Czy taksówki zaczną wjeżdżać w ulicę Kozłowską? Są fundusze, ZDM szuka wykonawcy budowy drogi

Gdy we wrześniu 2018 roku zainteresowaliśmy się ulicą Kozłowską, wszystko wskazywało na to, że wykonanie tam chodników i jezdni nastąpi nie wcześniej niż za trzy lata. Tymczasem już rok później ogłoszono przetarg na realizację infrastruktury drogowej w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Zdarzało się, że taksówkarze nie chcieli wjeżdżać w ulicę Kozłowską. Prosili klientów o dojście do wyasfaltowanego odcinka. Chociaż mieszkańcy od dłuższego czasu starali się załatwić z Zarządem Dróg Miejskich wykonanie tam nawierzchni, ten nie posiadał na to środków finansowych.

Czynnikiem hamującym tę inwestycję miały być inne – wówczas planowane, a aktualnie realizowane budowy dróg, w tym zachodniej i południowej obwodnicy miasta, których koszt poniesiony z budżetu miasta szacowano na około 60 milionów złotych. Mimo, że kwoty te okazały się wyższe, niż zakładano, Zarząd Dróg Miejskich znalazł pieniądze na doprowadzenie ulicy Kozłowskiej do właściwego stanu.

REKLAMA

Wykonanie ul. Kozłowskiej możliwe jest dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Dróg Samorządowych, o które wnioskował Zarząd Dróg Miejskich

– mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM.

– Dzięki pozyskanej dotacji, budowa ul.Kozłowskiej (o ile wyłoniony zostanie wykonawca) mogłaby być zrealizowana do końca 2020 roku a nie jak zaplanowano w Wieloletniej Prognozie Finansowej w 2021 roku – dodaje Stiborska.

Według założeń, na ul. Kozłowskiej ma powstać nawierzchnia jezdni (asfalt), chodnik (kostka betonowa), odcinek drogi rowerowej (asfalt), oświetlenie i kanalizacja deszczowa.

Długość odcinka, którego dotyczy zamówienie wynosi około 460 metrów.

Termin składania ofert w przetargu upływa 18 października. Jeżeli postępowanie doprowadzi do wyłonienia wykonawcy, będzie miał on rok czasu na wykonanie niezbędnych prac projektowych i budowlanych.

(żms)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
spokojny

Czytając poniższe komentarze odnoszę wrażenie, że piszą je sfrustrowani ludzie, którzy do niczego nie doszli w życiu, mieszkają w odrapanym bloku i zazdroszczą innych, że doszli do jakiegoś sukcesu w życiu i mogli pozwolić sobie na budowę domu. Bądźmy tolerancyjni do wszystkim, a nie tylko do gejów.

Beton

To ja zapytam tak:
Kto ważny z UM lub UTWA ( Urzędowego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji ) wprowadził się na Kozłowską, że nagle znalazło się rozwiązanie i możliwość pozyskania środków ? Co się stało, że Zakład Dewastacji Miasta wzniósł się na takie wyżyny ? A może siłą rozpędu znajdą się środki na tak potrzebne remonty innych ulic w mieście ?

Żeby nie było… Wbrew opiniom zamieszczonym w komentarzach, uważam że Kozłowska to wcale nie jest odludzie i budowa drogi jak najbardziej powinna mieć miejsce.

Miki

A są podłączeni do Pec-u albo mają gazowe lub elektryczne ogrzewanie? Nie? To asfalt za podatki wszystkich się nie należy.

ryszard

wszyscy mają gazowe ogrzewanie.

smoker

I kominki …

nonsmoker

i prywatny las do opalania w nich… idiota.

''

Rolnicy mają prywatne zboże do palenia, które jest tańsze od węgla.

Natasza

Powinni mieć jeszcze kopalnię za oknami.

''

odkrywkową

Fiku Miku

Dla mniej zamożnych biedaszyby.

