Do trzech razy sztuka? Ogłoszono kolejny przetarg na projekt ulicy Zwycięstwa


Nie bez problemów trwają w Gliwicach próby przygotowania projektu modernizacji ulicy Zwycięstwa.

Fiaskiem zakończyły się już dwa przetargi. Teraz miasto rozpisało kolejne, trzecie postępowanie.

Wybór wykonawcy rozbija się przede wszystkim o warunki finansowe. Zarząd Dróg Miejskich kwotę zamówienia oszacował na 150 tysięcy złotych w pierwszym przetargu i 250 tysięcy złotych w drugim. Oferenci proponowali jednak znacznie wyższe sumy.


Wyjątek stanowiła oferta warszawskiej firmy Vegmar złożona w ostatnim postępowaniu. Miasto jednak nie zdecydowało się na jej wybór. Być może znaczenie miał fakt, że portfolio firmy wskazywało na bliską współpracę z nadarzyńskim Pas Projektem, który z hukiem wyleciał z Gliwic przy okazji dokumentacji projektowej Centrum Przesiadkowego.

Teraz ma być inaczej, choć ZDM nie ujawnia oczekiwanej kwoty za przygotowanie projektu. Drogowcy podkreślają, że punktem wyjścia dla przyszłego wykonawcy ma być koncepcja architektoniczna przygotowana w ubiegłym roku przez gliwicką pracownię PROjARCH Damian Kałdonek.

– Zastrzegamy, że proponowane rozwiązania zostaną wzięte pod uwagę, ale mogą ulec modyfikacji w trakcie sporządzania dokumentacji projektowej. Zamawiający pozostaje otwarty na zmiany w przypadku przedstawienia propozycji mającej wpływ na bardziej racjonalne zagospodarowanie przestrzeni na wskazanym odcinku – czytamy w informacji prasowej.

Jaka będzie Zwycięstwa po zmianach?

Na ten moment główny nacisk położony został na uspokojenie ruchu (m.in. wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30km/h). Nowe rozwiązanie dla Zwycięstwa ma zapewnić nadal jej pełną przepustowość (nie powstanie więc np. deptak). Jezdnia ma zostać zawężona, powstanie dodatkowy pas dla “pojazdu alternatywnego”, który będzie kursował wahadłowo na odcinku od dworca PKP do placu Inwalidów Wojennych. Będzie to pojazd “nieszynowy” co wyklucza funkcjonujące w przestrzeni miejskiej przekonanie o powstaniu krótkiej linii tramwajowej (spekulacje na ten temat nie były zresztą pozbawione podstaw, bo przy okazji likwidacji sieci tramwajowej wspominał o takim pomyśle prezydent Zygmunt Frankiewicz).

Na Zwycięstwa nie powstanie też droga rowerowa. Rowerzyści mają poruszać się jezdnią. Chodniki będą pełnić dwie różne funkcje – szybką i rekreacyjną. Ta druga (od strony GCH) ma obfitować w zieleń miejską, ławeczki i stojaki rowerowe.

Kiedy reprezentacyjna ulica może doczekać się modernizacji? Wykonawca dokumentacji projektowej będzie miał 12 miesięcy od czasu podpisania umowy na realizację zadania. Wydaje się więc, że przy sprzyjających okolicznościach “nowa Zwycięstwa” to melodia 2021 roku.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
zniesmaczona

Jak zwykle w Gliwicach……. kompletne ignorowanie oczekiwań mieszkańcöw!
Przecież od lat czekamy na wielokrotnie obiecywany deptak i co? – znowu arogancja za nasze pieniądze.

marcin

Ale za to prezydent w mediach dumnie ogłosi, że słucha mieszkańców i że będzie do ostatnich sił walczył o utrzymanie takiej samorządności w kraju.

krzysztof

bardzo ładnie opisały NG odnośnie sprzedaży budynku dyrekcji po hucie “Przyszły właściciel musi się liczyć ze sporymi wydatkami. Wykonany przez samorząd remont dachu i inne zabezpieczenia nie zapobiegły zniszczeniom” WSZYSTKO NA ODWAL -TAK WŁAŚNIE ROBI SIĘ W MIEŚCIE a frankiewicz się cieszy bo znowu fuszerę odwalą

Cookie Monster

Kto to wymyslil ten szybki chodnik? (proponuje go nazwac buto-strada). Zamiast wysilić się żeby Zwyciestwa stala się oryginalna wizytowka Gliwic to raczej zanosi się na bycie dziwolągiem.

Ba

Ktoś, kto w ogóle nie chodzi i nie spaceruje. Może dlatego pieszych traktuje jak maszyny z dwoma trybami prędkości.

The Tiger@

A może właśnie dlatego – bo chodzi i spaceruje.

Maliniak

To albo chodzi, albo spaceruje?

The Tiger@

Zależy na co będzie miał ochotę.

ja234

Zależy czy w ogóle będzie miał ochotę.(1358)

ja234

Chyba chodziło o to, że “szybki chodnik” będzie dla tych, którzy są szybko dojść do celu np.dworzec.Ludzie będą mogli szybko nim chodzić.Natomiast część “rekreacyjna” będzie np. dla staruchów,żeby nie przeszkadzali tym, którzy się śpieszą.Pewnie urzędasom wyjdzie ta (anty)koncepcja na wstecznym jak wszystko na tej wsi.(1345)

Cookie Monster

Buto-strada przy tym to nazwa dwuznaczna – od obuwia i od urzędniczej buty

Beton

Ulica zwycięstwa jest dość szeroka. Niepotrzebnie szeroka. Można ją zwęzić, uspokoić ruch i wygospodarować miejsce na szeroki pas dla pieszych ale: 1. Alternatywny pojazd nieszynowy kursujący wahadłowo to wymysł jakiejś całkowicie chorej i oderwanej od rzeczywistości głowy. Jaki pojazd? Baca z furmanką? Riksza? Lektyka niesiona przez pracowników UM i ZDM za karę, za głupie pomysły? Londyński autobus piętrowy bez dachu? Czy kilka z miliona aut elektrycznych polskiej produkcji obiecanych przez inny fantastów? 2. Brak wydzielonej ścieżki rowerowej to w czasach stawiania na silny rozwój takiej infrastruktury w całej Polsce, czy to w miastach, poza nimi, czy na wsiach, to… (… Czytaj więcej »

aku

Ilu Polaków, tyle pomysłów! Ulica Zwycięstwa jest za szeroka? Mi wydaje się, że za wąska. Niektórym Francuzom może się też wydawaċ, że Champs Elysee jest za szeroka? Ale jak na razie, władze Paryża nie zamierzają jej zwężaċ. I dobrze im tak z tym. Mi zresztą też!

Waki

Dużo się mówi o ścieżkach rowerowych a w rzeczywistości można sta ąć na ul. Kujawskiej i policzyć ilu cyklistow jeździ. Więcej jest tych co biegają.

Ampuła

Uważaj, bo komisarz miejskiej rady Terrowerystów Radzieckich spowoduje, że zostaniesz urzędowo uznany za niewidomego i przymusowo skierowany do Zakładu dla Ociemniałych w Laskach. Lepiej od razu zmień zdanie na takie, że cyklistów jest tam mrowie i uznajesz za wielce wskazane siedmiokrotne poszerzenie ścieżki rowerowej na tym odcinku.

