“Całkowicie nie do zaakceptowania”. Związki odrzuciły umowę społeczną dotyczącą transformacji górnictwa

Brak porozumienia w sprawie zamykania kopalń węgla kamiennego. Związki zawodowe odrzuciły przygotowany przez rząd projekt umowy społecznej dotyczący transformacji sektora. Związkowcy zapowiedzieli przygotowanie własnego projektu, który ma zostać przekazany rządowi.

Negocjacje mają zostać wznowione 25 stycznia.

Rządowy projekt umowy wyciekł do mediów na początku stycznia. Dokument liczył 5 niepełnych stron, z których jedna zawierała wyłącznie nazwiska jego sygnatariuszy. Projekt nie zawierał nawet dat zakończenia działalności poszczególnych kopalń, które zostały określone w rządowo – związkowym porozumieniu z 25 września ubiegłego roku.


Przypomnijmy, że według ustaleń sprzed kilku miesięcy, gliwicka kopalnia Sośnica miałaby prowadzić wydobycie do 2029 roku.

Strona związkowa oświadczyła, że projekt sygnowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest dla nas całkowicie nie do zaakceptowania i nie będziemy nad tym projektem pracować. Jednocześnie poinformowaliśmy stronę rządową, że najpóźniej do piątku przedstawimy własny projekt umowy społecznej dotyczący transformacji przede wszystkim sektora górnictwa węgla kamiennego, ale również dotyczący transformacji regionu Śląska i Zagłębia – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” po spotkaniu z przedstawicielami rządu, które odbyło się 13 stycznia w Katowicach. Rozmowy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwały niespełna godzinę.

Przewodniczący zapowiedział, że intensywne negocjacje nad związkowym projektem umowy społecznej rozpoczną się 25 stycznia. Ocenił, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prace nad tym dokumentem mają zakończyć się do połowy lutego.

W kolejnym kroku umowa społeczna zostanie przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej.

Datę wznowienia rozmów potwierdził po zakończeniu spotkania Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych. Pytany przez dziennikarzy o powód, dla którego w rządowym projekcie porozumienia nie znalazły się daty zakończenia wydobycia w poszczególnych kopalniach podkreślił, że w tej kwestii obowiązują zapisy ubiegłorocznego porozumienia zawartego z górniczymi związkami zawodowymi.

– W tym momencie jedynymi datami, jakie są obowiązujące, są daty wynikające z porozumienia 25 września – zaznaczył wiceminister Soboń.

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność(łk)
fot. emef

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
AndrzejD

Szanowni górnicy ! PIS-owi byliście potrzebni tylko na wybory żeby na nich zagłosować za bułki które wam porozdawał duda (ten który aktualnie robi za tzw. prezydenta) Niech to w końcu do was dotrze że zrobili was w wielkiego wała ! 80% z was jest do odstrzału i żadne palenie opon już tego nie zmieni. Nikt z rządu nie zdecyduje się na kupowanie waszego drogiego węgla mając do dyspozycji tani Ruski, bo wtedy ceny prądu musiałyby pójść w górę o kilkadziesiąt procent. A za to, reszta społeczeństwa wyniosła by na butach ten rząd. Najdalej za kilka lat zostanie tylko kilka kopalń… Czytaj więcej »

lewacka propaganda

oj jakie te lewactwo mądrę, przeżyliśmy tę mądrości od 1945 do 2015 i kilka milionów młodych Polaków w wyniku tych madrości wyjechało za chlebem do Londynu,Irlandii, Holandi , Norwegi itp Wykształceni młodzi ludzie woleli myć gary w londynie, zbierać szparagi Niemcom , taki stworzyli los Polakom….

The Tiger@

To ekonomia jest lewacka? A ja zawsze myślałem, że to zwłaszcza prawdziwa prawica zna i szanuję ekonomię.

Perez

w punkt!

Emil

Górnicy mają tyle wspólnego z ekonomią i prawicą, co ten cały PiS…

Perez

Przepraszam Cie bardzo, jestem wyksztalcony, wyjechalem do Holandi…szparag nie zbieram, nikomu dupy nie podcieram. Wyjechalem w 2017 roku, tak samo jak wiekszosc moich znajomych, ktorzy wyjezdzali mniej wiecej w tym samym czasie. Co ciekawe…wielu z nich wyjechalo tylko dlatego ze mialo dosc rzadu PIS.

