Czy przyciski na przejściach wrócą do automatycznego trybu? ZDM: nie wykluczono takiej możliwości

Sytuacja epidemiczna w Gliwicach istotnie pogorszyła się w stosunku do danych z końcówki sierpnia, od kiedy przywrócono konieczność dotykowego wzbudzania detektorów na przejściach dla pieszych. Czy wrócą do automatycznego działania?

Kiedy pandemia koronawirusa dopiero zaczynała się rozwijać na terenie kraju, w mieście zastosowano szereg działań prewencyjnych. Wśród nich były m.in. dezynfekcje klatek schodowych i powierzchni wspólnych w zasobie komunalnym, przystanków autobusowych, a także przełączenie przycisków przy sygnalizatorach na tryb automatyczny.

Kilka miesięcy takiego działania “świateł” dla pieszych spowodowało, że mieszkańcy przywykli do – wyjątkowo wygodnego dla nich – sposobu przekraczania jezdni. Gdy ZDM zadecydował o powrocie do normalnego działania sygnalizacji, wielu trwało przed pasami bezskutecznie oczekując na możliwość przejścia.


Zarząd Dróg Miejskich uzasadniał wówczas, że natężenie ruchu pieszego i samochodowego w mieście, w związku z nadejściem nowego roku szkolnego wzrosło, a sygnalizację można wzbudzić inną częścią ciała, niż dłoń (np. łokciem).

Tymczasem pandemia koronawirusa nie wygasa, wręcz przeciwnie – zakażeń przybywa, osiągając we wtorek, 20 października, wymiar aż 318 aktywnych przypadków. W kraju wprowadzono żółtą strefę epidemiczną, a szkoły ponadpodstawowe pracują hybrydowo.

W tej sytuacji problemem przycisków zainteresowała się radna Agnieszka Filipkowska, która do prezydenta Neumanna skierowała stosowną interpelację.

Zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o włączenie automatycznej sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych, by ci nie musieli dotykać przycisków

– napisała radna Filipkowska.

Mam nadzieję, że zechce Pan podjąć inicjatywę, która przyczyni się do zmniejszenia ryzyka zarażenia koronawirusem COVID 19 (SARS-COV-2, red.). Wierzę, że w obliczu epidemii zdrowie mieszkańców Gliwic jest dla Pana Prezydenta priorytetem i że podejmie Pan stosowne kroki w możliwie jak najszybszym terminie – zaznaczała radna w interpelacji.

Jak dowiadujemy się w Zarządzie Dróg Miejskich, decyzje w tej sprawie nie zapadły, ale sytuacja zmienia się dynamicznie.

– Na chwilę obecną nie ma decyzji o wyłączeniu przycisków dla pieszych na przejściach, ale nie wykluczono takiej możliwości. Jeśli przyciski dla pieszych miałyby zostać wyłączone, będziemy informowali z wyprzedzeniem – poinformowała rzeczniczka ZDM, Jadwiga Stiborska.

(żms)
fot. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gliwicjus

Przykład: samochody stoją przed przejściem, bo mają czerwone. Na przejściu też świeci się czerwone, bo nikt nie dotknął “przycisku”, żeby wymusić zapalenie się zielonego. Ale, uwaga – jak w trakcie trwania tego cyklu dotkniesz “przycisk” to już światło na przejściu nie zmieni się na zielone! Musisz odczekać pełny cykl, a w zasadzie więcej, bo plus ten czas kiedy ty stoisz przed przejściem i samochody stoją przed przejściem, i dopiero wtedy zapali się zielone – to zielone, które wymusiłeś 1,5 cyklu wcześniej. Piękne marnowanie czasu pieszych.

