Będzie nowy plan dla terenów wokół obwodnicy zachodniej. Duży sukces mieszkańców

Na czwartkowej sesji Rady Miasta radni podejmą decyzję w sprawie sporządzenie nowego planu zagospodarowania dla terenów pól Wójtowej Wsi – po północnej stronie obwodnicy.

 
Inicjatywa Magistratu to efekt dwuletnich starań mieszkańców. Przyjęcie uchwały wydaje się więc formalnością.

Sporządzenie nowego MPZP obejmie tereny na wschód od ul. Stara Cegielnia i obejmie m.in. ulice Słoneczne Wzgórze, Zielone Wzgórze, część ul. Wójtowskiej. Następnie zmiany obejmą tereny od ul. Ku Dołom – aż do rejonu ul. Głowackiego. Następnie od ul. Hłaski aż do rejonu skrzyżowania ul. Kosów z ul. Nowy Świat.

– Celem sporządzenia przedmiotowego planu jest ustalenie optymalnych parametrów planistycznych oraz zminimalizowanie potencjalnych konfliktów przestrzennych na styku różnych rodzajów zabudowy – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Część terenu objętego planem sporządzenia nowego MPZP od ul. Hłaski, aż do skrzyżowania ul. Nowy Świat-Kosów.

Urzędnicy wskazują, że powodem zmian jest złożony w 2019 roku wniosek i petycja mieszkańców (podpisane odpowiednio przez 408 i 622 mieszkańców). Autorzy tych dokumentów protestowali w sprawie budowy osiedla deweloperskiego w bezpośrednim sąsiedztwie domków jednorodzinnych przy ul. Głowackiego (o sprawie szeroki pisaliśmy tutaj –> 9 bloków i 250 mieszkań na polach Wójtowej Wsi. Budowa deweloperki wstrzymana).

Obecne zapisy MPZP (uchwalonego w 2011 roku) pozwalają na polach Wójtowej Wsi na powstawanie zabudowy wielorodzinnej. W praktyce oznacza to możliwość budowy 4-kondygnacyjnych bloków, w tym realizację dużych inwestycji deweloperskich. Budowa pierwszego z takich osiedli miała ruszyć wiosną tego roku. Miasto jednak nie wydało pozwolenia na budowę dla firmy Nexx Sp. Z o.o. Sp.K. (deweloper odwołał się do wojewody śląskiego).

– Przed przygotowaniem projektu uchwały została wykonana analiza zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice, której wyniki potwierdziły celowość sporządzenia nowego planu dla tego obszaru – piszą urzędnicy w uzasadnieniu do uchwały.

Transparenty mieszkańców protestujących przeciwko budowie osiedla deweloperskiego w pobliżu ul. Głowackiego.

Magistrat nie zdecydował się jednak na szersze opracowanie planistyczne, o jakie wnioskowała w lipcu Rada Dzielnicy Wójtowa Wieś. Radni dzielnicowi wnosili o przygotowanie koncepcji programowo-planistycznej, która uwzględniałaby potrzeby przyszłej nowej dzielnicy – tereny zielone, drogi rowerowe, obiekty użyteczności publicznej. Wniosek został jednak odrzucony przez urzędników.

Planowane działania magistratu nie obejmują też wszystkich terenów leżących po północnej stronie obwodnicy. Poza zakresem uchwał znajdują się tereny na południe od przyszłego połączenia ul. Kosów z obwodnicą – obecnie to pola prowadzące do tzw. Wilczych Dołów. Szczegółowe projekty uchwał wraz z mapami dostępne są w harmonogramie sesji Rady Miasta (pozycje 13-15)

(msz)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Pomyślmy

Małe osiedle 4 kondygnacyjnych bloków daje jakieś 300 mieszkań. Ogrzanie ich przez wyposażony w zaawansowane instalacje odpylania, odpopielania i odsiarczania PEC odbywa się niemal nieazauważenie dla środowiska.
Co w zamian? Osiedle domków jednorodzinnych. W każdym jedna rodzina, jeden piec na “eko”groszek i jeden komin. Efekty od października do kwietnia (pół roku), widać w każdej dzielnicy domków takich jak: Osrtopa, Wójtowa Wieś, Bojków, Żernica, Żerniki, Brzezinka.

