Czy Zygmunt Frankiewicz może być spokojny o reelekcję? Do wyborów zostało kilka miesięcy

Zygmunt Frankiewicz ponownie z poparciem PO? Wojewoda Wieczorek kandydatem PiS? Na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi sprawdzamy, kto może jesienią spróbować powalczyć o Gliwice z urzędującym prezydentem.

Trzy lata temu Frankiewicz w pokonanym polu zostawił m.in. obecnego wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka (PiS) i jednego z liderów opozycji Borysa Budkę. Kolejni w stawce byli bezpartyjni Małgorzata Tkacz-Janik, Dariusz Jezierski i Marek Widuch (SLD). Wszyscy przez trzy lata zrobili niewiele by zdobyty wówczas elektorat utrzymać i zdyskontować podczas tegorocznych wyborów.

PLATFORMA PÓJDZIE NA UKŁAD

Z oczywistych względów zmieniła się skala możliwości Borysa Budki. Ostatnie lata wywindowały go na pozycję polityka zdolnego objąć zarządzanie krajem. Pytanie o kandydowanie w Gliwicach jest więc bezzasadne. W głowach polityków PO zrodził się jednak inny pomysł. Skoro Frankiewicz pozostaje niezagrożony, można spróbować ogrzać się jego blaskiem. Stąd pojawiła się bardzo prawdopodobna koncepcja udzielenia przez PO oficjalnego poparcia Frankiewiczowi (o ile ten zdecyduje się na ponowny start).

W skali kraju wybory samorządowe na rok przed wyborami parlamentarnymi będą dobrym pomiarem popularności partii, a ewentualny sukces opozycji może być dla niej punktem zwrotnym. Podpięcie się Platformy pod zwycięstwo Frankiewicza da cenny punkt w rozliczaniu ogólnokrajowej konfrontacji z PiS. Problem w tym, że zbliżeniu kierownictwa PO z gliwickim Magistratem niechętna jest część radnych tej partii. Wydaje się jednak, że do negocjacji pozostanie im jedynie start z osobnych list wyborczych do Rady Miasta, a sprawa kandydowania na prezydenta jest już zamknięta.

– Pytanie o ewentualne poparcie prezydenta przez Platformę Obywatelską to pytanie tylko i wyłącznie do Platformy – komentuje rzecznik prezydenta Marek Jarzębowski.

– Obecnie nie widzę osoby, która mogłaby, z dobrymi szansami, stanąć do walki z prezydentem Frankiewiczem. Raczej nie znajdziemy jej podczas najbliższych wyborów. W kole zmarnowaliśmy ostatnie dwa lata

– przyznawał z zaskakującą szczerością w niedawnym wywiadzie dla “Nowin Gliwickich”, nowy szef gliwickiej PO Zbigniew Wygoda.

Jeśli Frankiewicz jest potrzebny Platformie, otwarte pozostaje pytanie czy Platforma jest potrzebna Frankiewiczowi?

Prezydent zrobił w ostatnich latach wiele by odciąć się od środowiska partyjnego, często też kontestował ostatni okres rządów PO, a w wyborach parlamentarnych zadeklarował poparcie dla Ryszarda Petru. Start z łatką Platformy byłby więc bezpośrednim narażeniem się na zarzut niekonsekwencji. Z drugiej strony, taka koalicja to dla prezydenckiej ekipy gwarancja spokoju i przejścia względnie suchą stopą przez okres kampanii wyborczej. Osobną kwestią pozostaje sam start w wyborach Frankiewicza. Prezydent z oficjalną decyzją zapewne poczeka możliwie jak najdłużej, tak by trzymać w szachu konkurencję.

JAK TRWOGA TO DO WOJEWODY?

Wydaje się, że jedyną partyjną siłą zdolną wystawić kontrkandydata dla Frankiewicza jest PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego, w Gliwicach na kłopot bogactwa jednak nie narzeka. Po odejściu głównodowodzącego w Gliwicach Jarosława Wieczorka do Katowic, klub PiS w Radzie Miasta to raczej mocny oddział szeregowych aniżeli kuźnia charyzmatycznych liderów zdolnych do walki o najważniejszy urząd w mieście. Stąd pojawiają się plotki o szansach byłego radnego a obecnie posła Jarosława Gonciarza (podsycone jeszcze wystąpieniem Gonciarza na ostatniej sesji Rady Miasta, gdzie detalicznie reklamował swoje dokonania przy Wiejskiej). Jak mówi nam jeden z informatorów, najpoważniej traktowana jest jednak kandydatura wojewody.

– Zamierzam bardzo rzetelnie pracować na rzecz mieszkańców województwa śląskiego, zostałem do tego powołany i kontynuuję tę misję

– mówił w programie “Gość Dnia” Jarosław Wieczorek zapytany o swój ewentualny start w Gliwicach.

W środowisku PiS coraz głośniej mówi się, że jeśli partia ma powalczyć o miasto, może to zrobić tylko Wieczorek.

Jego start bądź nie, ma być więc wypadkową ostatecznej decyzji kierownictwa: albo PiS uzna Gliwice za “stracone” i pozwoli Wieczorkowi na kontynuację przygody w województwie, albo spróbuje pokrzyżować szyki kandydatowi popieranemu przez PO (w domyśle Zygmuntowi Frankiewiczowi) i spróbuje uszczknąć choć trochę wyborczego tortu, nawet kosztem poświęcenia Wieczorka.

Jarosław Wieczorek jako kandydat na prezydenta w 2014 roku

Na prawicy, w tle głównego rozdania, toczy się też interesująca próba zaistnienia partii Porozumienie Jarosława Gowina. Gliwicki szef ugrupowania, Petros Tovmasyan chce skorzystać na konflikcie w PO i przyciągnąć na wspólne listy z PiS ewentualnych rozłamowców z PO.
– Bardzo chętnie bym współpracował z kilkoma, najbardziej aktywnymi radnymi PO. Rozmawiamy i ja jestem na nich bardzo otwarty – mówił pod koniec stycznia w Radiu Piekary Tovmasyan.

Na razie to jednak głównie życzenia, bo jak słychać na Platformie, najważniejsze jest porozumienie, ale to wewnątrz struktur PO. Priorytetem ma być uniknięcie podziałów w gliwickich strukturach partii.

BRAK BOHATERÓW

Choć minione lata obfitowały w głośne konflikty mieszkańców z urzędnikami (m.in. budowa zbiorników retencyjnych przy ul. Słowackiego, fatalna sytuacja gliwickich szpitali czy likwidacja Gliwickiego Teatru Muzycznego), żaden z nich nie wykreował jednego konkretnego lidera, osobowości, która uzbrojona w obywatelski mandat mogłaby pokusić się o start w wyborach. Cztery lata temu bezpartyjni Małgorzata Tkacz-Janik i Dariusz Jezierski łącznie zdobyli prawie 13% głosów. Komitet MTJ “Gliwice to MY” przekroczył nawet próg wyborczy, a mandatu w Radzie Miasta pozbawiła go jedynie arytmetyka.

Mijająca kadencja obfitowała w protesty mieszkańców. Żaden jednak nie wykreował lidera.

Jeśli wypracowany wówczas kapitał miał zaprocentować w następnych wyborach już wiadomo, że nic takiego się nie stanie. Ewentualną budowę poparcia Jezierski i Tkacz-Janik musieliby dziś rozpocząć od nowa, bo przez trzy lata działali głównie poza Gliwicami. Był to jednak wybór świadomy. Jezierski zaangażował się m.in. w odbudowę Amfiteatru w Rudach, a Tkacz-Janik w ogólnopolską działalność na rzecz praw kobiet. Z tego też powodu ich start w tym roku jest mało prawdopodobny. Innych kandydatów “po stronie mieszkańców” na razie nie widać.

Wybory samorządowe w 2018 roku odbędą się w jednym z trzech proponowanych terminów: 21 października, 28 października lub 4 listopada. Premier powinien podjąć decyzję w sprawie wyboru ostatecznej daty na przełomie lipca i sierpnia.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ona
Ona

Boże! Uchroń nas przed kolejną kadencją tego gospodarza miasta.

kolik
kolik

Boże! Spraw aby prezerwatywy spadały z nieba, żeby ludzie tacy jak Ona się nie rozmnażali! Dosyć że nie rozumie, tego co pisze, to jeszcze nie widzi!

ja234
ja234

No co się rzucasz jak pranie w pralce. Dziewczyna ma rację.
Znowu garstka mieszkańców wybierze frankiewicza niestety jeszcze nie pojawiła się osoba mogąca rozkruszyć glajwicki beton.
Reszta będzie miała to gdzieś ewentualnie będzie świrowała po marketach.

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Jerzy Buzek jest Gliwiczaninem z pochodzenia, Marian Krzaklewski był doktorantem na Politechnice Śląskiej, ale pierwszy już tak wysoko zaszedł że propozycja rządzenia Gliwicami byłaby dla niego jak zniewaga, a drugi kompletnie wycofał się z polityki.

Jerzy
Jerzy

całe szczescie,ze nie rzadzili Gliwicami.

gość
gość

frankiewicz nie gorszy zawodnik Łukaszenka mógłby przyjechać na praktyki się uczyć

Ewka
Ewka

Buzek to spadachroniarz w glajwicach

Mol
Mol

O mieszkańcach miasta najlepiej świadczą kandydaci na prezydenta i radnych. W Gliwicach to jest rozpacz i zgrzytanie zębów. Wygląda, że to jest miasto żałosnych dudków.

Max
Max

A ty co za Dudek jesteś?
Skąd Przybyłeś wędrowcze, pewnie za chlebem….

Max
Max

Nie podszywaj się łachudro. Kompleksy lecz u lekarza.

Anonim
Anonim

Głos z Pyskowic:
Boże! Uchroń nas przed W.Klęską!

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Straszliwy bełkot i populizm, trzeba kogoś wybrać, z uwagi na brak innych-lepszych kontrkandydatów. Można jak to jest modne w otumanionych społecznościach wybrać kogoś słabszego na przekór wszystkim (proponuje mieszańca Białegostoku Pana Kononowicza) byłby idealnym kandydatem malkontenctwa miasta jak to już miał w programie “żeby nie było niczego”

Ryś Kowal i s-ka
Ryś Kowal i s-ka

Poczekajmy na kandydaturę PIASTOHOLIKÓW!!!!!

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Do wyboru ZŁO i jeszcze większe ZŁO…. ale mamy wybór….

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Proszę kandyduj, daj program, realizuj będziesz wielbiony, bo puki co to czcza gadka, jak straszenie babą Jagą. Nie masz nic do powiedzenia ale z założenia jesteś na “nie”.

