Budżet Obywatelski 2020 z opóźnieniem. Uchwała zatwierdzona przez nową Radę Miasta nieważna

Nadzór prawny Urzędu Wojewódzkiego, po postępowaniu nadzorczym, stwierdził nieważność przyjętej w grudniu uchwały dotyczącej Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Z tego powodu tegoroczne terminy składania wniosków i głosowania uległy przesunięciu.

To Rada Miasta miała ustalać zasady Budżetu Obywatelskiego, uchwałę na ten temat przygotował jednak Prezydent Miasta. Uzasadniano ten fakt potrzebą przyspieszenia terminów związanych z edycją na 2020 rok.

Dokument przygotowany przez Prezydenta, który miał uwzględniać nowe wymogi ustawowe oraz dotychczasowe doświadczenia miasta w tej dziedzinie, został objęty postępowaniem nadzorczym.

– W zawiadomieniu o wszczęciu postępowania zakwestionowano możliwość rozpatrywania przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji odwołań od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Krytycznie odniesiono się także do wprowadzenia w uchwale kryterium zameldowania w § 20 w ust. 2 załącznika do uchwały – czytamy w uzasadnieniu nowego projektu dotyczącego Budżetu Obywatelskiego.

Jak dowiadujemy się dalej, w trakcie uzgodnień przedstawiciele Wydziału Nadzoru Prawnego wskazali na konieczność usunięcia zapisów odwołujących się do stałego rejestru wyborców, a także doprecyzowali, że odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania powinien rozpatrywać Prezydent Miasta.

Opóźnienie w harmonogramie

Na sesji Rady Miasta, która odbędzie się w 7 lutego, radni pochylą się nad projektem uchwały zmieniającej przyjęty w grudniu dokument, dostosowujący zasady BO do wspomnianych zaleceń. Jeżeli zdobędzie on większościowe poparcie, wnioski do Budżetu Obywatelskiego będzie można składać od 18 marca do 1 kwietnia.

Samo głosowanie mieszkańców rozpocznie się 2 września, a zakończy po trzech tygodniach. Jego rezultat poznamy dopiero w październiku. To o wiele później niż rok temu – w 2018 wyniki plebiscytu były już znane 20 lipca.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła
Ampuła

Hucpa i szajba “budżetu obywatelskiego” nabiera opuchlizny. Co roku grzebie się z tym g… siedemnaście wydziałów, dziewięć instancji, sześć komisji odwoławczo-rewizyjnych, ślęczą proceduraliści, analitycy i testerzy. Wrą systemy zaliczania, naliczania i podliczania. Mozolą się radce, obradują gremia, zatwierdzacze dumają. Samorządowa gehenna rozdętej biurokracji jest odzwierciedleniem tej centralnej.

krzysztof
krzysztof

frankiewicz twoje nieudolne” rządy” w mieście NISZCZĄ GLIWICE, nie jesteś panem na folwarku ,każda twoja urojona wizja ciebie przerasta.

ja234
ja234

No proszę, urzędasy chciały po swojemu, ale wojewoda przyblokował ich i dobrze.

“Komisję Skarg, Wniosków i Petycji odwołań od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Krytycznie odniesiono się także do wprowadzenia w uchwale kryterium zameldowania w § 20 w ust. 2 załącznika do uchwały – czytamy w uzasadnieniu nowego projektu dotyczącego Budżetu Obywatelskiego.” Czyżby taką “komisją” miałby być zygmunt?dlatego to zablokowano??
Widać, że urzędasy chcą jak najmniej kasy dać obywatelom.

Pewnie będzie też mniej kasy w BO.Piast, hala skorupa arena kosztują krocie..tymczasem nawet szpitala z prawdziwego zdarzenia nie ma w tych super ekstra rozwiniętych glajwicach na wstecznym.

Pirii
Pirii

No właśnie, dlaczego nie podano klarownego wyjaśnienia przyczyn ograniczeń? Uważają, że nie muszą się ciemnemu ludowi tłumaczyć wręcz przeciwnie mają obowiązek przedstawić powody co do swoich decyzji. Rozbestwiły się te wszystkie prawne nadzory bo zapominają z kogo żyją aroganci.