Aleja Noworybnicka. Prezydent Gliwic spotkał się z działkowcami z Trynku, będzie porozumienie?

Ogródki działkowe na Trynku czeka likwidacja? Mieszkańcy dzielnicy prowadzą rozmowy z władzami Gliwic, w tym tygodniu odbyło się spotkanie w tej sprawie. – Część działek pozostanie, część będzie udostępniona, ale na pewno obszar ten zostanie trwale terenem zielonym – mówił wiceprezydent Mariusz Śpiewok.

 
Wydłużenie terminu opracowania koncepcji zagospodarowania planowanej alei Noworybnickiej, reprezentacja działkowców w jury konkursu, mającego wyłonić zwycięski projekt – to część postulatów, jakie padły podczas spotkania dzierżawców ogródków działkowych na Trynku z zarządem miasta. Oprócz tego gliwiczanie wnioskują o niesprzedawanie – do czasu przesądzenia o przyszłości terenów zielonych na Trynku – działek oznaczonych symbolem 02MWn, które w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego są przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną.

Czytaj też: Ogródki działkowe na Trynku do likwidacji? Miasto: “zakończenie dzierżaw nieuchronne”


W wydarzeniu, które zorganizowano w poniedziałek, 15 listopada, wzięli udział działkowcy, w których interesie leży zachowanie dotychczasowej użyteczności tego terenu, a także prezydent miasta Adam Neumann, jego zastępca, Mariusz Śpiewok, dyrektor MZUK Tadeusz Mazur oraz naczelnik wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Michał Drabik. Obecni byli także trzej (z siedmiu) radni wybrani z tego okręgu (nr 4) – Krzysztof Procel, Łukasz Chmielewski oraz Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej przy ul. Asnyka zebrało się kilkudziesięciu zainteresowanych problematyczną kwestią mieszkańców. Podczas prezentacji przedstawiono charakterystykę tego obszaru, jego walory przyrodnicze, historię, a także korzyści, jakie wynikają z posiadania własnych działek przez gliwiczan, których liczbę oszacowano na około 1100 osób.

Nasz pomysł polega na tym, żeby utrzymać tę zieleń, zachować walory tego terenu tak, by zamiast 2 tysięcy mieszkańców korzystało z terenu kilkanaście tysięcy mieszkańców

– zapewniał prezydent Neumann.

Działkowcy współpracują z projektantką, która gotowa jest wspólnie z aktualnymi dzierżawcami działek, opracować koncepcję zagospodarowania alei Noworybnickiej godzącą zarówno ich interesy, jak i plany miasta. Dlatego chcieliby, aby reprezentacja mieszkańców Trynku mogła uczestniczyć w jury konkursowym w ogłoszonym nie tak dawno temu konkursie na opracowanie tej koncepcji.

Strona społeczna jest też gotowa oddać część metrażu zajmowanych ogródków pod budowę planowanego ciągu pieszo-rowerowego, tak, by zamiar miasta mógł zostać zrealizowany, równocześnie nie pozbawiając działkowców prawa do dalszego dzierżawienia tego terenu.

Czy kompromis wszystkich zadowoli?

– My cały czas powtarzamy: my chcemy zrobić otwarty teren dla wszystkich, dla całego miasta, tylko chcemy iść na taki kompromis, żeby te działki nam pozostały. My te działki, które są zaniedbane przeznaczymy na funkcje społeczne dla całego miasta (…). Trzeba wspólnie podjąć decyzję i wypracować tę koncepcję – mówił jeden z mieszkańców w trakcie spotkania. Zgromadzone na sali osoby nagrodziły jego wypowiedź brawami.

Staram się, żeby miasto było dla wszystkich. Takie inicjatywy, jak Państwa, na pewno służą temu, żeby wypracować ten tzw. kompromis, złoty środek, no bo – w ogóle rządzenie miastem i współrządzenie z mieszkańcami – to jest sztuka wyborów, bo nigdy nie będzie tak, że w 100 procentach wszyscy będą zadowoleni, trzeba mieć tę świadomość, ale myślę, że uda nam się doprowadzić do takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące – mówił pod koniec spotkania prezydent Adam Neumann.

Słowa prezydenta nie są pozbawione podstaw. Z rozmów z mieszkańcami Trynku, którzy nie posiadają ogródków działkowych, wynika, że są zadowoleni z planu, by w ich bezpośrednim sąsiedztwie udostępnione zostały nowe tereny zielone i rekreacyjne. Przypomnijmy, że koncepcja utworzenia “Parku Południowego” równolegle do ul. Rybnickiej pojawiła się w programie wyborczym Adama Neumanna.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

25 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
ŚlepaWrona
18/11/2021 08:53

Proszę o wyjaśnienie, czy lansowana nazwa projektowanej alei to tylko miano robocze?

Tadeusz
17/11/2021 16:41

To może teraz po spotkaniu z garstką działkowiczów, czas na spotkanie z paronastoma tysiącami reszty mieszkańców? Przedstawimy argumenty dlaczego wszystkie te działki powinny zostać zlikwidowane i dlaczego należy skończyć z działkową patologią w mieście.

Ewelina
17/11/2021 20:14
Reply to  Tadeusz

Dawaj z tymi PARONASTAMI TYSIACAMI RESZTY MiESZKANCOW już ich widzę

Tadeusz
17/11/2021 20:45
Reply to  Ewelina

Nie rozumiem co merytorycznego wnosi do dyskusji Twój post. Tak, na Trynku mieszka ponad 16 tysięcy mieszkańców i w interesie każdego jest powstanie tej alejki – oczywiście nie licząc 200 działkowiczów. Warto wytrzeźwieć przed publikowaniem czegokolwiek

Ad
17/11/2021 21:14
Reply to  Tadeusz

Nieźle podkoloryzowałeś swój post i ten tekst z wytrzeźwieniem… dla mnie bomba!
Można też podkoloryzować w drugą stronę. Myślę, że więcej osób jest bezpośrednio zainteresowanych utrzymaniem tych działek niż mieszkańców zniecierpliwionych brakiem tej ścieżki, nie mogących spać w nocy z powodu jej braku i tylko czekających na jej otwarcie.
Domniemywam, że też bezpośrednio nie jesteś zainteresowany jej powstaniem. Ba, nawet pewnie nie jesteś mieszkańcem Trynku ani okolic (ja też nie jestem), ale przecież inni nie mogą mieć lepiej niż Ty, innym trzeba zabrać.

Tadeusz
17/11/2021 22:10
Reply to  Ad

Znów nic nie wnoszący komentarz działkowca. Jakby Ciebie to nie dotyczyło, to byś nie komentował. Ja mówię o liczbach które można łatwo zweryfikować a ty piszesz o swoich domniemaniach. W którym miejscu koloryzuje? A co do Twoich wywodów skierowanych w moją stronę to są one wyjątkowo żałosne. Nie masz pojęcia gdzie mieszkam i czy pałam zazdrością do dzierżawców działek. Tak to już jest, że przy braku rzeczowych argumentów przytacza się tego typu domniemania.

Ad
17/11/2021 22:18
Reply to  Tadeusz

“Jakby Ciebie to nie dotyczyło, to byś nie komentował”

Jakbyś miał odrobinę kultury i taktu, to nie rzucałbyś hasłami typu “działkowa patologia” czy “warto wytrzeźwieć przed publikowaniem”…

Tadeusz
18/11/2021 10:42
Reply to  Ad

To jest Twoje zdanie.Ja uważam, że nazywanie rzeczy po imieniu nie jest oznaką braku kultury. Nie jest to jednak tematem tego artykułu wiec w obliczu braku rzetelnych argumentów z Twojej strony, proponuję zakończyć ten wątek.

Ad
18/11/2021 18:58
Reply to  Tadeusz

“Ja uważam, że nazywanie rzeczy po imieniu nie jest oznaką braku kultury”

Masz rację. Nazywając rzeczy po imieniu, dla mnie jesteś zwykłym: tu wstaw tytuł pewnej powieści Dostojewskiego zaczynający się na literę “I”

Last edited 8 dni temu by Ad
Zielony
18/11/2021 03:36
Reply to  Tadeusz

Hej Tadeusz co ty masz wspólnego z naszym miastem trzymaj się betonu to nie będziesz .jak czym oddychać latem. A poza tym coś w twoich wypowiedziach śmierdzi czyżbyś był tym dewpem zainteresowanym tym terenem?