Józek

Ciekawe miał dość rządu PiS, po dwóch latach,gdzie państwo po raz pierwszy zaczęło ludziom pomagać,a do górników nikt nie wysyłał policji z bronią żeby strzelali.Nie znajduję w tej wypowiedzi żadnego rozsądnego tłumaczenia,chyba że po prostu chciał wyjechać i wyjechał bez względu kto by nie rządził. Można nie lubić PiS, ale trzeba przyznać jedno że oni coś robią żeby było lepiej,i to jest widoczne,gdyby nie pandemia tobyśmy byli znowu do przodu.Jak sobie przypomnę poprzedników gdzie nic się nie dało,a pieniędzy dla ludzi niema i nie będzie jak to powiedział ,Wincenty R.to ręce opadają a wznoszą się na cześć obecnej władzy,bo nie… Czytaj więcej »

The Tiger@

@Józek: są osoby, którym PiS nie jest na rękę – także gospodarczo. Zwłaszcza młodzi gniewni o wysokim potencjale widzą, że PiS działa skutecznie dla swojego elektoratu, czyli osób biedniejszych.

Perez

Co miesiac z mojej wyplaty Panstwo zaberalo sobie srednio ponad 7k na Zus, podatek, emerytalne, remtowe, chorobowe.
To ze jak zlamalem noge i uslyszalem, ze termin u ortopedy jest dopiero za 6 miesiecy to nic (placilem srednio ok 2500zl co miesiac na NFZ), ale jak dostalem wyliczenie z ZUS, ze jak bede placil jeszcze 26 lat (placilem srednio ok 3500zl miesiacznie skladki emerytalnej) skladki, z uwzglednieniem podwyzek….to dostane na emeryturze 1800zl miesiecznie….to po prostu bylo mi tego za duzo :)

Rest

….i dodaj słabo wykształconych, którzy podatni są na język propagandy serwowany przez publiczne media TVP a do tego bogobojnych i zabobonnych dla których słowa wygłaszane zza ambony co niedziela, są jak dotyk Boga prawdziwego.

Perez

Józek chlopie….gdzieTy zyjesz? Ogladasz cos innego niz TVP? Naprawde, nie mowie tego zlosliwie, ale zacznij czerpac wiedze rowniez z innego zrodla, najlepiej powoli, bo mozesz dostac mocnego szoku. Ogladam od czasu do czasu TVPIS…i zaprawde powiadam wam, takie wiadomosci to pamietam z lat 80-tych….i to raczej z ich poczatku.
Gdyby nie pandemia to co by bylo do przodu powiadasz??? Dostales podwyzje emerytury 3,5zl?
Polska to juz mentalnie staje sie druga Bialorusia. Z rzadow kaczora to sie tylko Putin cieszy :)

lewacka propaganda

baju, baju i pewnie nie słyszałeś nic o takich co są tam tylko od podcierania tyłów, od wielu lat?I popytaj dokładnie kto kiedy wyjechał?

Gang PiSena

@Perez. A jaki ty masz chłopie problem z podcieraniem d..y. Przecież pielęgniarka kształciła się w tym kierunku a niektóre to i wyższe wykształcenie mają i doskonale wiedziała podczas studiów jakie są uroki zawodu, niezależnie od tego czy jest pielęgniarką niemiecką, polską, ukraińską czy z Wietnamu, jeżeli człowiek jest ciężko obłożnie chory i jest taka potrzeba to trzeba to zrobić bo kto ma to zrobić: mechanik samochodowy, krawcowa, czy może ogrodnik ?

Perez

jesli nie wiesz dlaczego o tym wspomnialem….to szkoda mojego czasu na tlumaczenia :)

Byku

Hahahaha… Nie znam nikogo wykształconego, kto myje gary albo zbiera szparagi. To tacy nieudacznicy jak ty raczej w tym przodują.

DDD

Nic tak nie niszczy ekonomii jak podejście prawackie, wzbogacone o walory kreatywne.

Tomek

Mój syn wyjechał do Niemiec rok temu (25lat) , jest inżynierem i pracuje tam jako inżynier .

czad

To kiedy minister Ziobro wprowadzi cło na węgiel z Rosji o którym mówił kiedy był jeszcze w opozycji, da radę czy jest zwykłym miękiszonem ?

AndrzejD

Jest zwykłym miękiszonem, wszyscy to wiedzą

Fiku Miku

Zapomniałeś o akcyzie.

czad

Minister Ziobro a akcyzie nic nie mówił, widocznie zapomniał.

