Co z zamknięciem tunelu pod dworcem PKP? “Termin jest przedmiotem analizy i uzgodnień”

Tunel pod dworcem PKP zostanie zamknięty, co związane jest z budową Centrum Przesiadkowego. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo – termin przekładano już dwa razy. Tymczasem dla osób korzystających ze skrótu jest to ważna informacja.

 

Mieszkańcy północnej części miasta niepokoją się, że któregoś dnia, gdy spieszyć się będą na dworzec PKP, spotka ich niemiła niespodzianka – zamknięte wejście do tunelu łączącego ul. Tarnogórską z Boh. Getta Warszawskiego. Jest to istotne połączenie piesze Szobiszowic i Zatorza ze Śródmieściem, które pozwala na zaoszczędzenie czasu. Dotarcie w to samo miejsce przez ulicę Piwną i Plac Piastów to dodatkowe kilkaset metrów do przejścia.

 

Najpierw zamknięcie tunelu miało nastąpić w połowie września, później przesunięto to na koniec miesiąca. Tymczasem jest październik, a z przejścia podziemnego wciąż można korzystać.

Jak długo to potrwa – tego na tę chwilę nie wie nawet współwykonawca prac budowlanych – MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A..


Tunel obecnie jest otwarty, a termin jego zamknięcia jest przedmiotem analizy Wykonawcy i uzgodnień z UM Gliwice. Informacje o jego planowanym zamknięciu zostaną przekazane ze stosownym wyprzedzeniem – zapewnia Adam Pogoda, kierownik kontraktu z Mostostalu.

 

Mimo zamknięcia przejścia dostęp do peronów dworca pozostanie zachowany.

– Podróżujący ze stacji Gliwice mają i będą mieli możliwość dojścia na perony przejściem podziemnym – przekazuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Sebii

To może trzeba by zamontować kładkę nad torami? Tak jak to było podczas przebudowy dworca w 2015 r.

czeczu

Jak raz zamkną to już nie otworzą. Tak jak z tunelem pomocniczym, który łączy ok Lidla z dworcem. Co prawda w tunelu nikomu włos z głowy nie spadł, ale na obejściu tunelu na pasach rozjechało już kilkunastu przechodniów

Gliwicki s

Cieszymy się że po tylu latach nareszcie ruszyła budowa

Jasiek

Jako młody człowiek, Gliwiczanin zwracam się z prośbą o wyjaśnienie odkąd dokąd jest zatorze a gdzie milenium, gdyż nie wiem.
Z góry dziękuję.

Żorż Ponimirski

Zatorze jest od Okrzei a nawet Poniatowskiego w stronę zameczku leśnego, a milenium Witkiewicza i okolice.

Gliwiczanin

Milenium i Podlesie to też Zatorze.Niestetery eugeniesz frankiiwicz parę lat temu wyjął Chorzowską z Zatorza i dołączył do Beldona (trójkąt) bo tak mu pasowało do jego nawiedzonej koncepcjii. Oj jak dobrze że nie ma już tego pasożytniego urzędasa…

as

Milenium to nazwa osiedla w dzielnicy Zatorze. Patrząc ze Śródmieścia na północny-wschód, za torami kolejowymi po prawej stronie ul. Tarnogórskiej jest dzielnica Zatorze, a po lewej Szobiszowice. Młodym gliwiczanom dobrze by czasem książki otworzyć.

realista

Od skrzyzowania ul.Tarnogorskiej i Grottgera w kierunku ul Witkiewicza jest znak ZATORZE. POKNIJCIE SIE W LEP CI CO TEN NAPIS UMIESCILI. POWINNO BYC PODLESIE.
ODPOWIEDZIALNI ZA TO POPATRZCIE NA MAPE I POPRAWCIE BO TO WSTYD .

To proste

Zatorze jest za torami

AN

A o otwarciu tunelu Boh.Get.Wawa – Toszecka możecie zapomnieć, tego nie ma w projekcie przebudowy zadania pt. “Bleble furtka do Kozlowa”

PAKer

Podobnie jak o otwarciu chodnika wzdłuż estakady łączącej ulice Sienkiewicza i Dubois z ul. Bohaterów Getta. Dla niektórych mógłby to być skrót w drodze do dworca, ale niestety, dostępny tylko dla pojazdów, nie dla pieszych. A parę razy widziałem tam Policję zatrzymującą pieszych, którzy korzystali z “nielegalnego” chodnika.

Jasiek

Słyszałem opowieści o tym kimś Maniuś to jakaś ważna persona w Gliwicach?

Dziadek

Marian Car-“Maniuś” urodzony we Lwowie w 1931 ,zmarły w 2004,to w latach 50-80 nieco barwna postać niepiśmiennego złomiarza operującego głównie na Zatorzu,nieco złośliwego wobec nieprzychylnych ludzi…szczególnie niektórych milicjantów.Sprzedawał “skarby” znalezione na smietnikach na starym placu targowym(między ul.Lipową a Targową) wyceniając swoje towary równowartością bułek,cena-1 bułka=0,50zł,3 bułki-oznaczało 1,50 zł itd….Mieszkał z siostrą na ul.Tarnogórskiej/róg Opolskiej,potem w DPS na Pszczyńskiej,
pochowany na Cmentarzu Centralnym.

Laszlo_egesz

Spośród znanych postaci pamiętam też Babcię Generałową.

gliwicjus

Jeszcze był gość jeżdżący na składaku… miał chyba przezwisko “śruba”.

Lolo

To ta co jeździła autobusami i krzyczała “diabły, szatany”? :)

Laszlo_egesz

dokładnie tak

page

Słyszałem opowieść jeszcze w latach 90′ że kiedyś dostawczy star uderzył w jeden z żeliwnych filarów pod mostem na ul Piwnej obok wjazdu na hutę(gdy jeszcze była) i Maniuś kawał tego filara taszczył na wózku przez całe Zwycięstwa, aż do rynku.
A także o tym że potrafił być niegrzeczny i wyzywal milicję.

Dziadek z Zimnej wody

Jeśli jesteś ciekaw młody człowieku kim był Maniuś, w ponizszcym materiale jest on widoczny na jednym z ujęć.
Moderację portalu Gliwice24 proszę o przepuszczenie linku celem edukacji młodych Gliwiczan.
https://youtu.be/v-l7J2uJ6FE

Cyprianka wilki pożarły

Kiedy to leśniczy Felicjan Ambroży owoż dziecię własne na czuły spacer w knieje poniósł i położywszy na mchu w zapalczywości
łowieckiej pasyji stale będąc, na głos godowy rysicy w ostęp się rzucił tropu szukać, ale nieszczęsnym zrządzeniem na
pułapkę nastąpił przez kmieci okolicznych tamże wyszykowaną na dziczyznę
przechodnią i wpadł w dół, gdzie dopiero odgłosy wilczej uczty
łapczywej a okropnej przytomność mu przywrócić zdołały, a i to na
zgubę jego, do pomieszania zmysłów go bowiem prowadząc…
Ampuła.

Ampuła

Zagadnięte specjalistki i kierownicy wiją się i plączą, jak korzenie wawrzynka wilczełyko na Wilczych Dołach.
Wiadomo jednak, że tunel zostanie zamknięty dopiero wtedy, gdy ludzie-nietoperze podwieszą się w nim do zimowego hibernowania. Jeżeli nie dostaną 100 milionów dotacji od ministra środowiska na spreje do prześcieradeł i żerdki,
uspokoją się do końca października. Bezużytecznymi już głowami w dół. Wtedy tunel zostanie zamknięty.

Obserwujący

Jak zwykle analizują…. i guzik z tych analiz wynika.
Powinno to być tak zorganizowane by pasażerowie mogli się swobodnie przemieszczać tunelem.Da się zrobić i nie wymaga “analiz”.

#noś maseczkę

Lump Maniuś

W latach 80 tych wpakował się duży fiat do tego tunelu. Z resztą było tam więcej śmiertelnych wypadków.

