Drewniane wilczki na Wilczych Dołach. Znamy datę zakończenia prac przy zagospodarowaniu terenu zbiornika

Na budowie zbiornika retencyjnego w miejscu dawnych Wilczych Dołów pojawiły się drewniane wilki. Mają one być elementami docelowego „wystroju” zbiornika.

 
Wilczki mają zapewne nawiązywać do zwyczajowej nazwy terenu zlokalizowanego w dolinie potoku Wójtowianka, choć „Wilcze Doły” dla wielu mieszkańców przestały istnieć z chwilą rozpoczęcia budowy zbiornika. Figurki są elementem koncepcji zagospodarowanie terenu przygotowanym przez gliwicką pracownię 44sto. Obecnie trwają już prace końcowe, wykonywane przez konsorcjum firm MELKAD Sp. z o.o. i Zakład Wielobranżowy MELKAD Klemens Scheithauer z miejscowości Łańce.

– Wykonano już główne ciągi komunikacyjne: drogę na koronie zbiornika z nawierzchnią asfaltową tzw. „szybką” przeznaczoną dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy; ścieżki spacerowe na skarpach zbiornika w części niezalewowej z nawierzchni mineralno-żywicznej oraz ścieżki spacerowe w dnie zbiornika o nawierzchni betonowej – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Trwają roboty na placu zabaw, wybiegu dla psów, „miniparku” z wiatą i siłowni. Na dnie zbiornika przygotowano podłoże oraz nasadzono krzewy (1500 szt.) i byliny. Wykonano również zasiewy łąk kwietnych – dodaje.

W najbliższych dniach spodziewany jest montaż wyposażenia elementów placu zabaw i siłowni. Dodatkowo realizowane będą roboty związane z oświetleniem ciągów komunikacyjnych. Planowane są też nasadzenia drzew. Łącznie ma pojawić się ponad 700 nowych sadzonek.

Koszt inwestycji to 17 mln 860 tys. złotych a jej zakończenie prognozowane jest już na listopad tego roku. Łączny koszt budowy zbiornika wraz z zagospodarowaniem wyniesie blisko 40 mln złotych. Duża część tych środków pochodzi z dofinansowania unijnego. Niezależnie od prac na zbiorniku, trwa już uzbrajanie pobliskich terenów pod przyszłą strefę gospodarczą. W lipcu w obrębie obwodnicy zachodniej rozpoczęła się budowa kolektora kanalizacji deszczowej. Woda gromadzona przez kolektor będzie kierowana do zbiornika retencyjnego na Wilczych Dołach.

Przypomnijmy, w planach miastach dotyczących południowej strony obwodnicy zachodniej jest stworzenie strefy usługowo-przemysłowej, wstępnie nazywanej Gliwickim Obszarem Gospodarczym (GOG) (przeczytaj –> Gliwice z nową strefą gospodarczą w granicach pięciu dzielnic. GOG powstanie na południu miasta).
(msz)

46 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze