Chirurdzy z Gliwic i Katowic uratowali stopę nastolatkowi. Chłopak uniknął amputacji

Fot. poglądowe /px

Kolejną udaną operację rekonstrukcję stopy u nastoletniego pacjenta przeprowadzili wspólnie lekarze z Centrum Onkologii z Gliwicach i Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Dzięki interdyscyplinarnemu leczeniu i zaangażowaniu medyków wielu specjalności chłopak uniknął amputacji.

 
17-letni Tomek w październiku uległ wypadkowi motocyklowemu, w wyniku którego jego stopa została zmiażdżona. Obrażenia były poważne i rozległe – doszło do ubytku mięśni oraz skóry, obejmującego 3/4 obwodu stopy. Chłopcu groziła amputacja.

W pierwszym etapie leczenia pacjent trafił na oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej GCZD, gdzie lekarze zajęli się licznymi złamaniami otwartymi kości śródstopi, stawu skokowego i pięty. Ortopedzi z GCZD zaopatrzyli stopę bezpośrednio po wypadku, w kolejnych tygodniach nadzorowali zrastanie się kości i stawu stopy.


Niezależnie od leczenia ortopedycznego zmiażdżona stopa wymagała leczenia chirurgicznego.
– Zanim możliwe było przystąpienie do rekonstrukcji, konieczne było całkowite oczyszczenie i usunięcie martwych tkanek, dzięki czemu możliwe było uratowanie j części stopy – mówi dr Katarzyna Byrka-Owczarek, chirurg w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Operację rekonstrukcyjną stopy przeprowadzano w GCZD 23 grudnia. Do rekonstrukcji tkanek użyto wolnego płata, pobranego z prawego uda.
– Płat o wymiarach 30x18cm pobrano z fragmentem powięzi szerokiej uda oraz częścią mięśnia obszernego, następnie przeniesiono go w ubytek tkanek na stopie. Wykonano trzy mikrozespolenia naczyniowe, a następnie odtworzono ubytek tkanek w okolicy stopy. Zabieg uratował pacjenta przed amputacją. Chłopak ma szanse na powrót do normalnej aktywności fizycznej – wyjaśnia prof. Łukasz Krakowczyk z Centrum Onkologii w Gliwicach, który kierował zespołem wykonującym zabieg rekonstrukcji.

Fot. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka

Pacjent jest obecnie pod opieką Poradni Ortopedycznej GCZD oraz Poradni Chirurgicznej GCZD.
– Tomek pojawia się u nas na cotygodniowych kontrolach. Przeszczepione tkanki przyjęły się, chłopak będzie jednak wymagać długiej rehabilitacji. Z pełną rehabilitacją będzie można jednak ruszyć dopiero po całkowitym wygojeniu się stopy. Prawdopodobnie konieczne będzie jeszcze zmniejszenie płata skóry, tak aby lepiej dopasować go do kształtu stopy – wyjaśnia dr Katarzyna Byrka-Owczarek.

To kolejna tego typu operacja rekonstrukcyjna stopy, przeprowadzana wspólnie przez lekarzy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i Centrum Onkologii w Gliwicach.

Pod koniec maja 2020 r. taki zabieg przeprowadzono w GCZD u 13-letniej Ewy. Operacja powiodła się, dziewczyna wróciła już do uprawiania siatkówki.

Jak podkreśla prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD, tego typu zabiegi rekonstrukcyjne wymagają zaangażowania lekarzy wielu specjalizacji. – Historia Tomka czy wcześniej Ewy to bardzo trudne przypadki. Dzięki współpracy GCZD z Centrum Onkologii potrafimy pomagać młodym ludziom po wypadkach. Przeprowadzane w naszym szpitalu operacje rekonstrukcyjne pozwalają im uniknąć okaleczenia i dają szanse na powrót do sprawności.

(inf. GCZD)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bogusia

W Gliwicach nasi medycy są mistrzami. Również Ci ze szpitala miejskiego nr 4. Wszystkim zdrowia życzę.

Gang PiSena

No proszę, a takie Angole to tylko potrafią chorego Polaka od aparatury odłączyć, zagłodzić na śmierć i już gotowe organy do transplantacji, ciekawe jak by wyglądało ich postępowanie wobec: Niemca czy obywatela USA bądź Izraela ?

Ampuła

W historii Nagród Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny jest 30 osób z Wielkiej Brytanii.
I dwóch Polaków. Z pochodzenia, bo Polskę opuścili, żeby prowadzić badania godne nagród.
Innych, niż talon od sekretarza POP kliniki czy dyplom od Sakiewicza na galowym partaitagu NSDAPiS.

Gang PiSena

Nie pisałem o ilości Nobli a tylko o robieniu z nich pożytku.

Gang PiSena

Kilka lat temu spod 30 angielskich Nobli udało się wydobyć arabską dziewczynkę, która była w identycznej sytuacji jak Polak, przeżyła i ma się dobrze, więc drugi raz “wyżsi w ich mniemaniu cywilizacyjnie” angole nie mogli sobie pozwolić na taką zniewagę.

Gang PiSena

W klinice Budzik nikt nie dostał Nobla i jakoś bez tego dają sobie radę i wygląda na to, że Noble nie są tam do niczego potrzebne a nawet wręcz zbyteczne.

Gang PiSena

Niejaki mistrz Formuły I, nie polskiej narodowości, już kilka lat leży nieprzytomny, podpięty pod aparaturę medyczną i żadnemu niezawisłemu sądowi nawet nie przyjdzie do głowy odłączać go od tej aparatury.

The Tiger@

Narodowość nie ma tu znaczenia. Znaczenia ma zasobność portfela.

