Fabryka Opla miałaby zostać znacjonalizowana? Związkowcy piszą do premiera Morawieckiego

fot. 24gliwice.pl

Działacze “Sierpnia 80” oraz Zespół ds. Przemysłu Motoryzacyjnego proszą premiera o spotkanie. Powodem jest niepewna przyszłość fabryk Opla w Gliwicach oraz Fiata w Tychach i Bielsku-Białej.

Na początku roku pojawiła się informacja o tym, iż w gliwickiej fabryce Opla wygaszana jest trzecia zmiana. Około 140 osób z działu produkcji i 50 z działu nieprodukcyjnego miało możliwość przystąpienia do programu dobrowolnych odejść. Odprawy wynosiły do 14-krotności pensji.

Teraz Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego “Sierpień 80” wyraziła zaniepokojenie sytuacją w branży motoryzacyjnej w Polsce. Jak twierdzi, zakłady produkcyjne w Gliwicach i Tychach są zagrożone likwidacją lub, w najlepszym wypadku, redukcją do poziomu małych montażowni.

Oba te zakłady mają potencjał produkcji około 1 miliona sztuk nowych samochodów rocznie. Obecnie jednak produkują niewiele powyżej połowy swojego potencjału

– pisze Bogusław Ziętek, Przewodniczący WZZ “Sierpień 80” w liście do Morawieckiego.

Jak twierdzi Ziętek, Opel Manufacturing Poland, mający zakłady w Gliwicach i Tychach, po przejęciu przez francuski koncern PSA, stał się ofiarą polityki protekcjonizmu nowego właściciela. Traktowany jest po macoszemu, przez co gliwicka fabryka likwiduje kolejne zmiany, zmniejsza produkcję i zatrudnienie.

Przewodniczący wspomina także o złej sytuacji Fiata w Tychach i Bielsku-Białej. Cyklicznie jest tam zmniejszana moc produkcyjna, która obecnie ma wynosić 50%.

– Przemysł motoryzacyjny w znaczący sposób wpływa na całą gospodarkę. (…) Jako Polska nie możemy sobie pozwolić na pozbycie się tak ważnych zakładów, ich likwidację bądź miniaturyzowanie, gdyż dramatycznie wpłynie to nie tylko na gospodarkę, pracowników, ale i na kooperantów i inne branże dostarczające komponentów do produkcji samochodów – kontynuuje Ziętek

Związkowcy proponują rozwiązanie na wypadek, gdyby spełniły się ich przewidywania odnośnie zakładów w Tychach i Gliwicach. Jeżeli będą likwidowane mogłyby zostać znacjonalizowane.

Wskazują też, aby plan ratowania polskiego przemysłu motoryzacyjnego znalazł miejsce w ogłoszonym przez premiera Programie Elektromobilności. – Wówczas Plan Elektromobilności można by było oprzeć właśnie na dotychczasowych fabrykach Opla i Fiata, będących w stanie produkować rocznie 1 milion samochodów nowej generacji – podsuwa Ziętek.

Jak informował w kwietniu 2017 roku serwis money.pl, Ministerstwo Rozwoju zapewniało w odpowiedzi na interpelację poselską, że do 2019 roku nie będzie zmian w zatrudnieniu w polskich fabrykach Opla.

Całość listu WZZ “Sierpień 80” można przeczytać tutaj. List WZZ “Sierpień 80” do premiera Morawieckiego

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
HA HA HA
HA HA HA

Wiadomość z serii ………..ZE ŚMIECHU MOZNA PĘC.Nacjonalizacja, czyli sen wunsiatego związkowca na wylocie

AndrzejD
AndrzejD

Bardzo mnie ciekawi jak ci związkowcy wyobrażają sobie znacjonalizowanie prywatnej fabryki ?
Czy to ma wyglądać tak jak po 1945 roku ?
Jeżeli tak, to pora stąd spieprzać póki granice otwarte.