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Niestety, mam zbyt radykalne poglądy….

Bóg
Bóg

Mam problem.Regularnie daje na tacę.

Observer
Observer

Bóg już dawno odwrócił twarz od Gliwic. Pusto i coraz puściej w tym mieście, taka sytuacja. Ale trolle z UM dobrze się mają. Mają czego się bać, bo jak zmieni się władza, to będą czystki w UM, zatem jest o co walczyć i każde odmienne zdanie od oficjalnej propagandy “miasta z przyszłością” ostro zwalczać. Szkoda, że tak nieudolnie te trolle pracują. Nasze myśli są na szczęście wolne i jakoś trudno to pojąć ‘kolikom’…

Kajetan
Kajetan

Jak nie on to kto?

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Z całym szacunkiem ale może już najwyższa pora na zmiany?!

dlaczego
dlaczego

jesteśmy skazani na kolejną kadencję, pliiiiiiiiiiiz niech ktoś się zgłosi

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

tak niech się zgłosi ktokolwiek to głupie co pisze ale na złość mamusi odmrożę sobie uszy

Tomasz
Tomasz

Jestem za- tylko czy Ciebie da się zmienić?

piętka*
piętka*

Gliwiczanin pełna zgoda z tobą ale jak to zrobić? kiedy nowy szef PO Wygodny, jak napisał Red. Michał zaskoczył go szczerością, moim zdaniem chyba jednak Peł Owską bezradnością i nieudolnością. Panie Wygodny a co będzie, jeżeli zużyty do granic prezio pokaże nam zmęczonym nim mieszkańcom, ze jednak ma jaja i nie wystartuje? będzie Pat, czy jak zawsze w Gliwicach USTAWKA? Czy nie należałoby się zastanowić nad wysunięciem i wsparciem jedynego naprawdę bezpartyjnego i naturalnego kandydata, jakim był i myślę nadal jest, obecny Pana przyjaciel również w interesach Pan Dariusz Jezierski, człowiek bardzo utalentowany, o dużym potencjale i wyobraźni. Właśnie takiego… Czytaj więcej »

ewa
ewa

O nie!

piętka*
piętka*

O tak Ewuniu!

Urko
Urko

Nie rozumiem szanowny adminie. Czyżby admin. negatywnie oceniał fakt rozbawiania części elektoratu , potencjalnym kandydowaniem pewnego znamienitego gruzińskiego reżysera? Wszak śmiech to zdrowie . Zwłaszcza, gdy ktoś dobrowolnie zgadza się być … nie, nie Stańczykiem . Zwykłym błaznem :-)

piętka*
piętka*

Urko, jeżeli rozpoczynasz swój komentarz od “Nie rozumiem”, to twoje dalsze dyrdymały w tym temacie stały się zbyteczne, co udowodniłeś. Ja zwróciłem się jak może zauważyłeś z taką propozycją do dr. Wygody, którego zawsze cenię, ale od kiedy gimnastykuje się w PełO wyraźnie podupadł. Moja propozycja dla Niego, to szansa na rehabilitacje dla niego, bo kiedy nie był jeszcze związany z polityką, to jako internauta portalowy “Claudiusz” bardzo w swoich poglądach nie tylko mnie imponował i tyle. Jeżeli chodzi o mojego przyjaciela DJ, to jak chyba wiesz w 2014r. wystartował bez kasy i wsparcia partyjno kolesi-owskiego i osiągnął całkiem przyzwoity… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Przestałem czytać od momentu, w którym raczyłeś napisać , ze cenisz niejakiego Wygodę. Resztę twoich wypocin przebiegłem wzrokiem . Ale przy okazji wyjaśniła mi się kwestia tej jednej gwiazdki w twoim nicku . Oznacza zazwyczaj najniższą kategorię . W twoim przypadku zapewne intelektualną . A Jezierski Dariusz Nadredaktor ? Mam nadzieję, że wystartuje . Ostatnim razem, przez to swoje radosne nieudacznictwo dostarczył mi całe mnóstwo rozrywki. Co prawda takiej na poziomie Benny Hill’ a , ale zawsze to coś .

piętka*
piętka*

Nooo cóż urko, idąc tropem twojego ględzenia w punkcie gwiazdki przy moim nicku to można odpowiedzieć krótko, że brak gwiazdki przy twoim nicku świadczy o twoim całkowitym dnie intelektualnym. Zresztą czytając poniektóre twoje teksty tutaj, to się niestety potwierdza;) Wracając do ad-remu, ponieważ czepiałeś się tutaj mojego i nie tylko kandydata na prezydenta i ewentualnej drogi do osiągnięcia tego celu, to może byś i ty zaproponował któregoś? Tylko proszę nie Budkę, bo ty w budko waniu, to i jego przerastasz:) Moim zdaniem, po analizie tego wywiadu prezia w sprawie nadchodzących wyborów w “Info”, prezio wystawi jednego ze swoich dwóch pupili,… Czytaj więcej »

