23-latka potrącona na przejściu dla pieszych. “Wyglądało to makabrycznie”

Potrącenie na skrzyżowaniu Częstochowskiej i Jagiellońskiej

Wygląda strasznie - na szczęście potrącona na pasach 23-latka przeżyła. Zobaczcie ku przestrodze...

Publié par 24gliwice sur vendredi 10 novembre 2017

W czwartek wieczór doszło do niebezpiecznego potrącenia na skrzyżowaniu ulic Częstochowskiej i Jagiellońskiej.

Oglądając nagranie z monitoringu aż trudno uwierzyć, że skończyło się “jedynie” na urazie głowy i potłuczeniu ciała.

– Obrotowa kamera zarejestrowała makabrycznie wyglądające potrącenie kobiety. Zadecydowaliśmy o publikacji nagrania, by uświadomić kierowcom, jak łatwo o błąd, który może wpłynąć na życie uczestników zdarzenia i ich rodzin – mówią policjanci.

Jak ustalono, około godziny 22.30 w czwartek kierowca fiata 500 (36-latek), jadący ul. Częstochowską w kierunku Jagiellońskiej, wykonał manewr skrętu w lewo i nie ustąpił pierwszeństwa 23-letniej mieszkance Gliwic. Kobieta znajdowała się na oznakowanym przejściu dla pieszych, przekraczała jezdnię w cyklu światła zielonego. Poszkodowana została uderzona przez samochód, doznała ogólnych potłuczeń ciała oraz urazu głowy, na szczęście niezagrażającego jej życiu. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Sprawa trafi do sądu.
(KMP Gliwice)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Izi rajder
Izi rajder

W Gliwicach kierowcy to bandyci ! Dotyczy ta opinia bandyterki w stosunku do pieszych na pasach.Niezatrzymywanie się ,wymuszanie pierwszeństwa jest tu praktyka powszechnie stosowaną.Co na to Policja ? Ano nic .

rrolch
rrolch

Ilu konkretnie masz na myśli? Posłużyłeś się liczbą mnogą więc chodzi o conajmniej dwóch.

Izi rajder
Izi rajder

Co najmniej dwóch ? Żartujesz chyba.Tylko tu na tym portalu w ciągu półrocza zaprezentowano kilkanaście podobnych przypadków.Ile było takich o ,których nie napisano lub oko kamery nie uchwyciło / Odpowiedz sobie sam panie “minimalisto”

rrolch
rrolch

Dodaj zatem jakiś kwantyfikator zamiast strzelać w powietrze – od “wszyscy” do “nieliczni” jest ogromne pole do interpretacji

a co mi tam...
a co mi tam...

czujesz się bohaterem .następnym miszczem prostej?Jedz do Angli.Tam zobaczysz jak łatwo stracic prawko jak nie ustąpisz pierwszęstwa pieszemu albo rowerzyście…

EksMan
EksMan

A kapusta rzecze smutnie:
„Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie
… moja propozycja zacznijmy od siebie… nasza kultura i wartość jako człowieka to nie samochód… lecz m.in. nasz sposób jazdy!

Sęk
Sęk

W Gliwicach piesi to idioci pozbawieni instynktu samozachowawczego. Nierespektowanie pierwszeństwa samochodu dopóki pieszy nie jest na pasach, wymuszanie zatrzymywania się samochodów przez wtargnięcie na przejście tuż przed samochód, bezmyślność, są tu praktyką powszechnie stosowaną. Co na to Policja?

Ada
Ada

Czy tylko w Gliwicach?Uważam że bandyctwo jest też po stronie pieszych skąd przekonanie że auto stanie w sekundzie?Nikogo nie bronię ani nie usprawiedliwiam.Mieszkam w Gliwicach jestem kierowcą i uważam że obie strony czyli kierowcy i piesi powinni czasami pomyśleć.

Barbara Karbowiak

Zielone. Upewnij sie, ze jest bezpiecznie. Idz. The End.

heli1b
heli1b

Zawsze upewniaj się, że jest bezpiecznie.

Tomasz
Tomasz

Zastanawiające to że nóg jej nie połamało, ciało z gumy, czy co ?
Widziałem kiedyś kolegę którego noga była przewiercona zadrutowana i wisiała na wyciągu, , będąc u niego w odwiedzinach w szpitalu.
Widok nie ciekawy.
Ciesze się, że ta Pani tego uniknęła, pomijam już fakt, że mogło się skończyć to śmiercią.

kuguar
kuguar

@Tomasz, a czy mamy cieszyć się z ewentualnego kalectwa tej pani skoro nie zginęła? To jakiś horror. Teraz mści się polityka ZF ściągnięcia ruchu samochodowego do centrum Gliwic (oczywiście DTŚ-ka) zamiast budowa obwodnicy. Ile jeszcze potrąceń? Zadziwiająca jest bierność policji w stosunku do nadmiernie szybkich kierowców. Pewnie niektórym nie po drodze z tym wpisem?

Hieronim
Hieronim

Na ogół ludzi z butów wyrywa, po takim uderzeniu i gruchocze im kości, a tu nic.
Dziwne…

AgBart
AgBart

Cud.

Anonim
Anonim
od 01.01.2017 do 10.11.2017 -> 24G / Kryminałki 1 – 12.01.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/fatalna-sroda-na-naszych-drogach-potracenia-i-wypadki-66-letnia-kobieta-nie-zyje-szesc-rannnych-osob/ Fatalna środa na naszych drogach, potrącenia i wypadki. 66-letnia kobieta nie żyje, sześć rannych osób 2 – 10.03.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/potracenie-na-pasach-na-gornych-walow-kierowcy-volkswagena-zatrzymano-prawo-jazdy/ W dwoje prawidłowo przechodzących przez jezdnię pieszych 3 – 04.04.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/potracenie-na-przejsciu-dla-pieszych-na-ulicy-andersa-ranna-jest-w-ciezkim-stanie/ potrąciła prawidłowo przechodzącą przez przejście pieszą 4 – 08.05.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/kierowca-autobusu-potracil-kobiete-na-przejsciu-dla-pieszych-nieprzytomna-odwieziono-do-szpitala/ na oznakowanym przejściu dla pieszych 5 – 19.05.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/kolejne-potracenie-na-przejsciu-dla-pieszych-kierujaca-nie-zachowala-dostatecznej-ostroznosci/ na oznakowanym przejściu dla pieszych 6 – 21.08.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/potracenie-na-przejsciu-dla-pieszych-mezczyzna-ze-zlamana-noga-trafil-do-szpitala/ który prawidłowo przechodził przez jezdnię w wyznaczonym i oznakowanym miejscu. 7 – 12.09.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/kobieta-potracona-na-przejsciu-w-deszczowe-dni-po-zmroku-widocznosc-w-tym-miejscu-jest-zla/ Na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona kobieta 8 – 13.09.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/kolejny-wypadek-na-toszeckiej-okolicznosci-ostatnich-dwoch-potracen-niepokojaco-zbiezne/ kobieta przechodziła akurat na… Czytaj więcej »
Tuziemiec
Tuziemiec

I kolejny raz przywołam Świnoujscie.Kto był potwierdzi.Zawsze mnie zastanawiała kultura tamtejszych kierowców.Nie wiem czym ją przypisywać.Terrorem (kiedyś ???) Policji a może bliskością Niemiec.Jeszcze dobrze nie podejdziesz do krawędzi jezdni ,już wszystko się zatrzymuje.I to bez wyjątku.Czasami sam jestem w dziwny sposób “obarczony poczuciem winy” kiedy to wiem ja ,wie on (kierowca)że swobodnie mógłby przejechać a mimo to w sposób “nadgorliwie kulturalny” się zatrzymuje.Kto nie był,kto pojedzie proszę o zwrócenie na to uwagi.

