Likwidacja trzeciej zmiany w Oplu staje się faktem. Odprawy do 14-krotności pensji

fot. 24gliwice.pl

W gliwickiej fabryce Opla uruchomiony został program dobrowolnych odejść, który ma objąć 190 pracowników. W lutym w zakładzie zostanie zlikwidowana trzecia zmiana.

– Pracownicy mogą do 19 stycznia składać w dziale HR wnioski dotyczące chęci przystąpienia do programu dobrowolnych odejść. Docelowo program ma objąć 140 pracowników produkcyjnych oraz 50 pracowników nieprodukcyjnych – mówi Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w Opel Manufacturing Poland w Gliwicach.

Regulamin PDO był przedmiotem uzgodnień pomiędzy pracodawcą i działającymi w firmie związkami zawodowymi. Zgodnie z jego zapisami pracownikom, którzy zdecydują się dobrowolnie odejść z firmy, przysługiwać będzie poza odprawą wynikającą z Kodeksu pracy dodatkowa odprawa wynosząca od połowy do czternastokrotności miesięcznego wynagrodzenia w zależności od stażu pracy oraz rekompensata za rozwiązanie umowy o pracę w maksymalnej wysokości trzymiesięcznej pensji.

Ponadto pracownicy, którzy zgłosili chęć odejścia z firmy w ramach PDO do 12 stycznia, otrzymają dodatkową gratyfikację wynoszącą maksymalnie równowartość jednego miesięcznego wynagrodzenia.

– Zasady PDO są przyzwoite, zwłaszcza dla pracowników z dłuższym stażem, jednak dla związku zawodowego redukcja zatrudnienia to zawsze niedobra wiadomość, nawet jeżeli nie są to przymusowe zwolnienia – podkreśla przewodniczący.

Program dobrowolnych odejść to nie pierwsza w ostatnich miesiącach redukcja liczby pracowników w gliwickim zakładzie. W ubiegłym roku po wakacyjnej przerwie zrezygnowano z pracowników zatrudnionych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Nie przedłużono też umów osobom zatrudnionym na czas określony.

W najbliższych miesiącach część pracowników polskiej fabryki ma być również oddelegowana do pracy w innych europejskich zakładach koncernu.

Od 5 lutego gliwicki zakład będzie pracował na dwie, a nie na trzy zmiany, jak było dotychczas. – Sytuacja może zmienić się na lepsze, dopiero gdy otrzymamy do produkcji nowy model samochodu. To jednak nastąpi najwcześniej w 2019 roku. Naszym zadaniem jest to, żeby do tego czasu bronić miejsc pracy w naszym zakładzie – podkreśla Król.

ZOBACZ TEŻ:
Ostatnia redukcja etatów w fabryce Opla? "Liczymy, że otrzymamy do produkcji nowy model"

Fabryka w Gliwicach zatrudnia obecnie niespełna 4000 pracowników. W ubiegłym roku Opel został przejęty przez francuską grupę PSA, właściciela marek Citroen i Peugeot. Nowy właściciel zapowiedział, utrzymanie produkcji we wszystkich europejskich zakładach Opla i zagwarantował, że w najbliższym czasie nie przewiduje w nich przymusowych zwolnień pracowników.

(żms)/(łk)Śląsko-Dąbrowska Solidarność

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Disney
Disney

Czym tu się martwić….przecież pracy jest pełno….a jak w Polsce nie odpowiada to proponuję wyjechać za granicę….i nie tyrać za 1540zl na miesiąc….ja tak zrobiłem 11lat temu i się nie muszę martwić….weź los w swoje ręce i nie patrz na korporacje….bo dla nich jesteś tylko numerkiem…

Połowa korby
Połowa korby

I co przygłupie? Przebrany za Myszkę Miki latasz 11 lat po Disneylandzie ??? Gratuluję kariery :-)

rrolch
rrolch

takie słowa zawsze łatwo przychodzą bezdzietnemu i nieukredytowionemu.

