Bumar Łabędy z szansą na kontrakt. Ma modernizować wysłużone czołgi z rodziny T-72.

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach finalizują rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej dotyczące szerokiej modernizacji ponad 300 czołgów z rodziny T-72. Na tak duży kontrakt zakład czeka od dawna.

Jeśli dojdzie do podpisania umowy, będzie to również zasługa NSZZ Solidarność.

Bumar-Łabędy od lat cierpi z powodu braku dużych zamówień dla wojska. Podczas gdy jeszcze 10 lat temu firma zatrudniała ponad 3 tys. osób, dziś jej załoga liczy już tylko około 860 pracowników.

W ostatnich latach Bumar-Łabędy zajmował się jedynie bieżącymi remontami czołgów dla polskiej armii, które pozwalają zakładowi przetrwać, ale nie dają możliwości jakiegokolwiek rozwoju czy odbudowy kompetencji technologicznych.

Leopardy to za mało

Szansą dla Łabęd miała być podpisana w grudniu 2016 roku umowa na modernizację 128 niemieckich czołgów Leopard 2A4. Tak się jednak nie stało, z kilku powodów. Po pierwsze, gliwicki zakład jest tylko jedną z kilku firm wchodzących w skład konsorcjum odpowiedzialnego za realizację kontraktu.

Po drugie, prace wykonywane w Bumarze-Łabędy w żaden sposób nie rozwijają potencjału tego zakładu.

– W przypadku Leopardów my tylko montujemy elementy dostarczane z Niemiec. Nie produkujemy żadnych części, nie mamy dokumentacji technicznej, aby móc to robić. Nawet gdybyśmy tę dokumentację mieli, to kontrakt nie przewiduje własnej produkcji jakichkolwiek części – mówi Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności w ZM Bumar-Łabędy.

Zupełnie inaczej wyglądać ma sytuacja w przypadku modernizacji wysłużonych tanków z rodziny T-72 (czołgi T-72 i PT-91). Bumar-Łabędy ma być głównym wykonawcą modernizacji.

To gliwicki zakład określi ramy współpracy z kooperantami, jednak większość prac będzie wykonywał samodzielnie. Obecnie trwają rozmowy na temat zakresu modernizacji.

Z informacji, które ukazały się w mediach, wynika, że lifting i doposażenie czołgów w najbardziej zaawansowanym wariancie wprowadza m.in. technologie cyfrowe do systemów obserwacji, łączności i kierowania ogniem, zaawansowane systemy ochrony przeciwminowej i balistycznej, czy wymianę armat na znacznie bardziej nowoczesne.

– Bumar-Łabędy zaprezentował resortowi dwa warianty zmodernizowanych czołgów, skonstruowane przez gliwicki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM”. Oczywiście im szerszy zakres modernizacji, tym lepiej dla nas. Chodzi nie tylko o większe przychody, ale przede wszystkim o budowę kompetencji technologicznych. W przypadku szybkich decyzji MON, produkcja może się rozpocząć już w przyszłym roku – zaznacza Goliszewski.

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność(Łukasz Karczmarzyk)
źródło foto: materiały prasowe ZM Bumar-Łabędy

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Argon
Argon

“W przypadku Leopardów my tylko montujemy elementy dostarczane z Niemiec. Nie produkujemy żadnych części, nie mamy dokumentacji technicznej, aby móc to robić. Nawet gdybyśmy tę dokumentację mieli, to kontrakt nie przewiduje własnej produkcji jakichkolwiek części – mówi Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności w ZM Bumar-Łabędy.” Zdzisław zna się jak świnia na gwiazdach. Do siedemdwójki też niczego Bumar nie wyprodukuje bo przecież ani celowników, ani kamer noktowizyjnych, ani radiostacji, ani armat, ani amunicji nigdy nie produkował. Więc będzie to taki sam montaż jak w przypadku Leo tylko sztuk będzie trochę więcej i zarobić na malowaniu będzie można, bo tylko to w tej… Czytaj więcej »

ja234
ja234

Więc właśnie, bumar to tylko do montażu się nadaje.Nawet jakby chcieli to i tak nie daliby rady. Fachowcy pewnie wyjechali zarabiać euro.

realista
realista

Ten zaklad obecnie nadaje sie juz tylko
do zaorania.

