Żegnamy nazwy kolejnych ulic, m.in. Niedbalskiego, Żabińskiego i Mitręgi. Oto nowe propozycje

Wiemy już, jakie będą nowe nazwy dla kolejnych ośmiu ulic w Gliwicach. Zmiany muszą być wprowadzone w związku z realizacją tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Nowe nazwy ustala wojewoda śląski w trybie zarządzenia zastępczego, ponieważ wcześniej gliwicki samorząd nie skorzystał z prawa do zmian nazw.

Nazewnictwo w większości dopasowano do obowiązującego w danej dzielnicy, np. Granitowa, Perłowa, Szafirowa pojawią się w Starych Gliwicach, gdzie już są takie ulice jak Diamentowa, Szmaragdowa, Bursztynowa.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

Położona w centrum ulica Jana Mitręgi będzie się nazywała ks. Herberta Hlubka. To na cześć diecezjalnego duszpasterza diecezji gliwickiej, którym ks. Herbert Hlubek był od 1993 roku. Opiekował się studentami Politechniki Śląskiej, prowadził też Klub Inteligencji Katolickiej w Gliwicach. W 2001 został laureatem Nagrody im. ks. Józefa Tischnera za inicjatywy duszpasterskie. Ks. Herbert Hlubek zmarł w 2013 roku.

Najmniejsze zamieszanie czeka mieszkańców ul. Rydygiera. Zmieni się bowiem tylko imię, Juliusza zastąpi Ludwik, urodzony w 1850 roku światowej sławy chirurg i żarliwy polski patriota.

Nowe nazwy ulic

Feliksa Niedbalskiego – Granitowa
Filipa Sieronia – Perłowa
Józefa Mitręgi – ks. Herberta Hlubka
Juliusza Rydygiera – Ludwika Rydygiera
Edwarda Żabińskiego – Szafirowa
Feliksa Kona – Jana Brzechwy
Wiesława Ociepki – Turkusowa
Pawła Targosza – Koralowa

Docelowo, w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej, nowe nazwy otrzymają w sumie 34 ulice, pozostało zatem jeszcze 8 ulic. W lutym wojewoda podpisał rozporządzenia dotyczące 18 ulic.

Zmiany nazw wprowadzone w lutym

Armii Ludowej – Juliana Ordona
Małgorzaty Fornalskiej – Modelarzy
Władysława Gomułki – Rubinowa
Gwardii Ludowej – Emilii Plater
Władysława Hibnera – Spadochroniarzy
Władysława Kniewskiego – Paralotniarzy
Jana Krasickiego – Ignacego Krasickiego
Leona Kruczkowskiego – Jana Karskiego
Karola Marksa – Ks. Jerzego Popiełuszki
Adama Rapackiego – Obrońców Poczty Gdańskiej
Henryka Rutkowskiego – płk. Pil. Romana Florera
Hanki Sawickiej – Szybowcową
Józefa Skalskiego – Ezopa
Lucjana Szenwalda – Stanisława Lema
Józefa Wieczorka – Jana Siemińskiego
Aleksandra Zawadzkiego – Anny Jagiellonki
Franciszka Zubrzyckiego – Cichociemnych
Związku Walki Młodych – mjr pil. Jana Czernego

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat – informuje Śląski Urząd Wojewódzki. (mf)