Połowa korby
Połowa korby

To nie tak. Jeśli jesteś w czym dobry ( nie : bardzo dobry) to w Polandzie jesteś w stanie zarobić prawie tyle samo . Koszty utrzymania jednak u nas są niższe

Tomasz Herich
Tomasz Herich

Koszty utrzymania u nas nizsze????? A to jakim cudem? Chyba, ze wczoraj cos sie zmienilo…..

Połowa korby
Połowa korby

Tomciu. Zajmij ty się lepiej sprzedawaniem samochodów. I nie dyskutuj z mądrzejszymi skoro za granicą to ty bywałeś na wycieczkach..

Joanna
Joanna

Gratuluję przemyśleń, ja tez pracuję za granicą żeby żyć nie dla luksusów, żyjemy z mężem na dwa domy. Człowiek nie chce luksusów chociażby tylko była praca za 2 tys netto

Valdi
Valdi

A ty jesteś śmiesznym cwaniaczkiem, który tu nic nie wnosi!.

Rafał
Rafał

Było nie brać odpraw na kopalni i lecieć do Opla

rocki
rocki

W Gliwicach jest wyjątkowo dużo ubecji, co widać i czuć

Michał Sz

Obóz Powolnej Eliminacji Ludzi.

Gregor Tabor

Zemsta żabojadów.

Krzysiek Szumny

Jukraińce budo tańsze rabotać…

Grzegorz Molenda

Sama inteligencja się wypowiada.Brawo!!!

nii
nii

TAK DO 2020 roku a później jazda bez trzymanki

Janusz Borowicz

Niemcy muszą kasę uchodźcom dawać..

Paweł Wycisk

A co do Francuskiej firmy maja Niemcy? Chyba ktos jest nie na biezaco z i formacjami

Janusz Borowicz

Apropo tej uwagi powyżej,jeden kit Francja też zalana uchodźcami,więc też im płacą ..jak i niemcy Panie Paweł Wycisk..

Rafal Gilner

kasy nie mają dla ludzi i czeba zwalniac a tak se chwalili ludzie z OPLA strefa do dupy

quo vadis
quo vadis

Halo , Ostatni Sprawiedliwy. Jezeli ktos ma inny punt widzenia od Twojego to trzeba to tez tolerowac lub przyjac do wiadomosci. Nie wszyscy popieraja to wszystko co sie w Polsce dzieje (niezalezne media, niezalezne sady, “chrzescijanskie” podejscie do uchodzcow itd.) Nie ma prawdziwej demokracji bez opozycji !!!

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@quo vadis. Jaka jest opozycja każdy widzi: Petru, Kijowski, Mazguła, Gasiuk-Pihowicz…. Przepraszam to nie opozycja a cyrk.

Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin
Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin

Uchodźcy nie są chrześcijanami, toteż nie zasługują na chrześcijańskie podejście.

Bajka
Bajka
Nie ma się z czego cieszyć-ludzie tracą pracę a to dopiero początek.Opel nie ma nowego produktu i raczej mieć nie będzie (była mokka i elektryki )wszystko wirtualne co było do rozdania wzięły niemcy. Cały czas redukcje oszczędności przez ostatnie 8 lat i czego się dowiadujemy? że mimo wyrzeczeń i poświęceń jesteśmy w gorszym położeniu niż w 2009 -to ciekawe z takim zarządzaniem bo tak naprawdę nie wiele się zmieniło tam u samej góry ,nikt z zarządu nie jest odpowiedzialny za zaistniałą sytuację(ale operatorowi jak się pomyli to wpis i pojechane po premii)zarząd wprost przeciwnie awanse lub przejście do zarządzania innym… Czytaj więcej »
Ampuła
Ampuła

Podobno pracownicy zwalniani z francuskich firm w Polsce mają zostać zatrudnieni przy produkcji polsko-ukraińskiego śmigłowca rozpoznawczo-transportowo-nurkująco-ratunkowo-szturmowo-bombardującego.
Na wungiel. Na pedały.

Mundrol 2018
Mundrol 2018

Homofob jesteś. Proszę nie pisać o mniejszościach i orientacjach bo ci konto zablokują przez te mundrości.

Połowa korby
Połowa korby

Te . Mundry inaczej . Tobie się wungiel z mniejszościami i orientacjami kojarzy ?

