Budowa tężni solankowej nie tak szybko. Unieważniono przetarg w systemie “zaprojektuj i wybuduj”

Przykład tężni w Ligocie Katowickiej. fot. Tomasz Pastuszka

Niedawno informowaliśmy o planach budowy jeszcze w tym roku tężni solankowej w Gliwicach. Na “Ciechocinek” w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej trzeba będzie jednak poczekać dłużej.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy został bowiem unieważniony z powodu braku ofert.

Do MZUK wpłynęły trzy zapytania potencjalnych wykonawców do specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Złagodzono też wymagania dotyczące doświadczenia firmy, która może składać ofertę w postępowaniu. Ostatecznie żaden oferent nie złożył jednak odpowiednich dokumentów.

W tej sytuacji wykonanie tężni solankowej w systemie “zaprojektuj i wybuduj” odwlecze się w czasie o okres potrzebny na ogłoszenie i przeprowadzenie nowego konkursu.

Przypomnijmy, Miejski Zarząd Usług Komunalnych zamierza wybudować uzdrowiskowy obiekt w lesie przy ulicy Chorzowskiej. Wstępnie zakłada się, że tężnia będzie miała 40 metrów długości, a koszt jej wybudowania szacuje się na 3 mln złotych.

Jak informują urzędnicy obiekt ma działać jak wielki inhalator – pod wpływem słońca i wiatru rozpylona zostanie w formie mgły solanka “o szczególnych walorach zdrowotnych, bogata w: jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo”. Mikroklimat wytworzony przez tężnię ma pomóc w leczeniu chorób układu oddechowego i wzmacniać system odpornościowy.

(żms/msz)
fot. Tomasz Pastuszka

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse
black_horse

Niech do fontanny na pl. Piłsudskiego wsypia sól zamiast chloru i na jedno wyjdzie. Czyżby Pruimy I inne Szastaki nie opanowały jeszcze budowy tężni solankowych?

Cóż!!!
Cóż!!!

Szastaki zwykle wynajmują podwykonaców podwykonawcy. U mnie spartolili robotę, i pozostawili dowód na to. Zaś PWiK niczego po nich nie kontroluje. Zatem nie wyobrażam sobie tężni przez nich wykonanej w bezpieczny sposób.

Nikoś Dyzma
Nikoś Dyzma

PRUiM nie chciał przytulić 3 dużych baniek? Pewnie nie ma Ukraińców do roboty, bo wszyscy są na Jagiellońskiej i Wrocławskiej ;)
Żaden pociotek zygiego i śp. Pitera nie zwęszył biznesu?
PWiK też nie?

12345
12345

Na jagiellońskiej już od dawna nie ma żywego ducha

Gliwiczanin
Gliwiczanin

A na wrocławskiej jest asz 3

asdf
asdf

Czekają na przełożenie kabla. Tauron ma to gdzieś.
Nie wygląda na to, żeby w urzędzie komuś zależało na rozwiązaniu sprawy.

Robert
Robert

Na razie można dużo obiecywać. Do wyborów jeszcze daleko, więc starać się jeszcze nie trzeba.

Cliper
Cliper

Proponuję najpierw zadbać w ogóle o park,alejki i płac po zameczku a później upiększać go tężnia, łaźnia,…..

asdf
asdf

Zameczek musi się zawalić. Wtedy sprzedadzą nieruchomość za grosze deweloperowi. To taka gliwicka tradycja.

Bernard
Bernard

Nie każdy ma czas brać udział w przetargach zlecie mi to to to zrobię schody Hanusek

Trzymać poziom
Trzymać poziom

Kiedy to ma być zrobione po gliwicku. Drogo, na krótko, brzydko i byle jak. A nie jak w willi prezesa.

Cookie Monster
Cookie Monster

75 tysięcy za metr bieżący….. 750 PLN za centymetr bieżący

Lubię to!
Lubię to!

Każda bzdura w Gliwicach od dawna kosztuje minimum milion. Za naziemny trzypiętrowy garaż przy Dunikowskiego, TBS (S- społeczny) zapłacił tyle, co za podziemny. Różnica kosztu to 2,5 do 1. Ale gliwiccy aktywiści z OSOM woleli obrzucać kapiszonami UM za uruchomienie przystanku na Dworcowej/Strzody bez zysku budżetu miasta w kwocie kilku złotych miesięcznie. Takich naprawiaczy bardzo, szanuję.

krzysztof
krzysztof

żadna porządna firma nie chce mieć z nimi nic do czynienia

Balcerek
Balcerek

To zamiast szpitalem bendom tera leczyć jodem z rozpylonej pary wodnej?

Ela
Ela

TO KOLEJNY PRZYPADEk PRZETARGU w którego przygotowaniu nie uczestniczyli eksperci tylko została użyta. wiedza z GOOGLE !!!
KOLEJNY przetarg który jest szykowany bez ekspertów to budowa nowego szpitala- EKSPERTAMI jest nowa rada nadzorcza szpitala miejskiego :
Adam Ciekański prezes spółki Pilchowickie przedsiębiorstwo komunalne spółka Z OO
Marek Kopała prezes spółki CORPORA-MED spółka Z OO
Grzegorz Mańka główny księgowy Szpitala w Knurowie spółka ZOO
CZY WłADZE SPÓŁEK ZOO KONKURENCYJNYCH WOBEC SZPITALA MIEJSKIEGO to właściwe osoby do opiniowania budowy nowego szpitala????????

gmG
gmG

Byliście na wyborach i wybraliście, nie byliście na wyborach … to też wybraliście! Chwała Wam za to: to ja Zygmunt Frankiewicz wasz dożywotni Prezydent.

AndrzejD
AndrzejD

…przecież to jest stan permanentny

Jan
Jan

Jak zwykle po gliwicku – dużo gadania, mało roboty…

ja234
ja234

No popatrz, popatrz…nie było chętnych na budowę tężni.Takowe coś jest zbędne, rozumiem, że urzędasy podążają za modą na tężnie.Mają ją okoliczne miasta i wsie to i glajwice na wstecznym też chcą.Kolejny glajwicki bezsens.(10:06)

asdf
asdf

To było trochę inaczej. Pomysł tężni był zgłaszany urzędnikom, którzy konsekwentnie odmawiali. Nie da się, nie ma potrzeby, nie ma możliwości itd. Czyli jak zwykle w Gliwicach. Potem mieszkańcy zgłosili pomysł w ramach budżetu obywatelskiego. Urzędnicy zgłoszenie uwalili. Odpowiedź jak dotychczas – za drogo, a w ogóle nie ma takiej potrzeby. Ale potem przyszła kampania wyborcza i Frankiewicz obiecał budowę tężni. Że to niby on wymyślił, że to jego pomysł, że warto mieć w mieście coś takiego. Oczywiście lokalizacja będzie zupełnie inna niż zaproponowali mieszkańcy. Bo prezydent nikogo słuchać nie musi i on sam wie najlepiej. Nowa lokalizacja – las… Czytaj więcej »