Aqua
Aqua

Taki system ciągłego zatrzymywania się samochodów szkodzi samym pieszym. Każdy samochód waży przynajmniej tonę, a ciężarówki niekiedy po kilkadziesiąt ton. Teraz taki ogromy i ciężki samochód ma się zatrzymać, bo pieszy nie może chwili poczekać, aby TIR przejechał. Wiecie ile taki samochód musi wywalić metrów sześciennych spalin, aby znowu ruszyć? To wszystko potem pieszy wdycha i choruje, albo przedwcześnie umiera na raka. Jakie to koszty spoleczne i ekonomiczne? Ogromne. Ja, jako pieszy, wolę odczekać, aby samochody przejechały i nie zatrzymywały się, bo po co mam wdychać ich zwielokrotnione spaliny, gdy wymusze ich zatrzymanie…

natalia
natalia

Mnie wręcz denerwuje gdy podchodzę do przejścia i wszystko się zatrzymuje. Rozwala to mój system, do którego byłam przyzwyczajona.

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Panie Aqua .Zalecam wypicie szklanki zimnej wody.Nie o TiRach tu dyskutujemy.Tych w centrach miast nie ma wcale lub prawie wcale.Jeśli są poruszają się 50km/ h i hamując długiej drogi hamowania nie potrzebują.Zanieczyszczanie powietrza ? Panie Aqua.Zapewniam iż zanieczyszczają w mniejszym stopniu niż “cywline” kaszlaki z programu 20 lat minęło.I argument kolejny.Nie znam i nie słyszałem o przypadku potracenia pieszego na pasach przez TiRa

ja
ja

Tak samo miałem będąc na Mazurach. Kierowcy zatrzymywali się przed pasami i pozwalali pieszemu przejść przez jezdnię. Oczywiście nie wszyscy, bo jakieś 80-90% lokalnych kierowców i niewielka grupka przyjezdnych, ale było to widoczne.
W przypadku Mazur ciężko to uzasadniać terrorem policji (której w zasadzie w mieście nie widziałem) czy bliskością Niemiec. Być może to po prostu kultura osobista mieszkańców małych miast. W dużych miastach i aglomeracjach są wiecznie korki, wszystkim się ciągle spieszy, każdy chce dojechać jak najszybciej… Chociaż z drugiej strony Mazury to dawne Prusy Wschodnie. Może coś zostało z dawnych pokoleń.

heli1b
heli1b

A może w ruchu ulicznym zachowujmy się tak, jak nakazują to przepisy? Z szeryfowania, jeżdżenia i chodzenia wg własnych zasad, wbrew obowiązującym przepisom nic dobrego nie wynika. Dlaczego? Ponieważ cały czas pozostaje znaczna część użytkowników drogi, dla których wykładnią zachowań są obecnie obowiązujące przepisy. A te stanowią, że pieszy grzecznie czeka na możliwość przejścia przez jezdnię a samochód grzecznie czeka na możliwość przejechania przez chodnik.

ja234
ja234

@Tuziemiec, też miałem podobne doświadczenia. Momentami czułem się jak w Niemczech, kiedy jadąc rowerem za mną jechało kilka aut. Jechali powoli, grzecznie, wyprzedzali dopiero kiedy była okazja. Nie ryli, nie pędzili jak “spieszący” się glajwiccy kierowcy.

Piotr
Piotr

Ja z innej beczki odnośnie przejść dla pieszych a w szczególności oświetlenia ich w dostateczny sposób. Jadąc wczoraj od strony Pyskowic do Gliwic naliczyłem aż 5 latarni które nie świeciły i były usytuowane przy przejściach po prawej stronie jezdni. Czechowice skrzyżowanie, Przyszówka, Kopernik koło stacji paliw, przejście na Toszeckiej gdzie w tym miesiącu były dwa potrącenia i dalej przy Mc Donald. Proponuję aby służby odpowiedzialne za oświetlenie ulic częściej robiły rekonesans po Gliwicach i wymieniały przepalone żarówki. Z pewnością w jakiś sposób przyczyniłoby się to w poprawie i bezpieczeństwie dla pieszych i kierowców.