Tr

Głupi argument – domy jednorodzinne również mozns podpiąć do sieci cieplowniczej o ile jest ona w zasięgu – wymiennik do nabycia w cenach porównywalnych do pieca gazowego o obiegu spalania zamkniętym.kwestia chęci a jest to możliwe do ogarnięcia.

Małe ale

Ale się tego nie robi

asdf

Tak samo jak dotychczasowi właściciele nie wymieniają pieców na nowe, stosują opał najgorszej jakości (bo przecież najtańszy i nieważne, żeby trzeba go spalić więcej, bo jest mniej kaloryczny) i ani myślą podłączać się do PEC-u. Nie zawsze z przyczyn finansowych, a czasem ze zwykłego lenistwa. Bo przecież “zawsze tak ogrzewaliśmy i było ok” albo “co ja tam będę patrzył na jakieś dofinansowania, to za dużo roboty”.

K.

Koszt podpięcia rodziny w jednorodzinnym domu jest dużo wyższy niż dla rodziny z budynku 4piętrowego.
Dlatego raczej nikt się nie zdecyduje na CO od PEC w jednorodzinnych budynkach.

Beton

300 mieszkań generuje jakieś 500 lub więcej osób, które muszą się z tych mieszkań wydostać i do nich wrócić. 500 osób generuje jakieś 180 samochodów, które muszą do osiedla dojechać i z niego wyjechać. Na tym samym obszarze może powstać 20 domków, które wygenerują 40 samochodów. Różnica np. na ul Głowackiego będzie zauważalna.

SS3

Dla 500 skupionych osób można myśleć o mikrobusie (i małe zielone z wyłupiastymi gałami), dla 20 domków chyba o rikszy.
To właśnie rozlazłe przedmieścia generują korki.
XXI wiek a dalej taka ciemnota.

Gruby

Dokładnie, cały świat jest coraz bardziej ekologiczny, są pompy ciepła, piece na gaz, solary, foftowoltaika. Ludzie w Gliwicach nie wiedzą, że są inne rozwiązania, świat idzie do przodu. Co jesień widzę jak do tych nowych domków tonami dowożą węgiel. kiedy to się skończy?

przebudzony

Miałem sen by w tym miejscu wybudować spalarnię śmieci -taką nowoczesna na śmieci XXI wieku na poziomie europejskim może nawet światowym . Obwodnicą można by je przewozić z wysypiska komunalnego , które jest na granicy pojemności . Przewożenie śmieci obwodnicą nie byłoby uciążliwe dla innych rejonów miasta i łatwe do skanalizowania przez wybudowanie stosownych ekranów Gdyby jeszcze udało się podpisać porozumienie z sąsiadującymi miastami o partycypacji w kosztach inwestycyjnych w zamian za dostarczenie w przyszłości surowca do spalarni to spalarnia mogłaby być bardzo duża za stosunkowo małe koszty. Miast które mogłyby dostarczać surowiec potencjalnie jest bardzo dużo po w pobliżu… Czytaj więcej »

Bon Jovi

Hehehehe…. I tak nie skumają twojego sarkazmu

Paulina

Uwaga sarkazm.
Drapacz chmur na 100 200 mieszkańców usytuowany tuż pod obiektem Amazona. Tak żeby mieszkańcy grzecznie dreptali do pracy (zero emisji spalin) prosto ze swoich ekonomicznych i ergonomicznych mieszkań o powierzchni max. 17 m2.

Zdzichu

Nie po to pobudowali ludzie bardzo drogie domy żeby teraz jakieś bydło w blokach im tu się wprowadzało !!!

San Escobar

Zwłaszcza w omawianej “Zatoce Czerwonych Świń”.

