Zirytowani kierowcy, zablokowane autobusy, spaliny zamiast relaksu. To trzeba poprawić!

Pierwsze dni funkcjonowania miejskiego podwórca, czyli tzw. woonerfu na ul. Siemińskiego brutalnie zweryfikowały założenia projektantów i urzędników. Przy utrzymaniu obecnego ruchu samochodów, ten pomysł po prostu nie działa.

Chaos, który towarzyszy codziennie kierowcom i użytkownikom strefy najlepiej obrazuje krótki filmik zarejestrowany przez mieszkankę.

Między wysepkami jest za mało miejsca, żeby mogły się swobodnie minąć dwa samochody. A już zupełnie źle jest gdy przejeżdża autobus. Odpoczynek między zakleszczonymi w korku pojazdami nie ma nic wspólnego z założeniami, które towarzyszyły idei przebudowy ul. Siemińskiego (d. Wieczorka).

Czy to znaczy, że sam pomysł takiej organizacji przestrzeni jest zły? Nic z tych rzeczy. Należy go jednak poprawić, wprowadzając zmiany, których z niezrozumiałych powodów nie przewidzieli urzędnicy.

O ile bowiem sama idea aranżacji ulicy miejskimi meblami, donicami, zielenią i stojakami na rowery może się podobać, to jak pokazała praktyka, nie sprawdza się ona przy utrzymaniu obecnego ruchu samochodów na ulicy.

I nic tu nie pomoże spowalnianie ruchu do 20 km/h, którego, nawiasem mówiąc, i tak nikt nie przestrzega, co można łatwo zaobserwować na miejscu.

Kilka dni temu zapytaliśmy Czytelników w błyskawicznej sondzie na Facebooku, o to czy “woonerf” należy poprawić.

Zdecydowana większość, ponad 68% odpowiadających na pytanie zgodziła się z poglądem, że ruch na ul. Siemińskiego należy ograniczyć wyłącznie do autobusów, dojazdu dla mieszkańców kamienic oraz szybkiej dostawy towaru.

I to jest chyba najwłaściwsze rozwiązanie, które może uratować ten nieco nieszczęśliwie przeprowadzony pomysł przywracania ulicy pieszym i nadania jej bardziej ludzkiego wymiaru.

Jedno jest pewne, zmiany należy wprowadzić jak najszybciej, bo podwórzec/woonerf w takiej formie dość skutecznie zniechęca do wdrażania podobnych rozwiązań w innych miejscach. A chyba nie o to chodziło?

Marcin Fabrykowski

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
dissatisfied
dissatisfied

Nominacja do nagrody idioty roku dla autora tego pomyslu.

No doprawdy… jaka jestem zaskoczona. :D :D

Dać tym mądralom, co to wymyślili w takiej wersji, po paczce zapałek i niech mierzą ulicę w każdą stronę.

To jest żenada. Połowa mieszkańców krzyczy, że się zatka, że nie przejedzie autobus, gdy dostawczak stanie na ulicy i te kręgi będą niedaleko, a miasto ślepe i głuche.

Byli i tacy, co liczbami przed nosem machali, jak to wszystko pięknie spasuje. Gdzie oni teraz są?

ja234
ja234

No więc właśnie, najlepsze w tym wszystkim jest to, że ponoć wielokrotnie wszystko mierzyli, liczyli, przeliczali.
I wyszło im, tyłem do przodu i na wstecznym.
Swoją drogą ciekawe czego ich tam uczyli na tej architekturze…bo chyba nie myślenia abstrakcyjnego,ale, ale, to trzeba już mieć idąc na architekturę…
W ogóle to ciekawe czego i jak uczą ich na architekturze, że później efekty są na wstecznym…masa absolwentów architektury, którzy praktycznie niewiele umieją, efekty widać. Porażka.

ja
ja

ja234 ciebie nawet nie dopuszczono by do egzaminu na te studia. Problemem Siemińskiego jest nielegalne parkowanie, a nie profile jezdni. Ta bolączka trapi zresztą całe miasto.

