Czy budynek Dyrekcji Huty znajdzie w końcu nabywcę? Miasto ogłasza przetarg

7,4 mln zł – tyle wynosi cena wywoławcza za okazały budynek dawnej Dyrekcji Huty Gliwice, którego obecnym właścicielem jest miasto.

Jak podawał magistrat w 2011 roku, rzeczoznawca majątkowy wycenił nieruchomość powstałą w latach 1905-1915, na ponad 8,78 mln zł. W ostatnich latach budynek przy ul. Mitręgi był już kilkukrotnie wystawiany na sprzedaż przez różnych właścicieli, najczęściej bezskutecznie.

REKLAMA

Wcześniej, za ponad 3 mln zł, budynek próbowali sprzedać jego poprzedni właściciele ? Bank Handlowy i Stalexport.

Po twardych negocjacjach, nieruchomość odkupił gliwicki magistrat, oferując 1,5 mln złotych.

Miasto nabyło także działkę o powierzchni 0,0562 ha od spółki “Focus Gliwice” za 120 tys. zł, w celu powiększenia parkingu przy budynku. Wydatki związane z dawną Dyrekcją Huty objęły również remont dachu (ponad 500 tys. zł) oraz bieżące utrzymanie i promocję budynku w celu znalezienia kupca.

Czy miastu uda się zarobić na transakcji? O tym przekonamy się 6 września, gdy rozstrzygnie się przetarg.

Trochę historii…

.
– Budynek przy ul. Mitręgi 4 to reprezentacyjna budowla wzniesiona w okresie największej prosperity huty założonej przez Salomona Huldschinsky?ego. Mimo upływu lat wciąż wiele elementów przypomina o dawnej świetności. Klatka schodowa z kutymi balustradami czy reprezentacyjne wejście do budynku. Główne wejście do budynku zaakcentowano czterema masywnymi kolumnami jońskimi, zwieńczonymi trójkątnym naczółkiem. Zdobią je także płaskorzeźby przedstawiające alegorię przemysłu ciężkiego, handlu, żeglugi i budownictwa oraz symbole hutnicze ? obcęgi, młot i żelazko. Prawdziwą perełką jest natomiast wpisany do rejestru zabytków wystrój gabinetu dyrektora i sali konferencyjnej. Składają się na niego oryginalne drewniane okładziny ścian i drzwi, meble, kominki oraz zegar – podaje Miejski Serwis Informacyjny.

REKLAMA