Tadeusz
18/11/2021 11:00
Reply to  Zielony

Czytam ten komentarz 5 raz i nadal nie rozumiem co mi zarzucasz. Jaki znowu beton? Mowa jest o alejce i terenach zielonych. Musicie sobie w gronie działkowiczów uzgodnić jakieś lepsze argumenty bo te straszenie zabetonowywaniem i deweloperem jest wyssane z palca. Jeżeli tak Wam zalezy na terenach zielonych, a nie tylko na tych budach to może powinniście tak walczyć o deklaracje, że pozostanie to terenem parkowym – z wpisem do planu zagospodarowania, dostępnym dla ogółu. Wydaje mi sie jednak, że tutaj nie o tereny zielone chodzi, ale typowo egoistycznie walczycie o swój prywatny interes kosztem całej dzielnicy.

crazy-horse
18/11/2021 14:20
Reply to  Tadeusz

PRUiM jako spółka miejska uwielbia betonowe rozwiązania, dlatego, że zajmuje się również produkcją betonu. Więc oczywiste jest, że będzie dążyć do jak największych zarobków. Wygra projekt alei z jak największą ilością powierzchni utwardzonych. Natomiast deweloper użyje całość powierzchni możliwej do zabudowania plus minus 4 do 6 metrów przestrzeni między budynkami.

treya50
17/11/2021 17:02

Wszystko pięknie, teren dla wszystkich, tylko czy po jakimś czasie nie okaże się że zainteresowanie aleja jest małe i to miejsce zostanie przeznaczone pod budowę domków szeregowych ???

crazy-horse
17/11/2021 17:08
Reply to  treya50

Tak może być.

Emiljan
18/11/2021 02:32
Reply to  treya50

Wszelkie ogródki działkowe są zlokalizowane na terenach potencjalnie do innych celów.Oddanie ich na działki ma charakter czysto tymczasowy. Niech Ci działkowcy wezmą swoje odszkodowania i nie płaczą nadaremno.

rex
18/11/2021 10:34

A gdzie szatnia? Czy to w jakimś lumpeksie było czy jak? Jakaś odzież, jakiś dziadek.. o co tu chodzi??? Miasto takie duże, urzędów masa a oni nawet szatni nie mają? Biedactwa. Pocieszające jest to, ze dziadek żyje bo dawno sie publicznie nie pokazywał.

gliwicjus
18/11/2021 10:56
Reply to  rex

Szatnia nieczynna. Najbliższa czynna szatnia na olimpijczyku.

Ampuła
18/11/2021 06:06

Osadnicy z Terytoriów Okupowanych przez Działkowców z panicznym dygotem wymawiają słowo “deweloper”.
Obawiają się, że ktoś pobuduje im po sąsiedzku rozłożysty wielopiętrowy jurto-schrono-chłodnio-szopo-ziemianko-pagodo-ambono-hangaro-kiosk z przegniłego paździerza, chrustu choinkowego, obudów szaf wędzarniczych, dartej papy i trocin z krochmalem. Przyćmiewając ich własne wiato-piramido-pałaco-oboro-szaleto-barko-mauzoleo-lepianki z szalunkowych zrzynów, burt furmanki, zrywek azbestu, wytłoczek jajczarskich i pilśni owijanej brezentem.

Obserwując
18/11/2021 14:23

Kompromis z urzędasami?kompromis z nojmanem? Ci działkowcy chyba wierzą w cuda. Urzędasy zagrają swoją ulubioną zagrywką czyli “nie można” lub “nie da się” ,są jak pisiory,zrobią w balona działkowców.Budkowa to tam dla ozdoby była,pewnie interes miała sprzeczny.Nawiasem mówiąc,dobrze,że budkowy przestał bredzić w tvn.
Aleja powstanie, pewnie urzędasy już wiedzą, że mają chętnego stawiacza klocków który tylko czeka by zedrzeć kasę.

Nowak
17/11/2021 13:21

zabudowa wielorodzinna? deweloper? wszystko jasne

Bajtek
17/11/2021 13:29
Reply to  Nowak

No dobra. Skomentowałeś. A teraz przeczytaj artykuł.

crazy-horse
17/11/2021 14:58
Reply to  Nowak

Ta aleja ma być uatrakcyjnieniem terenu pod dewelopera. Tak to wygląda. Kto wie, czy nie będzie można wjechać na nią autem „tylko dla mieszkańców”. Albo śmieciarką, ta to się zmieści wszędzie.

Tadeusz
17/11/2021 16:47
Reply to  crazy-horse

Czyli aleja nie, bo będzie uatrakcyjnieniem terenu dla mieszkańców i potencjalnego dewelopera ale pozostawienie obecnego stanu z zamkniętym terenem i szkaradnymi budami jest ok?

crazy-horse
17/11/2021 17:03
Reply to  Tadeusz

Nie dla KdGZF. Są za starzy i umoczeni w niedemokratyczne praktyki.

DD
17/11/2021 22:06
Reply to  crazy-horse

Co Ty z tą demokracją narzuconą przez jankesów! Nie wiesz, że to następny opresyjny reżim, gdzie zarzucą sieci to cały dorobek narodu wysysają doprowadzając do ruiny w każdej dziedzinie życia.