ZUS kontroluje chorych i wstrzymuje zasiłki. „Niemal co druga osoba korzysta niezgodnie z przeznaczeniem”

ZUS coraz skuteczniej wychwytuje nieprawidłowości w zakresie wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. Jak pokazują dane z I kw. tego roku, w niektórych oddziałach w województwie śląskim niemal co druga skontrolowana osoba na chorobowym wykorzystywała zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem.

 
W Śląskim w wyniku przeprowadzonych kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich kwota cofniętych i wstrzymanych zasiłków chorobowych przekroczyła 1,1 mln zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. Przeprowadza kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich, jak i prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym przypadku polega to na sprawdzeniu czy osoba korzystająca ze zwolnienia nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia.

Jeżeli tak jest, to ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Natomiast w przypadku kontroli prawidłowości orzekania to lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić.

W pierwszym kwartale tego roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Na chorobowym pracują, remontują, imprezują

Niestety, wciąż są osoby, które korzystają ze zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem, zatrudniając się u innego pracodawcy, remontując mieszkanie, porządkując ogródek, czy też pomimo zwolnienia wykonują pracę w swojej firmie – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Niezwykle pomocne w prewencji w zakresie wykorzystywania świadczeń chorobowych są, wprowadzone powszechnie w całym kraju w grudniu 2018 r., elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pozwalają one na bieżąco weryfikować wpływające zaświadczenia oraz reagować na występujące nieprawidłowości.

Duża pomoc w zakresie wykrywania nieprawidłowości jest ze strony samych klientów ZUS, którzy nie zgadzają się na oszukiwanie systemu, jak również ich samych, by za nieobecnych muszą wykonywać pracę. Stąd też informują ZUS o niewłaściwym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego przez swoich współpracowników, sąsiadów, a nawet członków rodziny, przesyłając do ZUS szczegółowe informacje dotyczącego „chorego”, niekiedy z pełną dokumentacją o tym, co ich znajomi robią na zwolnieniu lekarskim.

Kwota cofniętych zasiłków z terenu Oddziału ZUS w Rybniku najwyższa w kraju

W konsekwencji kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich 400 mieszkańców województwa śląskiego musi zwrócić zasiłki chorobowe na kwotę przekraczającą 714 tys. zł. Niechlubny rekord w kraju, jeśli chodzi o kwotę cofniętych zasiłków, przypadł „chorym” poddanym kontroli przez rybnicki ZUS. Z tego terenu 181 osób nieprawidłowo wykorzystujących chorobowe musi zwrócić swój zasiłek, a łączna kwota zwrotu to 335 tys. zł.

Z terenu działalności Oddziału ZUS w Bielsku-Białej – nieprawidłowo wykorzystywało zwolnienie lekarskie 12 osób, kwota cofniętych zasiłków wynosi blisko 30 tys. Natomiast niemalże co drugi skontrolowany chory przez kontrolerów z chorzowskiego ZUS nieprawidłowo wykorzystywał chorobowe. Na 85 osób skontrolowanych 39 będzie musiało zwrócić chorobowe w łącznej wysokości 82,7 tys. zł. Z terenu częstochowskiego ZUS cofnięto zasiłek 45 osobom na kwotę 51 tys. zł. Z terenu Zagłębia skontrolowano 139 osób z czego 45 osób musi zwrócić zasiłek na łączną sumę 45,3 tys. zł. Skuteczność kontroli zabrzańskiego ZUS wynosi 89 proc. na 90 osób skontrolowanych 78 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku na kwotę 171 tys. zł.

Po kontrolach lekarzy orzeczników skrócono chorobowe o 4 tysiące dni

Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy mogą przeprowadzić tylko lekarze orzecznicy ZUS. Jeśli podczas takiej weryfikacji okaże się, że kontrolowany jest już zdolny do pracy, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji osoba badana zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania, następnego dnia powinna stawić się w pracy.

W województwie śląskim lekarze orzecznicy ZUS skontrolowali 14,4 tys. zwolnień lekarskich. W wyniku tych kontroli ponad 600 osobom skrócono chorobowe na sumę 4 tysięcy dni. Kwota wstrzymanych zasiłków przekroczyła 390 tys. zł.

W całym kraju liczba skontrolowanych orzeczeń przekroczyła 100 tys., a kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 3,4 mln zł. Warto przypomnieć, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych.

(mat. pras. ZUS)
fot. px/zdjęcie poglądowe

17 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
ATH
21/05/2023 11:07

Jeżeli ktoś ma gorączkę, dreszcze, jest słaby, każdy chyba wie, jak to jest. Śpi. Nie może w ogóle wychodzić z łóżka. A tu jakś bandycka kontrola narusza jego prywatność. Nie wiem, co w takiej sytuacji bym zrobiła, ale oczekiwanie reakcji od ciężko chorej osoby nosi znamiona tortur. Rozumiem cel takiego prawa, jakim jest eliminacja nieuczciwości. Ale nie po trupach. Ktoś mocno przesadził i owi kontrolerzy niech to mają na względzie.

