“Dronem w smog” – zapowiadało miasto. “Nie mamy ich na stanie” – informuje straż miejska

W marcu na terenie Nowych Gliwic odbyła się konferencja pod tytułem “Dronem w smog”. Wynikało z niej, że prowadzone są badania nad urządzeniem, które ma w przyszłości służyć straży miejskiej do wykrywania osób, spalających w piecu odpady.

Chociaż prowadzone w I kwartale roku testy dawały nadzieję na większą skuteczność w ujawnianiu trucicieli przez służby, na razie w kwestii użycia przez nie nowoczesnych technologii nic się nie dzieje.

– Na dzień dzisiejszy nie mamy na stanie dronów, więc z nich nie korzystamy – informuje krótko rzeczniczka straży miejskiej, Bożena Frej.

REKLAMA

Zapytaliśmy magistrat o to, dlaczego te urządzenia nie są jeszcze w użyciu.

– Wyjaśniam, że technologia dronowa jest dostępna, specjalne czujniki również, nie ma natomiast metodyki, która umożliwiłaby interpretację danych otrzymywanych z takich pomiarów – przekazuje Agnieszka Setnik, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.

Prace nad opracowaniem metodyki są aktualnie prowadzone przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (ICHPW) oraz gliwicką firmę Flytronic S.A. Badania zmierzają ku temu, aby określić poziomy stężeń tych wskaźnikowych substancji w dymie z paleniska, których osiągnięcie przy spalaniu węgla nie jest możliwe.

Należy pamiętać, że jest co najmniej kilka substancji wskaźnikowych dla spalania odpadów, ponieważ jest bardzo dużo rodzajów odpadów

– podkreśla naczelniczka Wydziału Środowiska.

Straż miejska prowadzi kontrole palenisk tradycyjnymi metodami. Na 137 kontroli przeprowadzonych w październiku (do 25.10), nieprawidłowości wykryto w 9 przypadkach (ok. 6,6%). Możliwe, że liczba ta wzrosłaby, gdyby antysmogowe drony były w regularnym użyciu.

(żms)

Materiał wideo z marca.

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
abc

Na każdym kroku można się natknąć na brunatny dym z komina, smród, i zanieczyszczenie na maksa, okna nie można otworzyć – może tu droga władzo spróbujesz wykorzystać (skutecznie) nowe technologie, to byłoby coś, gdybyśmy byli pierwszym miastem, które dzięki nowatorskim rozwiązaniom zlikwidowałoby problem smogu. To byłoby prawdziwe miasto nowych technologii, które służą ludziom tu i teraz . Te wszystkie zapędy do budowania lotniska biznesowego, kolejnych technoparków, pół golfowych, oświetlania całego miasta lampkami (za grube pieniądze) w zestawieniu z przestarzałymi urządzeniami grzewczymi w większości domów i kamienic, a co za tym idzie koszmarną jakością powietrza wyglądają trochę tak, jakby ktoś chciał… Czytaj więcej »

Zlikwidować

Jak czegoś “nie da się”, to można mieć pewność, że to w Gliwicach. SM ma inne priorytety, niż być widoczną i skuteczną służbą miejską. Strażniczki, które latem zaplątały się na Rynek, żeby popatrzeć na młode pary biorące ślub w Ratuszu, chętnie popilnują samochodu, w którym szyba w drzwiach opadła. Nie mają problemu z tym, że samochód wjechał i parkuje na płycie Rynku bez zezwolenia. One mają dużo wolnego czasu – 45 min. “służby” w promieniach słońca, to czysta przyjemność. SM musi płacić za bezprawne decyzje komendanta, który pozwalniał pracowników a teraz sądy każą mu płacić odszkodowania. Nie wiadomo, czy to… Czytaj więcej »

arteush

Gliwice to jak komora gazowa. czym więcej smogu to mniej tlenu dawkowanie codziennie to powolna śmierć.
Obecnie jedyny przyjaciel to wiatr a nie władza.

Krewny Królika

Najważniejsze, że wygraliśmy wybory. Za 5 lat znowu obiecamy wam walkę ze smogiem. A wy znowu uwierzycie.

podpis

Konferencja to powinna się odbyć na temat JAK PODŁĄCZYĆ CAŁE CENTRUM DO SIECI CIEPŁOWNICZEJ, BY UNIKNĄĆ SMOGU! A nie na temat : JAK DOKOPAĆ MIESZKAŃCOM, KTÓRZY MUSZĄ Z POWODU NIEDOSTATKU PALIĆ W PIECACH BYLE CZYM. Zamiast wydawać na drony(androny i inne pierdony) spróbujcie zrobić symulację jak po wymianie pieców na CO będzie wyglądać smog w mieście. A gadanie ludzi, że nie stać ich na remont i instalację CO w mieszkaniu można włożyć między bajki. Jeśli podłącza się kolejne domy, to wszystkie mieszkania w nich. Gdy kogoś naprawdę nie stać na Taki remont, to tak bogate miasto powinno rozłożyć mieszkańcowi opłaty… Czytaj więcej »

