Dawna hurtownia bielizny zmieni przeznaczenie. Wiadomo już co tam powstanie, trwają prace budowlane

W budynku, w którym przez lata działała hurtownia bielizny i strojów kąpielowych, na terenie Zatorza, mieścić się będzie placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Prace budowlane związane z adaptacją obiektu już zostały rozpoczęte.

 
Nieruchomość mieści się przy ulicy Traugutta 3, nieopodal centrum handlowego Forum. Wcześniej miasto starało się sprzedać ten budynek.

Placówka wsparcia dziennego, nazywana potocznie świetlicą środowiskową, ma na celu pomoc w szczególności rodzinom, napotykającym trudności w wypełnianiu obowiązków wychowawczych. Placówka pozytywnie wpływa na rozwój osobowości dzieci, ich postępy w nauce oraz kształtowanie relacji społecznych opartych na wzajemnej pomocy i współpracy – czytamy w piśmie Urzędu Miejskiego do Rady Dzielnicy Zatorze.

Budynek przyszłej placówki ma powierzchnię 268 m2, a jego stan przed adaptacją oceniano na pogorszony.
Po zakończeniu inwestycji, miasto planuje ogłosić otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na prowadzenie placówki wsparcia dziennego w tym lokalu.

Placówka wsparcia dziennego

W budynku będzie funkcjonować placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży z rejonu dzielnicy Zatorze w Gliwicach. Zostanie tam zorganizowana opieka dla 30 dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Podopieczni będą mogli przebywać w placówce w czasie wolnym od zajęć szkolnych do godziny 20:00. W instytucji będzie zatrudnionych trzech wychowawców.

Zadaniem świetlicy środowiskowej jest opieka nad dziećmi po zajęciach szkolnych, pomoc w nauce, odrabianiu lekcji, nauka języków obcych, organizowanie dzieciom czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, rozwijanie kultury osobistej,
poprawa sprawności fizycznej, gry i zabawy, korzystanie ze sprzętu komputerowego, pomocy naukowych, a także udział w zajęciach kulinarnych – nauka przygotowania prostych posiłków – kanapek, napojów itp.

Zakres przebudowy

Po przebudowie w budynku przy ulicy Traugutta 3 będzie działała pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Na parterze budynku zostaną wydzielone pomieszczenia, pełniące funkcje m.in. pokoju wychowawców, sali zajęć kulinarnych (aneks kuchenny) z dostępem do wody, jadalni, sali do nauki, sali zabaw dla dzieci młodszych oraz osobnej dla dzieci starszych, sali komputerowej, a także toalety.

Placówka ma posiadać co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz i być dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością – przy wejściu do budynku obok schodów zewnętrznych będzie zainstalowana platforma do transportu osób na wózkach na poziom parteru, odpowiednie wymiary i wyposażenie będzie posiadać także sanitariat.

Wykonawca prac został już wyłoniony – to gliwicka firma VIXUR, która zlecenie to wykona za ponad 2,4 mln zł.

(żms)
fot. 24GLIWICE/ŻMS