Zmiany na liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. Marek Pszonak rezygnuje ze startu

Przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak rezygnuje ze startu w wyborach parlamentarnych. To pokłosie odległego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej.

 
Pszonak miał startować z 11 miejsca i był dopiero czwartym nazwiskiem z Gliwic. Gdy dowiedział się o ostatecznym kształcie list, jeszcze w ubiegłym tygodniu zrezygnował ze startu w wyborach. Na razie nie chce odnosić się do całej sprawy, ale zapewnia, że wspiera opozycję w wyborczej walce.

– Marek Pszonak starał się o miejsce na liście KO i wydawało się ze jest zdeterminowany na start do parlamentu. Dostał 11 miejsce, czyli takie z jakiego Borys Budka, startując po raz pierwszy z bardzo mocnej listy, dostał się do Sejmu ze znakomitym wynikiem – komentuje Katarzyna Kuczyńska-Budka, która odpowiada za kampanię KO w okręgu gliwickim (Budka w 2011 roku z 11 miejsca na liście zajął 5 miejsce co wówczas dawało mandat – red.) – Pszonak zrezygnował. I jego należy pytać czy zabrakło determinacji czy uznał że jednak nie ma takiego poparcia, by zdobyć poselski mandat – dodaje Kuczyńska-Budka.

Cztery lata temu Pszonak startował z list KO z piątego miejsca. Do zdobycia mandatu zabrakło mu 29 głosów (posłem został wówczas Tomasz Olichwer z Zabrza). Przewodniczący Rady Miasta nie jest jedynym kandydatem kojarzonym ze środowiskiem Zygmunta Frankiewicza, który na tegorocznej liście KO ma gorsze miejsce niż w poprzednich wyborach. Z gorszą pozycją startową musiała pogodzić się także Marta Golbik, która cztery lata temu otwierała listę, a dziś jest trzecia.

Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku, między Pszonakiem (wspieranym przez prezydenta Adama Neumanna) a małżeństwem Budków doszło do gorącej wymiany zdań w mediach społecznościowych (przeczytaj –> „Jesteś ostatnią osobą, której rad bym słuchał”. Ostry spór A. Neumanna z małżeństwem Budków). Pszonak z Neumannem punktowali Kuczyńską-Budkę, za to że na sesjach Rady Miasta głosuje razem z PiS. Ta nie pozostała dłużna, a Pszonaka określiła mianem „bambika” (młodzieżowe określenie kogoś początkującego i słabego).

W KO na razie nie wskazano kto zastąpi Pszonaka na liście. Wiadomo, że będzie to osoba spoza Gliwic.
(msz)

28 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze