Bezpłatna komunikacja z powodu smogu. Dwie osoby przejadą na jednym dowodzie rejestracyjnym

fot. arch. 24gliwice.pl

KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy wprowadzają 7 lutego (środa) bezpłatne przejazdy dla pasażerów, którzy posiadają przy sobie dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

Z możliwości bezpłatnego przejazdu będzie mogła skorzystać również jeszcze jedna osoba, towarzysząca posiadaczowi dowodu rejestracyjnego.

Powodem ogłoszenia bezpłatnych przejazdów jest prognozowana bardzo zła jakość powietrza nad obszarem miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

We wtorek rano przekroczenia norm zawartości pyłów zawieszonych w Gliwicach były rzędu 600-800%.

Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać również w pociągach Kolei Śląskich – z wyjątkiem przejazdów pociągami relacji Chałupki – Bohumin oraz Ornak, jeżdżącymi na odcinku Żywiec – Zakopane.

Osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym nie muszą być formalnie jego właścicielem (wpisanym do dowodu rejestracyjnego), aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu. Uprawnienie to będzie obowiązywać w autobusach, tramwajach i trolejbusach jeżdżących w barwach KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Poko
Poko

Jeden dzień za darmo. Masakra. Już lecę oglądać rozkład żeby ten raz jechać autobusem. Bareja na żywo. Pozdrawiam

ja234
ja234

@Poko,nie musisz korzystać z darmowej komunikacji skoro sprawia Ci to taki ból.
Wybierz rower. Zdrowo, szybko, ekologicznie.

pełną piersią
pełną piersią

Jakie szybko? Jakie zdrowo? Przy takim zanieczyszczeniu powietrza o wiele zdrowiej jest poruszać się autem, we wnętrzu którego oddycham klimatyzowanym i oczyszczanym przez filtry powietrzem.

asdf
asdf

A no właśnie. Jazda rowerem jest ekologiczna, dopóki jest stosowana jako zapobieganie zanieczyszczeniu. Gdy już smog jest obecny, to jazda na rowerze nie będzie dobrym pomysłem (chyba że z maską filtrującą).

Poko
Poko

W zimę nie jeżdżę na rowerze. I nie do pracy.

Tuberok blues
Tuberok blues

No to jeszcze żyjemy.Dziękujemy wam łaskawcy !

Nie parkingowy.
Nie parkingowy.

ul. Dworcowa, po lewej stronie naprzeciw przystanku na chodniku parkują dwie lawety. Co na to służby dbające o przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym ? Widać ich fragment.

przepisowy
przepisowy

A który to przepis zabrania parkować lawetom?

HanysKobylourz
HanysKobylourz

Tu każdy parkuje jak chce. W Polsce jesteśmy. Wszystko wolno.

parkingowy
parkingowy

Jest tam jakiś zakaz?

asdf
asdf

Jeżeli płacą za parking, to jest ok.

gliwiczanin
gliwiczanin

Komunikacja powinna być zawsze darmowa tak jak w Żorach.

Sęk
Sęk

Darmowa?
Czyli kierowca autobusu nie dostaje zapłaty, ropę ruskie dają nam za darmo, autobus jest za darmo, więc ludzie w fabryce autobusów pracują za darmo, materiały do produkcji autobusu są za darmo, ludzie pracujący przy ich wytwarzaniu pracują za darmo, surowce są za darmo, ludzie wydobywający surowce pracują za darmo, itp, itd.
Dziecko, lekcje odrobione, zabawki poskładane? Dobranocka już była, do łóżka i spać.

gliwiczanin
gliwiczanin

Darmowa czyli z naszych podatków, z wydzielonej części PIT którą każdy nas płaci. Obecnie pieniądze te idą na zgraję darmozjadów (każdy wie o kogo chodzi) oraz na szalone inwestycje przynoszące olbrzymie straty teraz i w przyszłości.

Ad
Ad

“gliwiczanin” na Prezydenta! Taki mądry z Ciebie człowiek… i nie darmozjad!

