Zmieni się podatek od nieruchomości i opłata targowa. Radni przegłosowali podwyżki

Mieszkańcy oraz gliwiccy przedsiębiorcy zapłacą większy podatek od nieruchomości. Z kolei handlujący w naszym mieście kupcy więcej wydadzą na opłatę targową – zdecydowali radni podczas czwartkowej sesji.

 
Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości, podwyżka, jak tłumaczył prezydent Gliwic Adam Neumann, jest niespełna 12-procentowa, więc, biorąc pod uwagę 16-procentową inflację, nieduża. Obecnie podatek wyniesie 1 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania.

Przy mieszkaniu o powierzchni 60 metrów kwadratowych podwyżka wyniesie 95 groszy miesięcznie – mówił prezydent. – Zważywszy na obecną sytuację, nie jest ona chyba dotkliwa. Przełoży się jednak na dodatkowe 20 milionów złotych dla miasta. To pieniądze bardzo istotne, by odpowiedzialnie zaplanować budżet na przyszły rok, co z pewnością łatwe nie będzie – dodał Neumann.

Przedsiębiorcy się nie ucieszą

Mimo tych argumentów część radnych była przeciw. To Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej, ale przede wszystkim członkowie Prawa i Sprawiedliwości.

Może w przypadku budynków mieszkalnych podwyżka znacząca nie jest, lecz przedsiębiorcy na pewno nie będą patrzeć na nią tak optymistycznie – skomentował Łukasz Chmielewski z PiS.

Nowa stawka podstawowa wyniesie 28,78 zł za 1 m2 powierzchni związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zobacz wszystkie stawki w projekcie uchwały – pdf

Podniesienie opłat zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców w obecnych realiach gospodarczych, spowodowanych sytuacją globalną oraz geopolityczną, nie jest właściwe – uważa Chmielewski. – Sięgnięto po stawki najwyższe z dopuszczalnych, a przecież nie należymy do największych i najbogatszych miast w Polsce.

Radny dodał, że obecnie wpływy do budżetu Gliwic są wyższe niż wydatki. Sytuacja nie jest więc tak zła, by konieczne było podniesienie podatku. Tu sprostował jednak prezydent Neumann: nadwyżka jest spora za pierwsze półrocze, bo większość dochodu z podatku od nieruchomości wpływa właśnie w tym okresie.

Decyzji o wyższych stawkach głośno bronił również Marek Pszonak, przewodniczący rady, tłumacząc, że miasto odpuściło podwyżkę wcześniej z powodu pandemii. Właśnie po to, by nie obciążać przedsiębiorców. Teraz, ze względu na sytuację w kraju, jest ona konieczna.

Dziwię się trosce radnych PiS. Te wydatki są kilkuzłotowe i nagle jest wielkie zmartwienie – skwitował Zbigniew Wygoda z KO.

Opłata targowa a klient

Radni PiS byli przeciwni jeszcze innej podwyżce – opłaty targowej, która uderzy w kupców. A oni, jak uważa Łukasz Chmielewski, i tak nie mają w Gliwicach łatwego życia.

Ostatecznie podwyżkę odczują najprawdopodobniej sami konsumenci, bo to na nich handlarze przerzucą swoje koszty. Towary na popularnych gliwickich bazarach mogą więc niedługo zdrożeć, nie tylko z powodu inflacji.

Marysia Sławańska

27 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Oburzony
08/09/2022 21:31

Będą mieli na podwyżki pensji dla siebie!!!! Bo przecież jest inflacja i nie mogą stracić,a mieszkańcy to taki dodatek do rzeczywistości.

Gizmo
08/09/2022 23:41

A może czas zmienić elity i wybrać nowe

Beton
09/09/2022 08:15
W odpowiedzi na  Gizmo

@ Gizmo, Ten czas już był i sami mieszkańcy wybrali tak jak wybrali.

Borek
09/09/2022 12:42
W odpowiedzi na  Beton

Zauważyłem że wszędzie powstają wysepki, miejsca wyjęte spod ruchu.Oczywiscie to spowalnia ruch .Może Polska jest za duża skoro tworzy nieużytki ,nikomu niepotrzebne .Opcjnac je niemcom

arteush
08/09/2022 19:33

balon coraz większy i coraz bardziej cienki

AndzejD
08/09/2022 19:38
W odpowiedzi na  arteush

Myślisz o scenariuszu Rumuńskim dla prezesa Wolski ?