ZERNIKI

dobrze gada polac mu

Gliwiczanin od zawsze

Jeśli chodzi o wspaniały PEC Gliwicki to mało kto wie że w Gliwicach jest drugi duży zakład ciepłowniczy produkujący energię cieplną i sprzedający ja do kilku zakładów przemysłowych kilka procent taniej od PEC, niestety jest on prywatny i a od wielu lat nie może się przebić na rynku gliwickim żeby zasilać domy i osiedla. Kogo to obchodzi że moglibyśmy płacić mniej za ogrzewanie swoich domów.

Andzia

Zamiast inwestować w takie rzeczy jak drony do walki ze smogiem może lepiej inwestować w coś co naprawdę pomoże!? Mam na myśli akurat może uświadamianie ludzi o nowych dofinansowaniach do wymiany kotłów z programu “czyste powietrze” albo wzmożone kontrole i kary finansowe dla tych co palą śmieci w piecach? Ja sama postanowiłam wziąć się w garść, (mimo, że lekko nie jest matce z dwójką dzieci, której mąż poszedł w czarter) i czytając krok po kroku na http://www.czystepowietrze.eu gromadzę dokumentację niezbędną do wniosku i mam zamiar wymienić piec na kocioł kostrzewy eei pellets. To jest działanie! A nie jakies tam drony..

Optymista.

Gliwice, przyszłość jest tu. Szukam, szukam i co ?

ja234

Przyszłości tu nie ma. Była i pojechała na wstecznym.

Gość

Auteczkiem w dal.

Imiu

musiałbyś popatrzeć na zad jeszcze niemieckich osadników którzy tu żyli wcześniej a byłoby od kogo się uczyć postępu a nie to co teraz odpieralają “tubylcze” władze od wielu dekad

name

Patrzę na teraźniejszość. Na Mapie Airly w centrum, gdzie normalnie wszystkie kamienice i domy powinny być podłączone do c.o. jest klęska żywiołowa a to dopiero +/- 0 st. Absurdem jest to, że nawet w kamienicach podłączonych do PEC obecne są piece lub kominki, a to co wydobywa się z kominów w tych kamienicach jest wysokogatunkową trucizną. Jak Miasto sobie z tym radzi? Wcale, bo nic nie robi. Patrzę na okolicę ulicy Okopowej – katastrofa! A to centrum miasta. Nawet osiedle Millenium jest zasmogowane jakby w blokach palili meble z politurą. Całe szczęście, że czujników Airly jest tak mało.

AMF

Poszukaj na Kozielskiej albo Lipowej, wtedy znajdziesz.

Imiu

Sąsiadka do mnie kilka razy dzwoniła z bluzgami czym ja palę, powiedziałem niechby szła pilnować swojego komina!
Dodałem że palę tylko małymi oponami i ciuchami oraz eternitem i że mogę jej komin nagrać gdy będzie kopić i wrzucę dla niej na YTube żeby sobie przypomniała gdzie ma zadzwonić jakby co.
Postęp z ekologią w Polsce jak zawsze od DeUPY strony.
Ludzie w miastach mają kupować nowe piece bo PEC nie może rozwinąć sieci ciepłowniczej przez decydentów Gliwickich i wyższej rangi. DZIADY!

name

A niedawno płakałeś, że PEC dla ciebie za drogi chociaż nawet nie znasz metrażu chałupy. Jak się samowolnie dobudowywało pokoje albo piętra, to można się pogubić, bo w dokumentach co innego niż w realu. Nie bądź kiep: wyrzuć piec i postaw na ogrzewanie elektryczne lub gazowe, to sąsiadka cię polubi.

Fiku Miku

@name. Tauron go nawet pokocha.

Imiu

twój komentarz powstał wskutek błędu przedmówcy, nie winię Cię za to;-)

Imiu

chyba Ci się coś pomyliło albo ktoś inny podszył się pod mój nick albo ktoś inny nadał sobie mój nick bo mnie nie zauważył. PEC to przyszłość ale nie w Gliwicach, przejdź się po centrum to może zauważysz. Ogrzewanie gazowe to standard w nowych domach na przedmieściach i w mieście.

wnerwiony

Co to za pierdoły? To może spytajcie w Katowicach o “metodykę”, bo tam to jakoś działa normalnie. Boże, w jakim mieście ja mieszkam :/

Pan z Gliwic

Frajerzy z UM, nie każdego w tym zas**nym kraju stać na węgiel, zróbcie co w całych Gliwicach i będziecie mieli po problemie. Ja też palę śmieci a psów do domu nie wpuszczam.