Sęk
Sęk

Czyli teraz te darmozjady od ust sobie odejmują, żeby były pieniądze na tę hecę.
Dziecko, zaraz ósma, marsz do szkoły!

KrowaMaSkrzydła
KrowaMaSkrzydła
odpowiem ci ekonomisto o siedmiu boleściach – Polacy wydają na ropę z Rosji ok 31 mln USD / dzień a rocznie sponsoruje Putina na poziomie 11 mld gdyby Polacy przeszli na autobusy, to można byłoby nie wydawać 5-6 mld dolarów na ropę od Rosjan, nie musieli by wydawać miliardów na OC które trafiają do kieszeni zachodnich koncernów np AXA kilka miliardów zaoszczędzono by kosztach leczenia wypadków, większej zdolności do pracy Polskie firmy produkujące autobusy by podwoiły czy potroiły produkcję A ZAOSZCZĘDZONE OK 40-50 MILIARDÓW PLN – byli kierowcy wydali by na inne dobra, często usługi i produkty produkowane w Polsce,… Czytaj więcej »
kop
kop

Fajnie, tylko problem w tym, że smogu nie powodują spaliny samochodów, tylko tysiące dymiących kominów domów. Wystarczy odwiedzić np. Bojków, aby przekonać się jak sprawa wygląda. Z ciekawości zapytam gdzie te drony?, kontrole straży miejskiej? etc…

Marian Jabłoński
Marian Jabłoński
No i to jest dowód ( wpis kop) na zasadność prowadzenia akcji prania mózgu gliwiczan przez Urząd Miasta Gliwice ( czytaj wydział smogowo-transportowy) w zakresie minimalizowania ekologicznej bomby jaką jest mieszkanie na środku skrzyżowania, czyli między A4 – A1- DTŚ – DK88. Oczywiście zasadność prowadzenia akcji “zostaw auto jedź busem ” ma inne podłoże niż dbałość o zdrowie mieszkańców miast. Chodzi przecież o to że nie kupując trującej benzyny doprowadzimy do biedy szejków naftowych… Ale na wszelki wypadek gdyby jednak rak spalinowo-smogowy kogoś z Państwa dopadł, czego nie życzę oczywiście, mamy do dyspozycji Dni Otwarte Instytutu Onkologii. Przybywajcie zatem, chemioterapia… Czytaj więcej »
osoba urzędowa
osoba urzędowa

Wyprowadź się na wieś, lub do Zabrza

kop
kop

To może doprecyzuję: akcja nie ma o tyle sensu, że główną przyczyną smogu (nie jedyną) są tysiące dymiących kominów domów, w którym pali się byle czym. Jeżeli uważa pan, że to samochody to proszę wytłumaczyć dlaczego problem smogu dotyczy głównie okresów grzewczych?

Marian Jabłoński
Marian Jabłoński

Coś jednak musi być “złego” w używaniu samochodów skoro wiele już miast wprowadza darmowe autobusy w miejsce prywatnego auta. Czegoś władze nam wprost nie mówią. Brak w mieście systemu odtruwania ( czyt.całkowitej likwidacji pieców węglowych na rzecz ogrzewania z wielkiej rury) to jedno, a wprowadzenie zwiększonego ruchu samochodowego do miasta drugie. Dlaczego jak na razie nikt nie próbuje tego pomysłu z zamkniętym garażem i pracującym silnikiem auta? Lobby urzędnicze mocno jest osadzone na wszystkich portalach, sugerując pozostałym jak mają myśleć. =M==========

Alex
Alex
Panie Marianie, zgodzę się z Panem w kwestii, że cyt. wprowadzenie zwiększonego ruchu samochodowego do miasta z pewnością nie jest działaniem proekologicznym. Z drugiej strony nawet restrykcyjne działania Niemców w zakresie tzw. “Umwelt Zone”, okazały się średnio skuteczne ze względu na migrację zanieczyszczeń w powietrzu. Okazuje się jednak, że “wyrzucenie” (skanalizowanie) ruchu poza miasto ma sens jedynie w przypadku zaprojektowania stref zieleni, która ma przeciwdziałać penetracji spalin z obwodnic do wewnątrz terenów miejskich. Druga rzecz, to promocja czystszych paliw: bioetanolu i bioestru (biodiesel). Kiedyś bioester był sprzedawany na stacjach Orlenu, dzisiaj już go się nie uświadczy, chociaż doskonale nadawał się… Czytaj więcej »
zyz
zyz

Tak, ale nie.
W telegraficznym skrócie: różnica polega na tym, że arterie komunikacyjne można i należy (można było i należało) poprowadzić z dala od miasta.
Tymczasem budynki już tu stoją i przestawić się ich nie da.
Naturalnie wszystkim wyszłoby na zdrowie, gdyby całe miasto podłączyć do rury CO. Bo i mogłoby być taniej (haha) i byłoby cieplej. Z czyściej. I bezpieczniej. Tylko kominiarzy żal …

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@zyz. Czy taniej? na stronie PEC-u jest kalkulator (szacunkowy). Można w przybliżeniu policzyć ile wyniosą koszty ogrzewania. Rzeczywistość może okazać się zbyt brutalna….

Niepalacz
Niepalacz

Ostatni Sprawiedliwy po dociepleniu mojego bloku w zeszłym roku i zimie jaka obecnie jest, jeszcze tym sezonie grzecznym nie włączyłem kaloryferów w pokojach. Jedyny grzejnik który jest włączony jest w łazience. Więc pewnie dostanę zwrot. Każdy by chętnie, przeszedł na ogrzewanie z PEC, ale pewnie koszta przyłączenia są spore i tu jest problem. Bo każdy by wolał przekręcić kurek i mieć ciepło, nawet płacąc nieco więcej. Niż ganiać do piwnicy po węgiel, palić nim w piecu, a później czyścić palenisko i wynosić popiół.

kot
kot

@kop, co wskaże ten Twój dron ustawiony przy rurze wydechowej diesla? Może wydzielanie czystego tlenu? Edukuj się biedny człowieku.

Sylwia Nowak

Oby nie 692 rano. W autobusie śmierdziało dziś bardziej niż na dworze.

Joe
Joe

Nie rozumiem rozwiązania z dowodem rejestracyjnym. Jeśli ktoś ma samochód (przyczyniając się do smogu) może w nagrodę jeździć za darmo. A inny ktoś, kto zwykle porusza się ekologicznie – rowerem, piecholotem lub komunikacją – musi za bilet płacić,

A swoją drogą ładne zdjęcie…

Bajtek
Bajtek

To nie ma być system nagradzania za postawę ekologiczą, tylko zachęta dla kierowców np. smrodzących diesli, żeby zostawi je w garażu. Jak najbardziej racjonalne, jeśli chcemy, żeby powietrze było chociaż odrobinę czystsze.

heli1b
heli1b

Samochody mają znikomy udział w generowaniu smogu, To czyste odwracanie uwagi od prawdziwej przyczyny – indywidualnego ogrzewania poprzez spalanie paliw kopalnych. Żeby powietrze było czystsze powinni przyłączać domki i całe dzielnice domków do ogrzewania systemowego oraz realnie wspomagać przechodzenie na ogrzewanie ekologiczne.

Ad
Ad

@heli
gdyby gaz był tańszy to nikt nie montowałby “kopciuchów”. Już 30 late temu trąbili, że gaz do opalania domów będzie tańszy, 30 lat minęło i nic w tej sprawie nie zrobiono.
Wymyślanie jakiś kotłów 5-ej klasy jest kretyństwem. Węgiel to węgiel, nie da się NAPRAWDĘ EKOLOGICZNIE spalać węgla w kotłach domowych. Można zmniejszyć temperaturę spalin z kotła węglowego, ale przez to pyły osadzą się kominie i zapychać będą kocioł. A co do ciepła z sieci, to ciągle nie mogę uwierzyć w to, że przy okazji remontu uliczek starówki, nie pociągnięto sieci ciepłowniczej!

