Borys Budka ostro o Adamie Neumannie: „Kłamie i będzie za te słowa odpowiadał przed sądem”

Borys Budka w studiu 24gliwice.pl. Grudzień 2019

Przedwyborcza temperatura w Gliwicach rośnie coraz bardziej. Już wiadomo, że w związku z głośnym wywiadem Adama Neumanna dla 24gliwice, pojawił się kolejny pozew. Tym razem ze strony gliwickiej radnej Koalicji Obywatelskiej, Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, prywatnie żony posła Borysa Budki.

W dzisiejszym, porannym wywiadzie dla radia RMF (link od ok. 10:17), wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka ostro krytykował Adama Neumanna za wypowiedź sprzed ponad dwóch tygodni. Potwierdził też, że sprawa jest już w sądzie.

Przypomnijmy, kandydujący na prezydenta Gliwic Adam Neumann w rozmowie z 24gliwice powiedział o Katarzynie Kuczyńskiej-Budce: „Ona chce być wiceprezydentem. Składała mi taką propozycję wraz ze swoim mężem. Nawet zaproponowali pisemne porozumienie z Zygmuntem Frankiewiczem i ze mną. Oferowali opłaconą przez nich pomoc w kampanii.”

Borys Budka zarzuca Adamowi Neumannowi kłamstwo, powiedział też, że utracił do niego zaufanie.

– Nie wiem dlaczego użył kłamstwa, zrobił rzecz bardzo głupią, bardzo złą. Dziwię się tym słowom nieprawdziwym, kłamliwym, pan Neumann już musiał prostować słowa z tego samego wywiadu, których użył w stosunku do innego kandydata.

– W polityce nie można kłamać, natomiast ja nie zamierzam się tłumaczyć za słowa człowieka, do którego ja przez to straciłem jakiekolwiek zaufanie – powiedział Budka. – Pan Neumann (popierany przez Kolicję Obywatelską – red.) to wypełnienie zobowiązania wobec Zygmunta Frankiewicza, który wystartował jako kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu i to on wskazał osobę, którą rekomenduje na swoje miejsce. (…) Nie wiem dlaczego w przestrzeni publicznej posługuje się kłamstwami, mówię tutaj o panu Neumannie.

Pozew Katarzyny Kuczyńskiej-Budki to kolejny spór w związku z tym samym wywiadem Adama Neumanna. W ubiegłym tygodniu, w sprawie innego cytatu Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał postanowienie, w którym nakazał Adamowi Neumannowi sprostowanie słów dotyczących Kajetana Gorniga (również kandydującego na prezydenta Gliwic). Adam Neumann opublikował sprostowania, przeprosił również osobiście Kajetana Gorniga podczas debaty prezydenckiej w studiu 24gliwice. O sprawie informowaliśmy TUTAJ.

Zwróciliśmy się z prośba o komentarz do Marka Pszonaka, szefa sztabu wyborczego Adama Neumanna. W środę otrzymaliśmy oficjalne stanowisko, które publikujemy w całości poniżej.

W związku z oskarżeniami o kłamstwo, jakie pod moim adresem sformułował Borys Budka w rozmowie z redaktorem Robertem Mazurkiem z RMF FM oświadczam, że podczas spotkania 6 listopada otrzymałem od Katarzyny Kuczyńskiej-Budki propozycję wsparcia w kampanii w zamian za stanowisko wiceprezydenta, w tym propozycję zawarcia pisemnego porozumienia ze mną i Zygmuntem Frankiewiczem w tej sprawie. Katarzyna Kuczyńska-Budka oświadczyła również, że w razie odmowy przyjęcia tej propozycji będzie wspierać w kampanii innego kandydata.
Oświadczam jednocześnie, że pani Katarzyna Kuczyńska-Budka nie składała mi żadnych propozycji sprzecznych z prawem. Pomoc finansowa w kampanii jest prawnie dozwolona poprzez rachunek bankowy komitetu wyborczego. Ubolewam, że sprawa ta jest wykorzystywana przez media do ataku na Borysa Budkę. Nie mogę jednak tolerować zarzucania mi kłamstwa. Jestem gotowy bronić swojego dobrego imienia jeśli pani Katarzyna Kuczyńska-Budka wniesie przeciwko mnie powództwo.
Cenię sobie zarówno poparcie w wyborach na prezydenta Gliwic, jakiego udzieliła mi Koalicja Obywatelska (mimo deklaracji pani Katarzyny Kuczyńskiej-Budki), jak również współpracę z radnymi KO w Radzie Miasta Gliwice. Nie mam jednak zamiaru odwzajemniać się za to poparcie stanowiskami. Jeśli zostanę wybrany prezydentem miasta zamierzam podobnie jak Zygmunt Frankiewicz kierować się w doborze współpracowników ich kompetencjami, a nie przynależnością partyjną.
Adam Neumann
Kandydat na Prezydenta Miasta Gliwice
KWW Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza