Czy tym razem się uda? Budynek dyrekcji Huty Gliwice po raz kolejny wystawiony w przetargu

Od lat przeznaczony na sprzedaż budynek dyrekcji byłej Huty Gliwice w połowie października ponownie trafi pod młotek z ceną wywoławczą 6,9 mln zł. Poprzednie przetargi z niższą kwotą wyjściową nie cieszyły się zainteresowaniem.

Stojący na działce o powierzchni 1944 m2 gmach wzniesiono w latach 1913–1915. Składa się on z dwóch części – wyższej przyległej do ul. ks. Hlubka (dawna ul. Mitręgi) i niższej przy ul. Piwnej.

Na czterech kondygnacjach znajdują się 134 pomieszczenia o łącznej powierzchni użytkowej 3954 m2.

– Budynek przy ul. ks. Hlubka 4 to reprezentacyjna budowla wzniesiona na początku XX stulecia, w okresie największej prosperity huty założonej przez Salomona Huldschinsky’ego. Mimo upływu lat wciąż wiele elementów przypomina o dawnej świetności. To klatka schodowa z kutymi balustradami czy reprezentacyjne wejście do budynku – podkreśla Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków.

Główne wejście do budynku zaakcentowano czterema masywnymi kolumnami jońskimi, zwieńczonymi trójkątnym naczółkiem. Zdobią je także płaskorzeźby przedstawiające alegorię przemysłu ciężkiego, handlu, żeglugi i budownictwa oraz symbole hutnicze – obcęgi, młot i żelazko. Prawdziwą perełką jest natomiast wpisany do rejestru zabytków wystrój gabinetu dyrektora i sali konferencyjnej. Składają się na niego oryginalne drewniane okładziny ścian i drzwi, meble, kominki oraz zegar.

Zachowały się także obrazy. W sali konferencyjnej są to personifikacje handlu i przemysłu, ognia, wiatru, wody i światła, a w gabinecie dyrektora – obrazy o tematyce hutniczej i z motywami roślinnymi.

Co prawda obiekt jest wyposażony w instalacje: elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, telefoniczną i centralnego ogrzewania, jednak w całości wymagają one wymiany. Wyższa część budynku ma nowy dach.

Cena wywoławcza nieruchomości (sprzedawanej i przeznaczonej do zagospodarowania łącznie z działką, na której jest posadowiona dyrekcja oraz z sąsiednią niezabudowaną działką o powierzchni 562 m2) wyniesie 6 918 000 zł brutto. Wcześniej bezskutecznie próbowano ją sprzedać za kwoty 6,7 mln zł (2013), a także za 5,93 mln zł (2014).

(żms)/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton
Beton

Nie rozumiem kreatywnej logiki naszego UM. Skoro nikt tego nie chciał za 6,7 mln, później za 5,93 mln, to teraz wystawiają to za 6,918 i co? Od 2014 roku wartość budynku raczej nie wzrosła. Chyba, że chętny już jest i ma w ręku opinię o złym stanie budynku, która pozwoli mu go wyburzyć i postawić coś innego ( patrz willa przy Jasnogórskiej ).

Co by tu zburzyć
Co by tu zburzyć

Może Wasko-Wajda – znany gliwicki ‘restaurator’ gliwickich kamienic i willi.

Woj
Woj

Wcześniej była sprzedawana bez sąsiedniej działki prawdopodobnie.

Blee
Blee

Kiedy z Niu Jork przyjadą spadkobiercy szanownego Szalomona to i tak oddadzą wszystko za darmo i jeszcze dopłacą, aby nie było skandalu międzynarodowego

rocki
rocki

Myślę, że to wszystko to działanie Matki Bożej i Jezusa

Kajetan
Kajetan

Nieruchomości w tym czasie poszły w górę o 20%

Dil
Dil

Mieszkalne tak ale nie stare rudery które nie spełniają dzisiejszych standardów biurowych.

