak korzystał z dobrej pogody zażywając tam kąpieli. W pewnym momencie zniknął z pola widzenia swoich znajomych. Okazało się, że utonął.

Po tragedii pojawiły się głosy, że opieka wodniaków powinna być zapewniona wcześniej – najlepiej od początku czerwca. Nie zdecydowano się jednak w pełni skorzystać z tej możliwości.

– Zgodnie z przyjętą na ostatniej sesji Rady Miasta Uchwałą nr IV/79/2019 z dnia 28 marca 2019r. w sprawie określenia sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk na terenie miasta Gliwice, określa się sezon kąpielowy od 15 czerwca do 1 września 2019r. Ponadto Miejski Zarząd Usług Komunalnych wprowadza dodatkowe zabezpieczenie w postaci obsługi ratowniczej na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach w czerwcowe weekendy tj.: 1-2.06.2019r oraz 8-9.06.2019r. – przekazał na początku kwietnia Tadeusz Mazur, dyrektor MZUK.

Bezpieczeństwo wypoczynku nad tym akwenem zwiększy również wyrównanie jego dna, w którym występują istotne różnice głębokości. Niestety, tego lata nie należy spodziewać się, że to nastąpi.

MZUK planuje wprowadzić takie rozwiązanie, jednak realizacja inwestycji rozpocznie się najwcześniej we wrześniu.

– W chwili obecnej trwają prace nad dokumentacją projektową wykonania wypłycenia zbiornika wodnego w Czechowicach. Po zatwierdzeniu projektu, będzie można rozpocząć procedurę przetargową aby móc wyłonić wykonawcę robót. Termin wykonania wszelkich prac będzie możliwy do określenia po rozstrzygnięciu przetargu jednak nie wcześniej niż po zakończeniu sezonu kąpielowego – poinformowała Iwona Janik, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

Na zadanie przewidziano w budżecie komunalnych 340 tys. złotych. Rozstrzygnięcie przetargu pokaże, czy kwota ta jest adekwatna do wielkości inwestycji i czy wystarczy, na pokrycie kosztów zwiększenia bezpieczeństwa w miejskim ośrodku wypoczynkowym.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła
Ampuła

Bardzo rozsądne. Akwen o stałej głębokości 20 cm zapewnia szybkie nagrzewanie się wód i dobrą widzialność dna. Łatwiej poznać bujne życie podwodnej fauny i flory. Bez kosztownych strojów i urządzeń można rozkoszować się pobytem wśród barwnych ławic i cieszyć oko urokami raf, wraków i ich mieszkańców. Poza tym znakomicie poprawia się bezpieczeństwo, bo nie trzeba w napięciu wypatrywać rekiniej płetwy, ledwie wystającej nad taflę. W 20-centymetrowych głębinach rekin ludojad jest widoczny od pasa w górę, a rekin młot nie ma gdzie schować groźnego narzędzia. Trudniej też ukryć proces wypróżniania się, a łatwiej odnaleźć zatopione dziecięce zabawki, protezy czy butelki zwrotne,… Czytaj więcej »

Halina
Halina

Facio , co ty wąchasz , że tak fanzolisz.

kiedys gliwice
kiedys gliwice

“Halinko”, ten Facio potrafi dostrzec debilizm i przedstawic go niestety niezrozumiale dla “niektorych”, sorry

Kris
Kris

ja pier….

VAkk
VAkk

No to po Czechowicach

Josef
Josef

A może tak wypłycić betonem?…………

Josef
Josef

Nieśmiało zaproponuję również wypompowanie wody, w celu ochrony przed utopieniem….

hanek mały
hanek mały

Pierwsze słyszę o czymś takim jak “wypłycanie” co to za bełkot urzędniczy ? Zamiast topić w jeziorze pieniądze trzeba po prostu wydzielić pływakami miejsca na których można korzystać z kąpieli. Tak robią NA WSZYSTKICH AKWENACH na całym świecie.

Pływak
Pływak

Wypłycenie???

Co to za idiotyzm? Będziemy wypłycać wszystkie zalewy, jeziora i rzeki? Bałtyk też może wypłycić. No i inne morza też. I koniecznie też oceany. No bo przecież wszędzie może się ktoś utopić.

A swoją drogą, to do jakiej głębokości ma być to „wypłycenie”? Zrobi się powiedzmy 1,3m, a potem utopi się karzeł? To będzie oznaczało dyskryminacje ze względu na wzrost. Niedopuszczalne! Dla pewności trzeba zlikwidować wszystkie zbiorniki wodne.

Ddomingo
Ddomingo

Ciekawe. Chłopak utopił się na terenie nie strzeżonym. Miejscami jest 15m GŁĘBOKOŚCI.Nie starczy nawet 2 mln na upłycenie;) Więcej patroli dookoła akwenu to może nie będą się topić. Np. tzw. dzika strona to same patole, ćpuny i inne gagatki imprezują. Spokojnie nie można pospacerować. Masakra. Kiedy się za to wezmą??? Jak będzie znowu za późno…

krzysztof
krzysztof

ja już chyba nie doczekam za mojego życia – myślącego urzędnika

Jarek
Jarek

Kiedyś, lata temu jeździłem kąpać się na Przezchlebie.
Tam też sięgnięto po pomysł “wypłycenia” z czasem całkowitego.
A tak fajnie tam było … :(

Yorman
Yorman

To bylo bardzo dawno , mysle ze jestes stary Jarek w wieku ok.70 lat.

Jest faja
Jest faja

Wypłycenie???

Co to za idiotyzm? Będziemy wypłycać wszystkie zalewy, jeziora i rzeki? Bałtyk też może wypłycić. No i inne morza też. I koniecznie też oceany. No bo przecież wszędzie może się ktoś utopić.

A swoją drogą, to do jakiej głębokości ma być to „wypłycenie”? Zrobi się powiedzmy 1,3m, a potem utopi się karzeł? To będzie oznaczało dyskryminacje ze względu na wzrost. Niedopuszczalne! Dla pewności trzeba zlikwidować wszystkie zbiorniki wodne.

(_x_)
(_x_)

@Jest faja. Czego nie rozumiesz w sformułowaniu wypłycenie?
Można uregulować linię spadku płynnie, bez nagłych uskoków z 80 cm na 3,00 m. Takie to trudne do ogarnięcia?

Arco
Arco

Wypłycenie? Tzn wyłożenie płytkami?

Gruntowy przymrozek
Gruntowy przymrozek

Ambitny plan jak z Czechowic zrobić drugi Balaton

Sebastian
Sebastian

20 000 zł nie mają żeby zrobić nowe boiska do siatkówki plażowej a tu proszę ponad 300 tyś na wypłycenie

Imię
Imię

Spłycanie nastąpi przy wykorzystaniu technik intensywnych nasadzeń tataraku wraz z sukcesywnym zamuleniem, a w miejscach wystarczająco płytkich zostanie rozwinięta agrokultura ryżu.

ja234
ja234

No, nasypią mulastej ziemii, woda będzie mętna i syfiasta jak całe glajwice.Ryż będzie oznaką “rozwoju”.(10:18)

Zosia
Zosia

Wyplycenie czechowic a moze te pieniadze przeznaczyc na zamkniety wiadukt ktoredy maja chodzic mieszkancy do lekarza albo na zakupy i dzieci do szkoly moze czas pomyslec o mieszkancach

ja234
ja234

“Wypłycenie” hehehehehe. poprawnie spłycenie urzędasy, SPŁYCENIE.Albo bardziej poprawnie,ale dalej fatalnie brzmiące, wypłycanie.
Serio?340 tys może nie wystarczyć? od razu przeznaczcie 2 mln, po co się rozdrabniać…Porażka te całe glajwice.(10:01)

gość
gość

może ktoś ma gruz do upłynnienia albo i hałdy z Pszczyńskiej trza dorozbierać kreatywność nie jedno ma imię