Złamanie kwarantanny jest karalne. Policjanci sprawdzą, czy izolowani przebywają w odosobnieniu


Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową w związku z możliwością zainfekowania koronawirusem. Będzie on realizowany również przez policję.

Mundurowi, wspierając służby sanitarne, przynajmniej raz na dobę sprawdzą, czy zobowiązani do izolacji rzeczywiście znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.

Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, nie będą wchodzić do domu czy mieszkań. Zawsze będą to umundurowani policjanci, którzy wcześniej w miarę możliwości w pierwszej kolejności będą kontaktowali się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu – by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia – dowiadujemy się z komunikatu Komendy Głównej Policji.


Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Policja przypomina, że złamanie kwarantanny podlega karze.

Rozwiewając wątpliwości, co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stroje ochronne, Komenda Główna Policji przypomina, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi.

W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Z kolei w przypadku kontroli autobusów itp. w specjalne uniformy wyposażeni są ci funkcjonariusze, którzy wchodzą do autobusów i mają bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami – czytamy w komunikacie KGP. – Apelujemy o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

(żms)/Policja.pl
fot. Policja.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Miruś

…jak ktoś jest w miarę inteligentny to będzie siedział w domu, natomiast mam 100% pewności że Sebixy, Anżele i inny tego typu pomiot +500 nie posłucha…

:)

Ty Miruś otarłeś się o prawdę o Polakach, ale mylisz inteligencję z racjonalnością biednych i niewykształconych. Niedawno gliwiccy “inwalidzi”, czyli ssacze systemu, zjechali mnie za pogląd na to, komu powinny przysługiwać karty parkowania i koperty. Z tego co napisali wynika, że ani jeden z nich nie ma dysfunkcji ruchowej, ale są święcie przekonani, że niebieskie koperty są dla nich, rodzin i znajomych. Nikt z tych cwanych oszóstów nie myśli, że zajmując miejsce dla inwalidy upokorzył i okradł prawdziwie potrzebującego.

Kolej rzeczy

i jak to zwykle bywa część pracowników będzie harować na nierobów którzy bez powodu śmigną na zwolnienia

Juri

W katolickiej polszy to norma.

batiuszka

Da, tawarisz Putin z KGB wykopał kości cara a cerkiew zrobiła go świętym i ma się teraz do czego modlić.

kredo

Miruś “sebix” numer jeden w mieście się odezwał, tobie k… nie jest wstyd za to co wypisujesz?!

jerzy

Przypuszczam ,że większość z piszących ,jak za kilka dni przeczyta swoje wypociny to powie – cóż to za idiota pisał takie brednie .

Patataj

Jeżeli kwarantannie poddana zostanie osoba samotna – kto ma jej robić zakupy? Pytam poważnie. Jest to jakoś rozwiązane, czy każdy ma się martwić sam?

2 miliardy

No właśnie, kto Jarkowi będzie robił zakupy, bo pani Basia przeszła już na emeryturę a Alik nie może przecież głodować.

swoboda obywatelska

Mam jakieś nieodparte wrażenie, że kiedy policjant zadzwoni do objętego kwarantanną sprawdzić czy przebywa on w domu, ten go naturalnie zapewni, że tak “oczywiście, naturalnie, na pewno” choć nie koniecznie musi to być prawdą, policjant weźmie to za dobrą monetę bo przecież nie ma powodów aby nie wierzyć w uczciwość obywatela, zwłaszcza mając we własnej głowie myśl o własnym bezpieczeństwie i własnej rodziny.

Benio

Ludzie nie dajcie się ogłupiać.

Genio

Racja, Ludzie iccie sie modliś

czaslawus

5 wyrazów – 4 błędy, chyba rekord Polski !!!!!!!!!!!!!!!

:)

Żeby było jeszcze “śmieszniej”, dzielnicowi i funkcjonariusze ze śląskich jednostek patrolowych, którzy mają kontrolować osoby objęte kwarantanną, w rozmowach z dziennikarzami alarmują, że nie mają odpowiedniego wyposażenia medycznego. Nikt z nich nie przeszedł też przeszkolenia w zakresie zagrożeń związanych z koronawirusem. Módlmy się.