Mundrol 2018
Mundrol 2018

mnie nie. Ale Ampule już tak.

Ja
Ja

A mawiają “uderz w stół, a nożyce się odezwą”.

ja234
ja234

No i dobrze. Wreszcie dopasują zatrudnienie do faktycznego zapotrzebowania, zamiast bez opamiętania trzaskać auteczka na które nie ma aż takiego dużego popytu.
Generalnie to produkcja auteczek jest niższa i dobrze.
Chyba najlepiej wyjdą na tym( zarobki) pracownicy delegowani do zagranicznych zakładów produkcyjnych.

olo
olo

auteczek? jesteś upośledzony, prawda?

Xsenofob
Xsenofob

Lepiej się zastanów co piszesz, zamiast pleść byle co.
Ludzie tracą pracę (np ci zatrudnieni czasowo) i to wcale nie jest dobrze. Poza tym tracą okoliczne firmy współpracujące.

Urko
Urko

Z twojej troski o stan zatrudnienia, popyt i podaż wynika dla mnie , że jesteś co najmniej członkiem zarządu OMP sp. z o.o. lub jej znaczącym udziałowcem . Nikt inny przecież nie cieszyłby się z redukcji kosztów stałych polegającej na cięciach kadrowych i teoretycznym zwiększaniu liczby bezrobotnych. No przecież normalny człowiek nie cieszy się z cudzego nieszczęścia , prawda ?

mis
mis

95% tych trzaskanych auteczek przed ich powstaniem ma już swoich właścicieli, więc popyt chyba jednak jest

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Francuzi przenoszą po cichu produkcję poza Polskę: nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie prowadził interesów w kraju, w którym sądy orzekają według kaprysów stetryczałego, chorego z nienawiści i pałającego żądzą zemsty za urojone krzywdy dziada z drabinki.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Żoliborska Kanalia. Redukcja ubeckiej emerytury nastąpiła że tak plujesz jadem?

Połowa korby
Połowa korby

Te . Ostatni Sprawiedliwie ******. Przekaz dnia z Nowogrodzkiej nie dotarł i defekujesz według własnej koncepcji ? Bo jeszcze głupiej niż zazwyczaj . Za to prawicowy odorek Prafdziwego Polactwa jakby ciut większy :-):-) :-)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Połowa korby. Zacytuję tylko słowa użyte w twojej wypowoiedzi: “Obfajdany, defekujesz, głupiej, odorek, Polactwa”. Bardzo podobne wypowiedzi mają posłowie z PO donosząc na naszą Polskę.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Za to jak PiS donosił na Polskę, że “nie ma wolności słowa” bo ojciec nietoperz torunia nie ma własnego pasma, to wtedy było dobrze, prawda?

Połowa korby
Połowa korby

A co ja poradzę , że twoje posty tylko z odchodami się kojarzą :-)

gliwiczanin
gliwiczanin

dlaczego stalinowcy w Gliwicach tacy śmiali?

Xsenofob
Xsenofob

Chłopcy teraz muszą sobie jakoś dorobić. Podobno internetowym trollom nieźle płacą.
Jak ktoś nie wie o co chodzi – może sobie wyGooglać: Internetowe trolle Putina

Połowa korby
Połowa korby

Dla mnie to bez różnicy . Obojętnie czy kasę dostaje z Nowogrodzkiej czy z Placu Czerwonego. czy robi to w czynie społecznym Przygłup to przygłup i tyle :-)

kot w butach
kot w butach

Boli niższa emeryturka ? Ma boleć !

Igor
Igor

A co otarli ci troche czerwonego nosa i ziejesz jadem.

Połowa korby
Połowa korby

No proszę , proszę :-) …. nicki jakby inne a IP takie same ….:-) :-)
Piszcie więcej , to szybciej znajdę moje wy buraczki :-) :-)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Połowa korby. Bzdury piszesz i bzdury wymyślasz.

Połowa korby
Połowa korby

Eeee…. mało odkrywcze . Postaraj się bardziej . Przecież płacą ci za to …,