Połowa Korby
Połowa Korby

No, dobra. Znacjonalizujemy . To znaczy odkupimy. I co zdaniem , przygłupów związkowych , będziemy tam produkować ? Jakież to “samochody” ? Fiata 126 p czy Poloneza ? :-)

Akuku
Akuku

Melexy, panie szanowny, melexy będą składać. W różnych wersjach: cabriolet, combi, sport, limousine, a także wersje specjalne dla rządu, wojska i kościoła katolickiego.

tom
tom

Jakby wrzucili do tego melexa porządny akumulator grafenowy i sprzedali pojazd za 20 tyś to chętnie wezmę bo przejechanie 100 km to jakieś 4zł a to do pracy i na zakupy jak znalazł.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

To wcale nie znaczy “odkupimy”. Nacjonalizacja po II wojnie nie polegała na odkupowaniu czegokolwiek. Po prostu neokomunistyczny PiS wyda rozporządzeniu o przejęciu bez odszkodowania i tyle.
Komuno wróć? No to wraca. “Klasa robotnicza” znów zaczyna “żondzić”

No Pasaran
No Pasaran

“Kiedyś znów razem wyjdziemy na ulicę. Dumni i silni jak za dawnych lat . Głowy do góry klaso robotnicza . Buty Martensa to nasz firmowy znak ”

Kto pamięta ? :-)

kanalia52
kanalia52

Tico combi.

Związek zawodowy poprowadzi fabrykę :D trąci mocno socjalizmem

widać bardzo chcą upadłości xD

Nie tyle co upadłości, a zabawy w komune… Rozdawnictwo, bo niczyjej.

Old Skull
Old Skull

Tutejsi komentujący mają chyba do 30 lat i same pały z historii współczesnej. Chętnie się dowiem w jakim znanym wam socjalizmie z.z. prowadziły jakąkolwiek fabrykę?

Ampuła
Ampuła

Faktycznie, póki nie założono w państwowych zakładach “wolnych związków”, to te zakłady istniały. Gdy wolne związki okrzepły i przejęły władzę – nie tylko nad tymi zakładami, ale nad państwem – to zakłady poszły w piach, albo w obce ręce. Doświadczenie związków w radzeniu sobie z problemem istnienia zakładów pracy jest olbrzymie.

Old Skull
Old Skull

Taaa… Zanim powstały wolne z.z. te państwowe zakłady osiągały zawrotne obroty i zyski. A potem powstała Solidarność i wspaniała gospodarka socjalistyczna padła. Wybacz pytanie, ale czy robiłeś sobie test na inteligencję?

Ampuła
Ampuła

Napisałem ISTNIAŁY. Nic o obrotach, zyskach, sensie ekonomicznym. Jak sobie radzisz z tekstami objaśniającymi zadania w testach na Twoją inteligencję? Lepiej?

Old Skull
Old Skull

Czyli każda twoja wypowiedź to tylko kompulsywne lanie wody? Bezsensowny kit jak te socjalistyczne fabryki. Solidarność w PRLu wywiozła cię na taczkach i dogorywasz na taryfie? Stąd “bełkot na każdy temat”, żal i wrogość. Smutne.

historyk IPN
historyk IPN

Ampuła z nostalgią wspomina późny PRL, nienawidzi związków zawodowych i nie zauważył 1989 r i zmiany ustroju. Albo siedział w kiciu albo ze smutku się zapijał. Tak czy owak miał przerwę w życiorysie co dziś skutkuje bredniami.

