Znowu rozbita szyba w ogrodzeniu wokół wieży Radiostacji. Kamery pozwoliły na wskazanie „sprawcy”

Teren wokół wieży Radiostacji otacza ogrodzenie ze szklanych paneli, jeden z nich został niedawno uszkodzony i nadaje się już tylko do wymiany.

To nie pierwszy taki przypadek, wcześniej zdarzyło się to od strony fontann, gdzie dzieci lubią puszczać „kaczki”. Rzucony kamień niefortunnie uderzył w szybę rozbijając ją. Teraz jednak prawdopodobna przyczyna jest inna.

W tym przypadku, do powstania szkody nie przyczyniła się żadna z osób przebywających wokół masztu

– potwierdza Mariusz Kopeć, rzecznik Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która zarządza tym terenem.
Po dokładnym przejrzeniu zapisu kamer monitoringu, można z dużym prawdopodobieństwem wskazać przyczynę zniszczenia. Okazuje się, że „winna” najpewniej jest… sama wieża, a ściślej, naprężenia, którym podlega skręcona śrubami konstrukcja.


Jak tłumaczy rzecznik ŚSM, na śruby łączące elementy, z jakich zbudowany jest maszt, podczas silnego wiatru działają ogromne naprężenia. Zdarza się w takich warunkach, że z którejś z nich wypadnie nakrętka. Tak mogło być również w tej sytuacji, a niesiony podmuchem przedmiot uderzył w szybę, rozbijając ją.

Szklany element zostanie wymieniony w okresie wiosennym przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach.

Szacowana trwałość masztu to 20 lat

Aktualna ekspertyza stanu technicznego wieży Radiostacji wskazuje jednoznacznie, że obiekt znajduje się w dobrym stanie technicznym, a wykonane sprawdzające obliczenia statystyczno-wytrzymałościowe potwierdzają jej bezpieczeństwo konstrukcyjne i eksploatacyjne oraz spełnienie warunków 2 klasy niezawodności obiektu wieżowego.

Zgodnie z zaleceniami ekspertyzy przeprowadza się min: stały monitoring techniczny masztu, który odnotowany jest w książce obiektu, dwa razy do roku (jesienią i wiosną) przeprowadzany jest przegląd wieży obejmujący ocenę makroskopową elementów drewnianych oraz ocenę stanu technicznego połączeń konstrukcyjnych.

Uszkodzone śruby są wymieniane, a poluzowane dokręcane kluczami dynamometrycznymi. Wadliwe elementy drewniane są zastępowane analogicznymi z drewna modrzewiowego. Systematycznie wykonywane są także pomiary skuteczności instalacji odgromowej oraz przegląd oświetlenia przeszkodowego.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Przy stosowaniu do powyższych zaleceń trwałość konstrukcji oszacowano na dalszych kolejnych 20 lat. [/perfectpullquote]

Nie oznacza to jednak, że taka jest żywotność gliwickiego pomnika historii. Należy założyć, że kolejna ekspertyza, która zostanie wykonana w niedługim czasie również oszacuje trwałość obiektu na kolejne 20 lat. Poprzednia, sprzed kilku lat, wskazywała na taki sam okres czasu.

(żms)
fot. ŁG/24gliwice.pl