''

Dla średniozamożnych plantacja wierzby energetycznej.

kominiarz

tam nie ma PECu. Jest tylko gaz. I dobrze, bo przynajmniej nie ma wegla, jak w wiekszosci kamienic w Centrum metropolii. Co teraz robic? :)

Mouse

czekaj, czyli jesli ktos ma piec węglowy, czyli nie ma ogrzewania gazowego, PECu lub elektrycznego to nie moze miec asfaltu???

Jan Pająk

Osoby mieszkające przy tej ulicy też płacą podatki i są mieszkańcami Gliwic. To, że mieszka tam 20 -30 rodzin to mają chodzić po błocie i w kurzu. Pierwszy odcinek przy szpitalu jest w asfalcie. Byłem tam w ubiegłym tygodniu. Kanalizacja sanitarna wybudowana w 2018 r. Był podobno już projekt na budowę tego odcinka ulicy, tylko coś się zadziało. Informacje od mieszkańców.

Molke

Za same ogrodzenia wokół domów mogli zbudować trzy asfaltowe drogi ale nie, ważniejsze było się grodzić na zadupiu.

Krzysztof

Kilka domów czyli grodzili się wzajemnie przed sobą.

Juzek

ja bym sie przed Wami odgrodził na pewno :)

:)

To są jaja, na działki i domy mieli, mieszkają tam od paru dekad, ale kanalizację mają na mój koszt od roku, trują mnie i okolicę paląc w piecach byle czym, a droga im się należy też na mój koszt bo oni płacą podatki? Czyli ja płacę podatki, żeby cywilizować w oczywistą infrastrukturę gromadkę “lepszego sortu”, która zapomniała o ulicy? To jeszcze dorzucę się do latarni, bo mają ciemno, a potem do kapliczki, żeby czuli się bezpiecznie? Następni “zapominalscy” już czekają na moje podatki na polach “wilczych dołów”, bo się “wielkopaństwo” budują wzdłuż nowej obwodnicy.

myślacy :)

mądry jestes ze az strach…
1. Kanalize buduje PWIK. Do tej pory mieli szamba, bo nie bylo innego wyjscia. I to kosztuje 4x wiecej miesiecznie niz kanaliza.
2. droga jest miejska, nie mozesz na niej nic zrobic a tym bardziej remontowac… Jak sie wprowadzasz do bloku czy kamienicy to tez sobie sam robisz parking i droge dojazdową?
3. gdyby droga była prywatna to pewnie byloby latwiej, ale tez przejazd i przejscie byloby platne. co by sie działo wtedy, ojej…

Irma

To mówicie sołtysie, że droga w tych polach zawsze była i w dodatku miejska ino bita? A działki od miasta żeśta kupywali czy łod chłopa? Jo wim, że płot ważniejszy od asfaltu, ale widza, że mata położone eleganckie frefabrykaty – zajumane z budowy czy mata rachunki? Chciało się żyć niby w mieście ale na wsi to chyba normalne, że z odchodami pod podłogą. Teraz wszyscy jak Szydło chcą mieć asfalt na każdym zadupowie, bo “im się należy”. Otóż g… się należy.

nonsmoker

Irma, tam domy stoją już 20 lat !
Prefabrykaty połozyl wczesniej gość co ma duza dzialke i dom w srodku pola. Fajnie nie?
Teren jest w obrebie miasta, duzo blizej niz wiele budowanych osiedli czy domow, wiec co Ty z tą wsią…
Odchody były w szambie wywozonym za ciezkie pieniądze, bo mimo ustalen PWiK nie robilo kanalizy, jak w średniowieczu…
Moze ty robisz pod siebie, ale mierz innych swoja miarą….

A teraz na poważnie coś napisz.

:)

“myślacy” i wszystko jasne.

gupi

przynajmniej cos napisal a nie usmiecha sie jak głupi do sera.

Ad

A skąd to nagłe zainteresowanie potrzebami gliwiczan?

