Betonowy plac czeka odbrukowanie. Pojawią się ławki, drzewa i więcej zieleni

Na wybrukowanym kostką, prawie pustym placu na zbiegu ulic Dąbrowskiego i Poniatowskiego na Zatorzu powstanie parklet, ale nie w takiej formie jak na ulicy Siemińskiego. Miejsce to zostanie zagospodarowane zielenią, pojawią się też ławki.

 
Na co mieszkańcom taki plac, jaki mieli tu do tej pory? Od lat w tym miejscu stoi przyczepa, w której można dorobić klucze, oprócz tego jest stacja roweru miejskiego (od niedawna). Poza tym czasem stanie jakiś samochód, nie jest to jednak miejsce przewidziane do parkowania.

Lokalizacja ta jest dosyć często odwiedzana przez młodzież z pobliskich szkół ponadpodstawowych (oczywiście w czasie roku szkolnego), mieści się w pobliżu przystanku autobusowego – m.in. na takie argumenty powoływał się autor wniosku do budżetu obywatelskiego o wykonanie parkletu w tym miejscu, który został przyjęty do realizacji w 2022 roku (oddano na niego „aż” 43 głosy).

Aktualnie trwają poszukiwania wykonawcy zadania w trybie zapytania ofertowego. Projekt jest już gotowy, opracowała go pracownia Silesiaarchitects – nota bene – zarejestrowana z siedzibą na Zatorzu.

Choć przegłosowano tutaj parklet, co przywodzi na myśl meble miejskie, jakie oglądać możemy wzdłuż ulicy Siemińskiego, to tego rodzaju konstrukcji próżno się tu spodziewać. Pojawią się za to drzewa – 8 sztuk o wysokości co najmniej 3 metrów, gatunku czeremcha wirginijska, oprócz tego zieleń niska. Będą ławki i kosz na śmieci. Część terenu (niewielka, ale zawsze coś) zostanie na cel tej inwestycji odbrukowana (26 z 342 m2).

Parklet projektowany na placu u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Poniatowskiego w Gliwicach nie będzie miał formy jak parklety zlokalizowane przy ul. Siemińskiego. Z uwagi na duże natężenie ruchu w okolicy zaprojektowano niewielkie miejsce do odpoczynku z miejscami do siedzenia oraz zielenią w centralnej części placu. Powyższe pozwoli na bezpieczne użytkowanie obiektów przez mieszkańców oraz zachowanie dobrej widoczności dla kierowców przejeżdżających przez skrzyżowanie – informuje Mariola Pendziałek, naczelniczka wydziału Usług Komunalnych w UM Gliwice, która zapewnia przy okazji, że miejsce ma być pozbawione barier architektonicznych.

Ławki z oparciem

Parklet, zieleniec, czy jakby nie nazwać tego miejsca po przeprowadzeniu nowej aranżacji, stanie się zapewne bardziej atrakcyjny i to oczywiście będzie korzyść dla dzielnicy. Jednak nie zapominajmy, że to właśnie na Zatorzu kilka lat temu mieszkańcy i zaangażowani radni stoczyli walkę o ławki z oparciem (kiedyś były bez) na skwerze przy ul. Poniatowskiego (w rejonie cmentarza Lipowego), a więc w linii prostej zaledwie kilkaset metrów dalej. Pozbawienie ławek oparcia miało w zamyśle urzędników zapobiec biesiadom alkoholowym urządzanym tam przez okolicznych miłośników napojów wyskokowych.

Inicjatywa mieszkańca, który zgłosił projekt do GBO na 2022 rok jest jak najbardziej pożądana. Po co gliwiczanom nagrzewający się plac z kostki brukowej bez sensownego zagospodarowania? Teraz poprawi się jego wygląd, pojawi się nowe miejsce, gdzie można będzie wygodnie przysiąść, odpocząć lub spożyć chociażby produkt z… pobliskiej Żabki. O ile nie będzie to tzw. „małpka” czy piwo, przysparzające nowej pracy straży miejskiej lub policji.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

41 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Beton
08/07/2022 08:37

Parklet? Skąd się biorą takie kretyńskie nazwy?

Marcin
08/07/2022 09:32
W odpowiedzi na  Beton

To taka nowa nazwa na „nie chcemy parku, skweru czy zieleńca, żeby mieszkańcom się w głowach nie poprzewracało”.

Cerveza y Latifondo
08/07/2022 10:28
W odpowiedzi na  Beton

Taki skrót „park z palet”?

DD
08/07/2022 10:30
W odpowiedzi na  Beton

Urzędasy i ich potakiwacze stopniowo i metodycznie nowo mową zmieniają nam język ojczysty. Ostatnio przekonałam się do jakich poważnych nieporozumień doprowadza ta ich nowo mowa a tak naprawdę do manipulowania naszą świadomością.

Oli
08/07/2022 11:16
W odpowiedzi na  Beton

Ostatnio Pani sprzedająca używane ubranie, powiedziała mi że to koszula rozmiar L ale ,,fituje” też na XL.
Tym jednym trikiem zniszczyła mnie do końca dnia hyhy

AndrzejD
08/07/2022 21:28
W odpowiedzi na  Beton

@Beton
…rodzą się w głowach inteligentów w pierwszym pokoleniu, którzy za wszelką cenę chcą ukryć swoje plebejskie pochodzenie i dowartościować się do rangi „Europejczyka”

gmG
12/07/2022 20:51
W odpowiedzi na  Beton

Wyjaśniłem skąd się biorą, ale admin bądź autor się obraził. Starsi pamiętają zwis elegancki męski, węgorza z drobiu, podgardle dziecięce, wieszak garbaty … teraz jest bardziej europejsko ale tak samo głupio..

Jefrey
08/07/2022 09:59

a za 2 lata oramy wszystko, bo będą robić Chorzowską i całe skrzyżowanie :D (oby)

maks
08/07/2022 14:25
W odpowiedzi na  Jefrey

Ale ronda nie zrobią.

ktos
08/07/2022 19:57
W odpowiedzi na  maks

Przytrzymaj im piwo!

PiKo
13/07/2022 16:51
W odpowiedzi na  Jefrey

robić – chyba niszczyć alby po T nic nie pozostało

Piotr
08/07/2022 10:01

…ktoś już pewnie wziął kasę za taką bzdurę…okoliczni żule już czekają- żabka, browarek i na ławeczkę a potem relaksik pod drzewkiem …ludzie czy wy już całkiem odlecieliscie …nie długo w Polsce będziemy mieli stare wymierające społeczeństwo- miliony młodych na emigracji i miliony innych narodowości w kraju… zamiast prowadzić otwarta politykę mieszkaniowa by zatrzymać tu ludzi to marnuje się kasę na jakieś bzdury…

greenhils
08/07/2022 10:50
W odpowiedzi na  Piotr

Spokojna głowa, rząd dobrej zmiany już przewidział tanie mieszkania komunalne dla gości z Ukrainy. Wczoraj jedna z rzeczniczek rządu warszawskiego przedstawiła pomysł.

DD
08/07/2022 15:44
W odpowiedzi na  greenhils

Jeżeli tanio to pewnie chodzi o kontenery, które wcześniej sugerował radny Wygoda dla poniektórych mieszkańców gminy. Oby sam w takich skończył.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez DD
Serwus Malkontenci
09/07/2022 08:13
W odpowiedzi na  Piotr

O rok temu gadanie typu „jakie to Zatorze zaniedbane”. Wam k…wa nikt nie dogodzi.

Urbanistka
09/07/2022 12:21
W odpowiedzi na  Piotr

Czyli zamiast obwiniać kolejne rządy za brak reakcji na problem alkoholowy, który w Polsce jest tak ogromny, że koszty leczenia wielokrotnie przekraczają wpływy z akcyzy, to lepiej nie sadźmy drzew i nie montujmy ławek, z których korzystać będzie cały przekrój społeczeństwa, bo nie daj boze jeden żul z drugim tam siądą i będą brzydko wyglądać.

stanisław
08/07/2022 16:04

A może by się tak zająć tym co istnieje .Teren wokół radiostacji nagradzany za rozwiązanie przestrzeni .Jak wygląda teraz – od strony ścieżki rowerowej 17 drzew uschniętych + uschnięta kosodrzewina. Ogrodzenie zaczyna pokrywać rdza ,z jednego filaru ogrodzenia spadły płyty granitowe ,połamały się. Na innych filarach widać ubytki w fugach .Przyjdzie zima i następne płyty pospadają.Klomby zarastają chwastami ,fontanny niedoczyszczone z kamienia.Ciekawe co robi ochrona gdy w fontannach taplają się dzieci i psy.Dobrze że tworzy się nowe skwery ale należy dbać o to co zrobione ,chyba że chodzi o to by ktoś mógł wykonać remont za kilka milionów zł.

WD-40
09/07/2022 07:15
W odpowiedzi na  stanisław

Tak. Właśnie o to chodzi. Miasto nie utrzymuje kupionego i już. Taką ma politykę. Proszę bardzo, poniżej pierwsza odsłona fontanny na Pl. Krakowskim.
https://zdjecia.nocowanie.pl/to-jest-plac-krakowski-w-glebi-ul–wroclawska-i-m-strzody.html
https://zdjecia.nocowanie.pl/plac-krakowski-wieczorem-miejsce-imprez-publicznych–z-autorem.html
Pytanie.
Kto pamięta jak długo mieszkańcy cieszyli się jej widokiem zanim stała się kwietnikiem?
No lemingi, jedziecie…

Podatnik
08/07/2022 10:11

Standardowe już – NIE MOŻNA BYŁO TAK OD RAZU?

gmG
09/07/2022 13:58
W odpowiedzi na  Podatnik

Nie, bo byłaby jedna prowizja.

pablob
08/07/2022 11:42

Ile będzie kosztował tej projekt? Odbył się jakiś przetarg, ile podmiotów wystartowało w przetargu ?

Miro
11/07/2022 07:30
W odpowiedzi na  pablob

Już mamy taki kawałek zieleni po drugiej stronie ulicy czyli na Poniatowaskiego przy sklepie Społem ktory jest zaniedbany. Mieszkam w tym rejonie 35 lat i nigdy nie widziałem żeby ktoś tam odpoczywał. Jest wiele innych miejsc w dzielnicy które można z powodzeniem zrewitalizować z pozytkiem dla mieszkańców, a ten obszar można przerobić pod kątem sugestii kierowcy autobusu. Jak znam życie za pare lat ktoś stwierdzi że ten obszar należy zmienić bo ktoś bedzie mial inną wizje. Można poczekać z tym pomysłem do momentu remontu ul. Chorzowskiej i wtedy moze będą inne potrzeby. Po co teraz wyrzucać nasze pieniądze w przysłowiowe… Czytaj więcej »

John
08/07/2022 09:00

Jaka durnota. Szkoda pieniędzy na taki pici kłak, to już lepiej byłoby coś odnowić skwer na Poniatowskiego.

prawda
08/07/2022 18:00

TO SAMO ,BEDZIE Z PLACEM PIASTOW,PRZY DWORCU KOLEJOWYM .TYLKO DLACZEGO PRZEZ NIEUDACZNICTWO URZEDNIKOW MUSZE JA PLACIC ZE SWOICH PIENIEDZY.
TO JAKAS „MASAKRA”

edwal
08/07/2022 22:36
W odpowiedzi na  prawda

Na klawiaturze jest taki klawisz którym możesz wyłączyć pisanie dużymi literami, bo beznadziejnie się tak czyta.

Jagoda
08/07/2022 22:22

Tylko ktoś zupełnie bezmyślny usiądzie tam na ławce w tym potężnym smrodzie. Gratuluję .

Lol
09/07/2022 07:41
W odpowiedzi na  Jagoda

A będzie więcej smrodu bo ceny wody i energii poszybują w górę

Urbanistka
09/07/2022 12:12
W odpowiedzi na  Jagoda

Ja wiem, że to będzie szok, ale ławki nie służą wyłącznie temu, żeby siedzieć na nich w celach rekreacyjnych jak w parku. Ławki w mieście pełnią funkcję pomocy w ktorkotrwalym odpoczynku np osób starszych idących do domu z zakupami. Co więcej, ponieważ nasze przystanki są koszmarnie źle zaprojektowane (przezroczysty dach) I latem nie spełniają zupełnie swojej funkcji ochrony przed słońcem, to wlasnie na tym skwerku ludzie będą czekać na autobus odjeżdżający z dąbrowskiego, bo będzie tam – niewiele bo niewiele – cień.