Karb

Bo to jest rzekomo Inteligentny System, co wcale nie znaczy mądry. To zupełnie tak samo jak z decydentami w ZDM i UM.

ziomek

System jest tak inteligentny jak osoba która go projektowała – co raczej nie jest komplementem.
Zmuszanie pieszych do macania każdego słupka + wymuszanie czekania każdego cyklu za każdym razem gdy spóźnisz się o pół sekundy z pomacaniem tegoż zakrawa o absurd.

treya50

Tak jest na przejściu przy byłej Spirali i naprzeciw sklepu Aldi. Jest gorzej niż przed wyłączeniem, bo wtedy gdy auta ze Strzody pojechały w lewo w Dworcową to zapalało się światło zielone dla pieszych. Teraz po tym manewrze w lewo jadą jeszcze auta prosto w stronę Zwycięstwa i dopiero potem jest zielone dla pieszych. Cholery można tam dostać stojąc i stojąc jak głupi.

gliwicjus

Mój przykład jest ze skrzyżowania Kościuszki-Daszyńskiego, ale koło dawnego “iksa” zabawa jest podobna.

Kolik

Niech lepiej stoji sznur aut i kopci, bo pan czy pani minuty nie będzie stać

parKing

Jeśli jesteś zbyt głupi żeby zrozumieć o co wyżej chodzi, przechodzenie w ogóle przejściami jest zbyt ryzykowne w twoim przypadku

Kolik

Człowieku, nie masz zielonego pojęcia o działaniu tego systemu. Wypisując bzdury, siejesz tylko zamęt! Ludzie chwytają klamki, poręcze czy wózki w sklepach, gdzie zarazków jest tysiąc razy więcej. I co, mamy te rzeczy zlikwidować?

Laszlo_egesz

Zarazki również doznają masowego pomoru na konsekrowanych dłoniach księży katolickich (ks. prof. Tadeusz Guz), może gdyby te przyciski konsekrować lub przynajmniej spryskać wodą święconą i starannie omodlić to też by zadziałało?

Beton

Proszę pamiętać że najpierw należy zatrudnić zewnętrzną, niezależną firmę, która dokona audytu sytuacji i wyda stosowne rekomendacje, następnie temat należy poddać pod obrady Radzie Miejskiej, która uzna że najlepiej będzie przyciski zamienić na czytniki kart płatniczych. Chcesz mieć zielone światło – zapłać kartą złotówkę. To pozwoli podreperować nadwątlony wydatkami na halę pustostan, konsultantów ds. seniorów, wynagrodzenia dla drwali, sztab od wizerunku Prezydenta, redaktorów artykułów propagandowych i wiele innych podmiotów miejski budżet. Użycie karty dopuszczalne wyłącznie zbliżeniowo. Oczywiście seniorzy przechodzą gratis, ale tylko między 10 a 12 godziną. Mogą zabrać ze sobą jedną osobę towarzyszącą. Pani Radna Filipkowska wystosowała interpelację do… Czytaj więcej »

Urko

“Touche!

WICEPREZES NIETOPERZ

Super koment BETI ! A ten passus z YETI – wybitny !. WatchDog !

AndrzejD

…a przed zatrudnieniem firmy od audytu, wysłać do potencjalnych oferentów zaproszenie do “dialogu technicznego” Koniecznie pocztą – listem poleconym !

obserwator

Moim zdaniem powinni na to rozpisać przetarg.

Gliwiczanin

“sygnalizację można wzbudzić inną częścią ciała, niż dłoń (np. łokciem)”. Czy ZDM może podać kolejne przykłady części ciała którymi można wzbudzić sygnalizację?

gliwicjus

aż strach się domyślać…

Mieszkaniec Gliwic :P

Można np. czołem (tak próbowałem)

Kolik

Rozumem!!!

Rett

Niezależnie od pandemii, te przyciski można było od razu zastąpić czujnikami zbliżeniowymi – tak by do uruchomienia wystarczyło zbliżenie dłoni, bez potrzeby dotykania

Kolik

Dla aut też?

Zniesmaczony

Ale na jakiej podstawie w dobie covid te przyciski zostały ponownie włączone? Powinny być wyłączone do ustania epidemii, bo włączanie ich w trakcie i “monitorowanie sytuacji” to igranie z cudzym zdrowiem.

Clackson

Wyłączanie tego ustrojstwa celem upłynnienia ruchu byłoby przyznaniem się do winy. Do bezsensownego wydania publicznych pieniędzy. Dlatego nigdy to nie nastąpi.

Kolik

Bo tacy jak ty nigdy nie prowadzili auta po mieście.

Jo

Jadziu, czołem może piesi będą dotykać, czekamy na zarządzenie..

PhD

Wyłącz te knefle Hejdla, nie fandzol!

