Dwie ciężarówki z chemicznymi odpadami wjechały do Gliwic. Po 12 tys. zł kary dla przewoźników

Dotkliwa kara, po 12 tysięcy złotych dla każdego z przewoźników – to efekt wwiezienia do Gliwic odpadów bez wymaganej dokumentacji. Kontrola kierowców – przedsiębiorców musiała zakończyć się wezwaniem na miejsce strażaków.

Wspólna akcja prowadzona przez policję, inspektorów transportu drogowego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska doprowadziła kilka dni temu do ustalenia dwóch przewoźników, którzy swój ładunek do Gliwic przywieźli spod Krakowa.

Działania służb ujawniły, iż przewożone było kilkadziesiąt tysięcy litrów nieznanych chemicznych odpadów ciekłych, wydzielających intensywną i nieprzyjemną woń.

Do bezpiecznego pobrania próbek tych substancji wezwani zostali na miejsce strażacy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych. Inspektorzy WIOŚ zajmą się badaniem tych próbek w celu szczegółowego ustalenia składu tych cieczy.

Na wstępie już stwierdzono, że pojazdy nie były odpowiednio oznakowane tablicami z informacją o przewozie odpadów, oraz że brak jest wymaganej dokumentacji wskazującej jednoznacznie na rodzaj przewożonych odpadów.

Natomiast okazana, skąpa dokumentacja wskazywała inne miejsce przeznaczenia odpadów niż to, gdzie faktycznie pojazdy dotarły.

Oprócz tego u przewoźników odkryto fałszowanie tachografu, a także kilka naruszeń z zakresu czasu jazdy, przerw i odpoczynków. Łączna kara z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości u obydwu przedsiębiorców opiewa na łączną kwotę ponad 57 tys. złotych, jednakże ustawowe ograniczenie nakładanej kary spowoduje jej ograniczenie dla każdego kontrolowanego po 12 tys. zł.

(żms)/WITD Katowice
fot. WITD Katowice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ranny ptaszek
Ranny ptaszek

Firma do zamknięcia i przepadek mienia. Taka powinna być kara, gdy igra się zdrowiem i życiem suwerena.

Realista
Realista

Wysokość kary to śmiech na sali. Czekamy na ustalenia śledczych kto zlecił ten transport??? Liczę, że 24Gliwice nie zostawi tak sprawy bo błysnęliście newsem, ale mnie interesuje Wasze dalsze dociekanie bo w mojej ocenie to dopiero początek “opowieści”. Strach pomyśleć ile takich transportów nie zostało wykrytych. Obym się mylił… Może w końcu ekipa rządząca da znaczącą podwyżkę policjantom bo ich zarobki to jedna wielka porażka. Temat rzeka…

Ssak
Ssak

Uważam, że nie należy do końca polegać na służbach bo fizycznie nie są w stanie wszystkiego skontrolować. My sami powinniśmy obserwować własne środowisko i zgłaszać wszelkie podejrzane aktywności innych. Bez naszego udziału w kontroli środowiska sami się unicestwimy biologicznie, bo nasilają się ataki z różnych stron na naród polski.

Mr Mr
Mr Mr

Ciężarówki zatrzymane w Gliwicach. A dokąd jechały? Gdzie te chemikalia miały być wyrzucone?

SKANDAL
SKANDAL

24 tys. zamiast 57 tys. Fajne ustawy piszą i przegłosowują parlamentarzyści. Chcą karać, ale żeby bardzo nie bolało. Teraz tzw. “przedsiębiorcy” zamiast splajtować i zająć się hodowlą pluskiew, będą łapać nowe zlecenia na nielegalne przewozy. Muszą się biedaczkowie odkuć. 3 lata “dobrej zmiany” a patologie krzewią się jak chwasty.

Gość
Gość

Bo w karze ważna jest jej nieuchronność a nie wysokość. Potencjalny przestępca ma być pewny, że go złapią i ukarzą.
Co fo dobrej zmiany-tyle lat niszczenia to nie ma dziwne,że w trzy lata nie odbudujesz

Imiu
Imiu

kara 1000zł/€ za kilogram rozwiązałaby proceder a tak to im graj bo ryzyko za małe żeby rezygnować z takich upominków/prezentów w PL: https://www.youtube.com/watch?v=bKwgVTim05I troszkę inna sprawa ale i kara też niska bo najwyższa XD

mieszczuch
mieszczuch

Gdyby zakazano całkowitego wjazdu do miasta ciężarówek a te które musiały by wjechać dostawały by zezwolenia kierunkowe tzw. docelowe z wytyczoną trasą przejazdu przez miasto , przy okazji wiedziano by z czym i do którego miejsca jedzie.

