Chwyciarnia w Arenie Gliwice oddana do użytku. „To miejsce pokocha każdy wspinacz”

Na otwarcie tej ścianki wspinaczkowej w hali Arena Gliwice środowisko wspinaczy czeka z niecierpliwością. W sobotę i niedzielę będzie ją można bezpłatnie przetestować podczas dni otwartych.

Sztuczna ściana wspinaczkowa w obiekcie przy ulicy Akademickiej 50 została zrealizowana przez fachowców z gliwickiej firmy Monolit, składającej się z ludzi od lat związanych z wspinaniem sportowym, wysokogórskim.

Jej wysokość wynosi 19 m, a łączna powierzchnia wspinaczkowa to 950 m2. Ma kilka sekcji, nowoczesne systemy bezpieczeństwa i parę takich elementów, których nie mają inne ścianki w Polsce. Jakich? To wszystko będzie można sprawdzić podczas Dni Otwartych Chwyciarni 17 i 18 listopada. Wydarzenie rozpocznie się od godziny 10:00 rano i potrwa do 22:00. W tym czasie ściana w małej hali Areny Gliwice zostanie udostępniona dla odwiedzających. Odbędą się tam również zawody, w których wezmą udział najlepsi wspinacze. W tym czasie będzie można zdobyć wejściówki, które pozwolą bywać w obiekcie trochę częściej.

– Chwyciarnia jest miejscem, które pokocha każdy wspinacz, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Wystarczy miłość do tego niełatwego sportu i już gliwicka ścianka stanie się jego ulubionym miejscem – zapewniają organizatorzy dni otwartych.

17-18 listopada, 10:00 – 22:00, wejście do Chwyciarni od strony holu C, Arena Gliwice, ulica Akademicka 50. Wstęp wolny.

Wspinaczka po ścianach zaczęła się w Gliwicach

W Polsce pierwszą ścianę z prawdziwego zdarzenia zainstalowali w połowie lat osiemdziesiątych wspinacze Klubu Wysokogórskiego z Gliwic. Wykorzystali w tym celu 15-metrowy szyb windy w budynku przy ul. Zwycięstwa 1, w którym mieści się siedziba klubu. Taka lokalizacja spowodowała, że pod ścianą było zawsze tłoczno.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Po dziesięciu latach, w roku 1995, obiekt został zmodernizowany przez firmę Monolit tak, by sprostać rosnącym wymaganiom i umiejętnościom korzystających z niego wspinaczy.[/perfectpullquote]

Następne lata przyniosły gwałtowny wzrost popularności wspinaczki, również wśród osób niezwiązanych bezpośrednio ze środowiskiem wspinaczkowym. W Polsce liczba ścian to około 400 – 450 obiektów, a wciąż powstają nowe. Najwięcej ścian znajduje się w południowej i zachodniej części kraju.

(żms)/Arena Gliwice, Monolit