AndrzejD
AndrzejD

Problemem Siemińskiego są kretyńskie założenia które przyjęły gliwickie biurwy magistrackie wraz z projektantem tej porażki.
Taki pomysł sprawdziłby się może Plebańskiej czy Raciborskiej, a nie na ważnej arterii z dużym strumieniem ruchu osobowego + smrodzącym autobusem, według Frankiewicza – bardziej ekologicznym od tramwaju.
Gliwice to chore miasto wypełnione chorymi pomysłami przyspawanej od 25 lat władzy bez żadnych kompetencji i umiejętności.
Dla tego miasta już nie ma ratunku. …a teraz czekamy co wydali z siebie Jarzębowski żeby usprawiedliwić tą porażkę nr 1487

Smaug*
Smaug*

@AndrzejD i dalej Każdego uważnego czytelnika artykułów o WOONERFIE i obserwatora tego co dzieje się na ulicy Wieczorka powinno zastanowić, dlaczego do tej pory media nie rozmawiają poważnie i szczerze ani z urzędnikami, którzy pilotują projekt, ani ze sprawcami przeforsowania pomysłu, którzy nagle zniknęli, ani z projektantem, który chyba jako jedyny może bardzo wiele wyjaśnić i jak widać staje się w opinii publicznej kozłem ofiarnym całej widzianej hucpy pod nazwą “WOONERF”. A może wszystkim wzburzonym opowiedzieć wiele o tym jak wygląda “współpraca” z urzędnikami UM, ZDM i PKM, oraz ze Strażą Miejską i Policją. Niewielu czytelników wie, że kierowców PKM… Czytaj więcej »

ancymon
ancymon

bo dziennikarstwo w Gliwicach nie istnieje

ja234
ja234

@Smaug, skoro o tym mowa. Miałem podobne odczucia.
Dziwne jest, że nie wylazł żaden artysta z tej pracowni architektonicznej i nie skomentował spartolenia wnerwu. Natomiast postawa urzędasów praktycznie od zawsze prezentuje linię najmniejszego oporu i bylejakości.
Może skoro wiesz jak wygląda ta “współpraca” urzędasów byłoby dobrze gdybyś podzielił się wiedzą.
Natomiast co do mediów, można powiedzieć, że zachowują dystans i powściągliwość. Czym jest to podyktowane?nie wiem, ale wydaje mi się, że się boją, nie są na tyle asertywni?Trudno powiedzieć.

Ampuła
Ampuła

Bzdura goni bzdurę. Wydaliło umysłowo (bo tu nie można użyć słowa “wymyślić) ten bubel właśnie dokładnie “paru kolesi” i nawet wiadomo, których. A projektant jest jednym z nich, a nie żadnym “kozłem ofiarnym”. Czy to ZDM, PKM, Straż Miejska i UM nakazali zagracenie ulicy Siemi-Wieczorka podestami zbitymi z boazerii i betonową galanterią kanalizacyjną? Nie. Oni są tylko WYKONAWCAMI, którzy wpadli w sidła grupki nędznej umysłowo, ale krzykliwej ulicznie. Grupka wydaliła sobie wonerf, a miasto go rozsmarowało po całej ulicy. Smród bije z daleka, a tu ktoś tłumaczy, że biegunka jest piękna.

LOL
LOL

Ampuła, czemu tak rozpaczliwie bronisz urzędników? Maczałeś swoje brudne paluchy w tej biegunce?

Ampuła
Ampuła

Rozpaczliwie bronisz Bauhausu z szambokręgów i Wysp Boazerii? Od zawsze mam za zbędnych kretynów urzędników, którzy dają się mamić i wykorzystywać grupkom kawusiowych społeczniaków.

asdf
asdf

Bo założenie było takie, że IDĄ WYBORY. Czyli trzeba dać jakąś kiełbasę wyborczą pieszym, pasażerom autobusów, rowerzystom, ale nie można przy tym w żaden sposób skrzywdzić kierowców aut. Bo to wszystko są wyborcy, którzy za 7 miesięcy będą podejmować decyzję przy urnach wyborczych.
Dopiero pod koniec roku będzie można ogłosić porażkę, oczywiście twierdząc, że rozwiązanie zostało wymuszone przez społeczniaków, że to ich wina, bo prezydent był od początku przeciwny itd.

