“Akademia Sportowa Gliwice” na działkach przy ul. Toszeckiej. Będzie nowy kompleks boisk z hotelem?

fot. poglądowe px

Kompleks “Akademia Sportowa Gliwice” ma powstać w rejonie ośrodka wypoczynkowego w Czechowicach. Jest to na razie koncepcja, którą rozwinie zespół zadaniowy złożony z przedstawicieli kilku wydziałów merytorycznych urzędu miejskiego i prezesa Piasta Gliwice.

Kiedy miesiąc temu pytaliśmy miasta, na jaki cel rekreacyjno-sportowy nabyło działki między ulicami Rekreacyjną a Toszecką od prywatnego właściciela, rzecznik prezydenta, Łukasz Oryszczak nie był w stanie przybliżyć nam, co konkretnego tam powstanie. Koncepcja musiała być wówczas jednak znana – w Gliwicach ma zostać utworzone nowe centrum sportowe z kompleksem boisk.

Na razie znane są tylko wstępne założenia projektu pod nazwą Akademia Sportowa Gliwice. Pod hasłem tym kryje się pomysł utworzenia profesjonalnego ośrodka szkoleniowego dla sportowców w różnym wieku, przede wszystkim z gliwickich klubów. Oferta będzie też z pewnością atrakcyjna dla zawodników z innych miast, gdyż w regionie brakuje podobnych obiektów, a przedsięwzięcie już teraz zapowiada się ciekawie i wyjątkowo nawet w skali kraju – dowiadujemy się z komunikatu na stronie gliwickiego magistratu.


Kompleks boisk z kubaturowym zapleczem oraz z towarzyszącą infrastrukturą usługową ma powstać na działkach miejskich w dzielnicy Czechowice przy ul. Rekreacyjnej

– czytamy dalej na stronie UM Gliwice. Z treści dalszej części artykułu wnioskować można, dla jakiego sportu (i klubu) przede wszystkim dedykowany będzie ten obiekt.

W przyjętej w ubiegłym roku przez miejskich radnych uchwale w sprawie kierunków rozwoju sportu zwrócono uwagę na konieczność uzupełnienia sportowej bazy infrastrukturalnej o nowoczesny kompleks oświetlonych boisk piłkarskich. Przydałyby się do treningów dzieci i młodzieży marzącej o grze w Ekstraklasie oraz do treningów zawodowych piłkarzy – przekazuje magistrat.

fot. scr. Google Maps

Urzędnicy zapewniają jednak, że założenia są szersze, bo z nowego obiektu mogłyby korzystać również inne kluby sportowe. – Ważne jest wsparcie różnych dyscyplin priorytetowych dla miasta, szczególnie popularnych wśród mieszkańców, grupujących dużą liczbę trenujących.

Jak w przyszłości mógłby wyglądać nowy sportowy kompleks? Rozważana jest budowa oświetlonych boisk treningowych różnej wielkości, dostosowanych do potrzeb wielu klubów, zarówno grup profesjonalnych, jak i amatorskich. Wśród nich przykładowo boiska podgrzewane, z naturalną lub sztuczną nawierzchnią z zadaszeniem, obiekty do ćwiczenia motoryki, boiska do piłki plażowej.

Dodatkowo brana pod uwagę jest infrastruktura towarzysząca – część służącą diagnostyce, rehabilitacji i odnowie biologicznej oraz np. obiekt hotelowy.

Szczegóły nie są na razie ustalone, a pod uwagę brane będą różne rozwiązania. Prace koncepcyjne dopiero ruszają. W tym celu prezydent Gliwic powołał zespół zadaniowy. W skład tego gremium weszli przedstawiciele kilku wydziałów merytorycznych urzędu, właściwych dla tego typu przedsięwzięcia oraz prezes Piasta Gliwice.

Koncepcja “Akademii Sportowej” ma być konsultowana z Radą Sportu Miasta Gliwice, którą tworzą działacze związani z różnymi dyscyplinami, a także ze sportem szkolnym i akademickim. Będzie też omawiana z miejskimi radnymi.

(żms)/UM Gliwice
fot. px, scr. Google Maps

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
cdcd

Czy w tym stuleciu z Gliwic do Pyskowic będziemy nadal jeździć jednopasmową ulicą o bardzo marnej nawierzchni wlokąc się 40km/h na godzinę?

