Będzie duża wycinka na parkingu Szpitala Miejskiego? Kilkadziesiąt drzew do inwentaryzacji

Oznaczone i ponumerowane – tak wyglądają drzewa na parkingu parkingu Szpitala Miejskiego nr 4 od strony ul. Sobieskiego. To efekt inwentaryzacji drzew zleconej przez placówkę. Czy grozi im wycinka?

 
Inwentaryzacja objęła wszystkie drzewa rosnące na parkingu – łącznie to kilkadziesiąt roślin o różnej wielkości. Mieszkańcy zaobserwowali na konarach nie tylko charakterystyczne numerki, ale też czerwone kropki. Zapytani o przyszłość drzew przedstawiciele szpitala, nie rozwiewają wątpliwości.

– Kluczową kwestią w każdej takiej sytuacji jest bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu medycznego – mówi Anna Ginał, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Sp. z o.o. – Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach może jedynie wnioskować o wszczęcie takiej procedury (wycinki – red.). Zaznaczam jednocześnie, że żadne rozstrzygnięcia nie zapadły, trwa inwentaryzacja – komentuje.


“FINAŁ TEJ HISTORII MÓGŁ BYĆ TRAGICZNY”

Bezpieczeństwo, na które powołuje się placówka wynika z konkretnej sytuacji, do której doszło przy szpitalu w lutym tego roku. Podczas wichury drzewo przewróciło się na zaparkowane samochody. Jak mówi Anna Ginał, jeden z nich nadawał się jedynie do kasacji.

– Nikt nie odniósł obrażeń, ale straty materialne spowodowane przez przewracające się drzewo wyniosły kilkadziesiąt tysięcy złotych

– podkreśla i zaznacza, że przygnieciony samochód należał do osoby oczekującej na pacjenta, która akurat wyszła z pojazdu i spacerowała po parkingu. – Gdyby ktokolwiek znajdował się w środku, finał tej historii byłby tragiczny – mówi.

Działanie szpitala wpisuje się w cały ciąg wycinek, które w tym roku były wyjątkowo widoczne w centrum miasta. Być może to skutek wydarzenia sprzed roku, gdy drzewo przygniotło kobietę na osiedlu Kopernika, a w sprawie toczy się postępowanie sądowe (przeczytaj –> Pracownik MZUK może stanąć przed sądem. Chodzi o wypadek, w którym drzewo przygniotło kobietę).

BEZ KREDYTU ZAUFANIA

W ostatnich tygodniach pod topór poszły jednak również drzewa zupełnie zdrowe (np. przed dworcem PKP pod przebudowę układu drogowego). To wzbudziło kontrowersje i pytania o sposób ochrony zieleni w mieście. Ewentualna wycinka na parkingowym szpitalu, jeśli obejmie wiele drzew, na pewno tylko je podsyci.

Parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wieży ciśnień przy ul. Sobieskiego. Wokół zabytku już wkrótce mają ruszyć prace nad budową osiedla mieszkaniowego. Miasto w ubiegłym roku sprzedało właścicielowi jeszcze jeden teren w pobliżu – działkę na tyłach wieży. W ten sposób kupujący zyskał dodatkową przestrzeń pod inwestycję. Czy w przyszłości może zyskać kolejną?

W ciągu kilku lat przy ul. Kujawskiej ma powstać nowy budynek szpitala miejskiego. Co stanie się z obecnym budynkiem przy ul. Kościuszki? Według pierwotnych zapowiedzi, nieruchomość wraz z parkingiem może zostać wystawiona… na sprzedaż. Pole do spekulacji jest więc szerokie.

Michał Szewczyk

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Xsenofob

Trzeba dla przyszłego dewelopera wyczyścić teren z drzew . . .
Mieszkam w Gliwicach od urodzenia. Pamiętam Gliwice jak było miastem-ogrodem, najładniejszym na Śląsku.
Teraz coraz poważniej myślę o wyniesieniu się stąd. Betonowa pustynia to nie moje klimaty.

stjepan

No to na co czekasz?! Skoro ta betonowa pustynia tak ci sie nie podoba to wynocha na wioche!

Engelbert

Lubisz beton? Podaj adres przyjedziemy z gruchą!

Lolek.