JAś
JAś

Masz rację to jedna wielka ruina a na jej terenie więcej firm prywatnych niż własność Bumaru a tymi maszynami to tylko taczki robić a nie czołgi

AMF
AMF

Co ważniejsze, dzięki genialności uprzednich władz do T72 już nawet silników nie produkujemy.
Ciekawe skąd je będą brać jak putler się znacząco uśmiechnie do Serbii? Może Bumel już szykuje kolejną modernizację w postaci turbiny z Abramsa? Kto bogatemu zabroni ;-]

Kasia
Kasia

Zniszczyli tak dobry zakład unijne *****

JAś
JAś

Z Chin

Dziadek
Dziadek

Jak Niemcy “sprzedawali” Polsce Leo za złotowkę…..mało kto mi wierzył,ze Niemcy robią doskonały interes !

Tomi
Tomi

Masz racje ale jak ktoś jest głodny to się resztkami zadowoli a druga sprawa ta modernizacja to mi pachnie jakims pszekretem ja rozumie oszczendnosci ale zostanom wydane miliony a w znikomym stopniu wzrosnom nasze możliwości bo zawsze bendzie T-72 i to wdodatku bez zaplecza serwisowege wrazie wojny np z ruskiem to jak oni to widzom ze na lądzie wojna a gdzies tam sztab wysyła zapotrzebowanie do putina na czesci bo nam się konczom żenada ze złomowac albo do Afryki pogonic a zamiast tych 300 wyprodukowac 100 ale Polskich które raz były by nowe co zatym idzie wzrosła by dosc znaczonco… Czytaj więcej »

Dmdm
Dmdm

Popraw sobie ortografię, później bierz się za wojnę

Mirek
Mirek

Ty naucz się najpierw pisać, potem wypowiadaj na forum!

Mirek
Mirek

Jak oni tak zmodernizują te czołgi, jak remontują…… Szkoda słów…

Ampuła
Ampuła

BUMAR, czyli garstka najtrudniejszych przypadków obiboków i partaczy, którzy nie znaleźli nigdzie roboty nawet przy suwaniu kowadła łomem. I OBRUM, czyli oddział biurowej geriatrii zamykany co rano grodziami na głucho, aby nie uleciała myśl inrzynieżyjna z epoki pary, Konsorcjum tych dwóch, to jak wsparcie syfilityka dla trędowatego.
Po rocznym wysiłku rozmów bilateralnych, uzgodnień, narad, posiedzeń, wymiany doświadczeń, prezentacji gazetek zakładowych, wizyt bratnich delegacji – BUMAR i OBRUM będą w stanie prowadzić przebijanie numerów i dat przydatności niemieckim tankom spod Lenino. Pod warunkiem, że MON udzieli temu konsorcjum 100 miliardów zł kredytu. Na szlifierki kątowe, przecinaki, dłuta, młotki i druciane szczoty.

Yano
Yano

Aleś ty głupi Ampółka, nic nie rozumiesz. Zbierasz głos w sprawach ci obcych. Dyletancie w sprawach produkcji specjalnej. Pisz pierdoły o maglu.

Ampuła
Ampuła

Produkcja specjalna to jest na warsztatach terapii zajęciowej, kiedy głuchoniemy bez rąk i nóg wytwarza coś przy pomocy ust i kolan. We warstatach konsorcjum BUMAR-OBRUM niczego nie wytwarza się. To miejsce stałego marnotrawienia miliardowych kredytów, udzielanych przez MON na podstawie wrzasków zwiunzkoli, że grozi im głód.

Łabędziak
Łabędziak

Yano popisz się wiedzą na temat produkcji specjalnej.
Co tam na 500 teraz robią oprócz piaskowania korpusów i malowania przez Mariana?
A “w lesie” co robią oprócz wiecznego łatania siatki ogrodzeniowej?

Denar
Denar

A ty co, pewnie jakiś partacz z obrumu, albo bumaru. Nawet pomalować tych czołgów nie potraficie porządnie!

Kasia
Kasia

Nikt lepiej by tego nie ujął. Zniszczyli Bumar.