Ampuła

Zwiunzkowe wunsale mordziaste będą pracować.
Nad 263. projektem transformacji sektora, 526. koncepcją uzdrowienia branży, 397. wieloletnim programem stabilizacji, 735. planem kompleksowej restrukturyzacji, 414. porozumieniem przesunięcia likwidacji i 999. wymuszeniem pokrycia z budżetu Polski miliardowych strat na hobbystycznym grzebaniu się w tysiącmetrowej dziurze przez fizycznych po zawodówce.

parKing

Ale przynajmniej do kościółka chodzą

Obserwujący

Aż strach się bać gdy przybudówka pisiowska zwana solidarnością przedstawi swój “plan”.Tak jak niedziele niehandlowe to też poroniony pomysł tzw.solidarności i kleru.
Faktem jest, że kopalnie powinny zostać zamknięte z dnia na dzień a górnikom przedstawione oferty pracy /przekwalifikowania.Bez ceregieli.
Górnicy będą strzelać fochy i dąsy,pisiory się ich boją.Boją pisiory się też kleru i suwerena,ale najbardziej kleru.

Dobra zmiana

Zaczyna się dziać znowu palenie opon,strajki,zabawy
Będzie co robić w wolne Niedziele.

“Pij Setunie”

Fiku Miku

Najlepiej zamknąć jutro, tak żeby ciepełko do kaloryferków już nie popłynęło. Jak ci cztery litery przymarzną do kibla, to może nabierzesz szerszych horyzontów niż brązowe kropki na porcelance. Prądziu też nie będziesz miał i możliwości pisania głupot.

The Tiger@

O imporcie węgla coś słyszał?

Urko

@The Tiger@
Gdzie tam. O ogrzewaniu gazowym i fotowoltaice też nie

świerk

Przecież na takiej chałupie jak twoja nie wolno instalować fotowoltaniki.

gliwicjus

Oddaj już wreszcie na makulaturę te Trybuny Robotnicze z lat 70.

Gang PiSena

Lepiej niech nie oddaje a przynajmniej nie te z fotografiami Gierka na pierwszej stronie, bo kiedy podczas kampanii wyborczej prezes Kaczyński gościł w Sosnowcu to bardzo sobie Gierka chwalił.

Ciukmi

Prund i ciepło idzie z wungla z rosji smoluchu…

Gang PiSena

PiS przejął elektorat Samoobrony, który raczej kaloryferków nie zna, za to w kopciuchach pali nie węglem a płytą paździerzową dodatkowo lakierowaną na wysoki połysk.

PRZEDSZKOLE GORNICZE

bardzo dobrze powinni was pogonic lizaliscie d—py pinokia i calego pisu i chcecie zachowac wszystkie dodatki ktore wam sie nie naleza straszyc sobie mozecie to pajacowanie

teddi

Proszę podać nazwę jednej dobrze funkcjonującej firmy na rynku gdzie udział i koszty związków zawodowych jest powiązany z funkcjonowaniem firmy? Firma potrzebuje managerów, ekonomistów i ludzi z wizją rozwoju a nie związkowców na etacie.

pablo_b

ile jeszcze będziemy dopłacac do tego “trupa”

Alojz

Mówisz o kościele? Oj, długo jeszcze…

trup będzie śmierdział u nas

Trup przyjedzie do Polski uciekając przed impeachmentem i prosząc o azyl polityczny.

mieszczuch

Związkowcy zapowiedzieli przygotowanie własnego projektu , ciekawe każdy sobie rzepkę skrobie ? Czyżby związki to państwo w państwie , że robią co chcą ? Górnictwo to już powolny koniec dzięki nowoczesnym alternatywom techniki grzejnictwa ,no może by to przyszło długo później ale chcieliśmy być w U.E no to nie pomogę , dyrektywy dotyczące emisji zanieczyszczeń zobowiązują też i nasz kraj. Więc zawsze jest początek jak że i koniec. Amen.

andrzej

odpowiedzi biur podróży z Sośnicy nie widzę jakie związki się mogą wypowiedzieć gdy sprzedali kopalnie WAŻNE !!!!!!!!Związkowcy stołki mają do emerytur

Obserwujący

Całkowicie nie do zaakceptowania jest roszczeniowa,butna,arogancka postawa górników.Gdyby to zależało od podatników,kopalnie już dawno temu zostałyby zlikwidowane.
Możecie sobie opracowywać ile planów chcecie,pamiętajcie,żę to podatnicy dopłacają potężne pieniądze do nierentownego wydobycie węgla.Węgla, będącym trującym przeżytkiem.
Górnicy! nie jesteście nikim ważnym tylko zwykłymi wyrobnikami w dodatku narzędziem w rękach pisiorów.Wiecie,że kopalnie będą zamykane,zacznijcie się przekwalifikowywać.Fochy,dąsy nic wam nie dadzą.

Urko

“Związkowcy zapowiedzieli przygotowanie własnego projektu, który ma zostać przekazany rządowi.”
Pomne to dzieło bez wątpienia zostanie laureatem nagrody Hugo za 2021 r.

hanek mały

Chcieliście kapitalizmu, to go macie. W kapitaliźmie nikt bankrutowi nie będzie dokładał pieniędzy, bo skoro jego działalność nie przynosi dochodu, ale same straty, to musi zbankrutować.

Amtek

Powiedz to swojemu proboszczowi

mysz kościelna

A najlepiej biskupowi aby odgórnie, drogą służbową przekazał to swoim podległym proboszczom.

serio?

A wiesz, co to są zakłady strategiczne, ważne dla stabilności państwa i bezpieczeństwa energetycznego?
Odpowiem tobie i innym, bo zdaje się trochę odpłynęliście w swym zacietrzewieniu. Otóż takimi zakładami, do których się dokłada w razie konieczności są rafinerie, kopalnie, elektrownie, obiekty gospodarki wodnej, duże i ważne węzły kolejowe, porty, magazyny (np. gazu) itp. Kopalnie to nie salony fryzjerskie.
Idąc twoim tokiem myślenia, jako skrajnie nierentowne powinno się zamknąć większość urzędów a urzędników, jako raka toczącego zdrową tkankę narodu wy…ić na zbity pysk.

The Tiger@

Kopalnie nie są zakładami strategicznymi, ponieważ bezpieczeństwo energetyczne można zapewnić w inny sposób. Urzędnicy niestety są złem koniecznym i a priori nie wytwarzają wartości dodanej.

Perez

Proponuje zeby byli pracownicy wydzierzawili kopalnie za przyslowiowa zlotowke i zaczeli pracowac bez dotacji i pomocy panstwa, na takich samych zasadach jak wszystkie firmy w polsce.

Rett

Cóż… górnictwo, służba zdrowia, nauka, rząd… kadryl trwa od trzydziestu lat, pary wirują, tancerze się przeplatają a i tak chodzi w tym o to, by każdy wrócił na swoje miejsce… bogatszy – o kolejny taniec.

Górnik Pany

PiS się skończy…

Kólczyk

Ja bardzo cieszę się z sytuacji w naszym pięknym kraju. Nie dość, że za bezcen przejmuję kolejne biznesy razem z ich właścicielami, którzy pracują w nich teraz za miskę ryżu, to za chwilę będę miał całą armię byłych ryli do koszenia trawy, czyszczenia basenów i przepychania kibli w moich posiadłościach.

Dziadek

Do kibli w Twoich “posiadłościach” to pieluchy, pieluchomajtki ,podpaski, worki po cemencie wrzucają ,ze trzeba przepychać ?

W swoim mieszkaniu mieszkam 40 lat,domek letniskowy mam od 25 lat jeszcze nigdy nie miałem sytuacji aby przepychać kibel.

Janek

Nic im nie dawać! Półroczną odprawę i won na bruk. Pracy nie brakuje, skoro sprowadzają Ukraińców.

Obserwujący

Redakcjo Szanowna,proszę o usunięcie lub zablokowanie komentarzy osób “The Tiger” oraz Gangpisena.
Swoją luźną,prywatną rozmową i przedłużającą się rozmową zaśmiecają forum.

suport

Moich wpisów nie chcesz usunąć ?

The Tiger@

Szanowny Obserwujący, ilość Twoich monotematycznych postów gorzej wpływa na to forum niż nasza rozmowa.

Tomasz

mnie ciekawi jedno,ILU RZĄDZĄCYCH ZNA PRACĘ GÓRNIKA ORAZ EKSPLOATACJĘ ZŁOŻA ? ? ?

AndrzejD

…a co to ma do rzeczy ? Rządzący powinni znać zasady rachunku ekonomicznego

Fiku Miku

Tak? To nam to wytłumacz na przykładzie sprzedaży zakładów papierniczych w Świeciu. Jednej z najnowocześniejszych na świecie, za ułamek wartości, firmie International Paper z USA.

Urko

Pierwsze . Świecie to Mondi . IP to Kwidzyn . Drugie . Historia jest z1992 r. Trzecie . Jak już musisz pluć , to rób to z jakimkolwiek sensem . I staraj się wycelować. No chyba , że to ty miałeś kupić zakład w Kwidzynie a Amerykanie cię ubiegli:-):-):-):-) :-) XD XD XD . I jeszcze :LOL

The Tiger@

Coś ma taką wartość, za jaką kwotę ktoś inny chce i może tu kupić. Możesz mieć bardzo nowoczesny zakład, ale jak nie ma chętnego na kupno to nie jest warty nic.