:-))

Zwłaszcza, że połowa funkcjonariuszy od razu śmignie na L4 a druga połowa tak będzie się rzetelnie przykładać do swoich zadań służbowych w kontrolowaniu wirusa, że jak jeszcze nigdy dotąd nie byli tacy obowiązkowi.

silni zwarci gotowi

Na Światowe Sportowe Igrzyska Wojskowe w październiku 2019 r. w Wuchan, Polska wysłała 193 zawodników.

obserwator

Kwarantanna, kontrole jedna wielka bzdura. Wczoraj gość wrócił z Niemiec.Według informacji w mediach powinien zostać poddany 14-sto dniowej kwarantannie.A on spokojnie biega po mieście.

Obserwujący

Ludzie!! kwarantanna domowa to poważna sprawa,a większość komentarzy to zwykłe,niepoważne podśmiewanie się.To nie jest temat to głupich “żartów”.
Oby nie dotknęła was kwarantanna domowa.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to od dzisiaj zacznijcie myć ręce.Porządnie.

:)

Chyba zdajesz sobie sprawę, że samo mycie rąk chroni tylko w nieco większym stopniu niż najżarliwsza nawet modlitwa. Czy widziałeś miejskie służby regularnie myjące przyciski dla pieszych na skrzyżowaniach? A ile osób w maskach dziś widziałeś? Ile miało rękawczki ochronne?

ps

dobrze że zauważyłeś problem – debilne idiotyczne przyciski do zmiany świateł – co za debil to wymyślił w Gliwicach?

:)

Wszystkie przyciski uruchamiające zielone światło na przejściach dla pieszych zostają przełączone w tryb automatyczny – poinformował w czwartek Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

swoboda obywatelska

Powycierałeś środkiem dezynfekującym zanim dotknąłeś, wszystkie klamki, przyciski od windy, poręcze i skrzynkę na listy w swoim bloku, kiedy z niego wychodziłeś ?

Helmut

(translator) Trump został oskarżony o „zatuszowanie” koronawirusa, gdy prezydent jest krytykowany za przekazywanie pieniędzy firmom, w których ma udział Twierdził, że administracja „ograniczyła biurokrację i ustanowiła światowy standard ochrony narodu amerykańskiego pod przewodnictwem prezydenta Trumpa”. Spotkania związane z koronawirusem w dziale służby zdrowia i personelu odbywały się w „poufnym kompleksowym ośrodku informacyjnym”, który jest zwykle wykorzystywany w operacjach wojskowych i wywiadowczych. HHS ma pokoje na wypadek, gdyby musiał zareagować na próbę chemiczną lub biologiczną. Jeden z urzędników Reutera, z którym rozmawiał, sugerował, że Biały Dom nałożył ograniczenia nie w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego, ale ograniczenia informacji do wewnętrznego kręgu, aby… Czytaj więcej »

SS3

No to czekać na powstanie rynku udawaczy kwarantannowania. Tak jak kiedyś byli potrzebni stacze kolejkowi by inni mogli robić fuchy tak dziś potrzeba kogoś kto zastąpi oczekiwanie na kaszlnięcie.
Zajęcie w sumie dość bezpieczne, bo przy jednej maseczce na radiowóz i brakach rękawiczek mało kto zechce wchodzić do morowego domu dowód dokładnie oglądać, dla upewnienia co do grożącej zagłady (albo udawania kilku domowników) zawsze można na cały regulator radio dyrektora puścić.

Benio

Budżet 2020: Kanclerz ogłasza pakiet wydatków na koronawirusy w wysokości 30 mld funtów
Kanclerz Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosił pakiet 30 miliardów funtów na walkę z koronawirusem.
„Poradzimy sobie z tą zarazą” »

Bolek

A wiadomo coś jak z płatnością za nieobecność w pracy jak się jest na kwarantannie?
Bo jakby tak zgłosić, że właśnie miało się kontakt z kimś z Włoch, a on podkaszliwał, to wyślą na kwarantanne i mamy dwa tygodnie laby. Tylko jak z płatnością za to? Ile płacą? 80% jak za L4, czy 100%?

Darek

80%

Stefan

80% ma przeżyć

Helmut

Jednym z zadań postawionych uczestnikom forum jest opracowanie „mapy drogowej” do przyszłych badań, która ma na celu zwrócenie uwagi zarówno naukowców, jak i darczyńców. Po pierwsze, konieczna jest wymiana materiałów laboratoryjnych, powiedział szef WHO.
Według niego, opracowanie szczepionki może potrwać 18 miesięcy, więc na razie społeczność międzynarodowa powinna wykorzystać dostępne środki, aby chronić ludność przed zagrożeniem.