Urko
Urko

Ale za to dali nam możliwość zapoznawania się z przemyśleniami internautki o nicku, inteligencji i mentalności margaryny :-)

BF
BF

Czy ktoś zapytał żołnierzy o ich opinie. Związki zawodowe nie będą bronić kraju.
Żołnierze muszą bronić kraju, jak będą mieli czym to wtedy pracownicy mogą się zrzeszać.
Nikt nie pyta wojska o opinie (żołnierzy w jednostkach bojowych). Polski przemysł obronny zamiast gonić świat ślepo brnie w to co robił przed laty, z lekko podpicowanymi bajerami, które akceptują białe kołnierzyki w MON.

Urko
Urko

Ha . Zaraz się okaże, że najlepszym “strzeladłem” dla polskich piechurów jest PPSz wz. 1941. Też BUMAR będzie je modernizować. Kolby wymienią na plastikowe i pomalują plakatówkami w kamuflaż :-)

Nestor
Nestor

Zero pojęcia o technice wojskowej a pieprzysz głupoty jak większość

Urko
Urko

Znaczy się w T72 jeździłeś . I co ? Pokrywa włazu parę razy na głowę ci upadła ? I od tamtej chwili znasz się na wszystkim?

Andrzej
Andrzej

Jaki jest problem żeby nasze zakłady nie produkowały naszego rodzimego sprzętu na cele wojskowe, PO, gówno robiło, złodziejski PIS Tylko obiecuje a 40milonowe państwo niema czym się bronić masakra jakaś

Imię
Imię

Na czym polega zasługa związkowców w tym przypadku? Czy te modernizowane T72 to z polskiej armii?

Palacz
Palacz

Głośno darli ryja pod siedzibą rady ministrów i spalili kilka opon pod sejmem i wymusili kolejną kroplówkę odwlekającą agonię.
Oprócz tego z 30 osób z tej 860 osobowej załogi to związkowcy, więc i oni “bedom modernizować”.
W UK takie T-72 to egzemplarze muzealne do nauki jazdy na wieczorach kawalerskich, ba nawet w Zabrzu w Muzeum Techniki Wojskowej braci Widuchowskich (serdecznie pozdrawiamy) jeździ taki muzealny eksponat.
Gdzie byli dzielni inżynierowie z Obrumu i Łabęd kiedy czołgi chciał kupić Wietnam, Kazachstan, Peru i Malezja do swojego 2 i 3 pułku?
W Kielcach konstruktorów z Łabęd było 2, takich przed emeryturą.

Wihajster
Wihajster

Podobno ktoś gdzieś chwali Polskę za wydawanie na obronność 2% PKB. Tylko nie pamiętam, czy to Trump w USA, czy Putin w Rosji… Generalnie bez znaczenia, ubaw po pachy.

Palacz
Palacz

A z tych 2% połowa idzie na drogi i wypłaty w MSWiA ;)

Blee
Blee

A druga połowa na kaplice ku czci, tablice upamiętniające, pomniki katastrofy, podkomisje badających członków i na wielebnego ojca multiradiatora

ja234
ja234

No tak, będą modernizować stare, zużyte czołgi.Na nowy sprzęt psiory nie mają kasy poszło na pińćet, trzysta kler, gorników i inny poronione pomysły pisiorów. I do tego kuriozalne tłumaczenie…
Kontrakt niby dzięki związkowcom….buhahahahahahahahahahhaha
Wiocha na całego, na wstecznym.

AMF
AMF

Grecja ma 50-100% więcej Leo i F16 itp. Pytanie: jak partia postanowiła obdarować greków nasza kasą i jak bardzo mniej to było poronione od dotowania kremla?

AMF
AMF

Gdyby głupota była lżejsza od powietrza… to mielibyśmy siły kosmiczne. 1. Czołgi nie są naszą najsłabszą stroną, pierwszy człon nazwy “kawaleria pancerna” widać do reszty wyłącza bogoojczyźnianym myślenie. 2. T72 to potrzebują priorytetowo amunicji a nie masowej głębokiej modernizacji. Bo tak to tylko uzupełnienie politycznych obiecanek armią paradną (ładnie wygląda a nie skutecznie odstrasza/walczy) i ratowanie zakładu który powinno się zaorać. 3. Bumel niech się zajmie tym co potrzebna wojsku i co potrafił wyklepać – czyli WZT, bo w tej kwestii nie tylko skansen, folklor ale i braki ilościowe mamy. Że nie wspomnę o tym, iż porządne wojsko OT powinno… Czytaj więcej »

Ok
Ok

Ten zakład został zniszczony przez wszystkie partie żądzące od lat 90 a dawno mogli robić nowoczesne czołgi

Jaeek
Jaeek

A najwięcej dołożyli do tego specjaliści z Solidarności z samym Prezydentem Wałęsą na czele.

