87-letni wandal złapany na gorącym uczynku. Malował farbą po pomniku Adama Mickiewicza

Mazanie farbą ścian i obiektów oraz podobne akty dewastacji kojarzą nam się przeważnie z młodymi chuliganami. Tym razem na gorącym uczynku z pędzlem w ręku zatrzymano… 87-latka.

Do nietypowej sytuacji doszło we wtorek około 15:30. Pewna gliwiczanka zainteresowała się starszym mężczyzną, który, stojąc pod pomnikiem Adama Mickiewicza zaczął nanosić na niego napis białą farbą. Kobieta powiadomiła policję.
Pod pomnik Adama Mickiewicza przy ul. Siemińskiego (dawna Wieczorka) natychmiast podjechał radiowóz. Policjanci zastali na miejscu starszego człowieka z pędzlem w ręku.

Na cokole widniał już napis AVI. 87-latek, na stałe zameldowany w Kędzierzynie Koźlu, gdzie też zamieszkuje, nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć, czemu zdecydował się na malowanie po pomniku.

Jak ustalono podczas rozmowy, jego celem było wykonanie napisu AVE MARIA. Co dokładnie przyświecało temu pomysłowi, nie wiadomo.

Mężczyzna nie wykazywał objawów choroby czy zaburzeń świadomości.

Powyższy przykład obrazuje, że przestrzeń miejska i jego estetyka mogą być naruszane nie tylko przez młodocianych chuliganów. Czyn 87-latka zakwalifikowano wstępnie jako występek z art. 261 kk, który mówi, że kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Czy zachowanie starszego pana wyczerpuje znamiona tego przestępstwa, wykaże postępowanie, które zostanie wszczęte z urzędu i przeprowadzone przez I Komisariat Policji w Gliwicach.

(żms)/KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Zamaskowany Muczaczo
Zamaskowany Muczaczo

Widzę, że Słowacki nie daje za wygraną ;)

Ewa Mewa
Ewa Mewa

Może nie lubi poezji Adama?

Szota
Szota

A kto by lubil

Imię
Imię

Można nie lubić, ale wirtuozerię w posługiwaniu się trzynastozgłoskowcem trzeba docenić.

Lalik
Lalik

A “Lilie” są cudowne!

Imiu
Imiu

no to teraz wytoczą ciężkie działa na dziadka: “Czy zachowanie starszego pana wyczerpuje znamiona tego przestępstwa, wykaże postępowanie, które zostanie wszczęte z urzędu i przeprowadzone przez I Komisariat Policji w Gliwicach.” Zamiast dać pouczenie i kazać zmyć co by nie napisał…Pewnie też ogłoszą przetarg w tajemnicy aby zainwestować w rekonstrukcję stanu z przed dewastacji, nie będzie TANIO!

Grzegorz
Grzegorz

Koszty postępowania karnego wielokrotnie przekroczą koszty usunięcia napisu, ale kto by się tam przejmował, przecież to “państwowe” pieniądze , a przynajmniej jest okazja podbić policyjne i prokuratorskie statystyki wykrywalności / skazywalności …

Adam
Adam

Dziadek widocznie chciał spędzić mroźne dni na dołku w Gliwicach. Dostać coś ciepłego do jedzenia.

Pyskowiczanin
Pyskowiczanin

Niektórzy komentujący tutaj mają inteligencję mrówki. Co te Gliwice dają na świat…….

Adam
Adam

Kamienie polne miewają większą inteligencje.

AMF
AMF

Jak tam Ratusz u Was, bo coś czuję, że będziemy mieli powód do zazdrości…

WNIKLIWY
WNIKLIWY

To nic, w zeszlym roku policja zatrzymala zboczenca co molestowal seksualnie ten pomnik i oddawal na niego nasienie…..

ers
ers

Zawsze zastanawiałem się, kto obmazuje obleśnymi napisami “AVE M” przydrożne krzyże w Gliwicach i okolicznych miejscowościach. Czyżby to ten dziaduniu?