Joe

Gdyby inżynierowie projektowali – dajmy na to rakiety – tak jak magistrat Zwycięstwa… Przetarg na opracowanie koncepcji rakiety. Konsultacje społeczne w sprawie kolorystyki. Przetarg na koncepcję kadłuba. Potem do kadłuba trzeba dorobić silnik – no to przetarg na silnik. Przetarg na dopasowanie silnika do kadłuba. Przetarg na dostosowanie wytrzymałości kadłuba do ciągu silnika. Przetarg na system mocowania wynoszonych przez rakietę satelitów. Przetarg na korektę silnika, aby miał dość mocy, żeby wydźwignąć satelitę. Proces z firmą która projektowała kadłub i kolejny przetarg na wzmocnienie kadłuba. Do użycia wchodzą rakiety z wieloma silnikami – przetarg na opracowanie koncepcji dodania kolejnych silników do… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@Joe. To już było i nazywało się socjalizmem (dążącym do komunizmu). Jakbyś nie zauważył to komunizm dalej tkwi w UM. Począwszy od wszechwiedzącego, wiecznie panującego Słońca Gliwic El Comandante; goebbelsowego propagandzisty a skończywszy na byłym Komendancie Straży Miejskiej który wsławił się kryminalnymi i bandyckimi wyskokami. Roznoszący się odór od wszelkiej maści TW ulokowanych w okolicznych firmach i instytucjach, nie dodaje splendoru, wręcz powinien wywołać wymioty.
“Przyszłość jest tu” – tylko dla kogo i za jaką cenę?

Człowiek Wazelina

Spokojnie, otwarcie “nowej” Zwycięstwa nastąpi zaraz po otwarciu nowego szpitala miejskiego i centrum przesiadkowego. Także za jakieś 15-20 lat :) Jeszcze wiele koncepcji i zmian przed nami!

Plandeczak pospolity

Ponownie na myśl przychodzi mi cytat:
“Brak celu uświęca półśrodki”. Andrzej Niewinny Dobrowolski
I ponownie trapi mnie pytanie. Kto tworzy nasze miasto? Urbaniści? Architekci? Profesorowie znający zagadnienia urbanistyki? Nie. Miasto obecnie tworzą przypadkowi janusze, którzy o świadomym wykorzystaniu i tworzeniu przestrzeni miejskiej nie mają pojęcia, albo nie zawracają sobie tym głowy.
Przypadkowi ludzie podejmujący przypadkowe decyzje zatwierdzone przez przypadkowych ludzi. Skutek? Przypadkowość uzyskanego efektu.

realista

Puknijcie sie w czolo z tym pojazdem alternatywnym. Kto to wariactwo wspiera?

:)

Z kim i na ile oni się dogadali na ten tajemniczy “pojazd alternatywny”, który ma kursować wahadłowo po Zwycięstwa, że tak się przy tym idiotyzmie upierają? To musi być naprawdę byczy Miś za naprawdę tłusty szmalec.

aku

Może, na wzór podwieszonej kolejki elektrycznej w Wupertalu, przewiduje się taki pojazd w Gliwicach?

Fiku Miku

@aku. Nie, bo jest elektryczna, a elektryczna nie jest ekologiczna i ekonomiczna – tak jak tramwaj. Zresztą, kolejka w Wuppertalu jest przestarzała. Tutaj ma być alternatywna na tyle, że nikt jej jeszcze nie wymyślił.
Chodzą słuchy, że nad ekologiczną jednostką napędową pracowali Rosjanie. Niestety ekologiczny napęd jądrowy jest ekologiczny do momentu kiedy nie pier@lnie, a z tym u Rosjan jest różnie. Na razie szanse powodzenia oblicza się odwrotnie proporcjonalnie do metrów kwadratowych zużycia prądu, podczas rozgrywki partii bierek elektrycznych.

Plandeczak pospolity

Wszyscy się mylicie. To będzie ten zielony traktorek “ciuchcia” z wagonikami. Polanica Zdrój, Zakopane, Wisła,… już takie mają. Mieć będziemy i my!

ja234

Ten “pojazd alternatywny”…ni pies, ni wydra…nie wiadomo…jest jak jeti którego nikt nie widział…
Wydaje mi się,że będzie to jakiś pojazd napędzany, jakżeby inaczej, smrodzącym, pyrkającym, silniczkiem spalinowym.Pewnie będzie wyglądało jak te wozidła na krupówkach.Nie będzie z napędem elektrycznym, gdyż takie rzeczy przerastają to zacofane technopolis.Techniczni wciąż tkwią w latach 60 -tych.
Przecież przeszłość jest tu.(0954)

