Elektryczne autobusy pojawią się na dwóch liniach kursujących po Gliwicach już w 2021 roku

fot. arch. PKM

Już niebawem po gliwickich ulicach będą jeździć ekologiczne, zeroemisyjne elektrobusy. PKM Gliwice otrzymało 26,9 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup dziesięciu elektrycznych autobusów i budowę stacji ładowania.

Wspomniana kwota stanowi 85 procent wartości zamówienia. W sumie PKM na zakup nowych pojazdów i stacje przeznaczy 39,1 mln zł.

PKM to jeden z 13 podmiotów, które otrzymały wsparcie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Gliwicom przypadnie 26,9 z 460 mln zł. Pieniądze umożliwią zakup trzech autobusów 18-metrowych i siedem 12-metrowych oraz budowę stacji do elektrycznego ładowania pojazdów. Dzięki unijnemu wsparciu przetarg zostanie ogłoszony w 2020 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe pojazdy wyjadą na gliwickie ulice w 2021 roku.


Nowe autobusy będą kursować jako A4 miedzy zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676.

Również w 2021 roku mają być gotowe stacje ładowania. Jako pierwsza zostanie wybudowana stacja transformatorowa na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej. Powstanie 10 stanowisk powolnego ładowania autobusów i jedno do ładowania szybkiego o mocy 200 kW. Nieco później, przy ul. Nowy Świat oraz Czapli, staną dwie rozdzielnie zasilające ładowarki szybkiego ładowania. Obok będą miejsca do parkowania i ładowania autobusów.

(żms)/UM(mf)
wiz. materiały PKM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cliper

Miast w których jeżdżą elektryki jest ledwie kilka..w Kato dopiero od kilku miesięcy..Jaworzno od kilku lat jako pionier utorowal szlak elektrykom.czy są eko?tak samo jak wszystko-trend wydeptany przez lobbystów!

Laszlo_egesz

Powołujesz się na przykład Jaworzna, ale oni tam mają trzy elektrownie pod samym nosem

:)

Linie trolejbusowe w Polsce: 1946 Gdynia, 1953 Lublin, 1982 Tychy. Pierwszym miastem w Polsce, które miało autobusy elektryczne była Ostrołęka oraz Kraków, gdzie uruchomiono pierwszą bezemisyjną linię autobusową. Największą flotę elektrycznych autobusów mają Kraków, Jaworzno oraz Warszawa. Elektryczne autobusy jeżdżą też m.in. w Chodzieży, Inowrocławiu, Sosnowcu, Ostrowie Wlkp. czy Wrześni. Gliwice znane w propagandzie jako miasto wysokich technologii i innowacji, w niczym nie spełniają tej obietnicy. Udanie gonią tylko Sopot z najwyższą liczbą samochodów na 1000 mieszkańców i Rybnik pod względem zanieczyszczenia powietrza. Jakie lobby rządzi w Gliwicach nie dla wszystkich jest oczywiste, chociaż wystarczy wyjrzeć przez okno.

Cliper

To ile jest wśród wymienionych przez ciebie miast?
Kraków poszedł daleko w rozwój MPK…do tego stopnia że trudno w Europie szukać firmy o takich standardach!

Sk

Nareszcie elektryki doczekaliśmy sie!!!!!!!

Skg

Nareszcie i to jeszcze 3, 18metrowe

NA TOPIE !

Dziękujemy ! Prezydentowi Frankiewiczowi i przyszłemu Prezydentowi Neumannowi.
SUPER !
Znowu Gliwice w czołówce zastosowań nowoczesnych technologii w Polsce.

DONALD

A może nawet Europie ?

DUBAJ !

ŚWIATOWY ! KANDYDAT też bedzie zachwycony!

papa smerf

No właśnie, co na to Światowiec? Przydałby się jego komentarz. W końcu z niejednego pieca chleb jadł. ;)

Benek

Zlikwidować elektryczne tramwaje i zastąpić je elektrycznymi autobusami… O ile mi wiadomo produkcja i utylizacja akumulatorów (nie mówiąc o wydajności w ich ładowaniu) z ekologią ma niewiele wspólnego – ale pewnie się mylę…

Imię

Tak samo produkcja prądu (Zasilającego min tramwaje) ma niewiele wspólnego z ekologią. Ale możliwe, że obaj się mylimy

Benek

O ile produkcja prądu może być ekologiczna (ze źródeł odnawialnych) o tyle produkcja i utylizacja akumulatorów już chyba nie…

Skg

Mam pytanie czy autobusy elektryczne bedą jezdzic na kazdym kursie lini 676iA4?