Anna
Anna

Staruszek nie zdawal sobie sprawy ze zle robi. Pouczyc i zawiesc na miejsce zamieszkania. Starsi ludzie tez cos chca zrobic lecz nie zawsze wiedza czy to jest dobze pozdrawiam Staruszka

kanalia52
kanalia52

Pomylił pomniki?

CENTRUM GC
CENTRUM GC

Dobrze ze na rondo kolo selgrosa nie poszedl bo juz na bank do konca swoich dni by z pudla nie wyszedl a tak to pewnie niska szkodliwosc pincet i tyle

ja234
ja234

Nooo to dziadek przegiął.Przyjechał na gościnne występy do glajwic nasmarować napis.
Grzywnę powinien dostać w wysokości 5 tys.

Były gliwiczanin
Były gliwiczanin

Dwa lata pierdla i zabrać legitymację emeryta rencisty na darmowe przejazdy

GLIWICZANIN
GLIWICZANIN

Szkoda chlopa bo pewnie teraz go bd po niezawistnych ciagac

Wuit
Wuit

Gliwicka policja jakaś taka lepsza się wydaje od kolegów ze stolicy, czy Wrocka. Nie rażą prądem, nie wynoszą czy zakuwają w kajdany opozycjonisty. Oni się zastanawiają czy dziadkowi z demencją stawiać zarzuty. Nie chory on psychicznie, ale… Każdy kto spotkał dziada w tym wieku wie, że demencja to okropna rzecz. Ciekawy jestem czy dziad z Kędzierzyna przyjechał kierując samochodem…

tak
tak

Mickiewicz chyba wierzący był, nie obraził by się

jerzy
jerzy

Jak przeczytałem te komentarze to zastanawiam się czy w Gliwicach jest jeszcze dużo normalnych ludzi .

Czarek
Czarek

Kibol torc i py

The Bill
The Bill

„AVE MARYJA konfident 997” pewnie chciał napisać…

Kiszkowitis Witalis
Kiszkowitis Witalis

Zbulwersowany nie jestem. Pomalowano pomnik jakiegoś tam Litwina. Mało to Litwini naszych pomalowali,poprzewracali.

AMF
AMF

Chyba Białorusina?

oko
oko

Masz rację.Nawet w Inwokacji napisał Bielarus ojczyzno moja

G 24
G 24

To piastoholik emeryt z bandy ch.. centrum podczas jednej ze swoich ostatnich akcji.

bolek
bolek

Na miejscu kazałbym spałować . Pomniki trzeba szanować .

manek
manek

Jak się przespacerował nowy deptakiem na Siemińskiego, gdzie został potrącony przez trawmajo-autobus to uznał że AVE MARIA w drodze do nieba jest najodpowiedniejsze.

Ryman
Ryman

Aleś wymyślił…. A teraz do lekcji *****

manek
manek

Kim ty jesteś, że obrażasz innych a post pod twoim chamskim wpisem znika usunięty przez moderatora? Może ujawnisz swój prawdziwy nik (u) bo jakiegoś Rymana to ja tu jeszcze nie spotkałem. Zamierzasz się bawić w trolowanie i klepanie łapek to się baw. Jeśli masz coś do moich wpisów to wykaż się wiedzą i intelektem (o ile to możliwe) a nie chamstwem i durnotą. Nie używaj słów, których znaczenia nie znasz i nie rozumiesz. Powtarzam jeszcze raz i zapamiętaj sobie cieciu ze słomy.

boccacio
boccacio

Klasyczny religijny świr.

AMF
AMF

Chciał napisać “Ave konstytucja” i “razem teraz” na szczęście w ostatniej chwili przypomniał sobie co powiedzieć w wypadku złapania przez PiSowskie szwadrony śmierci.

PS: udało go się wyśledzić i dogonić tylko dlatego, że poruszał się o kulach?

Iza
Iza

Jakby napisał AVE JAROSŁAW, toby dostał pochwałę! :)