Igor
Igor

To, że tramwaje smrodziły wielokrotnie bardziej niż obecne autobusy to nie jest akurat wymysł Frankiewicza, ale fakt! Proponuje poczytać: http://www.auto-swiat.pl/prawo/zeroemisyjne-auta-na-prad-aha/teqh3g

Kora
Kora

Powiem tak: jakby nie zrobili na chama miejsc parkingowych to by się ten pomysł obronił. Ale w Gliwicach ciągle rośnie liczba miejsc dla samochodów i miasto przestało być przyjazne dla ludzi.

realista
realista

Postawili na ulicy kregi takie jak moj dziadek ma w nich szambo. Zenada i wstyd.Tak ciezko bylo -jak juz musi byc-zrobic krag na zewnetrznej pow. jakims piaskowcem zeby to jakos wygladalo.
Kto wymyslil postoj samochodow ?Toz to wariactwo.
Ja nie wiem czy nie ma jakiegos zdrowo myslacego czlowieka,tylko wiecznie blazenade robic.

NoMK
NoMK

Jedna rzecz, której nie widzisz – razem z woonerwem pojawiły się miejsca parkowania, których przedtem nie było i to one zabiły ideę i zatkały ulicę. Przedtem cwaniakom “psuły” się auta, a teraz mogą parkować. I blokować ruch. Sama idea jest dobra, bo w mieście jest mało tzw. “stacji wypoczynku”, czyli ławek dla osób starszych, których systematycznie przybywa. Tu mamy spóźniony o 10 lat projekt dla hipsterki, który można było zaadaptować na nasze realia, ale projektant nie uwzględnił ludzi 40+. Wydaje się to dziwne tym bardziej, że jak ktoś wcześniej zauważył, architektom przyświecają idee pracowni Bauhaus. Może tak być, ale dopiero… Czytaj więcej »

Kajetan
Kajetan

Ja moge na wlasny koszt przywiezc stare opony i stare palety. Dla tego woonerfu jak znalazl.

Pat
Pat

Ja sie zastanawiam czy na Wieczorka byli ci urzednicy i czy widzieli jak ta ulica wyglada? Na chlopski rozum jak sie zwezi ulice to samochody sie nie mina… kto tam siedzi i wymysla takie paranoje??!!

Kp
Kp

To co zrobili z Wieczorka nie ma nic wspolnego z Woonerf.

...
...

Wrócić do stanu poprzedniego, zażądać zwrotu 200 czy 500 tysi, pojechać po premii niekompetentnym urzędnikom i po sprawie.

Ad
Ad

Tu nie ma czego poprawiać! Tu trzeba przywrócić stan poprzedni!
Trzeba być półgłówkiem, żeby myśleć, że takie poronione rozwiązanie ma prawo bytu na tej ulicy!!!

Xsenofob
Xsenofob

Następna sesja Rady Miejskiej obowiązkowo na tych ławeczkach przy ulicy.

Maria
Maria

Kochani mało macie smogu jeszcze zachciewa Wam się oddychać spalinami, co za przyjemność. Nie lepiej posiedzieć na ławce w parku k/Mickiewicza lub k/ Palmiarni

ja234
ja234

Cały ten wnerw to jedna wielka porażka.Powinien zostać zlikwidowany.A jeżeli coś miałoby się poprawić, to całkowity zakaz parkowania auteczek i ewentualnie zrobić ruch jednokierunkowy, co pogorszyłoby “walory” wnerwa.
Glajwiccy kierujący nie dorośli mentalnie do czegoś takiego jak wnerw. Dziwne, że jeszcze żaden matoł nie przywalił w te kiczowate “donice”.
Jeszcze jedna uwaga, praktycznie nie zauważyłem tam “odpoczywających” ludzi.

Łukasz
Łukasz

Byłem w czwartek i sobotę i większość miesjc była zajęta.

Ika
Ika

Dokładnie. W sobotę i niedzielę w okolicy południa wszystko zajęte przez ludzi jedzących lody ;-) No i kosmiczna kolejka do lodziarni…

Joe
Joe

Ah tak! W takim razie wszystko wiemy – na pewno lodziarz sponsorował to cudo! Cui prodest scelus is fecit.

ar
ar

Człowiek nawet na pudle czy na krawężniku przycupnie …..

ar
ar

Jak już stoją te klocki – to można klapnąć na chwile i ….wspomnieć jak było przed

Walczący z wiatrakami.
Walczący z wiatrakami.

Porażka ???

Proszę zapoznać się z ostatnim Miejskim Serwisem Informacyjnym, czyli Misiem.

SŁODKI ARTYKUŁ i 100% komentatorów PIAŁO Z ZACHWYTU.

PS. Autobus nie powinien tam jeździć. Dla niego inna trasa.

Zezwolenie na fragmentaryczne parkowanie jest nieporozumieniem, chyba biedne już miasto musi gdzieś zarabiać.

black_horse
black_horse

A gdzie twoim zdaniem ma jeździć autobus? Stadami wraz z innymi autobusami ? To jedna z nielicznych linii komunikacji miejskiej która ma odrębny przebieg. I to przebieg dość ciasnymi uliczkami starówki. Przebieg który ma sens dla tramwaju, Zastępcza komunikacja autobusowa pogarsza funkcjonowanie tej linii, a ten cały wnerw ją paraliżuje. Taką przestrzeń publiczną organizuje się na uliczkach o spokojnym ruchu, a nie na ulicach przelotowych.
A dla marudów polecam ten obrazek: https://pl.depositphotos.com/124661258/stock-photo-modern-tram-on-the-streets.html

@ja234
Może Ty tam chadzasz w środku nocy?

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Problemem są imbecyle parkujący jak popadnie, tyle w temacie. Postawić zakaz zatrzymywania się, wyznaczyć miejsca postojowe dla DOSTAWCÓW, wysłać patrole policji i straży miejskiej do wlepiania mandatów i będzie porządek.

Ad
Ad

Najlepiej tę ulicę zaorać a mieszańców ulicy wysiedlić, wtedy będzie spokój i porządek!

ancymon
ancymon

W Gliwicach nikt nie przestrzega zakazów zatrzymywania. A SM i Policja mają na to wy…bane

Logicznie myślący
Logicznie myślący

Mam nadzieję, że osoba odpowiedzialna za ten pomysł zostanie słono ukarana i pozbawiona swojego stanowiska za taki durny pomysł. Myślę, że Frankiewicz też powinien odpokutować za takie błędy. Mam nadzieje, że mieszkańcy otworzą w końcu kończy i dostrzegą, że 25 lat to już stanowczo za dużo, aby dalej mieć ciekawe pomysły dla miasta. FRANKIEWICZU ODEJDŹ W ZAPOMNIENIE!!!

@Logicznie
“Mam nadzieje, że mieszkańcy otworzą w końcu kończy i dostrzegą, że 25 lat to już stanowczo za dużo, aby dalej mieć ciekawe pomysły dla miasta. FRANKIEWICZU ODEJDŹ W ZAPOMNIENIE!!!” – to już wiemy od dawna.
Pytanie kto zamian? Bo o tym na razie cisza

Jerzy
Jerzy

BORYS, BORYS BUDKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jerzy
Jerzy

Też tak myślałem ale fajnie było zobaczyć te minusy

rocki
rocki

@Jerzy – To z Budką, to oczywiście dowcip z tego gatunku…przychodzi Gestapo i cichutko puka do drzwi…

lol
lol

Zapraszam na spacer, celem wewnętrznego uspokojenia

rocki
rocki

Hej urzędasy. Chcecie ludziom zrobić dobrze to zamknijcie Plebańską i Raciborską na odcinku od Kościoła do Rynku. I jeszcze jedno żadnych bud czy pstrokatych parasoli. Wyłącznie markizy i to jednego (pastelowego) koloru.

drzewko
drzewko

A może na Twojej ulicy, co? Czy przy tych ulicach nie mieszkają ludzie, którzy chcieliby czasami mieć spokój?

ar
ar

To jest szczyt brzydoty i zaprzeczenie istoty “wnerwu” !!!! zniszczono piękną starą uliczkę

Paweł
Paweł

Zgadzam się w pełni ! To jakaś koszmarna pomyłka, uliczka wygląda jakby ktoś na chwilę wystawił meble typu Ikea i za chwile miał je zabrać

ar
ar

Dobre – tylko że smutne

...
...

Jak wyprzedaż garażowa

ar
ar

Może ktoś pomyśli że darmowa wystawka ?? i ……

ar
ar

I zabierze ….?

Masakra jak można zrobić takie gówniane rozwiązanie. Ławki są całe uwalone z kurzu i spalin samochodów co za przyjemność siedzieć a obok ciebie przejeżdżają samochody. Nie ma na co pieniędzy wydawać w Gliwicach zato Straż miejska ma żniwo jedni z jednej strony drudzy z drugiej strony i mandat za mandatem za parkowanie może to po to zostało wymyślone. Po prostu wstyd największy absurd jaki spotkałem. Właśnie zastanawiam się żeby to zgłosić do tvn turbo absurdy drogowe

ja
ja

Absurd? Bo ktoś parkuje na nielegalu i dostaje mandat? Z jakiej wsi mentalnej pochodzą takie myśli?

