Działki za Ikarem wystawione na sprzedaż. Cena wywoławcza robi wrażenie. Znajdą się chętni?

Miasto wystawiło na sprzedaż dwie działki położone u zbiegu ulic Wybrzeże Armii Krajowej, aleja Przyjaźni i Berbeckiego. Za nieruchomość o powierzchni blisko 9 tys. m kw. chciałoby uzyskać co najmniej 9,7 mln złotych brutto.

 
Przypomnijmy, w październiku br. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie terenu położonego na tyłach dawnego domu towarowego “Ikar”. Na początku grudnia wiceprezydent Aleksandra Wysocka wydała zarządzenie w sprawie jego sprzedaży w trybie ustnego przetargu nieograniczonego.

Aktualnie jego znaczną część (ponad 5 tys. m kw.) dzierżawi prywatna firma, która prowadzi tam płatny parking samochodowy. Pozostałą część terenu stanowi niezagospodarowany plac.


Miasto, choć oficjalnie było właścicielem terenu, wcześniej nie mogło przeprowadzać na nim żadnych inwestycji. Wynikało to z roszczeń spadkobierców po dawnym właścicielu gruntu.

– Z wniosku spadkobierców byłego właściciela, od wielu lat toczy się postępowanie o stwierdzenie nieważności orzeczeń z lat 50-tych, na mocy których przedsiębiorstwo “Pius Bartella Papier – u. Papierfabrik – Gliwice” przeszło na własność Państwa. Postępowanie toczy się w Ministerstwie Gospodarki. Do czasu zakończenia tego postępowania Gmina Gliwice nie może w sposób trwały rozporządzać tą nieruchomością – tak w 2014 roku, sytuację wyjaśniała na łamach 24gliwice Maja Lamorska-Gorgol z referatu prasowego gliwickiego magistratu. Ministerialne postępowanie trwało od 2002 roku, kiedy wpłynął wniosek jednego ze spadkobierców. Obecnie sytuacja jest już klarowna i pozwala na sprzedaż działek.

Nieruchomość, którą wyceniono na 9,7 miliona złotych brutto, znajduje się w granicach strefy B1 pośredniej ochrony konserwatorskiej, obszaru rewitalizacji, złoża węgla kamiennego “Gliwice”.

W planie zagospodarowania możliwa jest tam realizacja inwestycji o charakterze usługowo-mieszkaniowym o wysokiej intensywności zabudowy. Można się więc spodziewać, że tą wyjątkowo atrakcyjną lokalizacją w bliskim sąsiedztwie ul. Zwycięstwa najbardziej zainteresują się developerzy planujący w tym miejscu budynki mieszkalno-usługowe.

(żms/emfab)
fot. 24gliwice.pl/żms

 

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Stary

Ciekawe, jakie są kulisy sprawy spadkowej i jak została uregulowana. Ale jak widać to nie są informacje dla “szarego człowieka”…

Ostatni Sprawiedliwy

Jak zostało znacjonalizowane to nie dostaną pieniędzy. W sumie na wypłatę odszkodowań powinno się zabezpieczyć majątki byłej nomenklatury, członków PZPR, ubeków, sprzyjających TW i innej maści komunistycznych bękartów. Tylko nie wiem, czy wytrzymałbyś larum drących się czerwonych świń.

Stary

Z pewnością. Brzmiałyby dla mnie jak chóry anielskie…

Ampuła

10 tysięcy metrów kwadratowych budowlanej działki w samym city!?
Sabat szatanów ziewających z nudów w kurii ożywił się. Ślepia zapałały żądzą i drapieżne wyszczerzyły się kły omywane ślinotokiem. Spod stołu na kurzych łapach zaiskrzyło od wierzgnięcia kopyt, a szpony zaczęły konwulsyjnie strugać wióry z blatu. Nie trwało długo, bo skąpstwo byłoby tu grubym grzechem… Ustalili, że dadzą za tę działkę 500 złotych.
W ratach rocznych, równych przez 100 lat.

Okiem sceptyka

“Miasto, choć oficjalnie było właścicielem terenu, wcześniej nie mogło przeprowadzać na nim żadnych inwestycji.”
I to było najlepsze, co mogło ten teren spotkać.

Akira

Gdyby tak było to dalej żylibyśmy w szałasach.
Niektórzy mentalnie tkwią w średniowieczu i sceptycy są tego dobitnym przykładem

Okiem sceptyka

Czasem działania ludzi … miernych przynoszą więcej szkody niż pożytku.
Gdyby tak nie było Giordano Bruno umarłby ze starości a ziemia nie stałaby się płaska na setki lat.
Gliwicom, działania miernot zbyt dobitnie dają się we znaki.

Tymon

1000 zł za metr kwadratowy w centrum miasta, o panie toż to promocja.
Dla ciekawskich działki w takiej Szałszy lub na granicy Knurów – Gliwice, potrafią dojść do Ceny 400 zł za m2.
Także chętni powinni się znaleźć :).

