3 x R, czyli Gliwice działają zielono

Gliwice są ekoświadome i myślą o zielonej przyszłości! W 2023 roku gliwicki samorząd realizuje kampanię edukacyjną 3 × R: RE-dukcja, RE-użycie, RE-cykling. To najważniejsze zasady świadomej konsumpcji.

 
Wiemy, że wielkie zmiany zaczynają się od małych działań a ochrona środowiska naturalnego to nie tylko głośne akcje dla aktywistów – każdy z nas codziennie ma szansę (i obowiązek!) zrobić coś dla planety. Rozpoczynamy trzecią część kampanii informacyjnej 3 × R, której celem jest edukacja w zakresie zmniejszenia ilości odpadów i ich ponownego wykorzystania. Przez cały rok informujemy o tym, jak małymi krokami osiągnąć wielki skutek, ekologia jest przecież sumą naszych codziennych wyborów.

RE-dukujMY, czyli kupujmy z umiarem i nie produkujmy ton śmieci.

Mniej” to słowo klucz do zmiany naszych przyzwyczajeń. Po zrobieniu ekorachunku sumienia, prawdopodobnie okaże się, że potrzebujemy mniej rzeczy niż kupujemy. Bez większego trudu możemy też zużywać trochę mniej wody czy prądu. W ten sposób oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim ograniczone zasoby naturalne! Dzięki świadomemu i odpowiedzialnemu podejściu możemy sprawić, że czystą wodą i środowiskiem naturalnym będą cieszyły się kolejne pokolenia. Warto? Zdecydowanie tak!

RE-używajMY, czyli róbmy dobry (i długi!) użytek z tego, co już mamy.

Wszystko, co kupujesz, ma „podwójną” cenę. Za zakupy płacisz nie tylko swoimi pieniędzmi. Każda rzecz w sklepie ma też (często ogromny!) koszt ekologiczny – to przykładowo ilość wody potrzebna do wyprodukowania danego towaru lub wielkość emisji dwutlenku węgla wygenerowana przy transporcie. Dlatego RE-używaj, czyli WYKORZYSTUJ PONOWNIE to, co już posiadasz i podaruj rzeczom drugie życie.

RE-cyklingujMY – jeżeli musimy coś wyrzucić, to segregujmy i przetwarzajmy, bo odpady to surowce!

Odpady to nie śmieci. To, co wrzucamy do kontenera, nie znika w cudowny sposób z powierzchni ziemi. Żeby produkowane przez nas odpady nie poszły na marne, trzeba – po pierwsze: mocno ograniczyć ich ilość, a po drugie: oddać je do RE-cyklingu, bo zdecydowana większość towarów kupowanych w sklepach jest wykonana z plastiku, szkła, papieru, aluminium lub innych metali.

Góry śmieci, morze plastiku, brak wody i żywności – to, co brzmi jak scenariusz filmu katastroficznego może stać się rzeczywistością, jeżeli nie z-RE-dukujeMY naszych zachcianek i zakupów. Dobra wiadomość? To już się dzieje! a Gliwice pomagają mieszkańcom wprowadzić w życie zasady 3 x R.

 
W miejskiej sieci wodociągowej płynie woda, która pod względem składu mineralnego może z powodzeniem konkurować ze sklepową wodą butelkowaną. „Gliwicka z głębin” to woda z miejskich studni głębinowych – bezpieczna, czysta, smaczna, dostępna i tania. Przy okazji: problem plastikowych butelek po prostu cię nie dotyczy.

Przy ulicy Rybnickiej 199B działa punkt Drugie życie rzeczy. Można w nim zostawić lub zabrać z niego używane meble, zabawki, książki, sprzęt sportowy lub inne przydatne przedmioty. Inicjatywa Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów – miejskiej spółki zajmującej się właściwym wykorzystaniem sporej części wytwarzanych przez nas śmieci – świetnie wpisuje się w ruch zero waste. Z punktu mogą korzystać mieszkańcy Gliwic. Zarówno oddanie, jak i odbiór znajdujących się w nim rzeczy są bezpłatne. Warto tam zajrzeć od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 18.00 lub w sobotę między godz. 8.00 a 14.00. Szczegółowe informacje na temat punktu Drugie życie rzeczy można znaleźć na stronie pzogliwice.pl/mieszkancy/drugie-zycie-rzeczy lub pod nr. tel. 668-136-080.

Od 2019 roku spada liczba odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców Gliwic. Dla porównania: w 2021 roku odebrano ponad 58 tys. ton odpadów komunalnych. W 2022 roku były to 54 tys. ton. I choć procentowo ta różnica może wydawać się niewielka, małymi krokami RE-dukujeMY ilość wyrzucanych rzeczy.

Wciąż jest dużo do zrobienia, ale razem powoli obieramy zielony kierunek.

Publikacja: Miasto Gliwice