Egon
Egon

Sprawa, o której piszesz z moich obserwacji, dotyczy również innych dzielnic miasta. Tak jak piszesz, nie jest to kwestia wypalonej żarówki na jednym słupie, a w zasadzie całego ciągu. Jeśli latarnia już działa to światło i tak jest słabe. W tym roku ewidentnie zauważam, że miasto jest niedoświetlone, ale naiwnie próbowałem sobie to tłumaczyć porą roku. Kilka dni temu, mój pasażer spoza Gliwic, podczas jazdy przez centrum miasta, sam rozpoczął dyskusją, na temat tego jak kiepska widoczność jest na głównych drogach.

Maria Matiaszek

Dodam jeszcze ,pod rozwagę drogowcom. Zielone światło dla samochodów wyjeżdżających z Częstochowskiej zapala się zbyt wcześnie,właściwie równo z tym dla pieszych na Jagiellońskiej. Mówię to jako użytkowniczka, z nogą w gipsie aktualnie,a więc poruszająca się baaaardzo wolno. Nie przepadam za rosyjską ruletka, dlatego może ktoś?coś?w tym temacie.

Dorota Kepa-Kurek

Do teraz nie wierze ze jestem w całym kawałku! Dziękuję osobom które mi wtedy pomogły i kierowcy potracenia(tak jemu tez) za to ze nie uciekł, zatrzymał sie i tez pomógł.

Krzysztof Sobutka

Trzymaj się! Szybkiego powrotu do pełnej sprawności.

Dominika Płatos

Szybkiego powrotu do zdrowia !

Beata Witkowska

Szybkiego powrotu do zdrowia :)

Paweł Przybysławski

Wypada skomentować zachowanie kierowcy autobusu który omija na pasach samochód na awaryjnych

Maria Matiaszek

To był spory huk. Poważnie ! Widziałam z okna sytuację już po,nie mogłam uwierzyć. Słyszałam też krzyk kogoś ,, cofnij auto…,odejdź…, ,a więc nie dość, że wjechał niewlaściwym pasem i potrącił pieszą miał problem z zatrzymaniem się. Szok!

Zbigniew Osochocki

Dziewczyna przeszla trzy czwarte jezdni palilo sie zielone..pan kierowca zawinil i nie ma co polemizowac…

Mari Ka

No i przechodzi tu na pasach i na zielonym….

Anonim
Anonim

w Gliwicach faktycznie bezpieczniej chyba jest przechodząc na czerwonym niż “na oznakowanym przejściu dla pieszych” i na zielonym.

Alex Naumann

Jak widze te sytuacje i slysze, ze kolejna osoba zostala przejechana na pasach to juz wiem, ze to w Polsce !!! :( :( :(

taktak
taktak

Sprawcą wypadku okazuje się młody mężczyzna a nie sędziwy dziadek (jak niejednokrotnie sugerują forumowicze). Swoją drogą kary powinny być zdecydowanie surowsze, łącznie z płaceniem renty poszkodowanej.

Marian
Marian

Na tym skrzyżowaniu ,jak zapala się zielone światło dla samochodów jadących z ul. Częstochowskiej ,to dla pieszych na ul. Jagielońskiej powinno być bezwzględnie czerwone światło.Piesi przechodzący od strony Alior -Banku są dla kierowców skręcających z Częstochowskiej w lewo mało widoczni.

ers
ers

Masz rację. Ogólnie powinien być zakaz poruszania się po Gliwicach piechotą.

tari
tari

Jeżeli ktoś nie dostrzega innych uczestników ruchu, powinno mu być NATYCHMIAST odebrane Prawo Jazdy!

Rozum
Rozum

Tyle że w tymprzypadku się nie zapalało a DAWNO ZAPALIŁO o czym świadczy pokonana droga na pasach przez poszkodowaną.WINA KIEROWCY EWIDENTNA !

rocki
rocki

Na Żabińskiego nad przejściem umieszczono dodatkowe oświetlenie. Działało jakiś czas ale już nie działa. Służby miejskie mają to gdzieś

Alik
Alik

Czy to – oprócz samego kierowcy naturalnie – nie jest wina źle ustawionych cykli świateł? Czy powinno być na tak pogmatwanym skrzyżowaniu zielone do skrętu w lewo z jednocześnie zielonym na przejściu ?

Marcin Grycz

Adios, prawo jazdy… Możliwe, że jeszcze posiedzi, przynajmniej taką mam nadzieję.