Borys E.
08/09/2022 20:15
W odpowiedzi na  AndzejD

PO zrobiłaby taniej. Ale zaraz, tu rządzi PO. :)

Urko
08/09/2022 22:50
W odpowiedzi na  AndzejD

Myślę, że znacznie skuteczniejszy dla wszystkich pisoidów byłby scenariusz realizowany przez, tak ukochaną nich, II RP. Ten z lat 1934-1939. W powiecie prużańskim. `

Emilja
09/09/2022 00:42
W odpowiedzi na  AndzejD

Gdy zabraknie prezesa to z żalu kupię szampana.

Rick
09/09/2022 09:27
W odpowiedzi na  AndzejD

Scenariusz rumuński był wygodny przede wszystkim dla tych, których Geniusz Karpat mógł pociągnąć za sobą na dno. Póki co w Polsce „żyje się świetnie” i nawet rosnące ceny paliwa nie zrobiły na ludziach wrażenia – ruch jest normalny, nie widać masowego przesiadania się na rowery, samochodach najczęściej kierowca bez pasażerów. W galeriach handlowych też ruch jak zwykle. @AndzejD. Czasy się zmieniły, to nie lata 80-te. Nie na darmo pasiono ludzi dobrobytem przez lata, by potem obawiać się przewrotu. Wszystkie rządy na świecie przeszły suchą nogą przez „stress test”, którym było kowidowe ustawodastwo z zamykaniem wszystkiego wokół – no może rykoszetem… Czytaj więcej »

Łowca lemingów
08/09/2022 20:43

Cytując klasyka: „Ja Wam wójta nie wybierałem”.

Urko
08/09/2022 22:04
W odpowiedzi na  Łowca lemingów

I tego się trzymaj .

policjant
09/09/2022 00:04

A więc czas na zmiany. PO/KO tylko potrafia wymyslac dodatkowe daniny, podnosic podatki, podnosic opłaty , zapominają chyba kto daje na to miasto . Człowiek ciężko pracuję odprowadza tutaj podatki i zmuszony jest płacić za parkowanie swojego auta pod domem w strefie platnego parkowania. Czas na zmiany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Andrzej
08/09/2022 21:58

Będą mieli więcej kasy na robienie klombów z krzakami i kwiatami w ulicach za nasza kasę?????

Adolf
08/09/2022 23:55

Każdy wyciąga rękę po moje pieniądze, tylko szef pensji nie chce podnieść, bym nastarczył z tymi opłatami. Przyjdzie wziąć meter gumy, kamień i piznąć sobie w łeb. Wtedy u**a się tym darmozjadom.

WCprezydent
09/09/2022 07:15

PO stać jedynie na PODWYŻKI

Alek
09/09/2022 12:43
W odpowiedzi na  WCprezydent

A PiS daje 1/10 z tego co podwyższa

Krzysztof
09/09/2022 17:46

I wspaniałe sami jesteście winni wybierając dziadostwo więc nie płakać,a płacić

Les
10/09/2022 01:17

No i w końcu nie napisaliście ile wyniesie owa opłata targową.

Wasyl
09/09/2022 10:07

A jak Miasto oszczędza? Oświetlenie budynków wyłączone, woda z basenów i fontann nie leje się do ścieków, klimatyzatory wyłączone?

kokot
10/09/2022 08:56

potrzeba pieniędzy bo przetargiem roboty rozpoczęte z wyborem najtańszego wykonawcy ale potem aneks trzeba zrobić i dopłacić raz tyle, takie rządzenie

Obserwując
14/09/2022 12:14

Tylko,żę ta podwyżka,nojmann, będzie jedną z wielu.Doskonale o tym,nojmann,wiesz.
A czynsze są już bardzo wysokie,jak choćby w tych blokach z artykułu.Spółdzielnia bardzo się zasłaniała PEC-em by ludzie nie mieli do nich pretensji.

Jessica
10/09/2022 14:53

w Gliwicach mieszkają ludzie bardzo zamożni bo to techniczna elita tego kraju i takie drobne podwyżki opłat nikogo nie ruszają wystarczy zobaczyć jakie pełne wózki zakupów ludzie wynoszą ze sklepów oraz jakimi dobrymi samochodami się tutaj jeździ

Borek
09/09/2022 12:35

No jakby mogło być inaczej w tej mieścinie i tym pisowkim kraju

Krzysztof
09/09/2022 18:54

Dziad zawsze będzie dziadem

Ampuła
08/09/2022 20:57

W kilka lat rządów PiSocjalistów katolickich powstała lista długa na 45 (czterdzieści pięć) pozycji całkiem nowych podatków i podniesienia stawek podatków istniejących. Chmielewskiemu jest z tego powodu tak wstyd, że wszczyna desperackie protesty.

Urko
09/09/2022 06:22
W odpowiedzi na  Ampuła

„Chmielewskiemu jest z tego powodu tak wstyd ..” Zmuszony jest zacytować klasyka: „Spodnie nie dotyczą kota. messer”