Petrus

Łokciem nie działa. Komu zależy na zarażaniu jak największej liczby Gliwiczan?

mietek powroźny

Analiza i działania ZDM-u są wolniejsze niż przyrost zakażeń.

Laszlo_egesz

Przyciski są ok, dobrze by było gdyby znowu je włączyli.

Obserwujący

“Na chwilę obecną nie ma decyzji o wyłączeniu przycisków dla pieszych na przejściach, ale nie wykluczono takiej możliwości. Jeśli przyciski dla pieszych miałyby zostaną wyłączone, będziemy informowali z wyprzedzeniem – poinformowała rzeczniczka ZDM, Jadwiga Stiborska.”

Normalnie jakbym pisiorów czytał.Liczba zachorowań rośnie a urzędasy robią dobrze autkowcom.
Automatyczna zmiana świateł dla pieszych ma być wprowadzona.A nie “jest rozważana”, i to jest polecenie od waszego pracodawcy,urzędasy.Wykonać!

Fiku Miku

Gwoli ścisłości, poprzedni i obecny prezydent Gliwic wywodzą się z PO. Zbyt skomplikowane żeby to pojąć? Masz obsesję na puncie “pisiorów”, już się czytać tego nie da. Nie rób z siebie prostaka, jakbyś całe życie robił za pokrowiec na lufę w Rudym 102.

pałownik

Akurat PiS i PO w sprawie “pandemi” są zgodne. Ludzie mają się dusić w maskach, bo przecież jest to cudowne “pacaneum” na rozprzestrzenianie się wirusów. Ciekawe, że jakoś w krajach, gdzie rygorystycznie od dawna przestrzega się kagańców, jakoś nic nie pomogło, dalej mają “rekordy zakażeń”. W Australii w stanie Victoria od pół roku mają pełny zamordyzm, wprowadzony “tylko na chwilę”, I nic nie pomogło karne stosowanie się do “obostrzeń”, władza dalej trzyma ludzi za pysk.A przecież nie było tam bezmaseczkowych “morderców”, jak nazywacie ludzi, którzy nie chcą się dusić w kagańcach. Ale jest pewien pozytyw. Ludzie już dziś nie umierają… Czytaj więcej »

Pasażer

Przynajmniej jeden myślący samodzielnie.

kadrowiec

Przesada z zarażonymi przyciskami!
Wszystkie klamki i uchwyty w sklepach i wszędzie indziej należałoby dezynfekować po każdym kliencie-czyli dodatkowe zatrudnienie “wycieracza -dezynfektora elementów kontaktowych”

PhD

Wszystkie klamki i uchwyty w sklepach i wszędzie indziej należałoby dezynfekować po każdym kliencie-czyli dodatkowe zatrudnienie “wycieracza -dezynfektora elementów kontaktowych”

Dobry pomysł!

Piter

Ciekawe czemu kierowcy którzy nie muszą w nocy przejechać miasta stając co 100 metrów na automatycznej zmianie nie narzekają. Jak zwykle jęczą wiecznie niezadowoleni pieszy i pedaliści. Zielone ma się świecić czy pieszy jest czy nie ma bo hrabiemu, przepraszam szlachcicowi co nie pracuje, religia przycisku nie pozwala wcisnąć bo przepukliny się nabawi.

Lupu

Jestem kierowcą i piszym. To że sygnalizacja inteligentna działa to nie znaczy że nie włącza ci się czerwone zmuszając to hamowania po czym mija może 2 sekundy i mam zielonego. Na Toszeckiej nagminna sytacja. Już wolę zatrzymać się żeby kogoś przepuścić. Upierdliwy system dla i każdego. Kiedys na skrzyżowaniu Śliwki Toszecka stalem 5 minut na czerwonym mimo że ulice były puste.

Kolik

To albo prowadziłeś po pijaku, albo lubisz spać na pustym skrzyżowaniu!

Emil

Piter sriter. Hy uja się zna, ale j apkę otworzy. Idź ze se zobacz jak ten system niedziała, potem puszczaj bąki z buzi…

Piter

Polska jezyk trudna jezyk co ? Braków w podstawowym wykształceniu niestety jak widać nie ukryjesz. 500+ też nie pomoże.