AndrzejD

Lump Maniuś
I po co kłamiesz ? W latach 80tych, to tego tunelu nie było.
Został zbudowany o ile dobrze pamiętam w okolicach 1993 r

serio?

Teraz to dowaliłeś

Dziadek

Część komentujących MYLI wzajemnie tunele : 1-łączący Bohaterów Getta z ulicą Toszecką(obecnie zamknięty) i 2-łączący dworzec kolejowy z ul.Tarnogórską o którym w artykule.

AndrzejD

…otóż to – artykuł dotyczy tunelu pod peronami dworca z wejściem od Tarnogórskiej ( co zresztą dokładnie widać na tytułowym obrazku) a nie tunelu pod torami łączącego Boh. Getta z Toszecką.
Jak widać, na tym forum jest wielu wtórnych analfabetów którzy nie rozumieją tekstu czytanego.

ewa

Jesteś pewien, że mieszkasz w Gliwicach? Tunel do którego wjechał samochód łączy Toszecką na wprost z dawną fabryką drutu i właśnie tam wjechał ów Caruso kierownicy

Jasiek

A kto to ten lump Maniuś???

Stary

Dawno temu, może i 60 lat temu był w Gliwicach sympatyczny oryginał. Teraz takich nazywają menel, lump ale to nie była ta kategoria. Tamten Maniuś mówił wierszem i był wszystkim życzliwy. Często Go widywałem przy starym ryneczku, może tam komuś pomagał i pewnie Jemu pomagano.
Ten fiat co podobno wpadł do tunelu to zapewne taka miejska legenda. Tunel był już przed wojną a zamurowano go chyba w latach 90-tych ale głowy nie dam :)). Można tam było nieźle oberwać, szczególnie wtedy gdy żuliki porozbijali oświetlenie.

Ignac

Co jak co, ale w nocy tym tunelem było strach przejść.
Jeśli chodzi o Maniusia, kiedyś gdy ciężarówka uderzyła i złamała jeden z żeliwnych filarów pod mostem na Piwnej obok wjazdu na hutę, Maniuś kawałek tego filara wiózł wózkiem przez całe Zwycięstwa aż do rynku.

Dziękuję

Za chwilę Święto zmarłych.
Jeśli ktoś będzie pamiętał, proszę zapalcie Maniusiowi znicz. Leży na centralnym.

Dziadek

Sektor LF9,Rząd 35,Nr.Grobu 3

Dziękuję

Tak, w części cmentarza na rogu od leroy

AndrzejD

@Stary
Ten artykuł dotycz tunelu z wejściem od Tarnogórskiej ( na zał. obrazku) a ty piszesz o tunelu łączącym Bph. Getta z Toszecką ! WTF?!

ewa

Chodziłam owym tunelem, co prawda z duszą na ramieniu, ale nikt mnie nie zaczepił. Pewnie zaraz ktoś mi odpowie – PEWNIE TAKA BRZYDKA JESTEŚ.Tunel zamknięto później niż piszecie. Jest własnością PKP i ta firma nie pisze się do jakichkolwiek wydatków na jego remont.

Sprawca

Skoro mieszkańcy Zatorza boją się, że tunel może zostać zamknięty “w każdej chwili”, niech wychodzą z domów 10 minut wcześniej. A nie skarżyć się w gazecie, że “mogą zamknąć i ja się spóźnię”. WSTYD latać do gazety z takimi drobiazgami, cieszcie się, że jeszcze wam nie zamknęliśmy!

Stefan

Pomnóż to przez ilość dni pracujących w miesiącu, potem je*nij sie w łeb.

Zniesmaczony

“panie” Stefan, 10 minut dziennie to nie 3,5 godziny jednorazowo.

Esteban

Jak zamkną to i tak trzeba będzie nadkładać czasu.

Beton

W sumie, to z artykułu można zrozumieć, że mieszkańcy skarżą się na to, że tunelu jeszcze nie zamknięto.