Gang PiSena

Polska klasa średnia posiada średnio nowoczesne hotele, stoki narciarskie, restauracje a dzięki działaniom rzekomo polskiego rządu PiS, który rzekomo dba o Polaków, za niedługo zbankrutują i obcy chętny kapitał wykupi to wszystko za bezcen, za nic, poniżej wartości.

Gruntowy przymrozek

Orlen kupi upadłe hotele za symboliczną złotówkę, oni na to czekają.

Ampuła

Hotele, gazety, kioski z partyjnymi dewocjonaliami, przywiędłe kwiaty lotosu… A dlaczego CPN ORLEN nie chce kupić kompletu kopalni wungla? Akurat okazało się, że wypracowały – jak co roku – parę miliardów strat. Toteż, na ekonomiczny rozum, powinny być do wzięcia taniuśko. Do tego ponoć jeszcze od środka Ziemi po ojczyste brzegi pełne są narodowego czarnego złota. Na jakieś 200 lat, według Głównego Geologa Amatora Kraju. Na kupnie wunglowych skansenów pcimski menażer zrobiłby za jednym zamachem świetny interes, sprzedając drogo czystozłotopolski surowiec złaknionym tego cymesu rynkom światowym, a jednocześnie zaskarbiłby sobie ludową wdzięczność wśród złogów etatowych wunsali zwiunzkowych, wczepionych w kolonie… Czytaj więcej »

Gang PiSena

Polskie kopalnie generują straty bo koszty wydobycia węgla są strasznie wysokie. Nawet za głupią koszulę flanelową dla górnika kopalnia płaci 3 razy więcej niż za taką samą koszulę na targu. A dlaczego ? Bo koszula dla górnika musi mieć wszelakie atesty bezpieczeństwa, materiał na koszulę musi być bezpieczny, nitka którą koszulę zeszyto musi być bezpieczna i nawet każdy guzik przy koszuli musi być bezpieczny i tak jest z każdym przedmiotem, który zjeżdża na kopalni na dół. A kto przydziela koszuli i innym niezbędnym górnikom przedmiotom jak kilof i łopata atest bezpieczeństwa ? Wszelakie uprawnione do tego instytuty i każą sobie… Czytaj więcej »

Ampuła

Nie, nie w unijnej koszuli ani ruskich standardach BHP leży problem absurdalnej nieopłacalności polskiego wunglownictwa kamiennego. On leży na głębokości 1000 metrów, gdzie sprytnie ukrywa się przed ekonomią przerost zatrudnienia Umorusanych Specjalnej Troski. Dlaczego, mimo miliardów strat co roku na działalności, zatrudnienie w przemyśle wunglowniczym rośnie? Ponieważ etaty zwiunzkowych wunsali zależą wprost od liczb na kopalnianych listach płac. W 2019 r. przybyło 502 pracowników w tej wysoce stratogennej patologii. Dwóch do roboty na dole, a pięciuset na biurowym wierzchu… Ta pięćsetka to zapewne dobrozmianowe, partyjne tuczniki, które trzeba karmić z państwowego koryta, bo same żeru nie znajdą. Zatrudnienie i płace… Czytaj więcej »

Gang PiSena

@ Ampuła. Kiedy kopalnie zostaną sprywatyzowane to nagle okaże się, że wydobycie wungla nawet z głębokości 1000 metrów jest tak tanie jakby leżał on na głębokości 10 m.

The Tiger@

@Gang PiSena: Certyfikacja wyrobów dla górnictwa jest pewnym elementem zwiększającym koszty, ale dopiero na 4 miejscu. Oto pierwsze trzy: 1. Poziom wydobycie – im głębiej tym drożej. A w Polsce jest znacznie głębiej niż w Rosji, Australii czy Kolumbii. 2. Spółki są nieefektywnie zarządzane, głównie w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. 3. Korupcja w zakupach dla górnictwa. No i wracając do certyfikacji wyrobów – to zarówno w USA, jak i w Rosji też jest ta certyfikacja niezbędna. Ale w tej drugiej to po prostu się załatwia przez nasz punkt 3. I certyfikacja wyrobów dla górnictwa nie ma wiele wspólnego z UE,… Czytaj więcej »

Fiku Miku

Jeszcze napisz kolejną głupotę, że covid to został wymyślony przez Prezesa, żeby przejąć te interesy. Przedłużający się lockown spowoduje bankructwa, latanie po restauracjach, swingersklubach i fitnesach na pewno nie spowolni pandemii. Czy życie innych osób jest dla Ciebie mniej warte niż sojowe latte?