Piotr

ZDM informował już prawie dziesięć lat temu, że droga ma być wykonana. Kupując tam działkę trzeba było uzgodnić zjazd i połączenie z przyszłą drogą. Dopóki mieszkamy w mieście to asfaltowa droga nie jest wyjątkowym oczekiwaniem, zwłaszcza gdy miało się potwierdzenie planów już przy zakupie terenu.

Ad

“Zdarzało się, że taksówkarze nie chcieli wjeżdżać w ulicę Kozłowską. Prosili klientów o dojście do wyasfaltowanego odcinka”

No! To jest rzeczywiście argument za zrobieniem tam nawierzchni!

Fiku Miku

@Ad. A myślisz, że nowy pas startowy na lotnisku to jak powstał?

Przerażony.

Przerażające są te komentarze, taka zawiść w ludziach. Jednak wnioskuję że większość tych, którzy pisali to ludzie, którzy nie dorobili się niczego, żyją w komunalnych mieszkaniach, zarabiają ok najniższej krajowej (przynajmniej na papierze) a potem są wielce oburzeni że muszą ze SWOICH podatków płacić na ludzi, którzy w przeciągu miesiąca dokładają tyle co taka łajza przez cały rok. Głupota ludzka nie zna granic.
Typowi wyborcy PIS – niestety takich ludzi coraz więcej się uaktywnia bo widzą że są popierani przez coraz to większą grupę podobnych idiotów.

Panicznie przerażony

Przerażonym to można być słuchając ostatnich taśm, kto normalny odda głos na PO-KO?

chora zmiana

Przynajmniej można usłyszeć jak klnie chłop z jajami a nie jakaś miękka faja.

Ad

@Przerażony.
Zacząłeś mądrze, a kończyłeś jak typowy I.D.I.O.T.A.

arteush

centrum miasta , jadąc Piwną do Placu Piastów wałki już od bardzo dawna śnieg być może wyrówna.

prawda

Fundusz Dróg Samorządowych to pula pieniędzy, którą polski rząd (PiS) przeznaczył realizację drogowych inwestycji. Gdyby trzeba było liczyć na Frankiewicza (PO-KO) to nawet za 10 lat mieszkańcy nie mieliby asfaltu ani chodników na tej drodze.

Noname

Przez tyle lat gdyby wprowadzili tzw. fundusz remontowy jaki ja płacę w spółdzielni to już dawno mieli by drogę. Ale oni są bogaci a tacy nie chcą płacić za swoje. Lepiej wyciągnąć kasę od innych. Kupić tanią ziemie bez dojazdu,wybudowac domki warte 700 000 a może i milion i się popłakać o drogę w gazecie.

ryszard

Rzeczywiście mieszkańcy domków jednorodzinnych nie płacą na fundusz remontowy. Sami remontują swoje domy.

Natasza

Ale składki na asfalt nie wymyślili co nie? Miasto ma zafundować, bo się paru biedaków pobudowało w polu.

Noname

a kto remontuje drogi na osiedlach ? mieszkańcy czy miasto ? kto remontuje chodniki ? wszystko na koszt mieszkańców – miasto ma to gdzieś. myślisz że moje mieszkanie remontuje spółdzielnia ? widać że u rodziców w domku mieszkasz i zycia nie znasz.

Ostatni Sprawiedliwy

@Noname. Chyba za bardzo nie rozumiesz jak działa fundusz remontowy. Fundusz remontowy jest przeznaczany na remonty części wspólnych, nie na Twoją łazienkę czy sypialnię. Częścią wspólną jest klatka schodowa, dach, piwnice, elewacja, winda, stropy oraz infrastruktura na działce w postaci chodników, drogi/dróg a na niej parkingów. Przyjrzyj się dokładnie sprawozdaniu finansowemu i przeanalizuj, na co wydawana jest każda wpłacana przez Ciebie złotówka.

Noname

więc ślepa droga prowadząca do tych domków jest jaka ? cześć wspólna czy prywatny dojazd ? czym się różni od drogi dojazdowej osiedlowej że mieszkańcy osiedla musza ją remontować we własnym zakresie ?