Kris

Tak

''

Najlepszym testem dla nowego elektryka będzie transport kibiców na Okrzei, jeśli zda ten egzamin wróżę mu długą i bezproblemową eksploatację.

Brat sroki

Teraz ekologia się odezwała – dobry dowcip

Marcin

Dopiero po odejściu Frankiewicza – jakie to wymowne. Przez 26 lat się nie dało, a miesiąc po jego ustąpieniu ze stanowiska nagle zmiana.

MÓZG !

26 lat temu były elektryczne auta ?

''

Były Melexy ale nie mogły jeździć po Gliwicach jako komunikacja miejska bo Frankiewicz blokował.

Dziadek

W każdym Melexie kierowca,konduktor , pilot i elektromechanik..1000 takich pojazdów w PKM i była by radocha ;))))

Marek R

Elektryczne pojazdy były 50 i 100 lat temu, ( w Polsce Melex oraz wózki Stalowa Wola) tylko tej technologi się nie wspierało.

Laszlo_egesz

wózki Stal258 jeżdżą jeszcze w wielu zakładach do dziś

Benek

Nie ale była elektryczna komunikacja miejska – tramwaj się nazywała….

''

I docierała do każdej dzielnicy tak jak autobus ?

''

Prędkość 100 km/h po raz pierwszy przekroczył samochód elektryczny.

''

100 lat temu samochody elektryczne były reklamowane jako pojazdy dla kobiet gdyż nie trzeba było uruchamiać ich silników za pomocą korby.

Marcin

Po pierwsze – były. Po drugie – Frankiewicz rządził przez 26 lat i miał dostatecznie dużo czasu, żeby unowocześnić komunikację autobusową. Elektryczne autobusy mógł wprowadzić 5 lat temu, mógł to zrobić 10 lat temu albo po prostu zainwestować w tramwaje tak jak zrobiło wiele innych miast w aglomeracji (od UE można było wyciągnąć nawet 80% dofinansowania). Mógł wymienić tramwaje na trolejbusy. A mógł po prostu wymienić diesle na autobusy zasilane gazem CNG, które są bardziej ekologiczne. Ale w Gliwicach oczywiście “nie da się”. Bo w Gliwicach jest polityczny beton, stare dziadki, które nie chcą niczego zmieniać, tylko trwać na stanowisku… Czytaj więcej »

w pogoni za octem

masz racje,teraz dopiero to zniszczone przez tą sitwe miasto odżyje.po tylu latach nierządu frankiewicza jest co naprawiać

''

A czy znajdzie się w Gliwicach jakaś sitwa, która z troski o zdrowie i zatrudnienie gliwiczan wybuduje w naszym mieście zakład utylizacji zużytych akumulatorów z elektrycznych autobusów i samochodów ?

The Tiger@

Generalnie w Gliwicach są już dwa takie zakłady – nazywają się BMZ i Johnson Matthey.

''

I ile utylizują ?

Kijan

Dużo

The Tiger@

Żeby coś utylizować to trzeba mieć co utylizować, a na razie nie ma.

''

Nie ma w Gliwicach zużytych akumulatorów ?

The Tiger@

W Gliwicach nie ma zużytych akumulatorów litowo-jonowych do autobusów.

ewa

Ale przecież to załatwił co najmniej w zeszłym roku. Nic nie dzieje się z dnia na dzień

popo

ktoś wyjaśni dlaczego tramwaj na prąd był be a autobus za 4mln zł na prąd to takie cudo?

loipop

Pierdu , pierdu ….ile kroć było już tak daleko z elektrykami , gdy Franio destruktor dla publiki już eksperymentalnie wypuścił w trasę dla głupiej publiki która od razu połknęła haczyk i tłumnie z radością POdróżowała z tą platfusformą.

