200. rocznica urodzin Wilhelma von Blandowskiego. Czym zajmował się ten wybitny gliwiczanin?

21 stycznia 1822 roku w Gliwicach urodził się Wilhelm von Blandowski. Fotograf, inżynier górniczy, zoolog i odkrywca – postać niezwykła, przez lata zapomniana, współcześnie jeden z najbardziej znanych gliwiczan.

 
Wilhelm von Blandowski był człowiekiem wielu pasji. Niespokojny duch, który zawędrował aż do niedostępnych dorzeczy australijskich rzek Murray i Darling. Z tej ekspedycji zebrał szereg okazów ssaków, ryb i ptaków do zbiorów przyrodniczych Muzeum Wiktorii.

Po powrocie z antypodów trafił ponownie do naszego miasta, w którym – przy obecnej ul. Bankowej 4 – otworzył atelier fotograficzne.

Obecnie na budynku, w którym się mieściło, znajduje się tablica pamiątkowa projektu gliwickiego artysty Krzysztofa Nitscha.

Muzeum w Gliwicach wydało trzy książki na temat Wilhelma von Blandowskiego. Dostępna jest także muzealna lekcja na temat tego niezwykłego gliwiczanina.

(UM Gliwice)
fot. UM Gliwice/MwG

8 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Marian Jabłoński
21/01/2022 17:55

Kiedy Blandowski został radnym gliwickiego magistratu, stał się w pewnym momencie „niewygodnym” dla burmistrza. No i teraz mamy dwie alternatywy, Blandowski zachorował psychicznie na prawdę, albo pozbyto się go specjalnie uznając za wariata. Tego nikt już teraz nie rozsądzi. W każdym razie przewieziono go do szpitala psychiatrycznego w Bolesławcu (Dolny Śląsk). Był to wówczas najlepszy taki szpital na całym Śląsku (funkcjonuje do dziś). Tu Blandowski umarł na … skręt kiszek. Pochowano go na szpitalnym cmentarzyku. Po jakimś czasie cmentarzyk zrównano z ziemią tworząc park. Ale zachowano jego kamień nagrobny (ustawiony na grobie przez siostrę). Niesamowity wygląd ma ten kamień –… Czytaj więcej »

skręt historii
21/01/2022 20:00
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Czy obecni włodarze Gliwic wsadzają swoich oponentów do psychiatryka ?

Marian Jabłoński
21/01/2022 21:10
W odpowiedzi na  skręt historii

Tutaj link do fotoreportażu z wyprawy gliwiczan „W. Blandowski – Bolesławiec ” z roku 2013 https://photos.app.goo.gl/EE9qhRadfDSDoiDa6

no nie
22/01/2022 16:51
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Panie Marianie, to skoro władze Gliwic was tam wysłały to należało skorzystać z okazji i pozostać tam na dłużej a nie od razu uciekać jak Macierewicz z psychiatryka.

Marian Jabłoński
22/01/2022 20:09
W odpowiedzi na  no nie

Bzdury jakieś , władze nikogo nigdzie nie wysyłały.

skręt historii
24/01/2022 10:29
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Może powinny ?

to jest myśl
22/01/2022 12:10
W odpowiedzi na  skręt historii

Szkoda, że takie piękne niemieckie tradycje nie są kontynuowane.

Roman Ukulele
22/01/2022 17:56

„Obecnie na budynku, w którym się mieściło, znajduje się tablica pamiątkowa projektu gliwickiego artysty Krzysztofa Nitscha”.
Zamontowano również wizjer, w którym można było oglądać zdjęcia Blandowskiego, dopóki jakiś jełop nie zniszczył.