Ja też mogę liczyć na taką usługę za free? Fundamenty za niedługo będę wylewać :-)

Maja

Stare – wyciac, krzywe – wyciac, rosnie blisko – wyciac, za malo galezi – wyciac, za duzo – wyciac, krzaczaste – wyciac, za wysokie – wyciac, zbyt niskie wyciac, samosiejka – wyciac, nie pasuje wizualnie – wyciac, blokuje mozliwosc poszerzenia parkingu – wyciac, zbyt gesto rosna – wyciac, itp itp itp

Piotr

Czyli wolałabyś, spacerować pod spruchnialymi konarami drzew? Parkować auto pod rozłożystym drzewem?
To jest miasto. Są pewne zasady, reguły. Chcesz mieszkać pod koślawym drzewem, wyprowadź się do lasu, zamieszkaj w szałasie!

Maja

To jest pikus… zobaczcie na stronie lasy i obywatele jak masakrycznie duzo wycinek bedzie wkolo Gliwic.. Rzez drzew jednym slowem..:((((((

Obserwując

Widziałem te mapy, tną wszędzie, najgorsze jest to, że tną po kawałku tu, kawałek gdzie indziej.Jeszcze trochę i z lasów zrobią parki.
Inna sprawa,że te tzw.lasy to nic innego tylko zwykły las gospodarczy,plantacje drzew do wycięcia

Jan

Czyli sądzisz, że lepiej by było wyciąć na raz 100000 hektarów. Ot taką zrobić pustynię.

Adam

Rozumiem że w domu/mieszkaniu mebli brak. Papieru w sraczu też nie używasz? A jak mama czy ojciec ci umrze, to go pochowasz… No właśnie, chyba nago bez worka nawet. Bo szkoda drzewa na trumnę, worek plastikowy to zło, a ubrania też szkoda, bo tyle wody poszło na jego produkcję.
Aha. Gdyby nie gospodarka leśna, to nie byłoby tam dróg i ścieżek na spacery i przejażdżki rowerowe.
Znam takie lasy, które wyrosły 30-40 lat temu samoistnie i uwierz mi: nawet Jeleń, czy Dzik ma trudności by tamtędy przejść

Piotrek

Hahaha Gliwice miasto ogród!? A to dobre! Chyba że zaliczymy do ogrodu, wspaniałe wielkie “pnie” kominów w Materiałach ogniotrwałych i Hucie 1 Maja. Usytuowanych w centrum miasta. Ten ogród to zapewne dzikie skrawki drzew w zaśmieconym korycie kanału. To pewnie jakieś drzewo, wokół którego stały byle jakie budy “balcerka”, tam nawet leśne duszki hasały czyhając na portfel. Pamiętam te wspaniałe drzewa: Topole z Al. Wandy jak spruchniale pnie padały samoistnie. Wierzby którym wiatr łamał konary. Niestety. Drzewo to tylko drzewo. Żywy organizm, który natura zaprojektowała na ileś lat życia. Jedne na 30 inne na 500. Ale jednak każde kończy tak… Czytaj więcej »

Kibic Piasta

Wycinka drzew to specjalność naszych włodarzy. Wyciąć zalać betonem !?

w pogonii za octem

za zielono było i to już bardzo przeszkadzało gliwickim urzędasom,oni myślą że kostka brukowa wyprodukuje tlen

Tomek

To rozebrać wszystkie chodniki i drogi. Niech będzie błoto na którym być może trawa wyrośnie. A i do sklepu towary też niech na osiołku przywożą. Będzie chlebek po 99,99 w promocji i masełko po 139,49 jak weźmiesz dwie kostki. Ahh nie. Przecież biedny osiołek się zmęczy. Masło to z mkeka, z gwałtu na krowie. To nie, nie. Nie jedz masła. Towary niech tragarz przynosi. Chleb będzie po 299,99. Ale zaraz zaraz. Chleb to mąka, a to zboże. Trzeba pola, na którym mógłby przecież rosnąć las. Nie, nie. Wróćmy do zbieractwa, jagód, dzikich nasion, grzybów itd. Hmm czy grzyby cierpią jak… Czytaj więcej »

stjepan

Te kibic, przeca sam mieszkasz w betonie i po nim jezdzisz i chodzisz?! Wiec o co ci chlodzi?

Kibic Piasta

Te stjepan, słabo widać z twojego betonowego grajdołka. Wyjdź na luft poznaj zielony gliwicki świat.

Sabina

Tak,świąt brudny i śmierdzący nawet też Ielony

Obserwując

No jasne.Wyciąć i zalać betonem.
Urzędasy postępują według schematu:
1.doprowadzić do ruiny
2.wyciąc drzewa
3.sprzedać
4.nieruchomość kupuje jakiś deweloper stawiający klocki mieszkalne

Budynek-ruinę tzw.szpitala nr.4 już doprowadzili do ruiny.Będzie do sprzedania, tylko urzędasy udają głupa.