Ostatni Sprawiedliwy

@Noname. Pytanie, czy jest to ulica czy “droga wewnętrzna”. O ulice dba miasto (nawet jeżeli będzie ślepą ulicą), o drogę wewnętrzną właściciel/właściciele np. wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia mieszkaniowa. Widać to na osiedlach, “właściciel” może odgrodzić się od drogi publicznej (ulicy) szlabanem lub bramą.

nonsmoker

to jest droga miejska i tyle. sprawdź sobie zanim zaczniesz pisać bzdury. Droga osiedlowa jest osiedlową, jak sama nazwa wskazuje…

Szymon

Najpierw się buduje tam, gdzie nie ma infrastruktury, a później roszczenia o asfalt…

Erazm

Jak się budowali, to o ulicy i chodnikach nie pomyśleli? Jaka szkoda. Tam muszą mieszkać intelektualiści.

Gliwiczanin

Chcą mieszkać na takim odludziu to powinni sami zainwestować w dojazd do własnych posesji czemu pieniądze z naszych podatków ma iść na ślepą uliczkę na takim odludziu?

Imiu

minusujące nigdy nie budowali nic w Polsce, dlatego nie wiedzą o co Ci chodzi.

''

Przecież to centrum Gliwic, nie chodzi np. o ul. Gryczaną czy Legnicką.

rot

W centrum nie buduje się obwodnicy miasta. Tam tak.

''

Masz całkowitą rację, obwodnicę miasta Gliwice powinny wybudować w W Knurowie, Żernicy, Sośnicowicach i Kozłowie.

nonsmoker

Gdzie ty tam masz obwodnice… Jesli bliskosc obwodnicy swiadczy o byc albo nie byc w miescie, to Sikornik jest na wsi. Logika boli.

Josef

Jakieś 120 lat temu to np. ulica Kościuszki była na takim odludziu.
Ponad 50 lat wstecz – świat się kończył na Operetce, a w tej chwili to za.upie w postaci Sikornika zamieszkuje 15 tys ludzi.

rot

Odludzie z wystawnymi willami, kamienicami i osiedlem Schabika? Ty to masz gest…

''

Z wystawnymi willami ? W żadnym razie nie powinna powstać tam ulica na koszt podatników.

''

A w XIX wieku za obecną ul. Korfantego były pola uprawne.

''

A co będzie kiedy zainwestują w terenówki ze snookerami i będą się przeprawiać ze swoich posesji w stronę rynku nawożąc grudy błota na sękatych bieżnikach opon, ze swojej polnej drogi między przepięknie odrestaurowane kamieniczki.

Fiku Miku

Nie znasz tematu ale nie możesz powstrzymać się od dopisania paru zdań. Snookery mają robić jako trapy czy co? Gwoli wyjaśnienia, ta “ruła” w terenówce to snorkel i jest tylko jeden.

''

Gratuluję poszukałeś dokładnie w Googlach, no i wiesz, że jeden snorkel przypada na wszystkie terenówki.

''

Ty znasz temat dogłębnie bo przeczytałeś całą korespondencję w tej sprawie pomiędzy mieszkańcami ul. Kozłowskiej a UM Gliwice.

''

Snorkele mają zadawać szyku na uliczkach wokół rynku, muszę ci to naładować łopatą do głowy bo nie znasz tematu.

Noname

ale chodzi o kupno taniej ziemi bez dojazdu a potem powiększenie wartości przez wybudowanie infrastruktury przez nas wszystkich. Pamietacie jak wybudowali we Wrocławiu osiedle na terenach zalewowych ? i tez był płacz że im mieszkania zalewa a miasto musiało zainwestować mnóstwo pieniędzy aby to jakoś ratować. nie taka skala ale rozumowanie podobne. kupie ziemię koło autostrady za bezcen a potem postulat o drogę dojazdową,ekrany dźwiękoszczelne i ograniczenie prędkości na autostradzie bo jest głośno.

''

Czekaj, czekaj, czekaj, tania ziemia ? Wrocław ? autostrada ? droga ? Gdzieś już tę historię słyszałem.