Urko

Sojowe late. Z wungla. Bo, jak wiadomo, z wungla można zrobić wszystko. W tym i nowy gebis dla Jarosława K. ‘aka “Polskęzbaw” . A ponieważ wungiel to “polskie złoto” , uśmiech Jarosława K . stanie się “szczerozłoty”. Nie mogę się doczekać .

Gang PiSena

Merytoryczne działania PiSowskiego rządu w walce z covidem przypominają odbijanie się pijanego od ściany do ściany, żadnej strategii, żadnej logiki, coś niby próbują a potem sobie zaprzeczają odwrotnymi działaniami a w zasadzie to tylko ślepo naśladują Niemcy a raczej kopiują od nich tylko to co najgorsze. Po za tym w świetle kamer na konferencjach prasowych rząd już trzy razy ogłaszał zwycięstwo nad covidem, wierzysz swojemu rządowi czy nie bardzo ? A skoro tak to po co dalsze obostrzenia, a to spowodowało że przedsiębiorcy w końcu oświadczyli że wolą umrzeć na covid niż z głodu.

The Tiger@

@Gang PiSena: Czyli wartość będzie po prostu niższa, a nie zostanie sprzedane/ kupione poniżej wartości. I nie musi to być obcy kapitał, tylko tam gdzie jest on wolny.

Gang PiSena

No i w tym szkopuł bo Polacy mają raczej kredyty do spłacenia a nie wolny kapitał.

The Tiger@

@Gang PiSen: zdziwiłbyś się. Poza tym posiadanie kredytu nie oznacza braku własnych wolnych środków.

Gang PiSena

Nie oznacza również, że każdy kto ma kredyt na pewno posiada własne wolne środki.

The Tiger@

@Gang PiSena: oczywiście, że nie oznacza to.

Gang PiSena

I raczej na pewno ci polscy średni przedsiębiorcy hotelarze, restauratorzy i właściciele stoków, którzy mają kredyty to wolnych środków nie posiadają o prócz drobnych niewielkich “oszczędności”.

The Tiger@

@Gang PiSena: Nie, oni, podobnie jak ich koledzy z innych krajów ich nie mają. Ale branży produkcyjnej się wiedzie całkiem dobrze i może ona się będzie chciała zdywersyfikować. Prawda jest taka, że zagraniczni inwestorzy na te małe przedsiębiorstwa nie są łasi.

Gang PiSena

“Może” to głębokie i szerokie, może się będą chcieli zdywersyfikować a może nie.

The Tiger@

@Gang PiSena: jeżeli “może” jest głębokie i szerokie to co jest pewne (oprócz śmierci i podatków)?

Gang PiSena

Pewne jest to, że PiSowski rząd jeździ podatkowymi pułapkami po polskich przedsiębiorcach jak po łysej kobyle aż wyciągnie kopyta.

The Tiger@

@Gang PiSena: z tym się zgodzę. Ale na szczęście przedsiębiorscy są kreatywni i coś wymyślą.

Gang PiSena

A może kreatywnie się zdywersyfikują, wymyślając zakup prywatyzowanych w przyszłości kopalnii ?

The Tiger@

@Gang PiSena: tylko po co pchać się w biznes bez przyszłości? Przecież nie są głupi.

Gang PiSena

To po co Niemcy u siebie otworzyli nową kopalnię węgla brunatnego ? Są tak głupi, że pchają się w biznes bez przyszłości ?

The Tiger@

Tak. Zwłaszcza, że jednocześnie redukują jego wydobycie.

Gang PiSena

Czyli głupcy rządzą Eurokołchozem.

The Tiger@

Nie. Postępują zgodnie z planem. Bo nie otwierają nowych kopalni węgla brunatnego. Poza tym ich zarządzanie jest o niebo lepsze niż jest w Polsce…

Gang PiSena

Ale nowe złoże otworzyli, czyli węgiel nie jest zły.

The Tiger@

Jest zły, ale chwilowo nie ma alternatywy. A teraz fakty: Niemcy wyszli z wydobycia węgla kamiennego zgodnie z wieloletnim planem. Mają również wieloletni plan wyjścia z węgla brunatnego, który realizują. A takiego planu i jego realizacji w Polsce brakuje.

Gang PiSena

Spoko, spoko, nie bądź taki pełen obaw, głowa do góry, taki plan oraz jego realizację z pewnością Polsce narzuci Eurokołchoz.