AndrzejD

Wyciąć samochody, Wyciąć urzędników, drzewa zostawić .

Piotrek

Wyciąć mieszkańców miast. Zlikwidować miasta. A najlepiej całą ludzkość. Zostaną wolne i szczęśliwe drzewa I zające!

Piotrek

Tzn. mieszkasz w pniu drzewa? Czy w jakimś klocku mieszkalnym?
Co do szpitala. Nosz kurczak! To jest stary budynek. Zbudowany wg dawno nieaktualnych standardów.
Budynki się tworzy, przez ludzi, na potrzeby ludzi, a jak przestają spełniać potrzeby człowieka, to się przebudowuje, lub wyburza! Przyjemnie ci siedzieć w szpitalu na korytarzu, a przed tobą wózek z odpadami medycznymi, potem ze zwłokami, wózek z zupą i worek z brudnymi prześcieradłami. Człowieku! W nowych szpitalach do takich sytuacji jest wewnętrzny tzw. brudny korytarz. Głównie dlatego gliwicki szpital jest przestarzały.
Wyprowadzi się szpital. Odkazi się budynek. Sprzeda. Albo wyburzą, albo wyremontują na np. mieszkania.

Oburzony

Przy ul.Kosów w pobliżu skrzyżowania z Rybnicką wycięto duże zdrowe drzewo.zdarzenie miało miejsce ok.miesiąca temu.Barbażyństwo!!!Tylko to potrafią robić

przedszkolak Mickiewicza.

A mowiłem wyciąć szpaler drzew na ul. Mickiewicza to plan by został wykonany i nie byłoby potrzeby wycinać na Sobieskiego. A właściwie to jedno i to samo miejsce. Ciąć! będzie można podziwiać odnowiona elewacje szpitala miejskiego

Piotrek

Mowa o tym drzewie które rosło krzywo i pniem wchodziło w skrajnię jezdni? Miało obdartą korę 2 do 3 m nad powierzchnią jezdni. Ewidentnie autobusy zachaczały. Ehh. Trzeba było zlikwidować autobusy na Sikornik, żeby drzewo swobodnie sobie rosło.

Żal patrzeć

Maluczcy sukcesywnie zmieniają nasze miasto. Szkoda, że na gorsze :(

manek

Deweloperka rządzi. Należy podziwiać dalekowzroczność koncepcji tzw. władzy w tym mieście. Tyle jeszcze wolnego miejsca na zrobienie kasy. Co tam drzewa, nawet zabytki nie mają szans przetrwania.

Żool

D***chron naczelną zasadą wszechświata. Tniemy wszystko równo.

Perez

@24gliwice….proponuje zrobic maly update za 5 lat i przedstawic jak sie zmienily Gliwice w kwesti drzew. Ciekawe czy cos jeszcze bedzie za ten czas :)

Obserwując

Za 5 lat wytną wszystkie drzewa,zaleją betonem i będą bredzić o rozwoju.Będzie więcej astamtyków,alergików i mniej mieszkańców.
Najlepiej byłoby,gdyby obecni radni-bezradni i obecny prezydent nie byliby przy korycie.

gliwicjus

Taka wycinka na wszelki wypadek. Betonowa nawierzchnia na nikogo się nie przewróci i nie przygniecie.

Degustator

Jeszcze trochę i w gliwicach wieżę radiostacji zetną bo jest drewniana jak wszystko to wszystko

Gliwiczanin

żal.pl

Anty Obserwujacy

Słuchajcie piszący tu pseudo ekolodzy i pieniacze, raczcie przyjść na parking szpitala i skwer i pooglądać te drzewa.Znaczna część z nich jest spróchniała! Zagraża to bezpośrednio wam i personelowi.Byle silniejsza wichura i łamią się kolejne drzewa, w tamtym roku duża topola i dwa drzewa bezpośrednio na samochody przy Sobieskiego .Ciekawe co byście powiedzieli gdyby te stare konary i całe drzewa zniszczyły wasze wieśwageny?

mietek powroźny

Chciałbym aby w końcu włodarze miasta i osoby odpowiedzialne za drzewostan w mieście podały tak dużo argumentów przeciw wycince co za wycinką. To nie jest trudne.

Jan

W końcu trochę się przejaśni. Bardzo dużo próchna tam. Pozdrawiam

Strem

Ekolodzy, ,czas najwyższy już uwiązać się do pni