Zbliża się termin rozpoczęcia strajku w placówkach szkolnych. Czy dzieci będą miały zapewnioną opiekę?

Zakończone referenda w sprawie strajku w oświacie potwierdziły, że wszystkie gliwickie publiczne szkoły i placówki oświatowe przystępują do protestu. Sprawa opieki nad dziećmi w przedszkolach oraz klasach 1 i 2 w tym czasie nie została jeszcze ostatecznie ustalona.

Ogólnopolska akcja w placówkach ma się rozpocząć 8 kwietnia, na dwa dni przed rozpoczęciem egzaminów w gimnazjach i klasach 8 podstawówek. Protestujący domagają się 1000 złotych podwyżki (za ZNP). Strona rządowa nie chce na razie spełnić ich postulatów, w witrynie Ministerstwa Edukacji można natomiast przeczytać, że nauczyciele oczekują wzrostu wynagrodzeń o 1800 zł.

Jak informuje naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, Mariusz Kucharz, na łamach Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Obecnie dyrektorzy miejskich jednostek oświatowych, przygotowując organizacyjnie placówki na czas strajku, dokonują rozeznania, ilu nauczycieli nie będzie uczestniczyło w jego czynnej formie. Na tej podstawie, w porozumieniu z innymi placówkami przygotują się do organizacji pracy placówki podczas strajku.

Priorytetem w sferze organizacji pracy placówki będzie przede wszystkim zapewnienie opieki dzieciom, które zgłoszą się do szkoły.

– Oczywiście w przypadku ogłoszenia strajku, rodzice mają prawo do pozostawienia dziecka w domu – przypomina naczelnik Wydziału Edukacji.

Jeżeli chodzi o przedszkola miejskie, oddziały przedszkolne, klasy pierwsze i drugie w szkołach, dyrektorzy już rozpoczęli analizę kadrową i działania zmierzające do zapewnienia opieki dzieciom, które przyjdą do placówki.

– W ostateczności – przy braku możliwości zapewnienia opieki – rodzice zostaną o tym poinformowani na początku przyszłego tygodnia, tak aby mogli ewentualnie skorzystać z zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8, z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko – zapewnia Kucharz.

Dyrektorzy jednostek oświaty, w których będzie odbywał się czynny strajk dołożą starań, aby zminimalizować negatywne skutki dla uczniów i rodziców.

(żms)
fot. ŁG/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof
krzysztof

Ciągle płaczą i utyskują nad losem złym w szkolnictwie , jak jest tak źle to po jaką cholerę iść w ten ciężki i nieopłacalny zawód.Drugą sprawą jest ,że zawsze na koniec roku szkolnego robicie szantaż- zacznij strajkować we Wrześniu.A może waszą płacę uzależnić od wyników uczniów i po problemie.Macie po 9 latach pracy roczny urlop PŁATNY na podratowanie zdrowia , a która grupa zawodowa np. pracująca fizycznie ma takie przywileje , może tak byście zrezygnowali z przybytku i dokonań socjalizmu i zrezygnować z przywilejów karty nauczyciela , a może tak na 7 rano o do 15 i w szkole nauczać… Czytaj więcej »

Cinh
Cinh

Po to się pchają do tego zawodu żeby wasze dzieci osły umiały czytać i pisać. Idź na tydzień popracować do szkoły i zobaczymy jak zniesiesz że obce dzieci ci pyskuja i co mi zrobisz ie jesteś moją matką ani ojcem a ci mówią przecież mój Piotruś to takie super dziecko to napewno wasza wina ze źle wychowujecie moje dziecko. Paranoja… Ci ludzie nauczyciele uczą nasze dzieci które są oporne i nie uczą się z wielką ochotą i radością no ale przecież mogą zmienić zawód. Niech wszyscy idą że szkoły wtedy my rodzice po pracy nauczymy nasze dzieci wszystkiego a w… Czytaj więcej »

Beton
Beton

@Cinh, rozumiem że po podwyżkach ten zawód przestanie być już taki ciężki? Chciałem Ci jeszcze zakomunikować, że my rodzice po pracy i tak musimy uczyć dzieci, tego czego nie potrafią ich nauczyć nauczyciele nieudolni, źle przygotowani do lekcji, będący na L-4, na urlopie dla podratowania zdrowia, strajkujący, lub pędzący z materiałem jak torpeda, po podstawa programowa jest napięta jak baranie jaja na wiosnę i napisana ilościowo na okres 14 miesięcy a nie roku szkolnego.

Szota
Szota

A dających korepetycje opodatkowac

OTUA
OTUA

Niech komusze Broniarz-ooo-cwaniaki strajkują aż do śmierci a nawet jeden dzień dłużej. ale od naszych dzieci wara!

Ojciec swojego syna
Ojciec swojego syna

Wara… Wolałbym żeby nauczyciel mojego dziecka zarabiał więcej niż ja na koparce

OTUA
OTUA

Ja tez wolałbym żeby nauczyciele jeszcze więcej zarabiali ale, jak Broniarz już chce im dać to niech im da ze swojej kasy, bo poniektórzy nauczyciele pasą go prawie 30 lat, a on chciałby żeby go pasali nadal:) Aha też chciałbym takie krocie zarabiać na własnej koparce jak ty, choć jestem niedocenionym emerytem ;)

Szczaw
Szczaw

I tak robiolem zostanie jak ty z koparki

Jola
Jola

Najlepiej pracuje Szydło. Jest ministrem niczego i nikt razem z nią samą nie wie co ma robić. Ale kasę i nagrody bierze.

Smolnica
Smolnica

Dudowa też nie lepsza, protestu nie popiera, bo ma dostać etat Pierwszej Żony, a nikt jej nie wybierał. Jak taka zadowolona to niech dalej zasuwa jako nauczycielka.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Kto komu każe pracować w szkole? Rekrutują dyskonty, jest pełno pracy w strefie. Nauczyciele to wybitni fachowcy więc mogą też bez problemu założyć własne firmy. Po co się męczycie w edukacji? Czy wasza praca 18 godzin lekcyjnych w tygodniu (czyli 13,5h realnej pracy), plus ferie i wakacje jest naprawdę tyle warta?

manek
manek

Trzeba było się uczyć. Też byś miał tak dobrze jak nauczyciele w Twojej wyobraźni. Jak widać nic nie wiesz o pracy nauczyciela. Z perspektywy wózka widłowego na strefie to faktycznie tylko 18 godzin.

twójzwój
twójzwój

Myślisz, że inżynier się nie uczył?. Widać że prezentujesz jedyny słuszny punkt widzenia nauczyciela. I nie atakuj ludzi, że są nie wykształceni albo, że pracują na wózku. Oni nie mogą nikogo szantażować jak wy NAUCZYCIELE, którzy w czasie pracy możecie siedzie na fejsie, jeść darmowe śniadania w przedszkolu lub zarabiać na zdjęciach które robi szwagier albo brat w przedszkolu.O urlopie, wypłacie z góry ( pokaż mi w Polsce kto dostaje wynagrodzenie z góry KTO? za nie przepracowany czas) a o karcie nauczyciela nie wspomnę.

Zenek
Zenek

A ja miałem nauczycielkę głupia i wiecznie sfrustrowana

Falafel
Falafel

Jak się słucha albo czyta pisowców, to ma się pewność, że do szkół mieli pod górkę, a ich wykształceniem zajmowali się woźni i sprzątaczki, ewentualnie nauczyciele, którzy uczniów mieli w dolnej części pleców. Niedługo po nauczycielach, pracownikach sądów i prokuratur, kolejny raz protestować będą oszukani przez PiS lekarze rezydenci, a za nimi pielęgniarki i inne grupy zawodowe. Trochę dziwne w pisowskim świecie dobrobytu. I znowu jakiś chłopek-roztropek będzie pytać “a kto im każe? niech stetoskop zamienią na wózek widłowy, albo założą firmy”, a leczyć ich będą kowale i szeptuchy. Ale to nieważne, bo wyznawcy sojuszu klerykalno-pisowskiego dostali od małego prezesa… Czytaj więcej »

Ketner
Ketner

PiS nie popuszczać za ryj nauczycieli ani grosza nierobom i placzkom

Cinh
Cinh

Niech idą wszyscy ze szkoły. Sami będziemy uczyli nasze dzieci po pracy a co. Kto nam zabroni i udowodnimy darmozjada że można uczyć za darmo

LMAO
LMAO

Jako nauczyciel jestem za tym pomysłem. Zamiast użerać się w szkole za grosze, udzielałbym prywatnie lekcji pobierając 50zł za godzinę. Minus podatki i składki – jakieś 30 za godzinę. Spokojnie 40h zapełnię w tygodniu gdyby nie było szkoły więc 1200zł tygodniowo, miesięcznie jakieś 5k, + może jakieś korepetycje wieczorami. Jeśli nie byłoby to indywidualnie, tylko małe grupy wyciągnąłem więcej. To że społeczeństwo zdebileje to nie mój tylko przyszłych pokoleń problem.