The Tiger@

UE niestety nie ma wystarczająco siły by coś narzucić. Jest zbudowana na konsensusie i przez to może jedynie wpływać na narodowe plany.

Gang PiSena

Ten konsensus to jakiś taki jednostronny.

The Tiger@

Nie – wielostronny.

Gang PiSena

Wielostronny jeśli chodzi o Niemcy, Francję, Holandię, Wlk. Brytania już podziękowała za taką wielostronność a dla Polski to taki wielostronno-jednostronny z przewagą na jednostronność.

The Tiger@

I sobie strzeliła w stopę. Co bardzo dobrze teraz widać. Obiektywnie rzecz biorąc UE jest korzystna dla Polski, ale to nie jest tak, że można cały czas robić co się chce.

Gang PiSena

Strzeliła sobie w stopę, cóż to, instynkt stadni zawiódł ?

The Tiger@

W WB – tak.

Gang PiSena

Czyli instynkt stadni to bardzo mało precyzyjne narzędzie i ma dokładność walenia na oślep obuchem siekiery, więc jego zwolennicy mogą i powinni czuć się bardzo zawiedzeni jego działaniem i powinni z niego zrezygnować ?

The Tiger@

Pytasz czy demokracja jest dobra?

Gang PiSena

Pytam czy stadni instynkt jest dobry ?

The Tiger@

Może być dobry, a nie musi być dobry.

Gang PiSena

Swego czasu bardzo pochlebnie wyrażałeś się o stadnym instynkcie, teraz twoja opinia w tym zagadnieniu jest mniej entuzjastyczna, czy pogłębiłeś swoją wiedzę w tym temacie ?

The Tiger@

Moja opinia nie zmieniła się.

Gang PiSena

Szkoda tylko, że twoje wcześniejsze i późniejsze wypowiedzi w tej kwestii nie pokrywają się.

The Tiger@

Podaj przykład. Bo tak to tylko rzucasz słowa na wiatr.

Gang PiSena

To nie rzucaj słów na wiatr a tylko przytocz sobie swoje poprzednie wpisy.

The Tiger@

Chcesz się mną wyręczać. Niedoczekanie.

Gang PiSena

Na razie to może jeszcze Eurokołchoz takiej siły nie ma ale urzędnicy Eurokołchozu w odpowiedzi na problemy Eurokołchozu dążą do tego aby Eurokołchoz wzmocnić, czyli “Jeszcze więcej Eurokołchozu w Eurokołchozie” i z czasem Eurokołchoz nabierze odpowiedniej siły.

The Tiger@

I to będzie lepszy od władzy urzędników na poziomie narodowym. Chociaż wolałbym silną UE z minimalną liczbą urzędników.

Gang PiSena

To co ty wolisz niekoniecznie może i musi być dobre dla reszty.

The Tiger@

Ale w tym wypadku jest. Chociaż jak ktoś sobie sam w stopę strzela – to niech strzela, ale niech mi nie każe płacić na leczenie.

Gang PiSena

Nikt ci nie każe strzelać sobie w stopę.

The Tiger@

Ależ ja nie strzelam, tylko Ty to innym radzisz.

Gang PiSena

Nic nikomu nie radzę, tylko i wyłącznie opisuję rzeczywistość i nic po za tym.

The Tiger@

Wartościując ją… nieprawidłowo. Gdybyś pisał “UE robi to, a to”, to można byłoby dyskutować, ale nie ma konkretów.

Gang PiSena

Napisałem, że Eurokołchoz robi to i to.

The Tiger@

Właśnie… Eurokołchoz. Nie ma czegoś takiego. Jest UE. Eurokołchoz może być czymś innym. I napisałeś rzeczy, które są półprawdą służącą do manipulacji.

Gang PiSena

Na razie może jeszcze nie ma ale do tego z całych swoich urzędniczych sił dąży a niektórzy to nawet by chcieli aby już był.

The Tiger@

Właśnie UE chce liberalizacji, ale niestety się musi uginać pod presją państw narodowych. I oby to się zmieniło.

Gang PiSena

Dobrze to opisałeś, tyle że na odwrót.

The Tiger@

Jak tak już piszesz to widać, że nie masz pojęcia. Przykład jest mnóstwo.

Gang PiSena

Jak tak już piszesz to widać, że żyjesz w błędzie. Fakty mówią same za siebie.

The Tiger@

Oczywiście, że fakty mówią same za siebie. I potwierdzają to co napisałem. Ale Ty patrzysz pod Twoim kątem – który akceptuje, chociaż jest nieaktualny.

Gang PiSena

Tobie się tylko zdaje, że jest nieaktualny.

