Biuro informacji turystycznej zniknie ze starówki. Zostanie przeniesione do Centrum Przesiadkowego

Fot. Ł. Gawin /24gliwice

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ulicy Dolnych Wałów będzie funkcjonowało prawdopodobnie tylko do maja. Urzędnicy zdecydowali o przeniesieniu placówki do nowo powstałego Centrum Przesiadkowego.

 
Placówka od 2010 roku działała w strukturze Muzeum w Gliwicach i mieściła się w budynku Kina Amok – Scena Bajka. W 2022 roku została włączona do Centrum Kultury Victoria, a teraz czeka ją kolejna zmiana. Tym razem lokalizacyjna, bo CIKiT zostanie przeniesiony do Centrum Przesiadkowego.

– To właśnie tego typu węzły komunikacyjne są dobrą lokalizacją punktów informacji o mieście

– komentuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Decyzja ta jest także podyktowana i związana bezpośrednio z transformacją tej części centrum Gliwic, która obejmuje zarówno CP jak i teren przylegający do dworca oraz Placu Piastów. Ponadto CIKiT w CP jest miejscem bardziej dostępnym, zapewniającym większy komfort zarówno pracownikom jaki klientom centrum – dodaje.

Czy faktycznie Centrum Przesiadkowe jest lepszą lokalizacją dla turystów niż samo centrum miasta? Miasto nie posiada szacunkowych danych ile przyjezdnych może odwiedzić punkt informacji w CP. Zmiana lokalizacji gryzie się jednak wyraźnie z nowością zaproponowaną w ofercie CIKiT, czyli audiobookami z dwoma trasami po Gliwicach: „Spacer po Starym Mieście” i „Spacer po Śródmieściu”. Teraz, by skorzystać z tych propozycji, turyści i mieszkańcy będą musieli wybrać się daleko poza starówkę.

Fot. Ł. Gawin /24gliwice

Co powstanie w zwolnionym lokalu przy ul. Dolnych Wałów?

Będą tu kasy biletowe Teatru Miejskiego w Gliwicach. Dotychczas sprzedaż biletów na spektakle była prowadzona w okienku Kina Amok, ale po wydzieleniu kina ze struktury Teatru (przeczytaj –> „Amok” poza Teatrem Miejskim. Kino ma zostać przekazane pod zarząd Centrum Kultury Victoria) nie ma takiej możliwości prawnej.

W 2022 roku liczba osób odwiedzających punkt przy ul. Dolnych Wałów oraz kontaktujących się z nim drogą telefoniczną, elektroniczną i pocztową wyniosła 4042. W tym czasie sprzedano w CIKiT 1296 publikacji, gadżetów, pamiątek oraz biletów. Na razie te dane mówią niewiele, ale ich porównanie po roku działalności w Centrum Przesiadkowym wskaże czy urzędnicy podjęli dobrą decyzję.

Michał Szewczyk