Budynek dawnej szkoły muzycznej czeka modernizacja. Pojawi się m.in. winda zewnętrzna. Wizualizacje

14 milionów złotych może kosztować przystosowanie budynku przy ul. Siemińskiego do funkcji usługowej. Powstanie tu winda zewnętrzna, budynek główny ma zostać nadbudowany, a na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne.

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej od września mają rozpocząć naukę w nowej siedzibie przy ulicy Ziemowita 12. Trwają ostatnie prace związane z adaptacją zabudowań po dawnym Zespole Szkół Gimnazjalnych, który niegdyś funkcjonował w tym miejscu, o czym więcej pisaliśmy niedawno TUTAJ.

(fot. M. Buksa/UM Gliwice)

Nowa siedziba GODS

Budynek przy ulicy Siemińskiego 6-6A, gdzie przez lata uczyli się młodzi muzycy, nie będzie jednak długo stał pusty – ma tam wprowadzić się Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych (dawniej GCOP). Wcześniej jednak konieczna jest jego przystosowanie do nowych funkcji.

GODS występując w roli inwestora uzyskał już pozwolenie na budowę wydane przez Urząd Miejski, gdzie zaakceptowane zostały planowane w projekcie budowlanym zamierzenia.

W planie Centrum 3.0 jest przebudowa i remont budynków dawnej Szkoły Muzycznej: budynku głównego, budynku pomocniczego wraz ze zmianą sposobu użytkowania z funkcji szkolnej na funkcję usługową, oprócz tego przewidywana jest nadbudowa budynku głównego i rozbudowa o szyb windy zewnętrznej. Zadanie zakłada również zagospodarowanie terenu obejmujące infrastrukturę techniczną i towarzyszącą, a także przebudowę sieci elektroenergetycznej oświetlenia skweru Bottrop.

Projekt przebudowy został opracowany z poszanowaniem dotychczasowej roli budynków, ich architektonicznych i historycznych uwarunkowań. Dlatego też postanowiono zachować ich tradycyjny wygląd. Zmiany, jakie inwestor zamierza wprowadzić, mają na celu dostosowanie obiektów do aktualnych przepisów i standardów dot. funkcjonalności miejsc użyteczności publicznej – informuje Bożena Ziarnik, Kierownik działu administracyjnego w Centrum 3.0. Przebudowa ruszy po wybraniu wykonawcy robót.

Nowy dach i panele fotowoltaiczne

Rozpoczęcie prac jest uzależnione od kilku czynników, przede wszystkim od wyłonienia wykonawcy w postępowaniu przetargowym, które już niebawem zostanie ogłoszone. Niezwłocznie po wyłonieniu firmy budowlanej planujemy rozpocząć remont. Jego dynamika będzie w głównej mierze uzależniona od dostępności materiałów budowlanych na rynku. Niewątpliwie znaczącym czynnikiem będą oddziaływania ekonomiczno – gospodarcze, na które będziemy reagować na bieżąco, tak by inwestycja mogła być zrealizowana w możliwie najkorzystniejszy dla miasta sposób – zapewnia Centrum 3.0.

Bryły obydwu budynków zostaną zachowane niemal bez widocznych zmian. Jest to ścisłe centrum miasta, budynek główny jest znany i rozpoznawany przez gliwiczan – dlatego zmiany zewnętrzne będą tak przeprowadzane, by stanowiły jak najmniejszą ingerencję

– zapewniają inwestorzy.

Jedną z istotniejszych zmian, jakie planuje się wprowadzić, jest podniesienie dachu o pół kondygnacji, co pozwoli na utworzenie miejsc pracy na drugim piętrze budynku. Jest to także związane z koniecznością położenia nowego dachu, na którym zostaną także umieszczone panele fotowoltaiczne. Zmiana ta wizualnie nie będzie szkodzić budynkowi, a zapewni możliwość wykorzystania jego przestrzeni do realizacji zadań publicznych – informuje GODS.

Znikną bariery architektoniczne

Drugą znaczącą zmianą w budynku będzie dostawienie szybu windy od strony placu postojowego oraz podnośników dla osób z problemami w poruszaniu się przy wejściu głównym w obydwu obiektach.

Będzie to udogodnienie dla mieszkańców, beneficjentów, gości i klientów Centrum posiadających różnego rodzaju dysfunkcje ruchowe. Zgodnie z zapisami ustawowymi jednostki miejskie powinny zapewnić możliwość korzystania ze swoich zasobów każdej zainteresowanej osobie, zatem wewnątrz planujemy także zastosowanie udogodnień dla osób z innymi rodzajami niepełnosprawności – przekazuje Centrum 3.0.

Obydwa budynki mają stać się dostępne architektonicznie, dostosowane pod względem ergonomii wykorzystania powierzchni oraz przyjazne ekologicznie.

A jaki to koszt? Sprawa jest obecnie trudna do oszacowania. – Aktualnie zmieniająca się sytuacja gospodarcza i ekonomiczna kraju i świata, jak również braki notowane w składach budowlanych powodują, że trudno jest oszacować ostateczny koszt inwestycji. W obecnej chwili planuje się ją wykonać na poziomie 14 mln zł – podsumowuje Centrum. Ostateczny koszt poznamy już po wyłonieniu wykonawcy prac w przetargu.

Żaneta Mrozek-Siewierska
fot. 24gliwice.pl/ŻMS
wiz. mat. Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych (GODS)

24 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Oburzony
18/07/2022 15:46

Jakiś bełkot – Centrum 3.0 co to jest? Odmalować, wysprzątać,założyć podnośniki dla osób niepełnosprawnych i gotowe do działania.Ale nie-gigantomania, wyrzucanie pieniędzy w błoto.W obecnej sytuacji kryzysowej porywać się na takie niepotrzebne wydatki?!!!!

ekoprzodownik
19/07/2022 16:28
W odpowiedzi na  Oburzony

Czy może ktoś to potwierdzić, że z powodu kryzysu energetycznego oraz płaskiego dachu na budynku ma zostać zamontowana sztandarowa prądnica wiatrowa która pozwoli na zasilanie całej dzielnicy w energię elektryczną oraz dodatkowo uniemożliwi uciążliwe gniazdowanie krakającego ptactwa w parku Mickiewicza, które miało miejsce kilka lat temu

AndrzejD
18/07/2022 18:16

„…przewidywana jest nadbudowa budynku głównego” – czyli znowu jakaś marna architektorzyna spieprzy pięknie zaprojektowany przez niemieckich architektów budynek.
Wymienić instalacje wewnętrzne, odnowić elewację i wnętrza ale łapy precz od bryły tego i reszty zabytkowych budynków !!!

Wrzodzisław
19/07/2022 10:42
W odpowiedzi na  AndrzejD

Byłeś tam kiedyś w środku? Widziałeś, jakie są warunki lokalowe na II piętrze? Widziałeś, że na korytarzu osoba powyżej 190 cm musi chodzić zgięta w pół, żeby nie walnąć głową w sufit? Nie byłeś i nie widziałeś, nie wiesz, więc nie drzyj się, bo nie masz pojęcia, o jaką nadbudowę chodzi i w jakiej formie. „Nie wiem, ale skrytykuję” Jakie to polskie!

Tak tylko pytam
19/07/2022 17:38
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

A kto każe chodzić ludziom po 2 piętrze skoro budynek ma tylko jedno piętro?

Wrzodzisław
19/07/2022 18:22
W odpowiedzi na  Tak tylko pytam

Jesteś tak samo mądry i świetnie zorientowany jak ten poprzedni mędrzec. Otóż właśnie ma dwa. I na drugim piętrze też były sale ćwiczeniowe, które były wykorzystywane, a wcześniej było tam ognisko muzyczne. Właśnie na drugim piętrze.

AndrzejD
19/07/2022 19:01
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

@Wrzo
Ty jeszcze raz przeczytaj o czym piszę zamiast głupio pyskować ! Piszę o tym że nie wolno ruszać bryły tego obiektu bo jest kompletna, więc jakakolwiek nadbudowa jest niedopuszczalna ! Jeżeli jaśniepaństwu z Centrum 3.0 jest za nisko na poddaszu to niech sobie wybudują betonowego kloca o wysokości która im pasuje. Jest na to mnóstwo wolnego terenu, choćby na działce po Hucie 1 maja.

Ostatnio edytowany 10 miesięcy temu przez AndrzejD
ekoprzodownik
20/07/2022 14:22
W odpowiedzi na  AndrzejD

ale wiatrak można nadbudować na dachu bo jest eko

Jana
18/07/2022 14:36

Grubo ponad połowa Budżetu Obywatelskiego. Urzędnicy sobie nie żałują.

Ciekawska
18/07/2022 19:45

Czym zajmuje się Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. Pierwsze słyszę o takim ośrodku a tu proszę jaki będzie wypas. Gdzie do tej pory działał?

A bo to pierwsza?
18/07/2022 20:42
W odpowiedzi na  Ciekawska

Kolejna trampolina młodych t’alentów, o której też pierwsze słyszę a interesuję się miastem niemało.

Tubylec
19/07/2022 08:07
W odpowiedzi na  A bo to pierwsza?

To stare GCOP. Widać, jak się interesujesz;)

Uchm...
19/07/2022 14:43
W odpowiedzi na  Tubylec

GCOP jest taką samą czarną dziurą.

Tubylec
19/07/2022 15:43
W odpowiedzi na  Uchm...

Może być nawet i czarną d…, nie to było przedmiotem odpowiedzi :) pozdrawiam

Jarek
18/07/2022 15:48

i tak sie robi kase:)

Równaj w dół
18/07/2022 16:34

Ale płot z siatki między budynkami nawet na wizualizacji się ostał.

Jan
19/07/2022 12:51

Nadbudowa…czyli proporcje budynku zmienia się w istotny sposób, będzie paskudztwo, czyli po gliwicki – albo zburzyć albo spieprzyć…

Równaj w dół
19/07/2022 07:44

Ciekawi mnie jaka jest granica minimalnego czasokresu między kolejnymi picowaniami skwerów, rynków itp? Mam wrażenie, że ta granica jest już absurdalnie niska. Nie tak dawno była afera z „przebudową” tego skweru i zabójstwem pięknego drzewa. Było też głupawe tłumaczenie miasta. Teraz będzie powtórka. Tak częste powtórki „remontów” nie pozwalają odrzucić myśli o niegospodarności.

Beton
19/07/2022 10:05
W odpowiedzi na  Równaj w dół

Rzeczywiście, po zamordowanym drzewie został tylko niewykorzystany krąg w chodniku, o którym wszystkie służby zapomniały. widać go nawet na zdjęciu ilustrującym artykuł. Warto prowadząc tak szeroko zakrojoną akcję nasadzeń w mieście, wykorzystać to miejsce i posadzić w nim nowe drzewo.

Obserwując
19/07/2022 12:20

Porządny i gruntowny ma być remont.Na bogato. Kasę to niech wyciągną ze swojej działalności prospołecznej.Będzie kosztowało więcej jak 14 mln,co najmniej 20 mln,oczywiście coś wyskoczy.

Hmmm
20/07/2022 16:25

Zapytam.. Gdzie jest konserwator zabytków.. Jak można nadbudowywać taki budynek.. Przepiękna bryła w cudnym miejscu obok mini skwerku.. I teraz najlepsze.. Jakim cudem ten budynek funkcjonował przez 60 lat skoro komuś za nisko było.. Karły za przeproszeniem tam działały.. Hobbici przychodzili.. O pamiętajmy się. Dewastujemy historie i cudne elementy zamieniając je w jakiś absurd.. Wszędzie się da ale w Gliwicach się nie da.. A na dodatek ktos.. Kto.. Dostanie wyremontowane miejsce za free. Mamy tysiące miejsc wolnych. Mamy place po hucie przy centrum przesiadkowym wokół DTS i tam można stawiać nowe i przenosić nawet wirtualne biura.. Ale zostawcie w spokoju… Czytaj więcej »

Urko
18/07/2022 18:32

„Zadanie zakłada również zagospodarowanie terenu obejmujące infrastrukturę techniczną i towarzyszącą, a także przebudowę sieci elektroenergetycznej oświetlenia skweru Bottrop.”

Czyli żegnajcie drzewa rosnące na skwerze … Witajcie miejsca parkingowe

Dociekliwy
20/07/2022 10:58

W artykule nie ma żadnej informacji, czy jest to budynek zabytkowy a zapewne jest! I co na to wszystko konserwator zabytków???
A tak przy okazji, to jest to budynek piętrowy i nie może być mowy o podwyższeniu drugiego piętra, którego po prostu nie ma! Tam jest tylko poddasze i to raczej nieużytkowe a jeżeli było użytkowane, to wydaje mi się, że niezgodnie z przepisami!

Jan
22/07/2022 20:06

Szkoda, że tych krytycznych uwag nikt z decydentów nie bierze pod uwagę. Kolejny spieprzony budynek. GDZIE JEST KONSERWATOR ZABYTKOW, KTO wydał zgodę na taką przebudowę !!!???