Ampuła

Może być on owocem wysiłku zbiorowego tutejszych technologicznych potęg koncepcyjno-realizacyjnych.
Z Bumaru przejmie surową trwałość o militarnym charakterze, jednocześnie predestynowaną do natychmiastowego wdrożenia remontów. OBRUM zapewni mu dwuwarstwowe, antykorozyjne uniewidzialnienie i wielorakie testy w kosmicznych warunkach piwnicznej nieważkości. MZUK zajmie się strategicznym odrutowaniem i stworzeniem dedykowanej mieszanki doniczkowej wraz z zasypką.
Wizjoner Kałdonek dołoży boazeryjnego sznytu, dociąży bryłę wylewką, obsadzi chrzanem i zamontuje wiosła. Na sztorc. Dla przebycia Zwycięstwa ciałopalną łodzią wikingów na kołach z trylinki, karosowaną przez Autosan, turyści będą zlatywać się czarterami.

ja234

Czyli będzie jeździła furmanka.Wcale bym się nie zdziwił.Furmanka pasuje do glajwic.
(1218)

wnerwiony

Dalej brnięcie w ten absurd? Jak można być tak zaślepionym w tych swoich koncepcjach. Jaki k**wa pojazd alternatywny? Do reszty przygrzało w tym UM. Tyle lat ludzie czekają na ładny deptak i reprezentacyjną ulicę, a ci jak zwykle byle jak i z jakimiś dziwactwami. Zamiast idiotyzmow na Wieczorka, zróbcie raz coś z głową na Zwycięstwa. W przeciwnym razie potem będziemy musieli się z tym męczyć kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Ech co za durnota…

Ba

Jezdnia zostanie „zwężona”, żeby ją poszerzyć o dodatkowy pas? :D

ja234

Najlepiej to niech zostawią tą zwycięstwa…po “modernizacji” zniszczą ją całkowicie…coś mi się zdaje,że zygmunt chyba jednak nie startuje do senatu/sejmu.
Jedynie pomysł wywalenia wszystkich auteczek ze zwycięstwa jest sensowny.(1233)

aku

A może to ja234 stoi za tymi projektami?

Ampuła

Z przemówienia M. Morawieckiego, przyszłego posła Ziemi Śląskiej, wygłoszonego na wysokości “Wisienki”: – Z tego miejsca, patrząc ku przyszłości, czyli w tamtą stronę, widzę przyszłą przyszłość naszego regionu, tak silnie związanego z naszą przyszłością, uświęconą krwią naszych współbraci, tej siły narodowego zrywu, niejeden raz, powstańczego trudu górniczego, tej soli ziemi powstań śląskich, dla przyszłości pokoleń stąd, o których nigdy nie będziemy zapominać, żadna siła, powtarzam żadna, nie zmusi nas do rezygnacji z przyszłości, którą wykuli swoją krwią stąd, z wnętrza tej twardej opoki, która nie raz spłynęła krwią, i wsiąkając mówiła do nas w języku tej gwary, którą niejeden nie… Czytaj więcej »

Max

Mam nadzieje że Jeszcze do Gliwic powróci tramwaj bo na tę chwilę NIE MA SZANS bo Prezydent wszystko blokuje.
Ile się da blokuje różne inicjatywy i mam nadzieje że wreszcie skończy się jego panowanie.!!!

Domi

Oby to było wykonane w terminie tak jak pisze , chodniki też są w złym stanie i czy będzie tamtędy kursowała linia A4?

Roman

Przywilej korzystanie z “pasu alternatywnego” będzie pewnie tylko dla limuzyny od Frankiewicza oraz jego pupili z Platformy, którzy będą odwiedzali nasze miasto.

prawda

Frankiewicz nie słucha głosu mieszkańców. A czy kiedykolwiek Koalicja Europejska, do której należy Frankiewicz słuchała głosu mieszkańców?

Gliwiczanin

Może zrobią konkurs dla dzieci w przedszkolu one nie wezmą za dużo kasy i zrobią lepsze projekty od architektów którzy nieudolnie i na siłę próbują upiększyć Gliwice

Plandeczak pospolity

Obawiam się, że tak właśnie zrobili.