Dariusz
Dariusz

To się zaraz zacznie kręcić wielki dyrektor rozwoju firmy .omar w dziale zakupów. Już pewnie przebiera nóżkami i obiecuje kokosy . Leśnych dziadków nakarmi i napoi. Jeden wielki szwindel . Warszawka już się cieszy

NAJKRÓTSZY KOMENTARZ
NAJKRÓTSZY KOMENTARZ

HA HA HA

Tomi
Tomi

Powiem krótko wygląda mi to na jakiś wałek zostanom wydane miliony a nasza zdolność bojowa nie wzrosnie i nie wywrze to żadnego wrażenia na potencialnym najezdcy czyli nie pszyczyni sie do jak że ważnej w wojsku mocy odstraszającej bo to tak jak by nałożyć za pszeproszeniem nowe majtki na starom babe no jakoś nie sprawi ta bielzna żebym zachwycił sie bo w koncu to stara baba podobnie to wygląda z tom modernizacjom jest to utopienie góry pięniedzy i jedyny aspekt który sie tu klaruje to że bumar Łabędy przedłuży swojom agonie i bendzie nadal płetał sie na rynku zbrojeniowym jak… Czytaj więcej »

Robo
Robo

Nowej lepszej amunicji potrzebujemy do naszych starych, styranych czołgów. Obecna nie jest w stanie zarysować niczego wyprodukowanego po osiemdziesiątym roku. Niska penetracja, Stara technologia, jeszcze za CCCP zakupione zapasy pocisków. Żadnych szans w walce z nowszą techniką wojskową.

Mietek
Mietek

Na cywilce szczepi się

Łabędziak
Łabędziak

W Obrum był, ale chyba już na emeryturze…

Ampuła
Ampuła

W związku z tą nadciągającą umową pomiędzy MON a Bumarem, niejaki Gonciarz Jarosław chciał z okolicznościowej kartki zostać matką chrzestną. Zmodernizowanego systemu optyki obserwacyjnej w zdobycznych pod Lenino czołgach niemieckich Leopard. Polegającego na przewierceniu czterech dodatkowych otworów na wylot, zlokalizowanych w części przedniej, tylnej, górnej i dolnej czołgu.W wykonaniu ukraińskich specjalistów taniego wiercenia ręcznego, wiertłami UltraHardImpactPerformans produkcji chińskiej, z dostaw kooperacyjnych od wietnamskiego partnera kontraktu.

Żabka
Żabka

Powinni zacząć modernizować T-50,T-55 jak to robił Izrael na zdobytych czolgach po wojnie 6-dniowej,wtedy te czołgi mogły konkurować z najnowoczesnymi z tamtych czasów ale do tego powinny być możliwości technologiczne zakładu i gospodarki krajowej.

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Ależ rozczulają się nad tą modernizacją Leopardów, przejmują się jakimiś kontraktami… A tymczasem Chińczycy mają to wszystko w nosie, rozmontowują do ostatniej śrubki i kopiują i na tej bazie produkują własny sprzęt.

adrian
adrian

rozumiem ze beda sluzyc przeciw demonstrantom to warto je naprawic bo na polu walki jeden strzal i kaplica widac bylo w iraku jak abramsy dawaly im czadu az wstyd ze to sie czolg nazywa przetopic na zyletki

Janusz
Janusz

Lepszym rozwiązaniem będzie wyremontować t34.chyba ktoś upadł na głowę. Albo za dużo gra w WOT

Edek
Edek

BUMAR STANIE NA NOGI.

janusz
janusz

Przed wyborami.A po wyborach dalej będą.

janusz
janusz

Przed wyborami. A po wyborach dalej bida.