Dawny budynek szkoły przy ul. Ziemowita trafił pod opiekę kurii. Rusza remont dachu

Budynek od sierpnia dzierżawi gliwicka kuria. Być może wkrótce obejmie go na własność.

Finalizowane są rozmowy z Miastem na temat zamiany tego obiektu z nieruchomościami przy ul. Kozielskiej.

W nieruchomości przy ul. Ziemowita 3, przez wiele lat mieścił się Zespół Szkół Specjalnych nr 6. W 2011 roku, w dość kontrowersyjnych okolicznościach szkołę zamknięto, a uczniów przeniesiono do innych placówek. Miasto tłumaczyło, że stan techniczny budynku nie pozwala na dalsze funkcjonowanie szkoły. W sierpniu tego roku obiekt wydzierżawiła kuria.
Duchowni zdają sobie sprawę, że obiekt wymaga gruntownej modernizacji.

– Mam świadomość, co nabywamy. Na nowy budynek, w tym miejscu, nie byłoby nas stać. Remont można sensownie rozłożyć na dłuższy czas. Już w tej chwili rusza naprawa dachu – informuje nas ks. Bernard Koj, ekonom gliwickiej kurii.

Za użytkowanie nieruchomości kuria uiszcza Miastu czynsz w wysokości 3713,37 złotych rocznie.

Kwota ta wynika z wprowadzonego przed kilku laty zarządzenia Prezydenta Miasta.

– To standardowa stawka dla obiektów, w których jest bądź będzie (np. po remoncie) prowadzona również działalność edukacyjna. Taka stawka płacona jest za wszystkie obiekty o podobnym charakterze (prócz szkół publicznych), niezależnie od podmiotu prowadzącego – wyjaśnia Maja Lamorska-Gorgol z Wydziału Kultury i Promocji Miasta, Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Dzierżawa zawarta jest w tej chwili na okres trzech lat, jednak budynek może stać się własnością kurii dużo wcześniej, dzięki zamianie działki przy ul. Ziemowita 3 z nieruchomościami między Centrum Handlowym Arena, a ul. Kozielską.

Jak informuje ks. Koj negocjacje w tej sprawie są finalizowane. Zaawansowany przebieg rozmów potwierdza także Miasto. Pomysł zamiany został zatwierdzony już w styczniu tego roku, na sesji Rady Miasta.

– Uważam tą decyzję za rozsądną z czysto gospodarczego punktu widzenia, bo wyłącznie tak należy ją oceniać. Tereny przy ulicy Kozielskiej, obok CH Arena, mają potencjał gospodarczy i widocznie potrzebne były gminie dla realizacji celów wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego. Z kolei obiekt na ulicy Ziemowita dla gminy mógł stanowić chyba wyłącznie koszty związane z utrzymaniem, bo o korzystnej sprzedaży w najbliższych latach można zapomnieć. Tymczasem ze względu na sąsiedztwo katedry i innych obiektów obok, należących do kurii, na pewno będzie on obiektem dobrze wykorzystanym – ocenia Adam Nitka z agencji Nitka & Czapla Gliwice.

W styczniu nieoficjalnie mówiono, że w budynku, kuria planuje otwarcie seminarium duchownego.

– Nieruchomość przy ul. Ziemowita 3 pozwoli na efektywne rozlokowania różnych podmiotów służących diecezji gliwickiej. Sąsiaduje z katedrą i Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II, co jest także jej atutem. W miarę posiadanych sił i środków będziemy budynek remontować, aby mógł być wykorzystywany na cele diecezjalne – mówi o planach kurii ks. Koj.

Umowa dzierżawy obejmuje działki w obrębie Starego Miasta o powierzchni 8652 m2 wraz z budynkami o łącznej powierzchni 2305 m2.

W takiej zamianie korzyści dopatrują się także gliwiccy urzędnicy.

– Nieruchomość przy ul. Ziemowita 3 jest miastu zbędna, wymaga gruntownego remontu, a niezabudowane grunty przy ul. Kozielskiej mają swoją wartość, na przykład jako grunty pod zabudowę mieszkaniową – podsumowuje Maja Lamorska – Gorgol.
(msz)