The Tiger@

Nie tylko mi, ale także zdecydowanej większości elit.

Gang PiSena

Nazwa nie ma żadnego znaczenia EU czy Eurokołchoz, inteligentny człowiek i tak wie o co chodzi, ważne jest to czym naprawdę Eurokołchoz jest w rzeczywistości a mianowicie egzoszkieletem wzmacniającym siłę Niemiec.

The Tiger@

Oczywiście, że inteligentny człowiek wie o co chodzi. Ale inteligentny człowiek również nie używa nietrafnych określeń. I bardzo dobrze, że UE jest egzoszkieletem wzmacniającym siłę Niemiec, bo wzmacnia siłę także państw ościennych, jeśli wiedzą co robić. To dla państw Europy, które biorą udział w UE takie win-win.

Gang PiSena

Tak ją wzmacnia, że bez tego wzmacniania byłyby jeszcze silniejsze.

The Tiger@

Nie, nie byłyby. Współpraca zawsze jest lepsza niż rywalizacja.

Gang PiSena

Komunistyczna współpraca w ramach eurokołchozu nie jest lepsza od kapitalistycznej rywalizacji.

The Tiger@

Kapitalizm jest zbudowany na dwóch filarach: współpracy i rywalizacji. I kapitalizm zawsze jest efektywniejszy od komunizmu. Dlatego też UE z nim walczy, ale niestety państwa narodowe mu przeszkadzają.

Gang PiSena

Państwa narodowe przeszkadzają Eurokołchozowi i sam twierdzisz, że Eurokołchoz jako państwo federalne będzie czymś lepszym od Unii państw niepodległych.

The Tiger@

Oczywiście, że UE jako państwo federalne będzie czymś lepszym – ceteris paribus – ponieważ zadziałają efekty synergiczne. A na poziomie przedsiębiorstw będzie większa swoboda działania, dzięki jeszcze bardziej jednolitemu rynkowi, co oznacza większą konkurencję.

Gang PiSena

Oczywiście, jak tylko polskie firmy transportowe okazały się bardziej konkurencyjne i opanowały rynek Eurokołchozu to Euurokołchoz zaraz zaczął przykręcać im śrubę.

The Tiger@

I znowu tu widzimy zły wpływ państw narodowych.

Gang PiSena

Czyli Niemcy należy zlikwidować bo jako państwo narodowe ma zły wpływ.

Gang PiSena

Rurę do przesyłu gazu też na dnie Bałtyku układają a gaz zawiera węgiel i nie bez przyczyny nazwany został węglowodorem.

The Tiger@

Wiesz co jeszcze zawiera węgiel: człowiek. Nie bez przyczyny istnieje coś takiego jak chemia organiczna. A układają rurę by nie być zależnym od kilku potencjalnych zakłucaczy.

Gang PiSena

Chemia organiczna to nie radzi sobie z węglem kamiennym ?

The Tiger@

Cóż to za bdzura?

Gang PiSena

Twierdzenie, że chemia organiczna dokładnie tak samo jak radzi sobie z węglowodorami w gazie jak i z węglem kamiennym jest dla ciebie bzdurą ?

The Tiger@

Nie, to nie jest dla mnie bzdura. Pisanie o tym jest dla mnie bzdurą.

Gang PiSena

Dlaczego ?

The Tiger@

Ponieważ nie wnosi to nic do dyskusji.

Gang PiSena

To tylko twoja błędna opinia.

The Tiger@

To tylko Twoja błędna opinia.

Gang PiSena

I vice versa.

The Tiger@

Dokładnie. Ale Ty masz na szczęście mniej do powiedzenia w tym temacie.

Gang PiSena

Może i mniej ale bardziej konkretnie i na temat.

The Tiger@

Właśnie to są następne punkty w których mi ustępujesz.

Gang PiSena

Wiem, że byś tak chciał.

The Tiger@

Nie muszę chcieć czego co jest faktem.

Gang PiSena

Ale chcesz tego co faktem nie jest.

The Tiger@

W przeciwieństwie do Ciebie – nie.

Po&rało was?

Rozumiem, że panowie są w pracy?

The Tiger@

24/7h ;)

Widać

The Tiger@

Zazdrościsz?

Sebastian

Wygląda że nie

teddi

od samego machania łopatą biznesu się nie zrobi

Sebastian

A mnie ciekawi ile ty znasz firm do których cały kraj latami dokłada. Dość k…a tego

Fiku Miku

Cała masa urzędników – teraz z 600 tysięcy.

Gang PiSena

Czy to ci urzędnicy co 500+ przydzielają ?