OTUA
OTUA

Obawiam się LMAO, że jak będą mieli nadal nauczycieli twojego pokroju to takie zdebilowanie w spoleczenstwie jest b.prawdopodobne niestety;)

ciekawy
ciekawy

Ktoś wie ile zarabia brutto nauczyciel po 15-20 latach?

Bogusz
Bogusz

Dziwne. W środę Okręg Śląski ZNP ogłosił wyniki głosowań, z których wynikało, że w Gliwicach stajkować chce 57 z 60 placówek, ale im więcej, tym lepiej.

RealistA
RealistA

Czy dzieci będą miały zapewnioną opiekę??? Spytajcie pana Broniarza. Podwyżki??? Nauczyciele to jedyna grupa społeczna, która ma najczęsciej podwyżki. Ok. należą im się bo coraz trudniejszy zawód. Ale strajk głodowy (???), termin tego strajku to zwykła polityka o czym świadczą wizyty pana Broniarza w budynku PO i jakby tego mało było sprawdzono: pan Broniarz nie był w barze… Tak poprzednio bezczelnie się tłumaczył/kłamał (niepotrzebne skreślić) spytany o cel wizyty w budynkach PO. DO TEJ PORY MYŚLAŁEM, ŻE SZKOŁA JEST APOLITYCZNA… Nauczyciele dopiero teraz po wielu latach obudzili się w sprawie Karty Nauczyciele. Trochę to smutne bo jak trzeba było brać… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Skoro strajk dotyczy grupy zawodowej opłacanej przez państwo (czyli rząd) to oczywiście jest polityczny. Żądający czegoś od rządu stają się natychmiast opozycją, co zawsze jest sprawą polityczną. To raz. Dwa, to sprawa terminu strajku. Podstawową rolą związku zawodowego jest być skutecznym. Stary, postkomuszy, doświadczony związkowiec Broniarz słusznie założył, że skoro rząd wymyślił sobie pasztet z podwójnym rocznikiem wciśniętym w jeden termin egzaminacyjny i podwójną frekwencję podczas rekrutacji do szkół średnich, to mamy słaby punkt. I dokładnie tak jest. MEN ma kupę problemów organizacyjnych, bo sprawa dotyczy bezpośrednio ponad 750.000 uczniów, 1.500.000 ich rodziców oraz ok. 100.000 nauczycieli. Plus ich własne… Czytaj więcej »

Urko
Urko

@ Ampuła . “…kasjer z Biedry, którym może zostać nawet przyuczony do uprzejmości idiota.” Ale to nie o subito in spe radnym Bodziochu Gabryjelu , prawda?

RealistA
RealistA

Nie myślałem, że to napiszę, ale… zgadzam się z Tobą:) To, że dostaną te podwyżki to nie ulega wątpliwości. Tylko wiesz co będzie za chwilę??? Na ulicę wyjdzie służba zdrowia i wiele innych zawodów, które też będą chciały podwyżek. Co do reform w szkołach to jest poważny problem, który pochłonie sporo pieniędzy a mianowicie infrastruktura (klasy, sale gimnastyczne) budowane wcześniej z myślą o sześciu klasach a tu nagle w wielu szkołach wciśnięto kolejne 7 i 8. Zrobiło się ciasno i to nie jest żart. Być może, teraz gdybam, to też pchneło nauczycieli do strajku. Nie mnie nauczyciel powinni świecić przykładem… Czytaj więcej »

:Belz3BóG
:Belz3BóG

Chlubą było zignorowanie protestujących niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie i miesięcznice smoleńskie za miliard. Chlubą są nagrody które się po prostu należały rządowi Szydło, kolesie w spółkach skarbu państwa, Kałuża w Sejmiku oraz prokuratorzy i oficerowie z kaprala do generała w rok. Chlubą jest pinokio, taki kolo z Bareji, który słowa prawdy nie powiedział, a jest premierem, chociaż jego stary jest defraudantem. Chlubą jest mowa nienawiści i szczucie, które PiS robi wobec wszystkich nie z PiSem. PO i KdGZF są złe, ale taki Frankiewicz solo jest super, bo chociaż raz w tym roku promuje satanizm od czego liczba satanistów… Czytaj więcej »