...
...

Gdzie tam widzisz nielegal?

lol
lol

Można parkować tylko na wyznaczonych stanowiskach! Astra na zdjęciu parkuje na jezdni, podczas gdy miejsce wyznaczono na chodniku.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@lol. Płatne miejsca parkingowe powinny być oznaczone znakami pionowymi i poziomymi. W tym przypadku brakuje wyznaczonego miejsca parkingowego znakami poziomymi (białe linie).

ar
ar

Widac zagorzały zwolennik….po cóż się spierać skoro większość mieszkańców widzi absurd wnerwa ???? Trzeba chyba posypać głowę popiołem i przyznać: No cóż – nie wyszło …

To myślę, że nie trzeba już robić żadnego konkursu na “Katastrofę Roku, “Zardzewialego Gwożdzia” czy inne takie. Jak to się mówi? Wnerw wygrał w przedbiegach

Taaak, teraz to zrobić wszystko, wstrzymać ruch samochodów, zmienić/zlikwidować trasę A4, zburzyć parę kamienic itp., itd. Byle łonerf pozostawić i udowodnić, że da się. Tylko ja się pytam, po co???

rrolch
rrolch

będzie jak w dowcipie z Żydem i kozą …….

Urko
Urko

Było do przewidzenia . Zarówno to , że się będą tworzyły korki jak i to , że nie przewidzą tego ani urzędnicy ani tym bardziej projektant -eksperymentator .
.

Anka
Anka

Zapraszam twórców/projektantów tego nieporozumienia do Holandii. Niech zobaczą, na czym idea woonerfu polega.

Kierowca w Gliwicach
Kierowca w Gliwicach

Ulica Wieczorka to jeden z ISTOTNYCH wyjazdów ze Starówki. Jeśli istnieje OBWODNICA STARÓWKI (Dolnych + Górnych Wałów), to jakiekolwiek blokowanie ruchu miałoby sens TYLKO WEWNĄTRZ TEGO PIERŚCIENIA.
Spowalnianie ruchu na jednym z najważniejszych promieni wyprowadzających ruch z tej obwodnicy musiało spowodować to co się stało. Nie trzeba było być tytanem intelektu, żeby to przewidzieć.
TEGO NIE DA SIĘ POPRAWIĆ!
TO TRZEBA BŁYSKAWICZNIE ZLIKWIDOWAĆ!
NIE TRZEBA BYŁO WYDAWAĆ NA TO PIENIĘDZY!
Gratulacje dla “nieomylnych” urzędasów.

RAV57
RAV57

Da się poprawić !
Trzeba zamknąć dla ruchu samochodowego ulice Dolnych i Górnych Wałów.

ja
ja

Redakcja pisze, że nikt nie przestrzega ograniczenia, a filmik pokazuje zupełnie coś innego. Auta stoją nieruchomo, więc na pewno nie poruszają się szybciej niż zakładają przepisy. Problemem jest nielegalne parkowanie – to przyczyna zatoru.

Ja ja
Ja ja

LOL… stoją nieruchomo bo nie są w stanie jechać :)

Jerzy
Jerzy

CZOPEK

Dlaczego mnie to no dziwi, i nie zgadzam się z autorem ze woonerfy trzeba poprawić. Tak naprawdę są najgorzej ulokowanymi pieniędzmi podatnika. Nie wiadomo po co to komu i na co. Idea które temu przyświecała jest zrozumiała tylko im.

rocki
rocki

“To trzeba poprawić!” – Jasne, że tak. Wiem jak to zrobić. Wywalić Frankiewicza i 200 jego urzędasów

Jerzy
Jerzy

A DLACZEGO TYLKO 200 czyli około jedno pięrto? A co z pozostałymi piętrami i z nowym UM na Zubrzyku ??

rocki
rocki

@Jerzy – bo nie powinno być odpowiedzialności zbiorowej, no chyba, że wg filozofii peło

Dziękujemy
Dziękujemy

PROjARCH

Po co robić coś co po zrobieniu natychmiast potrzebuje poprawki? Nie rozumiem:(

aceton
aceton

kasa

krzysztof
krzysztof

Czy już w Kwietniu obrano gliwickiego IDIOTĘ ROU

Xyz
Xyz

Dlaczego ja mam odpowiadać za głupotę urzedników, których w dodatku utrzymuję??