Gang PiSena
21/05/2023 11:54
W odpowiedzi na  ATH

Zwłaszcza, że na zwolnieniu lekarskim jest wyraźnie zaznaczone że „chory ma leżeć” a leżeć to znaczy leżeć a nie otwierać drzwi jakimś zasr*nym kontrolerom. Chory potrzebuje spokoju i odpoczynku aby po chorobie z ochotą i zapałem odrobił w pracy zaległości bo robota i tak musi być zrobiona a nie dodatkowych niepotrzebnych stresów związanych z chorą kontrolą. Takiego kontrolera to można oddać pod sąd bo zaburza perfekcyjnie, wydajnie i permanentnie działającą pod PiSowskim przywództwem narodową gospodarkę.

Ostatnio edytowany 7 dni temu przez Gang PiSena
partyzant z wyciętego lasu
21/05/2023 12:09
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Zwłaszcza w obecnych warunkach wojennych takie szkodnicze działania kontrolerów można uznać nawet za sabotaż.

21/05/2023 12:19
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Powinni przede wszystkim skontrolować wszystkich chorych pisowskich posłów co przychodzą na głosowanie do sejmu zamiast się leczyć.

ATH
21/05/2023 15:30
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Nie chodzi o to co ma robić, ale o jego faktyczny stan. Ciężko chory nie będzie otwierać drzwi, zza których wieje ziąb, rozgrzany, spocony, słaby, i rozmawiać, bo jest do tego niezdolny. Nie może być o tym mowy i nie należy tego robić. Tu ma bezpośrednio zastosowanie prawo do ochrony zdrowia i mu mogą (…). Obowiązuje wszędzie zasada udowodnienia winy, a nie jej domniemania. A jak się komuś pokręciło z przekonania o własnej przewadze, to niech je zmieni.

RTC
22/05/2023 11:04

„Chory musi leżeć” oznacza, że chory musi być w domu, innymi słowy musi być „do zastania w domu” w przypadku kontroli. To oznacza, że po odchorowaniu wolno wyjść do przydomowego ogródka, a nawet wyrwać jakiegoś chwasta.
ZUS ma ostro postawione granice, ale trzeba jasno powiedzieć, że aktywność aktywności nierówna. Nie można wszystkich traktować jak oszustów. Sama definicja zwolnienia przewiduje, że pacjent nie powinien podejmować żadnych czynności, które mogłyby opóźnić jego powrót do zdrowia i ma przeznaczyć ten czas na regenerację – ale nie zawsze oznacza to leżenie plackiem i gapienie się w sufit.

Cliper
21/05/2023 15:51

Patologicznie chorzy!pracownik informuje w firmie że ciężko z nim,jest poważnie chory..aż tu nagle widzę go wisiaj w warsztacie..cud!cudownie uzdrowiony

Józek
22/05/2023 12:16

Znałem taki przypadek jak to niby chory leżący, był tak bezczelny że pojechał sobie na urlop na L-4,więc kontrole są potrzebne.

Pesymista
21/05/2023 08:12

Oto Polska, nic dodać i nic ująć, cwaniactwo, pieniactwo i prywata.

AndrzejD
21/05/2023 23:13

” Jeżeli tak jest, to ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot.” – to jeszcze ZUS powinien składać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez taką osobę będącą na lewym L4. To nic innego jak wyłudzenie pieniędzy na szkodę podatników którzy uczciwie pracują.

Łowca lemingów
22/05/2023 10:14
W odpowiedzi na  AndrzejD

Właśnie, jak tam sprawa zwrotu zasiłku opiekuńczego przez żonę zamieszkałego w Gliwicach polityka?

RTC
22/05/2023 11:11
W odpowiedzi na  AndrzejD

W dziewięćdziesięciu paru procent przypadków jest to nie do udowodnienia. Koszty badań, opinii biegłych, przewodu sądowego zdecydowanie przewyższą potencjalny zysk z wygranej.

Broszka z babą
22/05/2023 13:29
W odpowiedzi na  RTC

No to niech kradną dalej

Józek
22/05/2023 12:19
W odpowiedzi na  AndrzejD

Jeżeli wyłudził to do ukarania.Przypominam że wszyscy siedzący w więzieniach też są tam na koszt podatnika.

Ampuła
21/05/2023 09:44

Zasadzkami Upadlamy Schorowanych.

Ampuła
22/05/2023 12:19

– Pani wiceprezes Janino, jakie nowości szykuje ZUS dla otoczonych waszą troskliwą opieką zwolnienia lekarskiego? – Pragnę zapewnić, że wprowadzimy obroże elektroniczne do monitorowania ruchu, także z mechanizmem unieruchamiającym po przekroczeniu Dopuszczalnego Bilansu Aktywności. Aby uniknąć możliwych skojarzeń z realiami domowego więziennictwa, nasze zuso-broże będą – jak sama nazwa wskazuje – montowane nie na kończynach, ale na szyi, czyli pod brodą. Przyjmiemy także na etat co najmniej 50.000 zupełnie niewykwalifikowanych osób bez znajomości języka, kultury i obyczajów polskich, działających pod banderą Korpusu Domowej Asysty. Taka całodobowa, przymusowa opieka nad zwolnionym lekarsko będzie oczywiście realizowana na jego koszt, a więc budżet… Czytaj więcej »

wyboraca
22/05/2023 23:09
W odpowiedzi na  Ampuła

Taki sam bełkot można usłyszeć z ust naszych polityków i tyle samo jest warty.