RealistA
RealistA

Woda, dwutlenek węgla, hemoglobina…. Taka sytuacja;)

Nara
Nara

to i gwiazdą you tube jesteś? pogratulować…

RealistA
RealistA

A o czym ja ma rozmawiać z gościem, który opluwa mnie językiem miłości??? Oburza Cię mój żart, a stek wyzwisk gościa, który to robi jest przemilczany przez Ciebie… Coś mi się zdaje, że po prostu mnie nie lubisz;) To nie grzech. Pozdrawiam.

Nara
Nara

Mnie się wydawało, że ciotka to nie wyzwisko, a steków wcale nie widzę. Za to oszołom to chyba tytuł honorowy pisowców. Na pewno nie stek. Ale żart masz ciężki, jak 16 tonowy odważnik. Typowe dla prawaków.

RealistA
RealistA

Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam

Urko
Urko

@RealistA. Nikt cię, niebożę , nie opluwa . Co najwyżej robią sobie z ciebie tzw, bekę . Taka sytuacja :-)

Cinh
Cinh

Niech odejdą z pracy wszyscy jak im się tak źle… Sami nauczymy nasze dzieci a co po robocie

głos ludu
głos ludu

Przedewszystkim te nieroby powinni więcej pracować , w tej chwili jak zliczyć ich godziny pracy w roku kalendażowym , jest to jedna trzecia innych. Zawsze wolne wekendy, całe wakacje, ferie zimowe, długie przerwy świąteczne. Zawsze w ciepełku, zero odpowiedzialnośći, na ósmą na 4-5 godzin, szlachta jedzie sobie popracować. W porównaniu do innych to oni mają jedne wielkie wakacje. Tak niech zarabiają więcej, ale na boga niech i pracują więcej!!!

kkk
kkk

Łamistrajki nie powinni pracować w tym zawodzie a jak już to nie wolno im dać podwyżki.

dfdf
dfdf

PIS matoły i patole zieją jadem i nienawiścią.

Zosia
Zosia

Ile bylo podwyzki za platformy gdzie byli ci co teraz nazekaja

Żoliborska kanalia
Żoliborska kanalia

Z tego co mi mówiła rodzina, to w strajku nie wezmą udziału katecheci, solidaruchy i pisowcy, zapatrzeni w mikrowodzunia jak w świętą Tereskę.

Ampuła
Ampuła

Kler katolicki zawsze trzyma z władzą, kolaboruje z reżimem i wychwala okupanta wobec podbitych. Nasłana przez biskupów horda 30.000 etatowych kato-seksedukatorów doskonale wie, że nie ma z prawdziwym nauczycielstwem ani środowiskiem edukacyjnym nic wspólnego, więc zachowa się spolegliwie wobec rządu, z elementami czynnej kolaboracji i władzolizania. Ale gdy tylko pamięć o nauczycielskich protestach AD 2019 trochę przywiędnie, zacznie się ze strony watykańskiego okupanta domaganie hołdów i pomników. Bo pewnie znajdzie się gdzieś katecheta, który stanie do strajku czując się częścią grona pedagogicznego, a może i zacznie głodówkę. Kler jest mistrzem w organizacji i głoszeniu kultu jednostki – szczególnie z własnego… Czytaj więcej »

ja234
ja234

No i bardzo dobrze.Protest popieram.
Pisiory szastają kasą na lewo i prawo,przewalają ją na lewo i prawo; pińćet na każdego bachora; “trzynastka” dla staruchów obiboków;emerytura dla obiboków z czterema bachorami…mają kasę na kler, na swoje “nagrody”, wysokie pensje, na kosmiczne pomysły typu przekop mierzei wiślanej czy centralny port lotniczy…
A tymczasem, kasy nie ma na: służbę zdrowia; niepełnosprawnych;lekarzy rezydentów; pracowników sądownictwa i prokuratury;na leczenie; na szpitale…
Niedługo o swoje upomną się kolejne grupy zawodowe.

Ale suweren śpi dalej a jak się obudzi to będzie kwik, płacz i lament..
Śpijcie dalej.(16:53)

głos ludu
głos ludu

ebil