Duda Gmyracz
Duda Gmyracz

Pięć lat wstecz było przedwyborcze bekanie o przenosinach szkoły muzycznej na Toszecką (SZP NR6) W tym roku wypuszczono baka “tichobzdiejewa” o przenosinach na ul Ziemowita. A ja bez bekania i w pory s**nia wskazuję ten budynek jako idealny na SZKOŁĘ MUZYCZNĄ. Tylko czy skunksy z ratusza stracą pieniądze za nigdy niezrealizowaną w realu jego sprzedaż. Się wie,że nie. Ludzie o IQ >60 perspektywicznego myślenia są pozbawieni.

ers
ers

Racja, dyrekcja idealnie nadaje się pod właśnie szkołę muzyczną. Ale władze miasta chcą przede wszystkim ZAROBIĆ, tak więc nie ma najmniejszych szans na to, żeby z tym gmachem stało się cokolwiek sensownego z ich inicjatywy. W gigantyczną halę w której potem prawie że nic się nie dzieje to potrafią pompować kasę, ale taki ważny, zabytkowy budynek to już kula u nogi której należy się pozbyć.

Paton
Paton

Szkołę muzyczną można przenieść do hotelu leśnego. Super miejscówka z basenami za płotem.

Jan
Jan

Reguły biznesu mówią, że zarabia się tyle, na ile pozwala rynek, a chytry traci dwa razy. Za kilka czy kilkanaście lat, jak budynek się w końcu rozsypie, to miasto dostanie 600 tys. zł, czyli wartość samej działki, na której stoi budynek. Póki co mam wrażenie, że celowo ustala się zaporowe ceny, żeby tylko nikt nie kupił. Nie wiem tylko czemu to ma służyć. Sami w urzędzie nie wykorzystają, ale innemu nie dadzą. Swoją drogą dziwi brak zainteresowania. Budynek atrakcyjny, dobra lokalizacja (blisko dworzec, liczne przystanki, DTŚ, centrum handlowe), w dodatku w “mieście przyszłości”. Czyżby Gliwice nie były takim dobrym miejscem… Czytaj więcej »

OlkaS
OlkaS

Nawet zapłacili za reklamy w radiu. Szejkowie z Dubaju już są zainteresowani.

Jedni budowali drudzy sprzedaja a tak naprawde mozna go wyremontowac i moze sluzyc mieszkancom Gliwic ale widocznie brak dobrego gospodarza

Erwin
Erwin

Bo dobry gospodarz musiał opuścić Gliwice… sorry Gleiwitz… w 45… a na jego miejsce przyjechał łachmyta z centralnej Polszy… albo i zza Buga

Josef
Josef

Na koniec kupi to zaprzyjaźniona spółka za 100 tys ( np. z częścią invest w nazwie), plus ciumaski z konserwatorką i UM, no i będzie pianie, jak to firmy privat ratują gliwickie zabytki i dziedzictwo architektoniczno-kulturalne.

Wasz Franek
Wasz Franek

Tylko tuman ,baran, głupek wierzy w cuda,że się uda. To ułuda,bez parkingu sprzedaż się nie uda.

Poldek
Poldek

Jest szansa, że jak wycenią tą skorupę na 20 mln to kupcy rzucą się do licytacji. Podobnie jak było z Hotelem Leśnym i Zameczkiem Leśnym.

"I ty zostaniesz indianinem"
"I ty zostaniesz indianinem"

Odpowiadam na pytanie zawarte w tytule. I TYM RAZEM SIĘ NIE UDA

Obym się mylił ale podniesienie ceny może być jal najbardziej celowe. Skutecznie odstraszy potencjalnego nabywcę i w związki z brakiem oferentów ktoś podejmie decyzję wyburzenia i sprzedaży samek działli. I tak zabytek może pojsć w pizdu

Amen ;)

Jan
Jan

I o to chodzi Zburzyć, zniszczyć, toc przecież budowano za Niemca

falabaraczirafaratonga
falabaraczirafaratonga

Weź człowieku chociaż trzy krzyżyki wstaw zamiast nicka, bo jak nie ma nic, to nie czytam co piszesz zgodnie z zasadą “Byle kto, pisze byle co” lub “Pisząc byle jak, stajesz się byle kim”
A kto wie, może mądrze piszesz?

Borys
Borys

I będzie miejsce na kolejną galerię handlowa. W końcu w Gliwicach nikt nie patrzy na to, że za rogiem jest już jedna.

AMF
AMF

Za rogiem jest już olbrzymi pusty betonowy plac, ten zabytek śmie zasłaniać to przyszłościowe miejsce będące prawdziwą wizytówką francowatych Gliwic! Dlatego powinien podzielić los równie bezczelnie architektonicznie bogatego i dla oka przyjemnego budynku samej huty.

kanalia52
kanalia52

Na pewno za wyższą cenę będzie większe zainteresowanie.

Realistka
Realistka

Mieszkańców nikt o nic nie będzie pytał. To nie po gliwicku. Zresztą i tak by powiedzieli, że chcą tam siłownię albo coś równie durnego. Kijowa lokalizacja w największym korkowisku i jednym z najbrzydszych miejsc, mało miejsca na parking, w zimie smog, widoki z okien kiepściutkie, sorry ale budynek nadaje się jedynie na … dyrekcję huty. Ewentualnie na filię jakiegoś wydziału UM, starostwa, czy innego pasożytnictwa żyjącego z podatków normalnie pracujących ludzi. Słowem instytucji mogącej mnóstwo niewyczerpalnych zasobów z tychże podatków przeznaczyć na remont.

ers
ers

Mało miejsca na parking? A gigantyczne klepisko po zrównanej z ziemią hucie?

Realistka
Realistka

To już inny właściciel

Jan
Jan

Ale do budynku przynależy jeszcze fragment działki, na której można parking zrobić.

mikrometr
mikrometr

taki malutki

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Właściciel miał budować, nie buduje. Skonfiskować!

Taki tam
Taki tam

Szkoda że nasz UM kupił tą nieruchomość za cenę 1,5 mln złotych i zainwestował tylko i wyłącznie w wymianę dachu. A oni chcą 6.9 mln złotych, proszę was to kpina i wstyd dla naszego miasta wystarczy dobrze poszukać i wszystko widać kto i ile dał.
Powodzenia w sprzedaży.
Ps. Proponuje sprzedać za dobrą cenę myślę 2 mln – 4 mln może ktoś da 5 mln ale wątpię i to bardzo.

Realistka
Realistka

Niech miasto oszkli przestrzeń między tymi kolumnami i walnie jeszcze takie dwie rury jak były na UM, to na pewno się sprzeda.

Fabianek
Fabianek

To jest taki chłyt małtetindowy…
Teraz cena jest 6,9 mln zł, nie sprzeda się w pierwszym przetargu to zmniejszy się o połowę do 3,45 mln zł, oczywiście też nie będzie chętnych, to cena znów pójdzie w dół do 1,7 mln zł i wtedy jakiś zaprzyjaźniony ze złodziejami ze Zwycięstwa bandzior … znaczy byznesmen kupi to za półtorej bańki i dostanie od swoich koleżków ulgę albo grant na 3 duże bańki na remont itd.
Tak się w Glajwitzach zarabia miliony, a wy ciule na ropę głosujecie na tych palantów i oni was rżną od tylca aż miło.

Josef
Josef

cośtam inwest ;)

A dlaczego to sprzedają? Może miasto zrobiłoby tam muzeum historii Gliwic i przeniosło zbiory z villi Caro tam nie ma miejsca na piękne wyeksponowanie zbiorow

Realistka
Realistka

Muzeum? Między DTŚ pl.Piastów a równiną pokrytą spękanym betonem?

krzysztof
krzysztof

jeszcze się chcą załapać na premię po latach rządzenia czytaj niszczenia i okradania Gliwic nigdy więcej takich ludzi u władzy

Socha
Socha

A co ze szkołą dla niepełnosprawnych przy Ziemowita, którą Frankiewicz z radą miasta podarował klerowi? KK czeka na datek miasta żeby rozpocząć remont? Po co im to?

Waldi
Waldi

Kler. Oto wielka tajemnica wiary: złoto i dolary. Wkrótce w kinach.

Nie ma co się czarować, miasto chce się pozbyć “kłopotu”, tj. zrównać z ziemią.