SS3

Ciekawe co by było gdyby to tam ulokowano ogrzewalnię…

duszek

Pragmatycznym rozwiązaniem które daje szanse na pogodzenie wszystkich jest przeznaczenie trenu pod centralny cmentarz komunalny. Potencjalnie każdy z mieszkańców mógłby być beneficjentem, Rzecz potrzebna ,modna – teren cichy i spokojny co najmniej raz w roku miejsce spotkań , zieloni mogliby sadzić rozmaite roślinki same plusy

spalarnia gliwice

PRZEBUDZONY Twój sen się sprawdził. Spalarnia powstanie w Gliwicach w PECu. Bedzie tam postawiony kocioł który będzie miał możliwość spalania odpadów. Jak braknie lokalnych śmieci dowiezie się je z pobliskich miast elektrycznymi ciężarówkami. Będzie się w końcu w Gliwicach oddychało super powietrzem

SS3

Kocioł w spalarni ma baterię filtrów kilka razy większą od siebie, jakie filtry mają piece w których obecnie prowadzone jest spalanie odpadów i ile z gliwickich samochodów ma katalizatory i filtry zapewniające spełnienie aktualnych norm emisji?
Ile śmieci jest zwożonych z podobno zatroskanych o środowisko Niemiec i porzucanych albo ulega “przypadkowemu” zapaleniu?

PS: dominująca jest cyrkulacja zachodnia, więc jeśli śmieci będą z Zabrza to w razie awarii filtrów po prostu wrócą ;-)

Cliper

Sukcesem było by gdyby w planie był nowy park a za doskonale wzorce mogą posłużyć parki w niemieckiej Westfalii

gliwicjus

A jest jeszcze jakaś inna Westfalia oprócz niemieckiej?

Batalion Parasol

W planach urzędników jest nowy park – ten trawnik w środku zbiornika na miejscu części Wilczych Dołów i wyciętych 662 drzew. Park i równocześnie instalacja odwadniająca dla biznesu i deweloperów. Sprytny pomysł, prawda? Może nasadzą na tym trawniku jakichś patyków, ale wiadomo, jak jest z udatnością tych “nowych nasadzeń”. Tłuszcza się będzie cieszyć, że nowy park utworzono i będzie się taplać w brudnej wodzie ze strefy, co powstaje za obwodnicą.

ŚlepaWrona

Borysław Zagłębiowski padpisał?

Obserwując

Czyli nic nie zmienią.Klepną tylko to co wiadomo czyli,że będzie można stawiać klocki betonowe i generować więcej syfu,spalin.”uporządkowanie” to w przypadku radnych eufemizm na “bez zmian”.
Taka jak “wymiana drzew” to wycinka.Urzędasy są cwane wywaliłbym ich z pracy.

jurek

A co z odcinkiem obwodnicy Daszyńskiego— Sowińskiego kto to blokuje zmienił się prezydent a budowa dalej stoi

Szymon

Akurat największą patologią w tamtym obszarze są właśnie chaotycznie budowane domy jednorodzinne. Powstaje u nas urbanistyczny koszmar rodem ze Stanów Zjednoczonych. Osiedla czterokondygnacyjnych bloków (o ile dobrze rozplanowane) są najkorzystniejsze dla mieszkańców, bo można dla nich zorganizować skuteczną komunikację miejską, sklepy na parterach i ogólnie możliwość chodzenia pieszo. A co chcą zaproponować ludzie? Całe rzędy obozów mieszkaniowych bez ładu i składu, bez żadnego pomysłu, każdy dom z własnym piecem, autobusu nie ma gdzie pociągnąć bo panuje duże rozproszenie ludności, każdy jeździ samochodem bo wszędzie daleko.

bełon

kto rano wstaje…? Nie nie…ten może pierwszy dodać komentarz…;-/

Zero polotu

Mogłeś chociaż napisać
“Kto rano wstaje, ten pierwszy komentarz dodaje”
Przynajmniej by się “rymło”

Neptunder

Kto rano wstaje,ten leje jak z cebra.
Pytanie jest tylko jedno , za ile?