Urko
Urko

“Czepiłem się ” ??? Ja się turlałem ze śmiechu na sam pomysł , że DJ ma znowu startować w wyborach. Był tak radośnie nieporadny w tych swoich staraniach , a to co nieudolnie usiłował zrobić, zaprzeczało wszelkim podstawom marketingu politycznego. Ale najbardziej rozbawiły mnie nadęte oczekiwania i nadzieje jego “popleczników” . Czyli chyba jakichś 3% tych co poszli do urn . Co do kandydata . Ode mnie oczekujesz propozycji ????? Chyba do reszty zdurniałeś ?:-) Powiedzmy , że ja się na zmywaniu naczyń znam a nie na lansowaniu kandydatów :-):-):-) Co do gwiazdek. Dorób sobie do nicka jeszcze z dziesięć… Czytaj więcej »

Jarek
Jarek

Tyle razy próbowali go odwołać, że Franek może być spokojny. Tym razem też się uda. Potem będą tylko smutki i żale, tu na portalu wylewać nasi mieszkańcy jaki to prezydent zły i nic nie robi. Tym razem zróbmy coś my mieszkańcy….. Wybory już niedługo.

Future is out there
Future is out there

PO od 20 lat nie wyłoniła nikogo, kto mógłby zmieść Frankiewicza i jego ekipę partaczy podobnych do bohaterów czeskiej komedii “Sąsiedzi”, tyle że pozbawioną sympatii. Zdanie, że Budka może zostać premierem, jest równie prawdziwe jak to, że Tovmasyan ma szanse na fotel prezydenta, a Elvis żyje. W ogóle przywoływanie nazwiska Petrosa w tym kontekście jest żartem w złym guście. Trzeba pamiętać, że zapisał się do partii, która jawnie wspomaga łamanie prawa i konstytucji, a jej lider – Gowin – kiedy poprzedzał Budkę na stanowisku ministra, z biedy niedojadał, a jego dzieci chodziły (albo i nie) głodne i obszarpane. To miasto… Czytaj więcej »

Olek
Olek

Masz rację. Tylko że PO w rzeczywistości przez większość czasu po cichu popierała Frankiewicza i nawet członkowie głosowali przeciw własnym kandydatom. Zapowiedź, że tym razem PO zrobi to otwarcie w celu polepszenia swojego wizerunku to największe splunięcie w twarz gliwiczanom. Dobitnie pokazuje, że dla tej partii miasto i mieszkańcy się nie liczą. Liczy się tylko liczba mandatów do wyrwania w następnych wyborach do parlamentu. Lepiej swojej pogardy dla wyborcy nie mogli pokazać i mam nadzieję, ze zapłacą za to. Dlatego, moja rodzina i wszyscy znajomi jakich nawet nie trzeba specjalnie przekonywać, na PO już nigdy w żadnych wyborach nie zagłosujemy!… Czytaj więcej »

Pucio
Pucio

A my zaczniemy głosować na PIS.

Terkij
Terkij

krzyżyk na drogę. to chyba wasz ulubiony bagaż intelektualny.

gość
gość

o zmianę pokoleniową dawno zadbali większość pokolenia o 1 generacje niżej niż obecni politycy z Gliwic wyjechała, bo nie za bardzo było tu czego szukać, no może trochę jajogłowych inż. zostało, takim wszystko jedno

Szczepan
Szczepan

Z tymi inżynierami to przykra prawda. Brakuje humanistów.

Szczepan
Szczepan

Coś (KTOŚ) musi się zmienić bo inaczej to miasto będzie wielkim domem starców. A Budka… Panie redaktorze Szewczyk, żeby Budka został premierem, to najpierw musiałby zostać szefem PO bo taka jest polska tradycja. Na to się nie zanosi w przypadku kogoś, kto przegrał wybory na prezydenta miasta tak małego jak Gliwice. A Pan chyba nie chce powtórki z szeregowym posłem, który z ciemnego gabinetu steruje rządem i połową parlamentu?

black_horse
black_horse

Dla wszystkich którzy są jeszcze zachwyceni, jakim to dobrym prezydentem jest Frankiewicz. Zarchiwizowałem Miejski Serwis Informacyjny, w którym opublikowany został program wyborczy tego pana w 2014 roku. Niespełnione obietnice zaznaczyłem przekreśleniem tekstu. Umieszczam link do pliku pdf, aby każdy zainteresowany mógł sobie pobrać i naocznie przekonać się ile warte były te obietnice. Redakcję proszę o nie ingerowanie w mój post. Idę o zakład że w tym roku wydrukują plagiat tego artykułu.
https://megawrzuta.pl/download/fb61cfa03b14a6ef66f1971e1e16b306.html

Black_horse
To musisz bardzo popierac PIS-realizują obietnice wyborcze jak nikt…

black_horse
black_horse

A co ma tutaj do tego PiS ? rozmawiamy o naszym mieście – o Gliwicach

Tomasz
Tomasz

A kto jest zachwycony Frankiewiczem?
Poczytaj chociażby to forum-sami niezadowoleni

asdf
asdf

Zwróć uwagę na słownictwo używane przez Frankiewicza w obietnicach – będziemy się starać, będziemy dążyć, będziemy zmierzać do, rozpoczniemy proces, zajmiemy się… Żadnych konkretów w stylu: zrobimy, wykonamy, wyremontujemy, wybudujemy itd.
Aż dziw, że tyle ludzi nabrało się na taką ściemę.