Kierowca Autobusu
09/07/2022 15:56

A może by tak złagodzić łuk i ułatwić przejazd komunikacji autobusowej??? Trzeba sie troszkę namęczyć, zeby wyjechać na dąbrowskiego.

Gosia
09/07/2022 22:51

Nazywajmy rzeczy po polsku. Skwer, zieleniec ale nie parklet. Szanujmy nasz język. Po drugie, może to będzie i ładne, jednak boję się, że jak władze miasta dojdą do wniosku, że należy oszczędzać i zaprzestaną dbać o tych kilka punktów zieleni, to zamieni się w następne straszydełko. Niestety nieścięte trawy straszą nas, obawiam się, że i ten skwer w pewnym momencie przestanie być zadbanym…. Mieszkam w tej dzielnicy, więc wiem, co piszę.

Iza
10/07/2022 12:57
W odpowiedzi na  Gosia

To dobrze, że nie goli się trawników do gołej ziemi.

Więcej zieleni
08/07/2022 14:23

Dwa dni temu w parku Chopina złamało się duże drzewo. Do parku znacznie zapełnionego ludźmi przyjechała straż pożarna, aby drzewo dociąć dla bezpieczeństwa. Wykop wykonany dla DTŚ znacznie obniżył wody gruntowe, dlatego taka sytuacja nie była nieprzewidywalna, gdy drzewo podsycha i bez wiatru się łamie. A nową zieleń, na serio traktowaną, należy odtwarzać przy wielu okazjach. Na przykład po wyburzeniach na Kościuszki. Po co zagęszczać zabudowę w centrum. Dawno minęły czasy, gdy centrum handlowe miasta stanowił dom towarowy Ikar i wszyscy chcieli mieć blisko.

PiKo
13/07/2022 16:49

W tym samym czasie UM betonuje Pl. Piastów i Pl.Dworcowy…
Jak to nazwać? Za kilka lat będą „odbetonowywać” jak na Rynku – ale najważniejsze że będzie kasa do podziału…

Podatnik
13/07/2022 18:09
W odpowiedzi na  PiKo

„Najważniejsze, że coś się dzieje”, „Miasto musi się rozwijać” bla, bla bla
… a że nie może rozwijać się w nieskończoność, musi czasem się zwinąć. Rozwój gwarantują przedsiębiorcy a zwój urzędnicy. Równowaga w przyrodzie musi być.

Dżejn
09/07/2022 10:52

Drzewa wysokości 3 metry?Czyli światła na tym skrzyżowaniu będą zasłonięte przez gałęzie?Super pomysł.I kolejny busz,bo przecież nikt jakoś nie przejmuje się tym że widoczność świateł będzie utrudniona,to kierowcy muszą uważać, tak?Paranoja.Ławeczki na skrzyżowaniu, mieszkańcy siadajcie na ławeczkach,wdychajcie spaliny.!!!

Urbanistka
09/07/2022 12:13
W odpowiedzi na  Dżejn

Ale wiesz, że te drzewa nie będą zasadzone w jezdni? xD

Iza
10/07/2022 13:00
W odpowiedzi na  Dżejn

Społeczeństwo się starzeje, chcesz czy nie. Takie ławeczki to okazja dla odpoczynku, choćby chwilowego przycupnięcia.

agata
08/07/2022 16:17

Kiedy wreszcie powstanie parking przy tężni solankowej?

treya50
08/07/2022 16:45
W odpowiedzi na  agata

Przecież jest, trzeba tyko trochę przejść się z buta, a to chyba dla zdrowia. Może mała gastronomia ?

Lol
09/07/2022 07:43
W odpowiedzi na  treya50

Alkohol we własnym zakresie

Lol
09/07/2022 07:42
W odpowiedzi na  agata

A rowerkiem nie łaska.