Gang PiSena

Przecież Polak już od kilku lat pracował na Brytyjski PKB, był tam ubezpieczony i płacił składki.

The Tiger@

@GP: Bytyjski system służby zdrowia należy do słabych i nie opłaca w takich przypadkach niezależnie od narodowości.

Gang PiSena

Skoro są słabi, to niech mają tego świadomość a w ramach resztki przyzwoitości niech nie utrudniają innym roboty.

The Tiger@

Niki bicnie utrudniali. Postępowali według procedur.

Gang PiSena

Ponoć według europejskich wartości, wszyscy ludzie są równi i Eurokołchoz stoi na straży tego.

The Tiger@

@GP: Wszyscy ludzie mają równe prawa. A nie są równi. TO jest duża różnica.

Gang PiSena

No to jak w ramach równych praw Eurokołchoz broni i wspomaga swojego obywatela wobec państwa zewnętrznego jakim jest Wlk. Brytania ?

The Tiger@

Służba zdrowia leży w gestii państw narodowych.

Gang PiSena

Racja, Niemcy od razu wypieli się na Eurokołchoz i chociaż mają w nim najsilniejszą pozycję, kupują szczepionki po za nieudolnym, biurokratycznym Eurokołchozem.

The Tiger@

@GP: nie wypięli się tylko uzupełniają swoje zakupy. Coś co każde państwo może zrobić. I nie chodzi tu o nieudolność UE. Ale widzę, że temat Ciebie bardzo frustruje, bo ciągle to nowe wątki otwierasz.

Gang PiSena

Skoro każde państwo może to zrobić, to po co w ogóle Eurokołchozowe zawracanie głowy, nieudolność UE, nie o to chodzi, nic się nie stało, tak może być a nawet jest całkiem dobrze.

The Tiger@

Żeby mieć większą siłę przetargową. To przecież każdy wie.. a Ty zmieniasz temat, czyli przyznajesz mi rację.

Gang PiSena

Wiesz co, najlepiej niech Eurokołchoz nałoży sankcje na koncerny, które go dy….ą bez znieczulenia, aby udowodnić, że nie jest małym żuczkiem, wtedy pokaże swoją siłę.

The Tiger@

Jeśli nie będzie odpowiedniej współpracy przez koncerny to pewnie na tym się skończy. Ale najpierw są negocjacje, no to jest częścią DNA UE.

Gang PiSena

Niech współpracują, najlepiej to niech połączą się w Trust i zaczną dyktować takie ceny, że UE DNA skiśnie.

The Tiger@

Niedoczekanie Twoje. Prędzej WB lub jej części wrócą do UE.

Gang PiSena

Dlatego właśnie z powodu zasobności portfela chorym Polakiem miała zająć się klinika Budzik.

The Tiger@

@GP: I co z tego? Fajnie, że coś takiego jest i należy to wspierać.

Gang PiSena

W zasadzie to muszę ci przyznać rację, za przywilej leczenia się w Wlk. Brytanii, Polak zapłacił najwyższą cenę.

The Tiger@

@GP: Miał pecha, ale miejsce gdzie to się stało jest wtórne. Może w USA by go w ogóle nie przyjęli, a w Polsce umarł szybciej.

Gang PiSena

Ten pech to jakoś dziwnie był wspierany przez Brytyjczyków, może w Polsce żyłby do dzisiaj.

The Tiger@

@GP: jak wspierany? Oficjalnymi procedurami? Może żyłby, a może umarłby wcześniej.

Gang PiSena

Może żyłby, ale na pewno umarł wcześniej i to jest niewątpliwa zaleta.

The Tiger@

Czyli jest to Tobie na rękę.

Gang PiSena

Ty mnie namawiasz abym tak myślał.

The Tiger@

Nie. Nie namawiam. Po prostu pokazałeś swoje prawdziwe oblicze.

Gang PiSena

Tylko cię podpuszczam.

The Tiger@

Teraz się tłumaczysz. Ale jak podpuszczasz to jesteś trollem.

Gang PiSena

Na pewno Polakowi nie dano szansy na życie.

The Tiger@

Narodowość była nieważna.

Gang PiSena

Zaczęli od Polaka i będą jechać po trupach, wszystkich ?

The Tiger@

Nie, nie był pierwszy. I nie ostatni.

Ampuła

Szpital w Plymouth zapytał sąd w sprawie wyłączenia aparatury podtrzymującej funkcje życiowe, a sąd zapytał żonę pacjenta. Żona zdecydowała o losie męża. Cała procedura odbyła się zgodnie z miejscowym prawem. Jednak część rodziny doprowadziła do upaństwowienia chorego, aby został umieszczony w Polsce w Klinice Budzik prywatnej fundacji. Nie w placówce państwowego systemu opieki zdrowotnej. Plan był taki, że rząd PiSocjalistów katolickich upaństwowi sobie propagandowy sukces jednorazowego, interwencyjnego importu chorego, a sprywatyzuje koszty dalszej opieki nad nim. Oczywiste było, że do Kliniki Budzik spłynie prawdziwa lawina datków wywołana społecznym poruszeniem, więc zadowolony Budzik nie wydzwaniałby do ministrów po dotację z budżetu.… Czytaj więcej »

Gang PiSena

Owsiak jeszcze helikoptera nie kupił ?

Gang PiSena

Od kiedy życie ludzkie podlega decyzji żony ?

Gang PiSena

Wlk. Brytania oferuje każdemu imigrantowi, który zdecyduje się na powrót do swojego kraju 2000 funtów i darmowy bilet na samolot, dlaczego w tym przypadku to nie zadziałało ?