Anna Szmal

“Znafcy” powiedzą, że pieszy nie miał odblasków.

Hieronim
Hieronim

Ogólnie Fiat 500 bardzo słabo wypada w testach EURONCAP także jeśli chodzi o potracenie pieszego.
Jak ona z tego wyszla tylko z rozbitą głową, jest to dla mnie nie zrozumiale.
Poniżej test Fiata 500 NCAP
https://www.autocentrum.pl/euroncap/fiat/500-2007/

ar
ar

Zatrzymywanie się przed przejściem nie dotyczy warszawki.

Sylwia Nowak

A kierowca miał jakie światło?

Anna Chrzescijanska

Niewidzialne … oni nic nie widzą choćbyś nie wiadomo co robiła!!!!

heli1b
heli1b

Zielone światło dla kierowcy nie oczyszcza go z winy w tym przypadku, bo oprócz świateł jest zobowiązany sięgnąć po tzw. zasady ogólne, czyli przykładowo skręcając w lewo przepuszcza samochody jadące z naprzeciwka na wprost i skręcające w prawo oraz pieszych na przejściach; skręcając w prawo przepuszcza pieszych na przejściach drogi, w którą skręca.
Dopóki na skrzyżowaniach były sygnalizacje “ogólne” wszyscy kierowcy posiadali odruch przepuszczania tych których mają przepuścić mimo zielonego.
Coraz liczniej występujące sygnalizacje “kierunkowe” zwalniają z myślenia, wyręczają z czujności, co skutkuje niestety wypadkami.

heli1b
heli1b

Niestety sygnalizacja kierunkowa (nie mylić ze strzałka skrętu warunkowego) obecnie coraz częściej uruchamia odruch “sprzęgło-jedynka-podłoga-sprzęgło dwojka-podłoga-sprz…”

Alex
Alex
@Anna Szmal napisała: „Znafcy” powiedzą, że pieszy nie miał odblasków. Ja nieprzerwanie namawiam do noszenia odblasków nawet w mieście. Może średnio pasują do modnego płaszcza czy torebki, ale nie trzeba być znawcą ani nawet “znafcą” by powiedzieć że odblask zwiększa szanse na zauważenie przechodnia. Taki gadżet za parę złociszy, a czasem można nawet wyhaczyć w gratisie z jakimś jogurtem… Ja i moja rodzina nosimy, bo: 1. Taka pora roku, że nosi się raczej ciemne rzeczy, czapki szale, szybko zapada zmrok, często pada – zła widoczność 2. Latarnie w Gliwicach często ustawione są w miejscach przypadkowych (dotyczy też miejsca wypadku), często… Czytaj więcej »
Kierowca zawodowy
Kierowca zawodowy
W szkole mnie uczono przechodzac przez jezdnie zatrzymujesz sie i patrzysz w lewo i prawo czy nie jedzie pojazd jesli nie nadjezdza lub jest daleko przechodzisz zachowując szczególną ostroznosc poniewaz to jest jezdnia nie chodnik,ludzie potraceni na przejsciach to slepe kury idioci bez wyobraźni wchodza nie patrzac i ida nie rozgladajac sie co dzieje sie wokolo,jesli myślą ze na pasach maja wiecej przywileji bo prawo im na to pozwala to beda ginac i nie jest mi ich zal, nie wazne czy jest zielone swiatlo czy pasy to jest jezdnia tam poruszaja sie samochody i nie ma kierowcow nieomylnych ktorzy nie… Czytaj więcej »
Ada
Ada

Święte słowa

Ulla Scha

takim zlobom prawo jazdy na wieki odebrac!

damik
damik

kazdemumoze sie przytrafic chwilanieuwagi i jest no pewnie odrazu do sądu i karcic no teraz zamiast pała to po kieszeni biją a przyokazji te piekne panstwo tez działke skasuje i tylko to jet powodem do rozprawy sadowej jeslibył trzezwy ona czyli poszkodowana wyszła z tego cało chioc moze sie ubiegac o odszkodowanie z oc to tylko mandat wlepic 500 i spokj