Chłodne Oko

Patrząc na cenę działki to trzeba ją gęsto zabudować bo inaczej cena za metr mieszkania lub lokalów użytkowych będzie z kosmosu. Przy teoretycznie równych lokalach w ilości 100 sam udział kosztowy w działce to 97tyś. A tak z drugiej strony cena za metr gruntu w centrum Gliwic prawie 1100zł to jest cena realna ???? czy tylko testowanie rynku. Pewnie w przyszłości zobaczymy kolejne odsłony historii sprzedaży tych działek.

Obserwujący

Cena za grunt jest nieralne i oderwana od rzeczywistości.Jest raczej projekcją jaką uczestnicy transakcji są skłonni zaakceptować, niechętnie,ale zaakceptować.
Inna sprawa,że ceny działek budowlanych oraz gruntów inwestycyjnych jest potężnie nadmuchana,nieadekwatnie to pozycji glajwic jako zacofanej wioseczki,za……pia.

#nośmaseczkę

Mateusz

Ani chybi ktoś z Zabrza :)

The Tiger@

Właśnie próbuję dociec gdzie ten człowiek w ogóle mieszka…

manek

Kto powiedział, że gdzieś mieszka? Może to Easy Rider.

The Tiger@

Może być… ale to też odpowiedź na to pytanie. Odpowiedź, której pewnie nie otrzymamy. Przypomina trochę “sławnych wegetarian”.

DD

Tak na wszelki wypadek niech budują z płyt OSB i styropianu.

prawda

Miasto celowo nie chce wybudować w tym miejscu parkingu wiedząc, likwidacja obecnego parkingu spowoduje brak miejsc do parkowania, bo Straż Miejska będzie miała więcej roboty, a to zasili budżet miasta. Neumann już tylko zaciera ręce, że dostanie podwyżkę od biednych obywateli za mandaty.

gliwicki mgr

Może postawić tam plac zabaw dla dzieci im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Tak jak plac Szewczyka w Katowicach.

A3UC

Obecnie sytuacja jest już klarowna i pozwala na sprzedaż działek. Co to znaczy klarowna? dlaczego i jak sie to stalo

Cliper

Pewien biznesmen-filantrop zarazem kupil w Bremen plac z przyleglym parkiem-wybudowal piękny palac-park upiekszyl i powiększył i oddal spoleczenstwu..prawie jak w Gliwicach

Neptunde7

Kiedys tam przyjezdzal Lunapark z dawnej Czechoslowacji .
Moze to dobry pomysl , Wesole Miasteczko za Ikarem ?
Wycofuje ten pomysl , (Nie) Wesolych Miasteczek mamy dosc przy ulicy Wiejskiej,Mickiewicza czy Nowogrodzkiej w Warszawie .W Gliwicach takie znajduje sie przy ulicy Zwyciestwa w dawnym hotelu
Schlesien.
Starczy tych wywodow, dobrej nocy zycze Wam.

Kibic Piasta

Nie sprzedawać tej działki !!! To idealne miejsce na Targowisko Miejskie, którego tak bardzo brakuje w Gliwicach.

Beton

Mam lepszą propozycję – ogródki działkowe można tam urządzić. Gliwice są bodajże jedynym miastem w Polsce, gdzie ogromny obszar w samym centrum zajmują ogródki działkowe. Działkowcy powinni zostać eksmitowani na obrzeża miasta a teren pomiędzy Orlickiego i Wybrzeżem Armii Krajowej mógłby zostać zaadoptowany na teren rekreacyjny dla wszystkich mieszkańców miasta.
O jego wartości komercyjnej lepiej nie wspominać.

Urko

Obrzeża miasta są systematycznie zabudowywane przez deweloperkę . Chwała Działkowcom Niezłomnie Wyklętym za obronę zielonych oaz w centrum Gliwic :-)

Ampuła

I ja głoszę tu od dawna, że śródmiejskie Terytoria Okupowane przez Działkostwo powinny zostać oczyszczone buldożerami, żeby potem zaprowadzić na nich miejski, zielony ład. Ogólnodostępny. Również dla byłych działkowców. Przez tę niezłomną postawę wobec rozpanoszonego dział-dostwa w centrum Gliwic, jestem środowiskom działkowczym wrogiem gorszym, niż krzyżówka kreta olbrzyma z megalonornicą i szpakiem o trzymetrowym dziobie.

Beton

Tylko, że działkowcy do dość liczny i wierny elektora. I tu jest ból doopy, który doskwiera lokalnej władzy.

Perez

Gdybporowna sie ta cene z kwota tranzakcji dawnego budynku poczty polskiej…to wychodzi ze cena tej dzialki jest z kosmosu!!

Imiu

Cena za metr kwadratowy robi wrażenie?
W sumie Gliwice to pipi…wiadomo co XD
i tak pójdzie po taniości jak Hala wstydu.

Bywalec hosteli

Noo w końcu niech budują jak najszybciej !!!

miro

i teraz betoniarki i cięzarówki zziemistwaęa i piachem rozjeżdzą zwyci

Borys

To że podstawówki zamknięte, to nie znaczy że masz dziecko tu czas marnować. Biegusiem na e-lekcje, może pisać się nauczysz chociaż.

Obserwujący

Okazyjna cena,niecałe 10 milionków polskich złotych.
Jakiś deweloper ku[i i postawi klejone “apartamentowce” w centrum wioseczki.Cena “apartamentu”? jakieś 10 tys za mkw.Grosze.

#noś maseczkę