Klemens
Klemens

Z tym brakiem c.o. na starówce to niewątpliwie sprawa kryminalna. Dla odwrócenia uwagi podpuszcza się publikę na nieliczne w sumie domki z paleniskami węglowymi.

Cookie Monster
Cookie Monster

Takiez i moje zdanie i uwazam ze zwalnianie z oplat tylko posiadaczy samochodu jest niekonstytucyjnym roznicowaniem ludzi.

zyz
zyz

Jak to mówią “bogatemu i byk się ocieli”.

Janusz Borowicz

No to jedziem :-)

HanysKobylourz
HanysKobylourz

Tu nie Białoruś. W naszym mieście: JADYMY.

zyz
zyz

Chyba cisnymy.

Barbara Czerska

Kiedy ten koszmar wreszcie się skonczy.Bardzo wysokie mandaty,ale konsekwentnie egzekwowane pomogą.Sprawa jest pilna bo inaczej wszyscy się potrujemy.

Alex
Alex
Niezaprzeczalnie paleniska domowe mają największy udział w “tworzeniu” smogu, ale ruch pojazdów też nieco do tego dokłada i to więcej zimą (z powodu niskiej temperatury więcej osób korzysta z własnych samochodów, zaś silniki rozgrzewają się wolniej). Akcja z bezpłatną komunikacją – moim zdaniem – mało wniesie, gdyż ruch zdecydowanie zmalał ze względu na ferie zimowe. To, czego miasto zupełnie nie wykorzystuje, to potencjał Politechniki Śląskiej, z takimi jednostkami jak Wydział Transportu, Wydział Ochrony Środowiska czy Wydział Architektury i Budownictwa. Wiadomo, że stosując odpowiednie rozwiązania komunikacyjne (sieć dróg, sieć komunikacji miejskiej, sterowanie strumieniem pojazdów), grzewcze czy w końcu architektoniczne (ukształtowanie terenu… Czytaj więcej »
Sęk
Sęk

Czy szanowni decydenci mają jakieś dane, o ile więcej osób korzysta z komunikacji masowej w dniach, kiedy taka akcja jest ogłaszana? Czy ktoś sprawdził sens takiej akcji?
Bo jeżeli autobusem jadą niemal wyłącznie ci sami co zwykle, tylko akurat ta część która ma jeszcze auto, jadzie sobie teraz za publiczne (moje!) pieniądze, to to jest jakiś skandal.

zyz
zyz

Jeśli są to ci sami co zwykle to i tak mają miesięczne. Czyli nie dla nich ta akcja.
korzystają jedynie przypadkowi (ale zorientowani, bo łatwo przegapić tę informację).
Czyli skandalu nie ma.

Urko
Urko

No “piętka” dajesz…. Nie zapomnij o zmywaku…

piętka
piętka

Myślę urko, że gdybyś zmienił twoją ksywę na “zmywak”, to i twój problem przestałby tutaj istnieć;) powodzenia.

Urko
Urko

Nuda , panie nuda …
Swoją drogą coś ci się ten zmywak jakoś tak chyba traumatycznie kojarzy .. Co ? Szef był duży , biały alternatywnie a pomiędzy szafką a twoimi pośladkami było mało miejsca ? :-) :-) :-)

Urko
Urko

PS. Zapomniałem zapytać . Jak tam związek z kobietą o inteligencji margaryny . Pracujecie już nad kolejnym “pińcet plus’ ?

ja234
ja234

Kolejny raz odbija się brak systemowej DARMOWEJ polityki wymiany kotłów/ podłączania do sieci ciepłowniczej domów /mieszkań. Ale takie rzeczy nie w glajwicach na wstecznym, gdzie nawet przyszłość odjechała na wstecznym…
Należałoby wywalić wszystkie auteczka z centrum miasta.

pełną piersią
pełną piersią

Należałoby wywalić wszystkie auteczka ze ŚWIATA
i 10 tys mandatu za posiadanie kolekcji resoraków
no i oczywiście powinni zabierać … dowód osobisty?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ja234 – Równie dobrze można by wyrzucić auteczka z blokowisk, osiedli domków jednorodzinnych i z obrzeży miasta.