Ad

Będziesz się wlókł z Czechowic do Pyskowic z prędkością adekwatną do przepustowości skrzyżowania świetlnego DK94/DW901 w Pyskowicach. Zrobienie w tym miejscu ronda, rozwiązałoby problem.

tomek

Dodam coś od siebie, boisk w mieście szkolnych nieużywanych trochę jest tylko dzieci żeby na nich grać to musza przechodzić przez płot. przykłady z okolicy: ul. kilińskiego ZSP nr 1 nowe boisko – zamknięte, ul. piastowska samochodówka – boisko zamknięte, ul. żwirki i wigury – boisko zamknięte (tutaj nawet płot smarem posmarowali żeby nie przechodzić przez płot), ul. asnyka – boisko zamknięte to z jednej dzielnicy jak to wygląda. Wg mnie budowanie boisk ok ale dlaczego miasto buduje piastowi boiska dla ich akademii za nasze pieniądze??? przecież klub jest spółką S.A. i oni zarabiają kasę więc niech za swoje wybudują… Czytaj więcej »

Ad

Trudno nie przyznać Ci racji. Szkoły boją się zniszczeń więc wolą zamknąć boiska na cztery spusty zamiast zaangażować stróża i pozwalać młodzieży korzystać z boiska do zmroku.

Ad

Świetny pomysł

Jaktan

Bo stadion Piasta to za mało, trzeba koniecznie władować kasę w coś jeszcze…

Niech dofinansują lepiej przyszkolne boiska/hale i udostępnią je również po lekcjach. Z tego co wiem od młodzieży, to właśnie z tym jest problem. Infrastruktura sportowa w szkołach jest często na żałosnym poziomie, a w dodatku boiska/hale sa zamykane na głucho po lekcjach i młodzież nie ma do nich dostępu. Chyba że wykupią płatne zajęcia sportowe albo nauczyciel wytypuje je do jakichś mistrzostw. Ale na powszechny, bezproblemowy dostęp nie można liczyć. Wątpię, żeby ta “Akademia” cos zmieniła, dostęp będą mieli nieliczni, a reszta będzie tylko patrzeć z żalem.

aaa

KOlejny Miś po hali-bankrut, pasie startowym i kółku dla modeli latających na sznurku

bbb

No kółko to gigantyczne koszty.

aaa

A cóż to za argument?

Prawda

PO co robic boisko KOPACZOM,KTORYM NAWET BIEGAC SIE NIE CHCE, A ZARABIAJA CHORE PIENIADZE. SWIAT ZSZEDL NA PSY. BRAK SLOW.

Dawid

Czechowice to już właściwie Pyskowice a tam się kibicuje Górnikowi Zabrze.

teodor

…a czy nie można by było zostawić tego terenu taki jaki jest? Trzeba koniecznie zamiast zieleni wylać beton?

dzidek krępak

Miałem nadzieję, że ten ładny zielony teren w pobliżu lasu będzie służył wszystkim mieszkańcom a nie tylko kopaczom.

tępy kibol

Komu kibicują Czechowice i Przezchlebie bo jak Łabędziaki zechcą haratnąć w gałę w Akademii Sportowej Gliwice to się zrobi niezły dym z miejscowymi i obiekt może przestać istnieć.

Też mi ...

Jak to komu? BD

Obserwując

Kolejny poroniony pomysł urzędasów glajwickich.
Boiska do piłki kopanej…rozumiem,że według nojmana i spółki jest to teraz “modne”.Nie wyszło ze “sztuczną inteligencją”,”wysokimi technologiami”…ekologia jest bleeee i nie modna…To wzięli się za kolejną głupotę.

Istotny

Co jest głupotą? Boiska dla dzieci, które nie mają gdzie trenować??

wyobraźnia

Tylko na boiskach się trenuje ? A inne dyscypliny sportu ?

Yo

Boisk nieużywanych to trochę w Gliwicach jest. Po co budować kolejne kompleksy to nie wiem. Jest np. nieużywany ośrodek Buk, gdzie kiedyś bywała kadra. Aaa, no prawda, Orliki przestały być modne.

takie czasy

typowe zawistne l(ewaki) już mają problem, co takiego obchodzi ,że to dla większości, on akurat nie widzi w tym interesu dla siebie.Jeden pasjonuje się lepieniem garnków z gliny, to chce wybudować tam teren temu służący, inny golfem, to teren do jego gry, jeszcze inny polo, to boiska do tej gry (stadnina już jest)

dokładnie takie

Piłka nożna to l(ewacki) sport robotniczy, w golfa i w polo grają prawicowe wyższe sfery.