Urko

No dobra. To przyjmijmy na próbę taki scenariusz . W takim mieście jak Gliwice zarażeniu uległo , powiedzmy 300 osób .Powiedzmy, że kwarantanną domową trwającą 10 dni objętych jest jakieś 1500 osób . Śmiem twierdzić, że jest to liczba , która rozpieprzy w w drobny mak ten “ścisły nadzór ” wdrożony przez resort zdrowia. Ktoś , gdzieś, do kogoś , nie zadzwoni, ten ktoś z poczucia osamotnienia wpadnie na chwilę do sąsiada na kielicha “dla zdrowotności ” i voila . BTW . Jak rozmawiając przez telefon z bezpiecznej odległości , mam stwierdzić , że: 1. primo:dzwoniący policjant jest umundurowany? 2.… Czytaj więcej »

:)

To jest przede wszystkim test na inteligencję i odpowiedzialność. Weryfikacja policjanta jest łatwa – wystarczy telefon na policję i sprawdzenie, czy taki a taki o numerze takim a takim dzwonił do mnie. Gorzej będzie z odpowiedzialnością, czego codziennie masz przykłady dostarczane przez podinsp. Słomskiego. Jeszcze gorzej z wydolnością naszej służby zdrowia, która w czasach “dobrozmianowej prosperity” bez epidemii ledwo zipała. W poświęcenie służb medycznych wierzę, chociaż jakbym miał się zastanawiać, czy ryzykować za 2 tys/miesięcznie…

:-))

To połączysz się z dyżurnym komisariatu a ten odpowie “a skąd ja mam wiedzieć czy do pana dzwonił dzielnicowy czy jakiś inny funkcjonariusz ze swojej służbowej bądź prywatnej komórki, ja nie kontroluję ich wszystkich rozmów telefonicznych a i oni mi o swoich rozmowach telefonicznych nie meldują”.

Darek

To nie Ty masz stwierdzić, czy to jest policjant, tylko policjant ma się upewnić, że jesteś w domu.
A tu już wystarczy abyś podszedł do okna… pomachał, powiedział co się w tej chwili dzieje za oknem itp.

taka służba

Wytłumacz to jeszcze policjantowi to zabije cię śmiechem.

Urko

A mnie skąd niby wiedzieć , że to policjant się upewnia, a ? A zza płota od ulicy moich okien nie widać. Mogę rzekomego policjanta na plac wpuścić , czy one zechce wejść ? I czy ty dalej będzie jeszcze bezpieczna odległość , a ?

Neptunder

A co z Korona Kielce ?

Helmut

Chiny – Włochy – wszędzie indziej? Koronawirus podbija nowe terytoria
W kilku krajach europejskich odnotowano pierwsze przypadki zakażenia wirusem Covid-19. Najwyraźniej wszystkie z nich są związane z wybuchem we Włoszech, gdzie liczba zarażonych przekroczyła już 300 osób.
Ludzie, którzy niedawno wrócili z Włoch, zachorowali w Austrii, Chorwacji i Szwajcarii.
Koronawirus rozprzestrzenia się z Włoch do innych krajów europejskich

TVPiS

Telewizja rządowa właśnie podała, że w województwie śląskim jest najwięcej przypadków czyli 8 a w innych po 2-3, chyba pierwszy raz podali prawdę.

:)

Jak wygląda rzeczywistość pokazuje ciekawostka z Wrocka: wbrew zapewnieniom Ministerstwa Zdrowia czwarta zarażona koronawirusem osoba z Wrocławia nie jest hospitalizowana. Przebywa w swoim mieszkaniu z dzieckiem i innymi domownikami. Módlmy się! Ale i tak najzabawieniejszy znowu był Pinokio, który dziś kilkakrotnie zapewniał, że to z polskich rozwiązań inne kraje czerpią inspirację. Sprawdziłem i okazało się, że w żadnym innym europejskim kraju nie odbywają się masowe modły o ochronę przed “morowym powietrzem”. Natomiast zakazy zgromadzeń, innych imprez masowych, zamknięcia szkół i instytucji, itp. wprowadzano zanim Długopis otrzepał narty ze śniegu i dał się ośmieszyć własnej partii, a Pinokio przebudził się z… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@:). Przestań w końcu p****** bo tego już nie da się czytać.

:)

Jak cię koloratka dusi, to poluzuj. Jak nie możesz czytać, to się pomódl.

DD

Chrzani trzy po trzy bo najbardziej się boi, i próbuje to przykryć brawurą słowną.

:)

A czegu tu się bać, DuDuś, jeżeli abp Depo mówi, że koronawirus to tylko jedno z zagrożeń w dodatku wcale nie najważniejsze, obok wojen i ideologii gender. Wojny nie ma, ale gender żre jak Zenek w TVP i tego trzeba się bać. A skoro arcybiskup wystąpił do Polaków z apelem o błagalną modlitwę w intencji zatrzymania epidemii, to radzę słuchać tego wybitnego intelektualisty i skupić się na modlitwie, zamiast latać po internetach, bo od was zależy przyszłość polskiego narodu.

no future

Dlaczego w swoich rozważaniach nie ująłeś, że przyszłość polskiego narodu jest odwrotnie proporcjonalna do zapaści demograficznej oraz wprost proporcjonalna od predylekcji migrantów, dryfterów z Afryki ?

:)

Bo my wszyscy z Afryki, geniuśiu, mający problem z używaniem rzeczowników, których znaczenia i sensu nie rozumie.

no future

No to bredzisz od rzeczy bo akurat Afryka jest muzułmańska i twoje mędolenie o arcybiskupach nie ma zastosowania.

maszynista

Szarżuje brawurowo jak pijany łoś na spotkanie z lokomotywą.

:-))

Masz rację, akurat się w tym co napisałeś z tobą zgadzam.

komor

a co jesli bede musial isc do sondu albo urzedu pracy?

Darek

…do sondu…
Dzieciaku korepetycje z j.polskiego sobie zamów, jest okazja bo szkoły zamykają.

swoboda obywatelska

A jeżeli kwarantowany nie posiada telefonu, bo jak na razie nie ma jeszcze takiego obowiązku oraz wyłączy domofon i dzwonek do drzwi bo mu wolno we własnym domu to co wtedy pocznie policja ?

Janusz byznesu

to wtedy wejdą z kopa w drzwi i jeszcze zapłacisz grzywnę za utrudnianie

swoboda obywatelska

A oddział szturmowy antyterrorystów kombinezony ochronne i maseczki ubierze na kamizelki taktyczne, broń i środki przymusu bezpośredniego czy pod wyposażenie służbowe?

Laszlo_egesz

Na wszelki wypadek zastrzelą z bezpiecznej odległości.

swoboda obywatelska

No to czekam na pierwszy wypadek.

SS3

Teciaki przecież mają układy ochrony ABC, pożyczą na testy, mają blisko.

swoboda obywatelska

Chory w zaleceniu lekarskim ma przecież wyraźnie napisane “leżeć” a nie wstawać z łóżka i otwierać drzwi policji, więc który komendant policji w takiej sytuacji zdecyduje się na użycie Teciaków ?

swoboda obywatelska

Jednorazowe pożyczą ? A jak się z tego rozliczą ? Nie będą woleli zachować dla siebie na wszelki wypadek ?

swoboda obywatelska

A jeżeli chory ma kilka domów lub mieszkań to w jaki sposób policja będzie go kontrolować ?

Ostatni Sprawiedliwy

Jeszcze dodaj, że te kilka domów/mieszkań ma na różnych kontynentach i planetach. Pewne osoby powinny być pozbawione praw obywatelskich lub płacić podatek od głupoty.

swoboda obywatelska

Nie spodziewam się, że mieszkający kątem u teściowej to zrozumie.

swoboda obywatelska

Ale zgadzam się z tobą całkowicie, pozbawienie praw powinno dotyczyć 80 % społeczeństwa.

Ostatni Sprawiedliwy

A co z podatkiem?

Zuzanna

A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości?

xcv

zawsze możesz swobodnie zarażać innych!

swoboda obywatelska

Tak jak swobodnie robią to politycy ?

xcv

mów za siebie, tak będzie najlepiej i to najlepiej dla mnie!

swoboda obywatelska

i vice versa

Jolulu

Ludzie o Twojej mentalności są po stokroć groźniejsi niż wirusy….

swoboda obywatelska

A skąd wiesz, że przedstawiam akurat swoją mentalność a nie np. twoją ?