Ampuła

Jeżeli prezydentem zostanie dziarski, energiczny, tryskający pomysłami i tak samo niezależny od PiS Moszyński, to przetarg będą musiały wygrać Państwowe Zakłady Wytwórcze Pojazdów Kołowych URSUS. Tam już od dwóch lat doją miliardy na robieniu budżetu w elektryczne autobusy. Tylko dla Polaków. Na razie są na etapie rozciągania kabiny ciągnika rolniczego URSUS. Ciągnikami rolniczymi URSUS. Do rozmiarów autobusu miejskiego. W przyszłej kadencji sejmu powstanie Fundacja URSUS Battery. Za 5 miliardów w 3 lata opracuje koncepcję zasilania. Póki co, rozciąganie kabiny przewiduje przestrzeń dedykowaną zapasom węgla kamiennego. Luzem.

Marcin

Jeżeli prezydentem zostanie Neumann, to na pewno rozpocznie się ciąg haseł “nie da się”, “nie ma możliwości technicznych”, “nie ma pieniędzy” itd. Albo stwierdzi, że to nieekologiczne, tak jak tramwaje.

''

Na prąd z węgla do autobusów elektrycznych zawsze będą pieniądze, występ prezydenta na szczycie klimatycznym w Katowicach to potwierdza.

Rabarbar.

Gdyby nie ten węgiel to jaki byś miał prąd?Na mecz byś chodził z wiatraczkiem i ładował akumulatorek.Podchodzisz do tematu w taki sam sposób jak do gry PP.Czy to jest jego wina,że przebywa tyle minut na murawie?Mam nadzieję,że podczas najbliższego meczu, porozmawiasz z nim na temat prądu z wiatraków w Holandii.

Ampuła

Nie winię go, bo niby za co? Jest jak Dyzma. Co wieczór siada w fotelu, wyciąga smartfona, stuka w cyfry i powtarza do siebie “… żeby tak się utrzymać w klubie ze dwa miesiące jeszcze… Może nawet pół roku… I potem do banku na procenty… I żyć, jak jaśniepan…”. Po czym ogarnia go natychmiastowe zwątpienie (tak samo, jak Dyzmę), że to niemożliwe, żeby go nie wylali za dzień czy tydzień… Przecież tylko udaje napastnika. A raczej – otoczenie uznało go za napastnika, a on skromnie nie oponuje i bierze kasę. Żorż Ponimirski może był i wariat, ale na napastnikach się… Czytaj więcej »

maciek

Przepraszam, ale czy w artykule użyto sformułowania: “już” w 2021 roku?

Dziadek

Likwidacja komunikacji tramwajowej do początku ul.Chorzowskiej!Uważam za jedną z nielicznych zdroworozsądkowych decyzji Z.Frankiewicza-jako Prezydenta Miasta.

guy fawkes

Zdroworozsądkowo było by, gdyby w zamian coś zaproponował.

papa smerf

Lepiej późno niż wcale.

RealistA

Krótko, zwięźle i wyczerpująco: BRAVO!!!

''

Ciekawe jaką emisję będą miały kiedy się zapalą i czy gliwicka straż pożarna jest na to przygotowana ? Czy będzie podobnie jak w Wałbrzychu przy gaszeniu Tesli ?

w pogoni za octem

no proszę,nie ma frankiewicza to i pojawiły się autobusy elektryczne,wcześniej się nie dało

''

Wniosek o dofinansowanie na autobusy elektryczne został złożony jeszcze za Frankiewicza, czy już po nim ?

PREZYDENT COŚ !!!!

Chyba oczywiste, że Prezydent Frankiewicz.
Komisarz nie ma czasu na takie sprawy, zajmuje się kampanią wyborczą.

Dziadek

@ PREZYDENT COŚ !!!

Czy Prezydent Frankiewicz na trzy miesiące przed następnymi wyborami rezygnował z tej funkcji,lub brał urlop na czas kampanii wyborczej…również tej ostatniej?

AndrzejD

@PREZYDENT COŚ !!!!
Jarzębowski, ty lepiej nie pyskuj, tylko razem z pozostałymi kolesiami z magistratu zbierajcie manele i sprzątajcie biurka, bo od stycznia lądujecie na ulicy.

PREZYDENT COŚ !!!!

Andrzej !
D ( | ) .
:)

CBA

Haha nie wypowiadaj na głos scenariusza z jego najgorszych koszmarów.

ewa

I pracuje za zastępców, nie ma czasu ogarnąć zmian w mieście odkąd go nie ma

Joke

Po co franki inwestuje w transport elektryczny? Aby miał co likwidowac :)

marcin

Decyzja o zakupie i budowie infrastruktury oraz szukanie źródeł dofinansowania – to zaczęło się za Frankiewicza. Myślisz, że takie projekty załatwia się i realizuje z dnia na dzień??? Gdzie ty żyjesz człowieku??

''

W państwie dobrobytu rządzonego przez najwspanialszą władzę na świecie.

Dziadek

W czasie swoich “rządów” w Gliwicach Z.Frankiewicz podjął dwie zdroworozsądkowe decyzje-likwidację linii tramwajowej Nr4 od Chorzowskiej i druga to o autobusach elektrycznych.

Dziadek

Wróć!!!Zapomniałem ! Była jeszcze jedna mądra decyzja:Unowocześnienie gospodarki ściekowej w Gliwicach!

4WD

Obie Twoje wypowiedzi to sarkazm, prawda?

Obserwujący

No wreszcie, czas najwyższy.Kolejnym krokiem powinno być zastąpienie wszystkich spalinowych glajwickich autobusów, elektrycznymi.Wreszcie to co w innych miastach jest oczywistością dotarło do zasmrodzonych, zakopconych glajwic.
No i radykalne ograniczenie smrodzących, kopcących, brudnych,syfiastych smogo-twórczych auteczek.

''

Ciekawe tylko kiedy nastąpi ograniczenie smrodzących, kopcących, syfiastych smogo-twórczych domeczków i zastąpienie ich domeczkami ogrzewanymi elektrycznie ?

Dziadek

Jak energia elektryczna w Polsce będzie tak tania w relacji do zarobków jak w Norwegii

''

Za rządów Moszyńskiego nie będzie tak taniej energii elektrycznej w Gliwicach ?

Dziadek

Tak tania energia elektryczna,żeby opłacało się jej używać do ogrzewania domeczków…będzie jak pan Adam Neuman-były wice w Gliwicach…zostanie jednocześnie Prezydentem Polski i Jej Premierem!

''

W Polsce jest 940 miast i w ilu z nich są autobusy elektryczne ?

Dziadek

W 14-tu miastach polskich jeżdżą autobusy elektryczne.

ewa

Ciągle mnie interesuje skąd weźmiecie prąd na tę elektryczną komunikację. Pod którym miastem będziecie wydobywać węgiel, albo ile pociągów przyjedzie wyładowanych czarnym złotem ze wschodu.

Dziadek

Kupimy od Niemców,ze wschodnich Landów…tam elektrowni opalanych węglem brunatnym nie brakuje.

4WD

Z Elektrowni Rybnik. Tak, tak. To tam, gdzie co weekend gliwiczanie i nie tylko jeżdżą na ryby, na grzyby, na spacery i rowerowe przejażdżki po czystych lasach, na żagle i ogólnie pojętą rekreację.

topaz11

Panowie kandydaci na prezydenta zróbcie porządek z liną A4 trzeba tą linie podzielić na dwie linie A 4 i B1 nie A1 żeby się nie myliło z AP1 do przystanku przy kościele św Krzyża jechały by tą samą trasą potem dalej A4 jechało by swoją trasą do przystanku Teatr potem ul Kościuszki do Daszyńskiego B! skręcało by w Kościuszki w kierunku Teatru , co do 676 to się obawiam czy autobus nie stanie gdzieś bez możliwości załadowania gdyż ta linia w szczycie jest strasznie opóżniona

''

Prąd do ładowania zeroemisyjnych autobusów będzie z elektrowni węglowych czy z wiatraków strącających łopatami ptaki z nieba ?

Ekolog

Nie, ze słońca wypalającego mózgi niektórych komentatorów

''

No to szczerze ci współczuję i zalecam ci więcej cienia.

Obserwujący

Jedno i drugie.

''

A nie czasem z dynamka stacjonarnego rowereczka ?