Valdorf
Valdorf

DESTRUKTOR , SZKODNIK , ANTY SPOŁECZNIK , BIZNESMEN a co najważniejsze TRZEBA GO ROZLICZYĆ wierzcie mi mieszczuchy że przez te lata jest z czego , jedynym warunkiem jest to że żaden jego POplecznik nie zastąpi go bo i jego program prezesa strefy przemysłowej będzie kontynuował . Frankiewicz był naście lat temu prezydentem teraz to zwyczajny biznesmen zresztą fatalny (chodzi o inwestycje i zadłużenie miasta na wieki wieków) a nam mieszkańcom potrzebny jest prezydent rozwiązujący problemy mieszkańców bo miasto dla mieszczuchów nie dla biznesu

Walczący z wiatrakami.
Walczący z wiatrakami.

Racja, czas na zmianę.

Jak Gliwice wyglądają, brudne, nie sprzątane, szmaty reklam walają się wszędzie, hala bankrut pochłaniająca nasze pieniądze itd.

ProFranek
ProFranek

Czy dla Ciebie ‘biznesmen’ to pojecie negatywne? :-) Zadluzenie miasta rozumiem, ze tez? Musisz byc wybitnie swiatowym czlowiekiem, z szeroka wiedza z finansow publicznych.
Pomysl ‘rozliczania’, pokrewny ze wszelkimi ‘komisjami’, rozgrzebywany od lat przez obecnie rzadzacych (za gigantyczne pieniadze), to swietny przyklad sytuacji, w ktorej nie ma sie pomyslu na zmiane, zadnej wizji. Czy celem aby jest ponizenie konkurencji, zeby na jej tle wyjsc lepiej? Luzne przemyslenia…
Mimo wszystko gratuluje, jak w kilku zdaniach udalo Ci sie opisac swoj ograniczony swiatopoglad :-)

Ampuła
Ampuła

Natrętna awersja do biznesu sugeruje operetkowego barona mieszczańskiego, któren ma pieniądze, bo je ma. Jednak na lokaja go nie stać, więc chciałby mieć prezydenta od “rozwiązywania barona problemów”.

Biko
Biko

Kibolskie “myślenie” trybuna z trybuny zawodowego klubu na garnuszku podatników miasta. Urzędnik, samorządowiec to nie jest biznesmen. może starać się i powinien być dobrym menedżerem. Ale Frankiewicz stara się być biznesmenem z korzyścią tylko dla siebie i wianka pochlebców dojących Gliwice.

Arnhem
Arnhem

ProFraniu a jaką wiedzę o finansach publicznych ma premier???? Żadną od tego jest minister finansów, podobnie jest z prezydentami czy wojewodami finansami zajmują sie księgowi. Do reszty twoich wypocin się nie odniosę bo nie ma do czego. Frankiewicz to stary pierdziel, który przyspawał sie do stołka. Gliwice – brudne, zapyziałe, pomnik im. Frankiewicza (czytaj Podium) zamiast przynosić zyski generuje straty, inicjatywy na rzecz Gliwiczan brak, rozwoju miasta brak, rewitalizacja pewnych dzielnic miasta brak, szpitale leżą. Więc o czym do cholery bredzisz człowieku??? To miasto tonie w syfie i długach, a jedyne o czym myślą wszyscy startujący na urząd prezydenta to… Czytaj więcej »

qwerty
qwerty

jakie money money? Ja tam współczuję tej osobie, która zasiądzie po panu F. Dostać na start zapyziałe, zasyfiałe i zadłużone to jakby sobie samemu gwoździe w trumnę wbijać ;/

Olek
Olek

O i tu jest odpowiedź na mizerię kandydatów. A jak już o mizerii, to może pani Ogórek wystartuje w Gliwicach? Nawet jak nie wygra to będzie wesoło, a jakby jednak wygrała to mamy zagwarantowane kilka lat beczki śmiechu.

Zniesmaczona
Zniesmaczona

Akurat osoba,o której mowa przyzwyczajona jest do obracania pieniędzmi publicznymi z naszych podatków,a nie przez siebie zarobionymi,jak to jest w prawdziwym biznesie.Tak,że w tym konkretnym przypadku “biznesmen” to pojęcie zdecydowanie negatywne.

gość
gość

jest różnica między przedsiębiorca i “bizmesmen”, przedsiębiorca tworzy coś wartościowego, wykorzystuje potencjał innych, bizmesmen to taki Rumun co siedzi na tyłku i zarabia na słabszych goniąc ich do najsłabszej roboty, np. na strefie, przy okazji dba, żeby nic lepszego nie powstało, żeby mu robole nie uciekli

"Frenki goł tu Holiłud"
"Frenki goł tu Holiłud"

Co należy zrobić aby śliwka robaczywka spadła ? Dokładnie sprawdzać liczących głosy gliwiczan w poszczególnych komisjach.Koniec niedzielu cudów wyborczych ! Odciąć Frankiewicza od otrzymanych prawem Kaduka (prezes Szary) najlepszych mobilnych powierzchni reklamowych czyli szyb gliwickich autobusów.Jeśli udostępniać to wszystkim kandydatom po równo lub na zasadzie jasnego przetargu dla komitetu wyborczego kandydata X,Y czy Z.Dokładnie skontrolować wydane fundusze przez komitety kandydatów.Gołym okiem widać ,że “Frankiści” prowadzą gumowa księgowość.To tyle.To wystarczy ! Ps.Błazenady w stylu poszczególni kandydaci czytają dzieciom niewskazane.