Mistrzu

Jak kogoś nie stać na węgiel to mandatu też nie zapłaci, niepotrzebne te drony

marcin

Jak nie zapłaci, to zawsze można mu coś zlicytować na aukcji komorniczej.
Miałem sąsiada, który miał w rodzinie 3 samochody, a i tak palił starymi meblami znalezionymi na śmietniku.
Dużo jest w Polsce ludzi, którzy wolą wydać pieniądze na nowy samochód, sprzęt RTV, AGD, nowy komputer, tablet, komórkę itd. zamiast kupić dobrej jakości węgiel.

AMF

Bla bla bla. LIDAR to technologia sprzed półwiecza. Jak zwykle 100 lat za murzynami, nadrabiamy wzniosłymi hasełkami i paciorkami.

CENTRUM GC

Zawsze mozemy zrobic protest i palmy sama guma a w razie kontroli powiemy ze nasz Pan i wladca niechce nas podlaczyc do pecu i straz m nic nie robi

Marcin

Jedno pytanie mam do wszystkich jakim węglem pali się na Śląsku? Ps. Bo przecież nie naszym tylko chińskim A co za tym idzie….. Dlaczego składy są tak szczelnie chronione przez miasta ?

Ssak

Nawet pojęcia nie macie ile węgla ląduje w Polsce z Australii i Rosji. I co pewnie czysty jak łza i nie toksyczny? Ważne, że ktoś na nim zarabia a nas zmusza się na to konto do wymiany pieców aby budzet na tym zarobił. W M jak miłość tych info. nie podają?

AMF

To może pora zlikwidować piece na paliwa stałe?
Ale zaraz znajdą się obrońcy…
Sranie do nocnika i wylewanie za okno też zapewne jest lepsze od kanalizacji.

Fiku Miku

@Ssak. Przytoczony przez Ciebie węgiel importowany (Rosja, Australia) jest węglem wykorzystywanym w elektrociepłowniach – a te posiadają filtry/elektrofiltry. Węgiel taki w ogóle nie nadaje się do palenia w kotłach domowych (za niska kaloryczność).

rrolch

co tu odkrywać? Wyposażyć odpowiednio dużego drona w kilka celek elektrochemicznych i pompkę zasysającą. Zwykły domorosły konstruktor jest w stanie wykonać coś podobnego samemu np. wykorzystując Arduino, tudzież inna platformę.

Ukasz

Nie w tym problem. Problem i zakres prac opisano w artykule. Ale kto dziś czyta ze zrozumieniem.

rrolch

Brakuje metodyki interpretacji. IChPW ma pole do popisu, ale w tym przypadku również nie powinno być większych dylematów.

AMF

Ależ jest olbrzymie pole do popisu!!
Jak zrobić by nie pokazywało emisji liniowej.
Bo przecież wieczne rozwiązywanie połowy problemu to maksimum na jakie możemy sobie pozwolić.
Niemcy lepiej nie drażnić, jak nie będą gdzie mili sprzedawać swojego motozłomu to go jeszcze gotowi przerobić na czołgi…

Ble

Tu nie ma rozwiązywania a jedynie działania pozorowane. Od ubiegłego roku nic się nie zmieniło. To samo główno w powietrzu. Miasto Gliwice zaprasza, haha

Rolnik sam w dolinie

A certyfikat z ziemniaka

Fiku Miku

@rroloch. A wyniki będą równie wiarygodne jak przemówienie Rysia Petru. Takie urządzenia powinny być kalibrowane i posiadać atest. W innym przypadku taniej będzie zatrudnić szamana i wróżyć z fusów.
Zresztą tu nie chodzi o ochronę środowiska (widać po wyniku wykrytych 6,6% nieprawidłowości, co powinno być okrzyknięte sukcesem a problem smogu powinno szukać się gdzieś indziej). Tutaj chodzi o nałożenie kar, więc może każdemu kto ogrzewa mieszkanie/dom dowalić 5000,00 zł kary- tak po równo.

Gruntowy przymrozek

Nie chodzi o to by skazywać za wyniki z drona, tylko żeby wskazać delikwenta do dalszej kontroli.

ja234

Jak zwykle technologia przerosła glajwickich urzędasów i technicznych.
Tradycyjnie glajwice na wstecznym.