Ampuła
Ampuła

Pchaj, pchaj karuzelę z domysłami. Niezbicie udowadniaj, że IPN nie samymi stoi klaunami.

kura piastowa
kura piastowa

kibol wierszokleta – umysłowa chabeta.

gość
gość

kura piastowa- zawsze gów..o zrobić gotowa

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Pierwszy lepszy tego przykład: FSO na Żeraniu, która padłą właśnie przez żądania tamtejszej “Solidarności”

miska ryżu
miska ryżu

Czyli o co tak właściwie chodzi? Polaków nie stać na samochody bo z zarabiają g**niane pieniądze, samochody się nie sprzedają a koncern PSA jak każdy koncern nie chce dokładać do interesu. Ja chętnie kupię ze dwa auta, ale ups, sorki nie mam za co. Nie mam za co nie dlatego, że jestem leserem czy nieudacznikiem. Jestem fachowcem z wieloma specjalnościami chętnym do pracy tylko w tym kraju moją pracę zachłanni politycy i szefowie wyceniają na żałosne …………. netto. Oni w pierwszej kolejności muszą się nachapać. Ale ile ci prezesi kupią tych samochodów? po dwa na firmę? Zewsząd tylko słyszę od… Czytaj więcej »

Akuku
Akuku

Można było krótko: W tym kraju nie ma płacy dla ludzi z moim wykształceniem. Jakbyś był sprytny to byś miał legitymację PiS i wypłatę dyrektora albo prezesa.

miska ryżu
miska ryżu

Niestety mam system wartości, który to uniemożliwia

Akuku
Akuku

Ale pretensje masz do polityków? Powinieneś coś zmienić. Albo wartości albo specjalności albo kraj pobytu. Bo tego państwa nie zmienisz.

skarbowy
skarbowy

Jak możesz szkalować polityków? Minister Gowin w radiu zet – – Kiedy byłem ministrem sprawiedliwości i miałem trójkę dzieci na utrzymaniu, to czasami nie starczało mi do pierwszego (170 tys rocznie + 30 tys diety poselskiej).
Podobno nawet premier Tusk z biedy nie dojadał dlatego wyemigrował do Strasburga razem z Bieńkowską. Za chlebem.

Arteks
Arteks

Pan premier Tusk

Sęk
Sęk

Poprawne stopniowanie:
głupi
głupszy
związkowiec sierpnia 80

Gliwiczanin
Gliwiczanin

W pełni popieram związkowców. Niech zbiorą się, wykupią te zakłady za swoje i nimi zarządzają. W razie potrzeby zawsze mogą wziąć kredyt z banku gdyby zabrakło na wykup. Powodzenia!

“Ministerstwo Rozwoju zapewniało w odpowiedzi na interpelację poselską, że do 2019 roku nie będzie zmian w zatrudnieniu w polskich fabrykach Opla.” – ministerstwo daje gwarancje za prywatną firmę?

Loop
Loop

Ciemny lud kupił bajeczkę o pisowskim przemyśle motoryzacyjnym. Ciekawe czy ciągle wierzą w bajeczkę o mieszkaniu +? Rząd powołał w sierpniu 2017 instytucję do realizacji tego projektu, która zakupiła 100 komputerów i 2 expresy do kawy. Do tej pory nie ma ani 1 m2 ziemi pod budowę tanich mieszkań. Z elektrycznymi autami będzie tak samo.

Arnold
Arnold

A po te auta elektryczne kolejka się ustawia. Tak samo jak po Ople. GM robił co mógł żeby Opel był nierentowny. A PSA chce zarabiać, niestety. Po to wdraża nowe modele pod marką Opel. Tyskiego Fiata dobijają za to związkowcy z Włoch.

Loop
Loop

Ja myślę! Ale zanim to nastąpi Polacy przez 100 lat będą dojeżdżać zachodnie diesle z wyprzedaży.

Ampuła
Ampuła

Wunglomobilność to owszem. Odbudowana w MON kawaleria, ułany i towarzysze pancerni wypożyczą kunie i wozy z wunglem pociągną ku portom. Na powrotnego zabiorą ładunek gazu LPG. W bańkach po mleku. Gaz rosyjski, ale kupiony przez Amerykanów i dostarczony tankowcem. Znad Zatoki Meksykańskiej do Gdyni. Gdy wozy dotrą na południe, gaz z baniek przeleje się do dużego baniaka pod nazwą Centralny Baniak Strategiczny Zapewniający Narodowi Niezależność Energetyczną. Po zalaniu pod korek i zaksięgowaniu – gaz ten przepompuje się. Na Upainę. Tam brakuje gazu, bo Rosja woli go sprzedawać USA niż Upaińcom, którzy płacą rachunki tylko wtedy, gdy Polska prześle miliard czy… Czytaj więcej »

kop
kop

“…plan ratowania polskiego przemysłu motoryzacyjnego…” Nie można ratować czegoś co nie istnieje.

luxtorpedo
luxtorpedo

Chcą odkupić od Francuzów, czy zabrać siłą? Bo tak sobie myślę, że Francuzi po doświadczeniach z pisowcami wystawi fakturę, że oko zbieleje.

Komuna pełną gębą …

oplowiec
oplowiec

boją się o swoje stołki – na pracownikach to im najmniej zależy. Jeśli już coś negocjują, to w nieskończoność, bo tylko w ten sposób mogą zaistnieć. Inaczej by śpiewali, jakby urzędowali poza zakładem i utrzymywani by byli tylko ze składek członkowskich……

Ampuła
Ampuła

Nigdy się na to nie zgodzą. Dokładnie z tego samego panicznego strachu, który szatańsko nawiedza polski kler katolicki na okoliczność możliwości wprowadzenie podatku wyznaniowego. Ten strach nazywa się JESTEŚMY ZBĘDNI.

Old Skull
Old Skull

@Ampuła
“Ten strach nazywa się JESTEŚMY ZBĘDNI.”
Widać, że to opinia poparta osobistym doświadczeniem. Po wczorajszym sukcesie na Okrzei dostaniesz podwyżkę czy kopa?

Ampuła
Ampuła

Fantazjujesz sobie o mojej przeszłości tak prywatnie, czy po IPN-owsku, jak kolega “historyk”, w poszukiwaniu kandydatów na ołtarze albo do zdegradowania?

liczydło
liczydło

Ampuła jesteś mikrobohaterem ewidentnej beki. Gwiazdorowi, któremu może kilka osób poświęciło odrobinę uwagi więc zamiast rzucać się jak mokra szmata ciesz się sławą na swoją miarę. Bądź miły i wdzięczny bo w realnym świecie to ty, biedaku, na zainteresowanie ludzi na poziomie liczyć nie możesz. Powodzenia!

Ampuła
Ampuła

Dzięki. Mam i ja swoją bekę i uwierz mi, przykrywam nią tak wielu z was, że niedługo pewnie odwiedzi mnie komisja z księgi Guinnessa. Twoje zdrowie!

liczydło
liczydło

Twoje podejście, pełne pozbawionego podstaw entuzjazmu i zupełnego braku samokrytycyzmu po każdym laniu jakie tutaj zbierasz, przekonuje mnie, że jesteś gliwickim odpowiednikiem Tommy’ego Wiseau – pewnego poznaniaka, który usiłował zrobić karierę w Hollywood. I zrobił – jego jedyne dzieło zostało okrzyknięte Najgorszym Filmem Świata. Niestety ty ze swoim “dziełem” świata nie zwiedzisz i to chyba wszystko co was różni. Też wychylę za twoje.

wywalić z Polski wszystko co francuskie. Carrefoury i inne Oszołomy może zaczną traktować Polskę inaczej…

heli1b
heli1b

Tylko co w zamian? Coś polskiego? Nie ma takich rzeczy poza oscypkami

Padre Maślaczek
Padre Maślaczek

Różance też niezle nam wychodzą.Partia 300 sztuk na Dominikanie sprzedała się błyskawicznie

gość
gość

ci tak wszystko nie pasuje jedź razem z różańcami na stałe

Gabi21
Gabi21

No i od wieków dobrze wychodzą gliniane kogutki (vide Korona Królów)

gość
gość

w Carrefour handlują francuskim żarciem, ciekawe chyba mama ci jeszcze gotuje i pierze