Cookie Monster
Cookie Monster

Namawiajmy do uczestnictwa w wyborach!!! Im wiecej pojdzie do urn tym mniejsza bedzie rola pakietu zelaznego czyli osob zwiazanych obecnie z urzedem i niechcacych zmian. Oni ida zawsze do urn i przy malej frekwencji stanowia pakiet kontrolny. Ktokolwiek wygra przy duzej frekwencji niezaleznie czy bedzie to obecnie urzedujacy czy tez nowy czlowiek to bedziemy mieli poczucie ze rzeczywiscie wybrala go wiekszosc.

qwerty
qwerty

Mieszkańcy kontra urzędniczy beton, króliki w spółkach, kolesie

antyFranek
antyFranek

Niezrealizowane obietnice Zygmunta Frankiewicza: 1. Wykorzystanie terenu dawnej Fabryki Drutu pod nowe funkcje – np. klaster przemysłów kreatywnych. 2. Plan powstania centralnego węzła przesiadkowego „Zachodnia Brama Metropolii Silesia”. 3. Zakup części terenów wokół dworca należących do PKP, gdzie miasto odkupi i zostaną one przeznaczone pod inwestycje służące rozwojowi miasta. 4. Dofinansowanie z pieniędzy zewnętrznych budowy połączenia ul. Tarnogórskiej z Placem Piastów tunelem pod torami kolejowymi. 5. Przebudowa Placu Piastów. 6. Zamknięcia dla ruchu kołowego ul. Zwycięstwa na całej jej długości. 7. Przebudową kolejnych skrzyżowań, na których pozostały jeszcze torowiska. 8. Sukcesywna eliminacja niskiej emisji pochodzącą przede wszystkim z palenisk domowych… Czytaj więcej »

black_horse
black_horse

Ad 15. W tym przypadku unowocześnienie polegało na likwidacji.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

kiedy ostatni raz byleś w teatrze

black_horse
black_horse

@maly rozumek: W Teatrze Muzycznym – jednym z kilku w kraju-tuż przed likwidacją na Rodzinie Adamsów. Teatrów miejskich, bardziej renomowanych jest więcej.

Zadara
Zadara

Pisanie, że innych bardziej renomowanych jest więcej wygląda jakby ten gliwicki miał jakąkolwiek renomę. A może i ma – gdzieś w Zadupcowie Niskim.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

@black_horse Wystarczy ze jeszcze po utyskujesz i zaliczysz balet Mongolski, i już będziesz typowym Cebulakiem kandydatem w wyborach, wprawdzie bez programy wyborczego ale roszczeniowym.

MariannaA
MariannaA

Cebulak to podobno przysmak żydowski z Lubel-Szczyzny.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Cebulak to typ człowieka, który jest pełen zachowań wyniesionych ze wsi. Cebulak najczęściej jest osobą zawistną i zazdrosną. Cebulakiem nie może być każdy, nawet kończąc wyższą szkołę cebuli i czosnku.

black_horse
black_horse

16. Obwodnica miejska.

rebata
rebata

Kolejne lata olewania problemu smogu …nie dziękuję!!!

Anonim
Anonim

Głos z Pyskowic:
Frankiewicz wstydu nie masz?

Max
Max

Sp. Do swojej dziury..

skarbówka
skarbówka

Wstydu nie ma, bo zamienił na miliony na koncie swoim i żony.

No Pasaran
No Pasaran

Ale co ma Morawiecki do wyborów w Gliwicach ? Startować będzie ?

gliwiczanin
gliwiczanin

Jeśli Platforma Obywatelska poprze w wyborach na prezydenta Gliwic Frankiewicza to może być pewna, że do końca życia nie zagłosuje już na tą partię, bo tą decyzją będzie dla mnie ta partia skończona.

A to ta partia jeszcze nie jest dla Ciebie skończona?????????

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Skończona jest tak czy siak, afera Amber Gold, afera podsłuchowa, afera z solą przemysłową w żywności, afera reprywatyzacyjna, tu trzeba albo genialnego spin-doktora, albo zbiorowej sklerozy narodowej.

Mustafa
Mustafa

Za dwa lata, po misiewiczach, podwyżkach cen żywności, zakazie handlu w niedzielę, milionów przekazanych Rydzykowi, koronie królów i problemach Gowina z przeżyciem do pierwszego, wyborcy zapomną o PiSie ;)

Zeta
Zeta

Jest szansa że zapomną i PiSie i PO. OBY!!!

Wyborcy
Wyborcy

Nie zapomnimy . Oj nie zapomnimy . I tym razem nie będzie “czerwonej kreski”

Gość
Gość

Do błędów obecnej władzy zaliczyłbym sponsorowanie piłkoterrorystow ssących kase na klubik bez przyszłości…..

Ampuła
Ampuła

Piast Gliwice, jak sama nazwa wskazuje, jest związany z Gliwicami. Od ponad 70 lat. Dlatego wizja przyszłości jest klarowna: dopóki miasta, nie braknie Piasta. Troszcz się lepiej o zbankrutowanego pupila komuny przy Roosevelta w Zabrzu, bo jak parafijanka SM spadnie z fotela, to następca będzie miał wybór: albo od razu ugrzęznąć w finansowym bagnie po uszy, albo zgłosić do przebadania co najmniej miliard wytransferowany z kasy miasta do kasy klubu. Przez tych samych ludzi po obu stronach kasowego okienka… Ustawa przeszła i pupilom komuny skończył się okres ochronny. Już odebrali ordery, obdarli trupy z pagonów. Zabiorą i medale, i żywym… Czytaj więcej »

@Ampuła
Piast Gliwice jak sama nazwa wskazuje zwiazany jest Piastem (nie przypadkowo ten wyraz jest pierwszy)
Więc wystarczy wywalić Piasta do siedziby Piastów i Gliwice będą nareszcie wolne.
Nie dla Piasta dopóki nie znajdą Innego miasta.

