Chwyciarnia w Arenie Gliwice oddana do użytku. “To miejsce pokocha każdy wspinacz”

Na otwarcie tej ścianki wspinaczkowej w hali Arena Gliwice środowisko wspinaczy czeka z niecierpliwością. W sobotę i niedzielę będzie ją można bezpłatnie przetestować podczas dni otwartych.

Sztuczna ściana wspinaczkowa w obiekcie przy ulicy Akademickiej 50 została zrealizowana przez fachowców z gliwickiej firmy Monolit, składającej się z ludzi od lat związanych z wspinaniem sportowym, wysokogórskim.

Jej wysokość wynosi 19 m, a łączna powierzchnia wspinaczkowa to 950 m2. Ma kilka sekcji, nowoczesne systemy bezpieczeństwa i parę takich elementów, których nie mają inne ścianki w Polsce. Jakich? To wszystko będzie można sprawdzić podczas Dni Otwartych Chwyciarni 17 i 18 listopada. Wydarzenie rozpocznie się od godziny 10:00 rano i potrwa do 22:00. W tym czasie ściana w małej hali Areny Gliwice zostanie udostępniona dla odwiedzających. Odbędą się tam również zawody, w których wezmą udział najlepsi wspinacze. W tym czasie będzie można zdobyć wejściówki, które pozwolą bywać w obiekcie trochę częściej.

– Chwyciarnia jest miejscem, które pokocha każdy wspinacz, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Wystarczy miłość do tego niełatwego sportu i już gliwicka ścianka stanie się jego ulubionym miejscem – zapewniają organizatorzy dni otwartych.

17-18 listopada, 10:00 – 22:00, wejście do Chwyciarni od strony holu C, Arena Gliwice, ulica Akademicka 50. Wstęp wolny.

Wspinaczka po ścianach zaczęła się w Gliwicach

W Polsce pierwszą ścianę z prawdziwego zdarzenia zainstalowali w połowie lat osiemdziesiątych wspinacze Klubu Wysokogórskiego z Gliwic. Wykorzystali w tym celu 15-metrowy szyb windy w budynku przy ul. Zwycięstwa 1, w którym mieści się siedziba klubu. Taka lokalizacja spowodowała, że pod ścianą było zawsze tłoczno.

Po dziesięciu latach, w roku 1995, obiekt został zmodernizowany przez firmę Monolit tak, by sprostać rosnącym wymaganiom i umiejętnościom korzystających z niego wspinaczy.

Następne lata przyniosły gwałtowny wzrost popularności wspinaczki, również wśród osób niezwiązanych bezpośrednio ze środowiskiem wspinaczkowym. W Polsce liczba ścian to około 400 – 450 obiektów, a wciąż powstają nowe. Najwięcej ścian znajduje się w południowej i zachodniej części kraju.

(żms)/Arena Gliwice, Monolit

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Naked
Naked

Piekna super inicjatywa pópieram w 10000% niejeden dzieciak załapie bakcyla zacznie trenować moze ktoryś bedzie mieć talent i chec do pracy i bummmm bedzie cos wielkiego i fajnego oby tylko ceny obsluga itp byly przyjazne aby dzieciaki mogly sie wykazac a dorosli mogli gdzies wyładowac energie a np nie na ulicach w drogich autach

Rafalsky
Rafalsky

Nie podniecaj się tak

Smith
Smith

Ceny muszą być wysokie. Jak chcesz prezentów to sam sobie zrób. Wyznajecie filozofię, że nie ma darmowych obiadów, to płaćcie i płaczcie. :-)

kaczor
kaczor

Ty pewnie jesteś jednym z tych biedaków co jeżdża na rowerze skoro tak cię boli że ludzie mają hajs na dobre samochody. Żal mi cie

Donald
Donald

kaczor, wydawaj majątek na drogie auto i pociskaj dozwolone 50km/h jak reszta w tanich gratach. Będą cie podziwiać. :-)

RealistA
RealistA

Bravo dla UM Gliwice!!! To zawsze będzie się chwalić.

Szota
Szota

Nawet premia sie nalezy i niebylejaka

Cliper
Cliper

Nikt się nie chwalił a warto..wsród mieszkańców powiatu mamy mlodego mistrza w tej dyscyplinie!

Zamaskowany Muczaczo
Zamaskowany Muczaczo

Jak w tym centrum handlowym zmieścili taką ścianę? :)

Bajtek
Bajtek

Zamaskowany, oczy do ręki i czytać. Przy Akademickiej.

Bartas
Bartas

Post Zamaskowanego to dowód na to, że “Hala Podium” jeszcze długo będzie musiała zapracować na swoje nieoczywiste miano.

Zamaskowany Muczaczo
Zamaskowany Muczaczo

Widzę, że tylko niektórzy zrozumieli żart…

Lolek
Lolek

Ja rzadko jadę do DK88 do Areny. No, ale jakoś się złożyło akurat tamtędy jadę i ostatnio patrzę drogowskaz “Arena”, to skręcam, i dopiero po chwili zorientowałem się, że to nie drogowskaz był na centrum handlowe i trza było po tych radełkach jeździć.

asdf
asdf

Dobrze, że Redakcja doprecyzowała o którą Arenę Gliwice chodzi, bo miałem wątpliwości czytając nagłówek.

Edek
Edek

A gdzie wyspa którą zrobiono za kupę kasy? Może ktoś z hali albo z monolita się wypowie.

ja234
ja234

“Chwyciarnia”….co to za osobliwy twór językowy…chyba, że to jakaś “nowoczesna” glajwicka gwara.Tak czy siak beznadziejne.
Powinno być, po prostu, ścianka wspinaczkowa.

Kk
Kk

Tak, a każda knajpa to powinna być po prostu “restauracja” bez jakichś głupich zbędnych nazw. A szkoła to szkoła i koniec.

Jan
Jan

Na 500+ dla biednych brakuje ale na jakieś obszczane blaszane łajno jest !! Oto cała polska

KOLO
KOLO

skończ zaczynać marudzić!

MariannaA
MariannaA

hehe, skończ zaczynać pisać!!!

Maciej
Maciej

Powinien zjeść snikersa bo nie jest sobą :P

Urko
Urko

Ale. ale, ale … Jak brakuje ???? Toż przecież wystarczyłoby nie kraść …