Urko

“Dronem w smog” . Chyba “Gumowym młotkiem w głowę” autorowi tego pomysłu. Osobiście, proponuję przeznaczenie przez miasto kasy na przymusowe kursy dla wszystkich właścicieli “dymarek” fefnastej generacji. Będą one obejmować zagadnienia związane z “rozpalaniem wungla od góry ” tudzież szkolenia praktyczne w tym zakresie. Prowadzone przez internautę o nicku “black_horse” . Po opanowaniu i zastosowaniu tej metody dymarki i kachloki podczas spalania będą do atmosfery emitować czysty tlen . Jak już pisałem – o zapachu lawendy i sasanki polnej . W 2025 r Gliwice zyskają status uzdrowiska

Hahaha

Upartość w ciemocie? Chłopointeligent niczego się nie nauczy, zwłaszcza jak jest “dumnym” autochtonem z dobytkiem w postaci łazienki po dziadku, tylko do usrnj śmierci będzie się kompromitował wyśmiewając rady mądrzejszych od siebie. Oto sens życia śląskiego buraka.

Urko

Ten chłopointeligent i śląski burak od wielu lat ma ogrzewanie gazowe, aluminiowe grzejniki i ściany docieplone także od wewnątrz. Rady “mądrzejszych od siebie ” o sposobach rozpalania “wungla od góry” są mi więc tak przydatne jak umiejętność podkuwania mułów. Ale co zrobi taki jak ty i potomek wołyńskich magnatów, jak wungiel znowu podrożeje ? Pewnie spalisz siennik po babci z Kołomyi i deski ze sławojki po dziadku z Berdyczowa. Rozpalając je oczywiście od góry i ciesząc się, ze drony jeszcze nie latają.

black_horse

@Urko śląski burak od wielu lat ma ogrzewanie gazowe, aluminiowe grzejniki i ściany docieplone także od wewnątrz I co z tego wynika ? Nic, bo dalej oddychasz świństwem wypuszczanym z komina przez swoich sąsiadów. I jeszcze długo będziesz. Bo problemem nie jest brak dopłat do wymiany pieców, aluminiowych grzejników, styropianu na ścianie. Problemem jest koszt ogrzewania domu gazem lub innym paliwem ekologicznym. Ci ludzie nigdy nie wystąpią z wnioskiem o dotacje, bo nie będzie ich stać na używanie tego. Wiedząc o tym, a zakładam że wiesz, bo po Twoich wpisach na forum widzę że ogarniasz, każdy normalny Urko poszedł by… Czytaj więcej »

lol

Gościu serio obił sobie ściany od wewnątrz styropianem? A może pokrył watą mineralną i przykrył boazerią czy kartongipsem? No panie, i nie omieszkał się pochwalić takimi cudami jak alu grzejniki i ogrzewanie na metan z obory… To chyba wiejski proboszcz.

Fiku Miku

@black_horse. …ściany docieplone także od wewnątrz .
Trochę na wyrost napisałeś że Urko ogarnia.
Zawsze uczono że ścian NIE ociepla się od wewnątrz – a Urko ociepla od wewnątrz.

black_horse

@Fiku miku przepraszam

Urko

Co się tak rzucasz, jak odchody w betoniarce? Kasę ci usiłowałem załatwić na wymianę kozy po dziadku z Kołomyi. Na nowy kachlok fefnastej generacji byś zarobił :-) PS. Wszyscy sąsiedzi mają albo gaz albo fotowoltaikę. Za wyjątkiem jednego, który rozpala wunglem i “czymsieda”. Regularnie wzywanej SM tłumaczy, że ma kachlok fefnastej genarecji i rozpala go “od góry” . Wungiel ma “dobry” tylko tańszy , bo jeszcze nie spłacił mazdy rocznik 2017. PPS. Uważasz, że 100 dronów nad Gliwicami załatwi poprawę powietrza i zlikwiduje smog ? PPPS. Cóż, każde wszakże miasto ma swojego dyżurnego głupka. Niektórzy potrafią rozpalać wungiel od góry… Czytaj więcej »

kocioł garnkowi

Głupki trafiają się nawet w “najlepszej” dzielnicy. Niektórzy ocieplają mieszkania od wewnątrz. Pewnie kocami. :-)

Ampuła

Uzdrowiskowa metoda palenia wungla od góry jest obecnie wspomagana przez wynalazczość rodzimą. Niejaki 87-letni inżynier Henryk Bronisław Trzpień-Borsuczy publikuje na YT działanie osobiście wynalezionego i skonstruowanego filtra redukcyjnego wobec działania smogu. Szczegóły na filmie są zamazane – co oczywiste, bo zachodnie koncerny dyszą żądzą storpedowania efektów rodzimej myśli – ale podczas prezentacji działania filtra we własnym obejściu, pan Henryk uchyla rąbka tajemnicy, że konstrukcja powstała na bazie obudowy prodiża, błotników motoroweru Ogar i wikliny spiekanej z towotem, a w wypełnieniu filtrującym na pewno znajdziemy materiał włókienniczy pochodzenia kalesonowego, perforowany ortalion, skóry z makreli wędzonych i przemiał żużlowy. Diabeł tkwi w… Czytaj więcej »