Ampuła
Ampuła

Polskie nazewnictwo klubów trzyma się wyjątkowo konsekwentnie tradycyjnego układu. Toponim, wskazujący siedzibę lub miejsce pochodzenia klubu, występuje w nim w drugiej lub dalszej kolejności. Wśród klubów od ekstraklasy aż do III ligi nie ma ANI JEDNEGO, którego zapis zrywałby ze schematem “nazwa własna + toponim”. Dopiero w IV lidze małopolskiej pojawia się Bocheński KS.
Nieznajomość ogólnie znanych reguł jest ignorancją. Wywalanie własnej ignorancji na widok publiczny jest rodzajem ekshibicjonizmu.

@Ampuła
Tyle, że w przypadku toponimów złożonych z dwóch wyrazów kolejność bywa różna. Czyli nie ma tu zasady. Jest tradycja, schemat ale nie jest to forma jedyna poprawna. Czyli nazwa własna + toponim NIE JEST REGUŁĄ.
Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że kluby z ekstraklasy aż do III ligi o tym nie wiedzą. Natomiast zaskoczeniem jest, że Ampuła o tym nie wie………

kibic
kibic

Ampuła półgłówku, przyjmij do wiadomości, że może i Piast Gliwice jest związany z Gliwicami ale za to większość kibiców z Gliwic jest związana z Górnikiem Zabrze. Ogarniasz, czy masz tradycyjnie zbyt daleko do mózgu??

Ampuła
Ampuła

O, dobrze, że wpadłeś, Będziesz robił za symbol.
Oto dyskusja schodzi na temat toponimii, a tu ku rozmówcom schodzi z półpiętra familoka lumpenproletariusz w skalanych moczem laciach i przez wyszczerzony brak jedynek charczy coś w zabrskim narzeczu. Tu nawet nie ma cienia szansy, ze zreflektuje się pod wpływem niezręcznej ciszy. Raczej beknie ze smarknięciem. Kto chce, może poczekać.

kibic
kibic

włóż ten swój pusty, zakuty łeb prosto do kibla i poproś kogoś niech spłucze, o ile znajdzie się ktoś, kto będzie w ogóle zainteresowany spłukaniem takiego śmiecia.

Ampuła
Ampuła

Nie zawiódł. Kto czekał, wygrany jest.

TOBI
TOBI

A może tak bez prezydenta i tak obecny nas nie słucha/reprezentuje…

krzysztof
krzysztof

f to już politechnika nie czeka z etatem na ciebie to i tam nie lubią wodza

goro
goro

Gliwice stają przed historyczną szansą zmian. W normalnych okolicznościach nie wyobrażam sobie, żeby ktoś głosował na obecnego prezydenta i jego świtę. Niestety, są to ludzie bezwzględni, którzy nie cofną się przed niczym i gotowi są zrobić wszystko aby utrzymać władzę. Część wysokich urzędników ratusza nie kryje swoich powiązań z mafią, nawet się nimi chwali. Dlatego spodziewam się, że obecna ekipa gotowa jest zgotować krwawą jatkę aby pozbyć się przeciwników. Nie mają nic do stracenia. Przegrane wybory oznaczają dla nich wieloletnie więzienia.

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Taa… jasne. Coś ci się z Rosją albo Meksykiem pop*eprzyło.

kanalia52
kanalia52

Dość rządów tego despoty.

Rachmistrz spisowy
Rachmistrz spisowy

Zdecydowanie spojrzałbym na łapy komisjom wyborczym.W referendum Frankiewicz zostaje zmasakrowany ponad 80% wyborców ze Śródmieścia .Fiku miku zapewne przy “cudownym stoliku” tam wybory wygrywa

gość
gość

komisje sprawdzały przy referendum kto głosował za odwołaniem i porobili sobie listy delikwentów

MariannaA
MariannaA

Ja jestem Centrum. Co sugerujesz?

ja234
ja234

Jezierski i Janikowa nie mają jakichkolwiek szans, odpuścili sobie po porażce w czasie poprzednich wyborów.Nie wspominając o tym, że są słabi politycznie.
Petros, założyciel osom-u dał dyla do polityki, jakkolwiek słaby, amator jest i niewiele może zdziałać. Będąc członkiem ugrupowania gowina, pokazał swoją orientację polityczną.
Wieczorek co najwyżej będzie pionkiem w rozgrywkach pisiowskich.
A frankiewicz…heh… niestety wygra i dalej będzie jeszcze więcej tego samego…

Piotr
Piotr

Obserwuję bacznie działania osom-u od początku i pan petros był jednym z założycieli kawusiowego towarzystwa, ale nie jedynym.

Rozum
Rozum

Frankiewicz wygrać musi.Wszak dla okołofrankowych miernot ta kadencja jest decydującą dla ich egzystencji .Dlaczego ? Ano dlatego,że 90% z nich wejdzie w czasie nadchodzacej kadencji w wiek emerytalny.Więc .Wszystkie ręce na pokład.wszystkie chwyty dozwolone.Bój to jest nasz ostatni ! Zwyciężymy !

Observer
Observer

A niech go wybiorą ponownie. Dobije to miasto do końca i tak kto może, ten wieje z tego miasta.

Fford
Fford

Jestem ZA! Niech zostaną tylko ciemne muły. Z mojej 30 osobowej klasy tylko parę osób jeszcze mieszka w Gliwicach. A jak się raz do roku przyjedzie w odwiedziny, to następnego dnia sprawdza odloty. Jakby nie Katowice to by można umrzeć z nudów.

Observer
Observer

Już hula wiatr po pustych ulicach tego miasta. A kiedyś, czyli przed rządami tego pana F., ten gród liczył ponad 220 000 mieszkańców. Teraz ledwo 170 tys. Taki toż rozwój mamy w tym mieście przyszłości.

gość
gość

ok. 1/4 z tych 170 tys. to napływ na miejsce poprzednich mieszkańców Gliwic, wymiotło co najmniej 80 tys. od twoich czasów szkolnych i stanu 220 tys.

kolik
kolik

I wiatr im w żagle, oby wiali jak najdalej!

Observer
Observer

Ja wielu wywieje, to zostanie pusty zagon w gminie Gliwice, wówczas nawet żadne miłosierdzie gminy nie pomoże, Panie Kolego z UM.

qwerty
qwerty

wartym uwagi jest Jarosław Gonciarz, który w przeciwieństwie do Frankiewicza faktycznie działa na rzecz uratowania tutejszej służby zdrowia. Frankiewiczowi tak na prawdę się nie chce.Ta jego świta, wszyscy przy korycie boją się, że jak Frankiewicz odejdzie a nastanie ktoś nowy to oni zostaną pozbawieni stołków. Ten beton jest tam juz tyle lat, że nie dadzą tak łatwo się wykurzyć z magistratu, ze spółek itp. Wszystko zrobią, będą nawet nosić uloteczki, plakaciki byle nie zostać pozbawionym pracy ;) Także to nie jest rozgrywka pomiędzy kandydatami, to jest rozgrywka pomiędzy starym betonem urzędniczym a mieszkańcami, którzy chcą zmian i, którzy do tej… Czytaj więcej »

emeryt
emeryt

Ja już mam wybrać pomiędzy Frankiewiczem, a Wieczorkiem to już wolę tego drugiego. Ten pierwszy już był i się stanowczo nie sprawdził. Wieczorek już gorszy być nie może od Frankiewicza.

MariannaA
MariannaA

ZF ma honor. Zapowiedział, że nie będzie startować.
TRZYMAM GO ZA SŁOWO!

Urko
Urko

Frankiewicz czy Wieczorek ? Wybór jak między odrą a chorobą wściekłych krów . Na odrę byłem szczepiony.

Chlewice
Chlewice

Wygodny wybór chorób. Zamień je miejscami i szczepienie już nie pomoże udawać Greka, który co 4 lata pierwszy wrzuca do urny głos na Frankiewicza.

Urko
Urko

Cieszę się , że czytelnictwo w podgliwickich wioskach rozkwita

Nautilus
Nautilus

Jak porównać wygląd wiosek z Gliwicami to i z daleka i z bliska widać, że tam ludzie czytają dużo dobrych książek, a w Gliwicach tylko okładki albo wcale.

Urko
Urko

No. Świnie, kury i kaczki też macie ładniejsze . Nie to co w Gliwicach. Wszystkie już w paczkach i w plasterkach

Gość
Gość

To może Ty Urlo staniesz do wyborow? Kazdy będzie lepszy od obecnego Prezydenta

Urko
Urko

Proszę cię . Jeszcze przez przypadek bym, wygrał i musiał się z wami użerać…

Nie wymiguj sie. Pokaz, że oprocz pitolenia coś umiesz

Urko
Urko

Przykro mi. Generalnie jestem dobry tylko w “pitoleniu” Twoja stara potwierdzi.

MOPS
MOPS

Poza byciem bucem jesteś jeszcze stalkerem i się chwalisz? Idealny kandydat na zastępcę Frankiewicza.

Urko
Urko

Ja się chwalę ???? To jego stara mnie chwali :-):-) :-) Co do bycia “bucem” . Dzięki za komplement :-)

Natalia
Natalia

On jest jego zastępcą od dawna. Tylko robi wam wodę z mózgu o ile ktoś go nie obnaży jak teraz. I od razu jest sobą: cham i prowincjusz ze słomą w butach i w głowie.

Urko.
Urko.

“Następcą”, Nastusiu , następcą . I byłbym , gdybym startował . I nie robię “wody z mózgu” . Nie ma takiej potrzeby . Spora część autorów postów na tym forum, ma mózgi w stanie płynnym . QED., na przykładzie twojego, Nastusiu, wpisu . PS. Dziękuje również za “chama i prowincjusza” . Doceniam Nastusiu twe wspięcie na wyżyny twego hmm… “intelektu” :-)

Oj Urko jak łatwo Cie wyprowadzic z
rownowagi. Jestes zerowym wyzwaniem.

Urko
Urko

*******

somsiad
somsiad

*******

Urko
Urko

*******

Urko
Urko

LOL . Brawo dla MOD-a . sprowadził tę dyskusję na odpowiedni poziom :-):-)-)