Gabi21
Gabi21

W tej ruinie faktycznie tylko kolumny jońskie przy wejściu ocalały, no i może dach – bo UM naprawił. Właściwie przy tak rozbuchanej gliwickiej administracji powinno się ją przenieść do tej ruiny, a ponieważ nie ma tam nawet parkingu wszystkim zasiedziałym przy biurkach chodzenie per-pedes wyszłoby na zdrowie i ew. dojazdy na rowerkach również, a w mieście częściowo skończyły by się problemy z zaparkowaniem.

silverariel
silverariel

Szkoła muzyczna miałaby przepiękny gmach… czy tego nikt nie widzi w UM? Swoją drogą jest jeszcze jeden budynek na sprzedaż – na wprost szpitala miejskiego ( kiedyś był tam oddział nefrologii) na Kościuszki…deweloperski alert!!!!!

muza
muza

Szkoła muzyczna powinna być w chociaż odrobinę inspirującej, czy nastrajającej okolicy. Samo przebywanie w promieniu 5 km od pl.Piastów powoduje stany depresyjno-lękowe. Po dojechaniu w to miejsce każdy normalny człowiek jest totalnie rozmontowany. Jak przyszły wirtuoz, z natury wrażliwy, ma zasiąść do fortepianu i odlecieć, gdy jest kłębkiem nerwów i ręce mu drżą bo przedarł się przez centrum i dojechał na piwną? No jak? “Piwna” też pasuje do szkoły muzycznej jak … i cała okolica.

silverariel
silverariel

W “Pianiście” otoczenie również nie było sprzyjające…a tu dawne browary na przeciwko, zabytkowy gmach ( bank PKO), stukot kół kolei żelaznych….Muzo trwaj:)

muza
muza

Przy założeniu, że nurtem przodującym w tej szkole będzie trash metal, hardcore czy psychodeliczne odłamy innych gatunków to lokalizacja jak najbardziej w porządku.

w środku jest jak za komuny, wchodzi się i jest tablica o ogłoszeniami PZPR

Miejsce idealne na zwiedzanie w ramach nocy muzeow :).

Za dużo kasy za sam budynek w który trzeba wsadzić naprawdę ogromną ilość kasy. Nieopłacalne.

Dbanie o zabytki zawsze jest oplacalne to NASZE dziedzictwo

Rappaport
Rappaport

Na pewno WASZE?

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Wasze to na Ukrainie zostało….. jak kiedys Wasz krajan Franek powiedział “nie ma ciągłości pomiędzy obecnymi mieszkańcami Gliwic a przedwojennymi mieszkańcami Gleiwitz”….

Franz
Franz

Co do większości miał rację…. ale są tacy co mają ciągłość…. nie wszystkich udało się wyrzucić…

Chodziło mi bardziej o kupno przez inwestora

Z początku gdy to było w prywatnych rękach to za 3 mln też nikt nie chciał tego kupić.

Bo za dużo kasy do władowania. Byłem, widziałem….

Byly plany by rozbudować UM to może przenieść część wydziałów do tego budynku. Muzeum Ziemi Gliwickiej z prawdziwego zdarzenia to też dobry pomysł myślę że Nasze miasto zasługuje na taki obiekt i mogło by być Super Atrakcją turystyczną

No właśnie, czyli dobrze mi się wydawało że było mniej w ostatnim przetargu.

Za pieniądze które dostaną za sprzedaż budynku niech zapłacą pracownikom byłej Huty bo o ile pamiętam to ojciec na koniec wypłaty nie dostawał przez ładnych parę miesięcy..

Taki tam
Taki tam

Szkoda że nasz UM kupił tą nieruchomość za cenę 1,5 mln złotych i zainwestował tylko i wyłącznie w wymianę dachu. A oni chcą 6.9 mln złotych, proszę was to kpina i wstyd dla naszego miasta wystarczy dobrze poszukać i wszystko widać kto i ile dał.
Powodzenia w sprzedaży.
Ps. Proponuje sprzedać za dobrą cenę myślę 2 mln – 3 mln może ktoś da 5 mln ale wątpię bardzo.