Ssak
Ssak

….mało dzikiego miejsca przy zjazdach z autostrady. A taki kierowca nasz rodak z pewnością wie co wiezie i co nie może po cichu dać znać gdzie trzeba.

Tom
Tom

12 tyś zamiast 57 tyś REWELACJA! “Biznesmeni” tych firm pewnie siedzą i kwiczą ze śmiechu.

A>
A>

…to nich “służby” staną przy wjeździe na pyskowickie “niby” zamknięte śmietnisko, regularnie tam TIRy ze ścierwem wjeżdżają (wiem co to znaczy TIR, to tylko synonim). Były “wice” (Wójcik) po bajerach (wybory i w ci. granie) już “pierwszy”, po prezentacji (tuż przed wyborczej, piątek przed cisza wyborcza) zasług (czytaj swoje) w rekultywacje śmierniska… tylko tak przy okazji specjalnie na ten dzień wyremontował drogę. Drogę od kilkunastu lat nieremontowana, a przed wyborami odziwo dziury zostały zalepione pyskowickim wszystko lepiwem (taka lokalna i małomiejska technologia – widywałem ją też po wsiach, czyli szlałch leje ścierwo i przystępuje kamyczkami i zalepione).

Boże, jesteś?

ja234
ja234

Takim cwaniaczkom wlepiłbym po 100 tys kary oraz zamknięcie tych ich firemek. Przepadek aut oraz 15 lat pierdla.

Zenon
Zenon

I co jeszcze?

Ranny ptaszek
Ranny ptaszek

PS. 12 000 mandatu ! ja1234 będzie usatysfakcjonowany ;)

Nie sądzę

ja567
ja567

Bo auteczek nie zabrali :)

Ycik
Ycik

I kierowca ma szalik z napisem Polska, a powinno być ” niezły gnój”

Gliwice
Gliwice

Wsadzić to takiego syfu właściciela i duża kara 1 mln minimum to przecież chodzi o nasze życie ja

Zenon
Zenon

A jakie ty masz tam zycie, melinowe

Gabi21
Gabi21

Dlaczego nie podajecie nazwy firmy ?

Zenon
Zenon

Byla by to reklama

Mwz
Mwz

Moze tak podacie dane tych przedsiebiorcow chetnie sie tam przejade z kolegami

Ssak
Ssak

Co to za gówniane wiadomości, co to znaczy kilka dni temu? Konkretnie data, miejsce zatrzymania i godzina. Czy jest w Gliwicach jakiś przyzwoity niezależny portal, z którego można się dowiedzieć na bieżąco co się w tym mieście dzieje i monitoruje postępy w sprawach dotyczących naszego bezpieczeństwa i dobrostanu. Przecież możemy za parę groszy utrzymać taką stronę tylko niech piszą prawdę i nie trzęsą tyłkami przed nikim.

Jan
Jan

Patrząc na zdjęcie to pewnie jechały na teren dawnej fabryki sadzy, w pobliżu Europy Centralnej.

zypsol
zypsol

miało chyba być “ZŁAPANO dwie ciężarówki z odpadami”, ile wjeżdża/wjechało, to tego nie wiemy

Gliwi-
Gliwi-

12 tyś wliczone w kokszta. Warto więc ryzykować. Wpadnie jak myślicie ile ? 1 na 10 ?

gmG
gmG

W którym miejscu ich namierzono? czy jak jadą przez DTŚ to są w Gliwicach?

Carr
Carr

A czemu jest niby winien przewoźnik skoro dostaje zlecenia z roznych firm? Jesli bylo ITD to wiadomo kto był zleceniodawcą i od kogo to przyjechało. Powinni sie przyjrzeć firma zlecajacym..

Cliper
Cliper

Dawno nie było nic o Piaście i o górniku :)

Lech
Lech

Jak chcesz coś o piaście, to czytaj kronikę kryminalną.