ja234
ja234

Hehehehe dobre, dobre…jaja jak berety.
Związkowcy dostali histerii bo mogą dostać kopa od koryta.
Znacjonalizować?Serio?Fabryka by padła raz dwa. Poza tym, maszyny, linie produkcyjne wszystko zabiorą ze sobą. Liczycie związkowcy, że pisiory dadzą kasę…od podatników.Że niby auteczka elektryczne, którego budowa to nie hop- siup.
I nie ma czegoś takiego jak polski przemysł motoryzacyjny, jak już to są zagraniczne fabryki w pislandzie.
Oczywiste było, że prędzej czy później zaczną wygaszać fabrykę, dzięki “polityce ” wzdęcia narodowego, jest jak jest.
Jak to szło, suweren wstał z kolan i z hukiem walnął łbem o sufit.

Eco
Eco

Statystyczny Polaku! Popatrz na swój samochód i chwilę pomyśl. Ty zaczniesz jeździć elektrycznymi samochodami dopiero wtedy, kiedy Niemcy, Holendrzy, Francuzi, itp. zaczną sobie wymieniać zajechane na nowe. Tak było, jest i będzie! Przez dekady będziesz truł i smrodził Polskę tanim złomem z Europy Zachodniej. Tak było, jest i będzie!

Gabi21
Gabi21

Związkowcy ! Najpierw (gdy wszystkie fabryki były państwowe) chcieliście, aby je sprywatyzować, a teraz chcecie upaństwowienia ? To tak jak z pacjentem, który przyszedł do psychiatry z dziwnymi objawami :
“myślę o czymś innym, robię coś innego, a pragnę jeszcze czegoś innego” – na to lekarz “partyjnych nie leczę”.

Urko
Urko

Wam się w tych bolszewicko-pisich łbach kompletnie pokróliczkowało durne solidaruchy :-) Nacjonalizację zacznijcie od BZWBK .NPwTCZNG posika się z radości :-)

pokora
pokora

Jasne urko, bo to gliwicki sukces z Oplem pisiory ogłosiły? Ziętek powinien poprosić waszego gliwickiego prezia, bo jak wiesz on wszystko może, i nawet kolejne wybory wygrać przy waszej uciesze. Powodzenia;)

Urko
Urko

Cóż za radośnie niezrozumiały bełkot . Ale jak to mówił twój krajan zza Buga “był czas przywyknąć”. W twoim przypadku – szczególnie .

pokora
pokora

Ach tak zapomniałem, że ty jesteś stunt dlatego ci bez przerwy grzeje. Gdybyś się stunt załapał, jak większość tych mądrzejszych gdzieś w UNI europejskiej to byś uniknął tych prymitywnych ataków depresyjnych. A tak może być z tobą tylko gorzej;) Współczuję.

Urko
Urko

Koniecznie powinieneś dodać sobie “*” do nicka . KONIECZNIE !!!:-):-) :-)

pokora
pokora

Jak widzisz pajacu, nic nie muszę;)

Ktoś musi odbudować ten kraj!

benek
benek

taki rząd jaki suweren hehehehe

Cymes
Cymes

Czegos nie rozumiem,co oni chca kupic?Pusta fabryke?Nie po to technologie od niemcow wykupili zeby teraz nam ja sprzedac,ale jakby nawet to co z innymi fabrykami?Tamte mozna zamknac?

gość
gość

niech podniosą Francuzom na tyle podatki, że sami sprzedadzą razem z licencją

Ps
Ps

Związkowcy to podziękujcie tylko sobie!!!

klawesyn
klawesyn

Pan Maciar odpowiada za ten syf

tari
tari

Związki Zawodowe poprowadzą fabrykę. Pewnie pospołu z polityką. Poprowadzą i doprowadzą. Do ruiny! Ale to już w socjaliźmie przerabialiśmy. Wyeksportować więc wnioskodawców na Daleki, północny Wschód!

BS
BS

ty nie przerobiłeś nawet podstawówki bo z ampułą chodzilłeś na wagary

benek
benek

komuno wróć !