Zimowe biwakowanie na wysokości. Jak przetrwać w ekstremalnych warunkach?

Górskie wyprawy zimowe to aktywności, które nie są przeznaczone dla każdego – niskie temperatury, porywisty wiatr i zamiecie śnieżne mogą dać się we znaki nawet najtwardszym obieżyświatom. Lecz zimowe biwakowanie na wysokości to nie tylko test na wytrzymałość, ale przede wszystkim przygoda życia, która pozwala obcować z naturą w zupełnie innym wymiarze niż w miesiącach letnich. Niezbędny w ekwipunku każdego, kto chce nocować w górach zimą, będzie ciepły śpiwór puchowy

– podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jego wyborze i gdzie kupić profesjonalny model przeznaczony na zimowe wyprawy górskie.

 

Jak wybrać bezpieczne miejsce na zimowy biwak na wysokości?

Wybór odpowiedniego miejsca na rozbicie obozowiska pozwoli Ci uniknąć niebezpieczeństwa związanego z zagrożeniem lawinowym, które zimą w górach wysokich jest powszechnym zjawiskiem. Ważne, aby namiot rozłożyć z dala od urwisk i zboczy gór, w miejscu osłoniętym od wiatru. To, z której strony wieje, ma wielkie znaczenie zarówno dla stabilności namiotu, jak i panujących w nim temperatur. Ponadto w zagłębieniach terenu temperatura będzie jeszcze niższa. Ważny jest również kierunek ustawienia namiotu – wejście należy ochronić przed ewentualnym zasypaniem, dlatego powinno znajdować się bokiem do kierunku wiatru. Osłonięty teren może być kłopotliwy ze względu na porywisty wiatr, więc jeśli w pobliżu są skały lub bujne zalesienie, wykorzystaj ten teren do rozbicia obozowiska.

Jaki ekwipunek potrzeby będzie Ci podczas zimowego biwakowania?

Zimowe wyprawy górskie rządzą się swoimi prawami i z pewnością odczujesz to po ciężkości i różnorodności ekwipunku, jaki będzie Ci potrzebny do rozbicia obozowiska. Oczywiście musisz mieć ze sobą namiot, który bezpiecznie przymocujesz do podłoża – pomocne będzie użycie linek odciągowych, a także łopaty, która pomoże uporać się ze śniegiem w celu odsłonięcia przestrzeni do rozbicia obozowiska. Nocleg na wysokości, gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury, nie będzie możliwy bez izolacji od podłoża. Warto mieć ze sobą co najmniej dobrą karimatę lub matę samopompującą, która zagwarantuje komfortowy sen. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ocieplany materacyk dmuchany (jest ultralekki i bardzo wygodny). Zimowe biwakowanie nie może obyć się bez gotowania – ciepły posiłek doskonale regeneruje organizm, dlatego w ekwipunku każdego zespołu wyprawowego musi znaleźć się turystyczna kuchenka na gaz czy benzynę. Pamiętaj jednak, by zapewnić dobrą wentylację w czasie gotowania – inaczej ryzykujesz zaczadzeniem, najbezpieczniej używać jej poza namiotem.

Jak wybrać śpiwór na zimę w góry?

Bez względu na to, czy nocujesz w górach zimą, czy podczas innych pór roku – śpiwór na zimne noce musi znaleźć się w Twoim ekwipunku. Na zimową wyprawę oczywiście potrzebny będzie ciepły śpiwór, koniecznie wykonany z naturalnego puchu. Dlaczego jego wypełnienie jest tak ważne? Choć technologie wykorzystywane w produkcji odzieży i akcesoriów outdoorowych są niezwykle nowoczesne i zaawansowane, to natura daje najlepsze właściwości termoizolacyjne, które pomogą nie dopuścić do wychłodzenia organizmu podczas zimowego biwakowania. Śpiwór na zimę w góry wykonany z naturalnego gęsiego puchu może być użytkowany nawet podczas ekstremalnie niskich temperatur do -73°C.

Śpiwór na mrozy powinien mieć odpowiedni fason – najlepiej zimą sprawdzi się model typu mumia. Posiada on zintegrowany kaptur, który można zacisnąć wokół głowy, oraz kołnierz barkowy, co pomaga w utrzymaniu ciepła.

Ważną kwestią przy wyborze wyprawowego śpiwora na niskie temperatury jest jego lekkość i zdolność kompresji. Cechy te zagwarantują o wiele wygodniejszy transport ekwipunku, dlatego powinny być kluczowym kryterium przy wyborze śpiwora zimowego.

Gdzie dostępne są najlepszej jakości śpiwory zimowe puchowe?

Puchowe śpiwory zimowe marki PAJAK słyną z doskonałej jakości i technologii, które ułatwiają zmaganie się z przeciwnościami, jakie często panują w warunkach wysokogórskich. Śpiwory zimowe marki PAJAK wypełnione są naturalnym gęsim puchem nawet do 900 cuin, co sprawia, że są one chętnie wykorzystywane na profesjonalnych wyprawach zimowych, gdzie panują ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne.

Odpowiedni ekwipunek, dieta, a także wiedza dotycząca zasad bezpiecznego biwakowania w zimowych warunkach to kluczowe elementy, które należy, wziąć pod uwagę wyruszając w góry, gdy panują tam minusowe temperatury.

Wszystkim planującym taką ekspedycję życzymy samych pozytywnych wrażeń!

materiał partnera